Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 86

Θέμα: NC700X VS CB500X

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    51

    Exclamation NC700X VS CB500X

    Καλησπέρα και καλο μηνα σε όλους, εάν και παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό ποτε δεν μπήκα στην διαδικασία να κάνω account κακώς βεβαια αλλα κάλιο αργά παρα ποτε. Έρχεται όμως κάποια στιγμή που χρειάζεσαι την βοήθεια τον fellow riders ( πως τα λέω πως τα λέω ) που είναι οι μονοι που μπορούν να σε βοηθήσουν είτε λόγο εμπειρίας είτε λόγο γνώσεων. Καλός ο πρόλογος αλλα πάμε στο ζουμί.

    Έχω οδηγήσει από παπί, σκούτερ, 250cc μηχανή( ο θεός να την κάνει ),400cc μηχανή, ένα 600αρι Hornet του 2007 και ένα 1000αρι CBF για τα 23 μου καλες εμπειριες ( θαρρω ). Με τα πάντα ευχαριστημένος εκτος από το 250αρι. Οι καιροί αλλάζουν έτσι και τα γούστα, ανάγκες και οικονομική ευχέρεια. Πάει ο καιρός που παίρναν 1000cc για πειραιά καλλιθέα.


    Εγώ προσωπικά λατρεύω και τις δυο μηχανές που αναφέρω στον τίτλο. Κάθε ένα για ξεχωριστό λόγο παρότι μοιάζουν σαν δυο σταγόνες νερό. Δυστυχώς όμως δεν είμαι πρώτο Μποι, ζήτημα να είμαι 1.72 max 1.74. Δεν έτυχε ποτε να μου πάρω μετρα. Φοβάμαι λοιπόν ότι θα είμαι " κοντός " για το NC700x άλλο βάρος το ένα άλλο βάρος το άλλο. Ακόμα και οι 3 πόντοι διαφορα στην σέλα σε μενα φαίνονται μεγάλη υπόθεση.


    Μέχρι τώρα όσο έχω κοιτάξει έχω βγάλει μερικά συμπεράσματα τα οποια θα τα αναλύσω παρακάτω :

    Θετικα CB500X

    • Ιδανική για την πολη.
    • Παιχνιδιάρα διότι ο κινητήρας σε προκαλεί να τον τσιγκλίσεις.
    • Ευέλικτη.
    • Ελαφριά.
    • Ελαχιστα πιο κοντη.


    Αρνητικα CB500X

    • Μεγαλύτερη κατανάλωση.
    • Μικρότερη επιτάχυνση.


    Θετικα NC700X

    • Άνετη σε ταξίδι.
    • Οικονομική.
    • Δυνατότητα DTC.
    • Μπορεί να κάνει τα πάντα με λίγη δυσκολία στην πόλη.


    Αρνητικα NC700X

    • Βάρος.
    • Ογκος.


    Εγώ αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Δεν ξέρω τι να επιλέξω ανάμεσα στα δυο και γιατί. Η τιμή είναι ένας μεγάλος παράγοντας στην άποψη μου. Εάν πάρω το CB500X θα πάω για καινούργιο στα 6.600 εάν πάω στο NC700X μεταχειρισμένο μπορώ να το παζαρέψω στα 6.800-7.000.

    Δώστε τα φώτα σας, πείτε τις απόψεις σας διαφωνήστε ώστε να με βοηθήσετε όσο μπορείτε να καταλήξω.

    Υ.Γ Για να προλάβω αυτούς που θα πουν κανε ένα test ride δυστυχώς λείπω εκτος αθηνών γιαεπαγγελματικούς λόγους.

    Υ.Γ2 Η χρήση θα είναι για μέσω μεταφοράς μέσα στην πολη και για μεγάλες αποστάσεις 2 φορες τον μηνα. Συνήθως οι αποστάσεις στην πόλη είναι από 40-60 χιλιόμετρα την μέρα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελευταία τροποποίηση από Wisdover; 01/09/2013 στις 14:59.

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Τι θελεις να κανεις με το μοτοσακο?

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2013
    Μηνύματα
    76
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Τι θελεις να κανεις με το μοτοσακο?
    Σωστά.
    Αν το θέλεις για την πόλη και κανά κοντινό, μια χαρά θα ειναι το 500, αν το θέλεις να γυρίσ(ζ)εις την Ευρώπη, προφανώς και όχι... συν τον υπολογισμό του βάρους-όγκου, που όπως γράφεις σε απασχολεί, τότε μια πρώτη σκέψη ειναι υπέρ του 500 Πάντως να μην αυτό το μόνο σου κριτήριο, γιατί (με λίγη συνήθεια) μαθαίνεις να το κουμαντάρεις...

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Τι θελεις να κανεις με το μοτοσακο?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikvolos Προβολή μηνύματος
    Σωστά.
    Αν το θέλεις για την πόλη και κανά κοντινό, μια χαρά θα ειναι το 500, αν το θέλεις να γυρίσ(ζ)εις την Ευρώπη, προφανώς και όχι... συν τον υπολογισμό του βάρους-όγκου, που όπως γράφεις σε απασχολεί, τότε μια πρώτη σκέψη ειναι υπέρ του 500 Πάντως να μην αυτό το μόνο σου κριτήριο, γιατί (με λίγη συνήθεια) μαθαίνεις να το κουμαντάρεις...
    Με συγχωρείτε και τους δυο ξέχασα να το αναφέρω. ανανεώθηκε και το πρώτο post.

    Η χρήση θα είναι για μέσω μεταφοράς μέσα στην πολη και για μεγάλες αποστάσεις 2 φορες τον μηνα. Συνήθως οι αποστάσεις στην πόλη είναι από 40-60 χιλιόμετρα την μέρα.

    Η αλήθεια είναι και ότι το hornet 208 κιλά ήταν, δεν είχα κάποια δυσκολία. Απλά τώρα βολευόμουν με ένα PCX και φαντάζει τεραστια διαφορα ξανά.

  5. #5
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Πάρε το CBX.

  6. #6
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Πάρε το CBX.
    +1
    cb και απο μενα

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalhsCr
    Εγγραφή
    22/10/2009
    Μηνύματα
    344
    Εγώ θα έπερνα ενα NC700X μεταχειρισμένο

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Εχουμε το ιδιο υψος.

    Εχω ανεβει στατικα σε ενα cb500x και μου αρεσε παρα πολυ. Μπορουσα να κανω μανουβρες και να χειριστω το βαρος του ευκολα, και δε μ φανηκε ψηλο. Νομιζω εχει 78εκατοστα υψος σελας. Βεβαια εγω εχω ενα θεοβαρο bandit (230 κιλα ) οποτε ισως φταιει αυτο.

    Απ την αλλη, εγω προσωπικα δεν εχω καταλαβει τις ουσιαστικες διαφορες με το 700. Το 700 ειναι πιο βαρυ, με υποτετραγωνο κινητηρα, πιο οριζοντια τοποθετημενο. Πολλη ροπη, αλλα καθολου αλογα για 700αρι. Θεωρω πως σε πραγματικες συνθηκες θα καιει το ιδιο με το 500αρι. Πανω κατω 4λιτρα εντος πολης χωρις πολλα γκαζια και τα 2.

    Για μενα το 500αρι ειναι το ιδανικο all round μηχανακι. Ισως το καλυτερο 500αρι on-off για πολη, με καλες δυνατοτητες για ταξιδι. Νομιζω κι εγω πως σου ταιριαζει καλυτερα.


    Φυσικα θα πας και θα τα κανεις και τα 2 test ride
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  9. #9
    επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν αλλαζεις πια ευκολα μοτο εγω θα σου ελεγα ,το nc ως πιο ολοκληρωμενη απο της δυο.
    τα αρνητικα που αναφερεις για το nc δεν υφαστανται δεν εχει ουτε βαρος ουτε ογκο η για να ειμαι πιο ακριβης το βαρος εξαφανιζεται στα πρωτα 10 χλμ ο ογκος που λες..
    δεν νομιζω να εχει ογκο το nc εγω το παω σαν παπι και ειμαι περιπου στης ιδιες διαστασεις με εσενα !λογω στησιματος και χαμηλου κεντρου βαρους. ειμαι κατοχος του. [nc700x dc-t ]
    βασικα εαν σε παιρνει οικονομικα παρε nc700x θα σε αποζημιωσει ! με το παραπανω , οικονομια,ευλιξια,σταθεροτητα, γκαζι,ταξιδια κλπ
    ενοειται οτι μιλαμε για τη αυτοματη εκδοση [dc-t] θεωρο τραγικο λαθος να το παρει καποιος χειροκινειτο το συγκεκριμενο μοντελο.
    τωρα εαν θες ντε και καλα συμπλεκτη ,μανετα , κλπ προτιμησε το cb500x, αν και το nc ειναι δυο κλικ πανω κατ εμε.
    μην ψαρωνεις με τους 52 ιππους ειναι πολυ πιο γρηγορο , απ οτι φενεται ....η απο οτι νομιζουν πολλοι !!!!!!... το αυττοματο σασμαν και η ροπη κανουν φοβερη δουλεια !
    εαν το κανεις βολτα θα καταλαβεις..

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    51
    Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τον κόπο που κάνατε να μου απαντήσετε.

    Δεν έχω καβαλήσει κανένα απλά στο μάτι το 700 μοιάζει πιο γεμάτη μηχανή για αυτό και αναφέρω τον όγκο.
    Εάν πάω σε nc σίγουρα θα είναι η έκδοση DCT δεν έχω σκοπό να κάνω τέτοιο λάθος. Γεγονός το οποιο νομίζω ότι θα βοηθήσει και την μετακίνηση στην πολύ.
    Σίγουρα πρέπει να κάνω ένα test ride και στα δυο για να σχηματίσω μια πλήρη εικόνα.

    Μεχρι στιγμης μετραω 3-2 υπερ του CBX για να δουμε

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Ενδιαφέρον και πολύ οικονομικό μηχανάκι το NC, ειδικά για άπειρους αναβάτες που θα προτιμήσουν το DCT.
    Είναι ακριβούτσικο όμως.
    Καβαλησέ τα και τα δυο για να αποφασίσεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    51
    Σίγουρα το DCT είναι μεγάλη Βοήθεια μέσα στην πολη

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Αν θυμάμαι σωστά, το NC έχει και συνδυασμένα φρένα ενώ το CB όχι.
    I will take the mountains!

  14. #14
    Νέο μέλος Το avatar του/της Whiteyez
    Εγγραφή
    20/11/2012
    Μηνύματα
    18
    Και τα 2 θα σε αφήσουν ικανοποιημένο σίγουρα το NC όμως ίσως λίγο παραπάνω κατά την γνώμη μου, στα + του NC έξτρα χώρος μπροστά για να βάζεις κρανάκι και λοιπά πράγματα, μεγάλη υπόθεση.
    Επίσης το NC είναι βαρύ στα χαρτιά αλλά δεν το καταλαβαίνεις με τίποτα με το που το οδηγήσεις, και δεν θεωρείτε με τίποτα ογκώδες μηχανή, ίσα ίσα στην πόλη ανάμεσα σε αμάξια κινείσαι άνετα.
    Σε περίπτωση που πιστεύεις ότι δεν σου κάνει λόγο ύψους, να ξές ότι μπορείς να το χαμηλώσεις άνετα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nc700x-lowering-kit.jpg 
Προβολές:	393 
Μέγεθος:	57,3 KB 
ID:	298454

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mixalhsCr Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα έπερνα ενα NC700X μεταχειρισμένο
    +700..αυτο το σκεφτηκες ? μπορεις να βρεις nc με πολυ λιγα χλμ σχεδον καινουριο, σε πολυ καλη τιμη !!

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 13:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 08:40
  3. 300v vs 5100
    από alex14 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 17:07
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 14:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 22:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF