Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: Μηχανολογία

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2013
    Μηνύματα
    4

    Μηχανολογία

    Καλησπέρα σε όλους..είμαι νέος και στο foroum αλλά και στον δρόμο..έχω πάρει πριν από 2 μήνες το piaggio fly 125cc και το χρησιμοποιώ καθημερινά για την δουλειά μου,με αποτέλεσμα τα 3000χλμ μέχρι τώρα..αυτά για την πρώτη γνωριμία..ποστάρω για να ζητήσω βοήθεια για κάτι..θα ήθελα να μορφωθώ σχετικά με την μηχανολογία στις μηχανές..από άκρη σε άκρη..κάποια πράγματα μου τα έμαθε ο δάσκαλος οδήγησης,αλλά θα ήθελα κάτι πιο αναλυτικό..αν ξέρει λοιπόν κάποιος,οποιοδήποτε site σχετικό με το θέμα μου,θα ήμουν υπόχρεος αν το πόσταρε.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    τι ακριβως θελεις να μαθεις?
    μπορει να μην βρεις πτυχιουχο
    αλλα πολλοι εδω μεσα αν κοιταξεις λυνουν και δενουν μονοι τους μια μοτο καλυτερα απο το εργοστασιο που την εφτιαξε

  3. #3
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    δε νομίζω να υπάρχει σχολή για μηχανικός "μηχανών"
    σχολές για μηχανικούς αυτοκινήτων, και κατόπιν λογικά ειδίκευση στις μηχανές
    ΤΕΙ και Πολυτεχνείο είναι για θεωρητικούς της τέχνης, περισσότερο μαθαίνεις για αεροδυναμικές κλπ παρά για τις μηχανές αυτές καθ' αυτές (όπου "μηχανές" όχι το δίκυκλο αλλά το "μοτέρ")
    πήγαινε μια βόλτα Παπασωτηρίου να δεις για κάνα βιβλίο

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #4
    φίλε μου κατά τη δική μου άποψη που δεν είμαι ούτε μηχανικός, ούτε δαιμόνιος ερασιτέχνης (ανα)κατασκευαστής μοτό, όλα εξαρτώνται από το τι θέλεις να κάνεις και μέχρι που θέλεις να φτάσεις...

    δηλαδή, θέλεις να αλλάξεις λάδια φίλτρα, που είναι το βασικό?
    θέλεις να ρυθμίσεις βαλβίδες? θέλεις να αλλάξεις ρουλεμάν (τροχών, λαιμού, βαριατόρ)?
    θέλεις να επισκευάσεις κάτι στα ηλεκτρικά?
    όλα αυτά και ίσως και άλλα, μπορεί να απαιτούν από πολύ μικρές τεχνικές γνώσεις έως και εξειδικευμένες τεχνικές...

    Νομίζω ότι για αρχή καλό θα ήταν να βρεις το service manual της μηχανής, και μαζί με το parts book να δεις την επιμέρους ανάλυση της μηχανής, το μοντάρισμα τμημάτων της και από τι αποτελείται...
    Δευτερευόντως να εξοπλιστείς και να εξοικειωθείς με τα κλειδιά και τα εργαλεία γενικότερα (προτίμησε να αγοράσεις μια φορά κάθε εργαλείο, που σημαίνει όχι τα φθηνότερα) και τέλος πάρε θάρρος και σιγά σιγά προχώρα από το ένα τμήμα στο άλλο...

    δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος...

    εντιτ: αν δεν κατάλαβα καλά, και απλά θες να μάθεις εγκυκλοπαιδικά πως δουλεύει το μηχανάκι σου και το κάθε μηχανάκι, νομίζω ότι σε γενικές γραμμές θα βρεις βίντεο στο γιουτούμπι με αρχές λειτουργίας των μοτέρ, αλλά και πιο συγκεκριμένα βίντεο για σκούτερ στα οποία κυρίως αλλάζει η μετάδοση σε σχέση με τις μηχανές....

Παρόμοια θέματα

  1. μηχανολογια μηχανης ?
    από norym στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2009, 10:25
  2. Μηχανολογια
    από hornet στο forum Honda VFR's
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2008, 20:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF