Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 86 από 86

Θέμα: NC700X VS CB500X

  1. #76
    Νέο μέλος Το avatar του/της Whiteyez
    Εγγραφή
    20/11/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    ούτε στον τομέα κατανάλωση.
    Και εννοώ την πραγματική κατανάλωση όχι την ανακοινώσιμη που στο δρόμο δεν την πετυχαίνεις με τίποτα.
    Μα με τίποτα λέμε δεν την πετυχαίνεις, όλοι οι κάτοχοι αυτό λένε.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Whiteyez Προβολή μηνύματος
    Μα με τίποτα λέμε δεν την πετυχαίνεις, όλοι οι κάτοχοι αυτό λένε.
    ΠΟΙΟ?

  3. #78
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν βλέπω όμως να υπάρχει ανταγωνιστής αυτή τη στιγμή στην αγορά.
    Ούτε στον τομέα κιβώτιο (που προσωπικά θεωρώ καλή φάση αλλά δεν θα πλήρωνα την διαφορά για να το αγοράσω σε καθημερινό μηχανάκι)
    ούτε στον τομέα κατανάλωση.
    Και εννοώ την πραγματική κατανάλωση όχι την ανακοινώσιμη που στο δρόμο δεν την πετυχαίνεις με τίποτα.

    Α! και το γεγονός από μόνο του να καβαλάς κάτι στίς μέρες μας ακόμα και αν σου φέρνει γέλια (χώρια που έχει συμπαθέστατο κοντέρ) είναι πολύ καλό για την ψυχολογία.

    Aνταγωνιστή σε τί ακριβώς; Στο κιβώτιο και στην κατανάλωση; Ανταγωνιστή σε κάποια κατηγορία, ας πούμε στην κατηγορία adventure; Γιατί η Honda στην επίσημη σελίδα της εκεί το εντάσσει, στην κατηγορία adventure... το βλέπεις το μηχανάκι και θέλεις να πάρεις τα όρη και τα βουνά. Εγώ ας πούμε που έχω ένα 650GS τί δεν μπορώ να κάνω που το κάνει το NC700; OK, δεν έχω αιχμηρή μάσκα, εντυπωσιακό προβολέα και πληρέστατη ψηφιακή κονσόλα (αντιγραφή από το site της Honda), δεν έχω καλύτερη κατανάλωση αλλά κι η δική μου δεν είναι καθόλου άσχημη, δεν έχω χώρο κάτω από το ρεζερβουάρ (που btw έχει ας πούμε το Aprilia και νομίζω και το Scarver της BMW πολύ πριν την... επανάσταση της Honda), άρα μένουμε στο ότι έχει κινητήρα τεχνολογικό διαμάντι και μπράβο της. Δε βλέπω όμως γιατί δε μπορώ να μετακινηθώ αξιοπρεπέστατα στα ίδια μέρη που θα πάει και το Honda, μπορεί και σε περισσότερα (αν έχεις χωμάτινες ανησυχίες).

    To άτιμο marketing την έχει κάνει μια χαρά τη δουλειά του, μπορεί οπτικά να μη μου αρέσει και να το σνομπάρω, δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι ένα τίμιο μηχανάκι, αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε νομίζω πως αλλάζει η Honda τίποτα δεδομένα στην αστική μετακίνηση όπως επαίρεται, απλά έχει πέσει το marketing να κάνει πλύση εγκεφάλου να σε κάνει να απορείς πως ζούσες τόσο καιρό χωρίς αυτό το μηχανάκι. Και με την ευκαιρία ας σταματήσει αυτή η διαφημιστική σαχλαμάρα με το χιλιοειπωμένο σλόγκαν "η μετακίνηση στην πόλη τώρα γίνεται διασκεδαστικό παιχνίδι"...

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Aνταγωνιστή σε τί ακριβώς; Στο κιβώτιο και στην κατανάλωση; Ανταγωνιστή σε κάποια κατηγορία, ας πούμε στην κατηγορία adventure; Γιατί η Honda στην επίσημη σελίδα της εκεί το εντάσσει, στην κατηγορία adventure... το βλέπεις το μηχανάκι και θέλεις να πάρεις τα όρη και τα βουνά. Εγώ ας πούμε που έχω ένα 650GS τί δεν μπορώ να κάνω που το κάνει το NC700; OK, δεν έχω αιχμηρή μάσκα, εντυπωσιακό προβολέα και πληρέστατη ψηφιακή κονσόλα (αντιγραφή από το site της Honda), δεν έχω καλύτερη κατανάλωση αλλά κι η δική μου δεν είναι καθόλου άσχημη, δεν έχω χώρο κάτω από το ρεζερβουάρ (που btw έχει ας πούμε το Aprilia και νομίζω και το Scarver της BMW πολύ πριν την... επανάσταση της Honda), άρα μένουμε στο ότι έχει κινητήρα τεχνολογικό διαμάντι και μπράβο της. Δε βλέπω όμως γιατί δε μπορώ να μετακινηθώ αξιοπρεπέστατα στα ίδια μέρη που θα πάει και το Honda, μπορεί και σε περισσότερα (αν έχεις χωμάτινες ανησυχίες).

    To άτιμο marketing την έχει κάνει μια χαρά τη δουλειά του, μπορεί οπτικά να μη μου αρέσει και να το σνομπάρω, δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι ένα τίμιο μηχανάκι, αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε νομίζω πως αλλάζει η Honda τίποτα δεδομένα στην αστική μετακίνηση όπως επαίρεται, απλά έχει πέσει το marketing να κάνει πλύση εγκεφάλου να σε κάνει να απορείς πως ζούσες τόσο καιρό χωρίς αυτό το μηχανάκι. Και με την ευκαιρία ας σταματήσει αυτή η διαφημιστική σαχλαμάρα με το χιλιοειπωμένο σλόγκαν "η μετακίνηση στην πόλη τώρα γίνεται διασκεδαστικό παιχνίδι"...
    Δεν είπα να πετάξουμε ότι έχουμε για να πάρουμε nc.
    Είπα ότι εάν αληθεύει το 4-5 lt/100 χιλ είναι το επόμενο μηχανάκι πολύ κόσμου.
    Γιατί να αγόραζες σήμερα το μηχανάκι σου αντί για το nc?
    Ειδικά εάν το χρησιμοποιούσες πολύ σε μετακινήσεις?
    Εγώ με το σκουτεράκι καταναλώνω 5,5-6,5 lt /100χιλ.
    Που σημαίνει ότι στα 100κ xil Θα έχω κάψει κανά 2 χίλιαρο παραπάνω και κανα χιλιάρικο σε ανταλλακτικά μετάδοσης.
    Ολα αυτά με την παραδοχή ότι ένα 300αρι σκούτερ έχει παρόμοια ανάγκη συντήρησης με μια μοτοσυκλέτα 700 (ούτε στον ύπνο του).
    Μου στοιχίζει λοιπόν ακριβότερα.
    Να σε πάω στα διάφορα ΤΑ και cbf bandit tdm κλπ καθημερινά χρηστικά μηχανάκια?

  5. #80
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δεν είπα να πετάξουμε ότι έχουμε για να πάρουμε nc.
    Είπα ότι εάν αληθεύει το 4-5 lt/100 χιλ είναι το επόμενο μηχανάκι πολύ κόσμου.
    Γιατί να αγόραζες σήμερα το μηχανάκι σου αντί για το nc?
    Ειδικά εάν το χρησιμοποιούσες πολύ σε μετακινήσεις?
    Εγώ με το σκουτεράκι καταναλώνω 5,5-6,5 lt /100χιλ.
    4-5lt/100km;;;; Άμα σου πω ότι εγώ που έχω κι ελαφρύ χέρι μου καίει 4-4,5 (maximum) θα με πιστέψεις; Γιατί να αγόραζα σήμερα το μηχανάκι μου; Γιατί το γουστάρω οπτικά, γιατί έχει φθηνό service, γιατί είναι δοκιμασμένο και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΑΤΟ και γιατί με πάει παντού. Οπότε το ερώτημα δεν είναι γιατί να αγόραζα σήμερα το μηχανάκι μου, αλλά αυτό που έθεσα παραπάνω, γιατί να το αλλάξω με ένα NC;;; Το οποίο NC είχα την ευκαιρία να το περιεργαστώ επί μακρόν το προηγούμενο Σαββάτο σε αντιπροσωπεία της Honda, από κοντά είναι ασχημότερο από ότι στις φωτό (καθαρά υποκειμενικό αυτό βεβαίως), ενώ δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται και "φθηνιάρικο" σαν κατασκευή, βάζουμε ένα καλό κινητήρα πάνω και τα υπόλοιπα περιφερειακά απλά υποφερτά, π.χ. ψαλίδι-αναρτήσεις για να ρίξω το κόστος και να πω ότι είναι και προσιτό...

  6. #81
    το nc με ελαφρυ χερι καιει 3,5 στα 100χλμ και με πολυ βαρυ φτανει τα 4,2 με 4,8 ...

  7. #82
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    το nc με ελαφρυ χερι καιει 3,5 στα 100χλμ και με πολυ βαρυ φτανει τα 4,2 με 4,8 ...
    Στο Adventure Magazine μέτρησαν κατανάλωση 5lt/km σε συνθήκες που δεν είχαν την οικονομία καυσίμου κατά νου... Παρεμπιπτόντως πάλι οι ίδιοι το χαρακτηρίζουν lifestyle bike, ο χαρακτηρισμός με καλύπτει απόλυτα. Το δε MCN αναφέρει πως είναι ιδανικό για να πηγαίνεις στο super market και να κάνει τα ψώνια παιχνιδάκι, άσε που χωράνε και στον αποθηκευτικό χώρο...

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ειναι ωραιο να εισαι ευχαριστημενος απο κατι που εχεις (αυτοκινητο-μηχανη) και να μη θες να το αλλαξεις και μπραβο σου..........
    η οποια εταιρεια απευθυνεται σε αγοραστες που ειναι υποψηφιοι γιατι εχουν κατι παλιοτερο, κατι μικροτερο, κατι που το βαρεθηκαν ή δεν εχουν τιποτα και ψαχνουν να αγορασουν
    αν και σημερα στην Ελλαδα δεν υπαρχει κανενος ειδους αγοραστης
    τωρα η γνωστη ιστορια να κρινουμε μηχανη απο specs και φωτογραφιες αφορα ανθρωπους που ειναι τοσο χεραδες που δεν οδηγουν τιποτα με λιγοτερα απο 100 αλογα και 45αρι αντεστραμενο
    το θεμα φθηνο και ακριβο ειναι καθαρα υποκειμενικο
    κι εμενα μου φαινεται παραξενο να δινει καποιος 5000 και να παιρνει σκουτερ αλλα αφου το κανει με δικα του λεφτα κι οχι δικα μου δε με νοιαζει

  9. #84
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Στο Adventure Magazine μέτρησαν κατανάλωση 5lt/km σε συνθήκες που δεν είχαν την οικονομία καυσίμου κατά νου... Παρεμπιπτόντως πάλι οι ίδιοι το χαρακτηρίζουν lifestyle bike, ο χαρακτηρισμός με καλύπτει απόλυτα. Το δε MCN αναφέρει πως είναι ιδανικό για να πηγαίνεις στο super market και να κάνει τα ψώνια παιχνιδάκι, άσε που χωράνε και στον αποθηκευτικό χώρο...
    δεν με νοιαζει τι μετρησαν αυτοι ..εγω λεω τι μετρησα εγω.
    οσο για το τι ειπαν για super market κλπ ...μ&λακιες ειπαν ...
    τι πα πει δλδ "ειπαν ..στο mcn" πρωσοπικα δεν λανβανω υποψιν την ειπαν οι ταδε και οι δεινα...απο την στιγμη που τα βλεπω με τα ματια μου μονος μου..

  10. #85
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NIKOS. Προβολή μηνύματος
    δεν με νοιαζει τι μετρησαν αυτοι ..εγω λεω τι μετρησα εγω.
    οσο για το τι ειπαν για super market κλπ ...μ&λακιες ειπαν ...
    τι πα πει δλδ "ειπαν ..στο mcn" πρωσοπικα δεν λανβανω υποψιν την ειπαν οι ταδε και οι δεινα...απο την στιγμη που τα βλεπω με τα ματια μου μονος μου..
    Δεν αμφισβητώ ότι εσύ μέτρησες λιγότερο, ούτε υπονοώ ότι επειδή το μέτρησαν αυτοί τόσο είναι και τελείωσε. Τα δε σχόλια τα ανέφερα γιατί με κάλυψαν απόλυτα, από το MCN ας πούμε απομόνωσα τη συγκεκριμένη φράση, δεν το θάβουν το μηχανάκι αλλά το αντίθετο, εγώ πιστεύω πάντως πως αυτή η φράση είναι το "ζουμί", όταν έφτιαχναν αυτή τη μηχανή ένα μεγάλο target group είναι ο homo urbanus που θα γουστάρει να πάει με το αστραφτερό μηχανάκι για ψώνια. Tα σχόλια πού καλά κάνεις και δεν τα λαμβάνεις υπόψιν σου κι εγώ δεν τα λαμβάνω υπόψιν γενικά, μέχρι και ότι είναι ένα ικανότατο off road μηχανάκι διάβασα...

  11. #86
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    ένα μεγάλο target group είναι ο homo urbanus που θα γουστάρει να πάει με το αστραφτερό μηχανάκι για ψώνια.
    Μα γι αυτό υπάρχει το grand cherokee 5.7 hemi.
    Είναι και οικονομικό όταν το super market είναι στο ίδιο τετράγωνο με το σπίτι σου και δεν ζεσταίνεις τον κινητήρα πάνω από 3 sec.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 13:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 08:40
  3. 300v vs 5100
    από alex14 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 17:07
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF