Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 80

Θέμα: Καινούργιο CBF 125 πρόβλημα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενιες... χαλαρωσε και πηγαινε πισω να στο φτιαξουν.

    Ουτε 100αρα θελει ουτε extra φιλτρο. Απλα εισαι λιγο γκαντεμης

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενιες... χαλαρωσε και πηγαινε πισω να στο φτιαξουν.

    Ουτε 100αρα θελει ουτε extra φιλτρο. Απλα εισαι λιγο γκαντεμης
    Είμαι πολύ γκαντέμης γενικά φίλε μου xD

    Αν βάλω φίλτρο για σιγουριά θα κάνει κακό? Οτι θα κάνει καλό νομίζω είναι σίγουρο. Γιατί το φιλτράκι κάνει 5€ και αν φραξει το αλλάζεις. Αντίθετα όμως το εσωτερικό φιλτράκι της αντλίας αν πάθει τίποτα δεν αλλάζει και πρέπει να αλλάξεις ολόκληρη την αντλία που κάνει ~300€... Με ανησυχεί μόνο μην κάνει κακό. Αν δεν κάνει κακό τότε μάλλον θα βάλω ένα.. Ξέρεις μηπως να μου πεις φίλε μου?

    Ευχαριστώ προαιρετικά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600
    Φιλική συμβουλή:
    Μην διανοηθείς να πειράξεις τίποτε στο μηχανάκι πριν το πας στο συνεργείο, ούτε καν να βάλεις εξωτερικό φίλτρο βενζίνης.
    Όπως είναι το πας για δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση ανταλλακτικού.
    Στο γράφω γιατί ψάχνουν σαν τρελλοί να βρούνε πάτημα για ακύρωση της εγγύησης.
    Το μηχανάκι από ότι έχω διαβάσει είναι σκυλί άρα μιλάμε για κάποια αστοχία-ελαττωματικό ανταλλακτικό.
    Ευχαριστώ για την συμβουλή φιλε μου. Δεν πρόκειτε να πειράξω τίποτα. Αν βάλω φιλτράκι θα πω στον dealer να το βάλει ώστε να μην έχω θέμα.



    Πηρα σήμερα τηλέφωνο και ευτυχώς αναγνόρισε πως είναι γνωστό θέμα με την αντλία και θα μου την αλλάξει βεβαια καθώς έχω εγγύηση.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2012
    Μηνύματα
    2
    Το ίδιο πρόβλημα είχε παρουσιαστεί και σε φίλο μου, 2 φορές και κάθε φορά πήγαινε στην αντιπροσωπεία και του αλλάζανε την αντλία.
    Τελικά το πρόβλημα λύθηκε βάζοντας μόνωση(για να μην ζεσταίνεται) ανάμεσα στην αντλία και τον κινητήρα, και αυτό το κάναν στον εξουσιοδοτημένο που το πήγαινε.
    Από τότε του σταμάτησαν εντελώς τα προβλήματα.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzo Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο πρόβλημα είχε παρουσιαστεί και σε φίλο μου, 2 φορές και κάθε φορά πήγαινε στην αντιπροσωπεία και του αλλάζανε την αντλία.
    Τελικά το πρόβλημα λύθηκε βάζοντας μόνωση(για να μην ζεσταίνεται) ανάμεσα στην αντλία και τον κινητήρα, και αυτό το κάναν στον εξουσιοδοτημένο που το πήγαινε.
    Από τότε του σταμάτησαν εντελώς τα προβλήματα.


    Ψεκαστό δεν είναι το μηχανάκι;
    Πως είναι η αντλία βενζίνης έξω από το ρεζερβουάρ;

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    δεν ξερω για το συγκεκριμενο αλλα υπαρχουν και αντλιες γραμμης υψηλης πιεσης που ειναι εξωτερικες

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Εγω΄δεν καταλαβαίνω ακόμη γιατί σκας, τρελαίνεσαι και δεν το πας εκεί που το πήρες ή σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο να το δουν;
    Ό,τι και να έχει θα περαστεί εγγύηση
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  7. #22
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από transalpblack Προβολή μηνύματος
    Εγω΄δεν καταλαβαίνω ακόμη γιατί σκας, τρελαίνεσαι και δεν το πας εκεί που το πήρες ή σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο να το δουν;
    Ό,τι και να έχει θα περαστεί εγγύηση
    Όταν αγόραζα το μηχανάκι ήξερα πως αυτό μπορεί να συμβεί. Υπάρχει παντού στο νετ.

    Θα το πάω κάποια στιγμή που θα μπορέσω για αλλαγή της αντλίας.

    Απλά είναι ένα θέμα που δεν θέλω να ξαναεμφανιστεί. Ώς νέος οδηγός ήταν λίγο τρομακτικό όταν έγινε πρώτη φορά και ευτυχώς ήμουν κοντά στο σπίτι μου και μπόρεσα κοντά στραβά να το γυρίσω. Αλλά άν μου συναίβενε στην Θηβών όπου θα είναι η καθημερινή μου διαδρομή λόγω σχολής?

    Θέλω να αποφύγω όσο γίνεται το φαινόμενο από το ξανασυμβεί και γι'αυτό ρωτάω για φίλτρα.

    Ξέρω ότι ακούγομαι τρελαμένος αλλά νέος οδηγός και ψαρομένος είμαι, πρώτη μηχανή είναι...

    Ξέρετε κάνα καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda στον Πειραιά-Νίκαια?

  8. #23

  9. #24
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Η αντλία άλλαξε και για καποια χλμ λυθηκε το προβλημα... προχθες όμως πάλι τα ίδια (ήμουν Πειραιά και έκανε ζέστη. Επρεπε να περιμένω μισή ώρα να κρυώσει για να πάω σπίτι μου).

    Το ψαξα πολύ και τελικά θα πω στον μάστορα που το πάω (εξουσιοδωτημένο) να μου βάλει ένα φίλτρο μαζί με την νέα αντλία.

    Παραπάνω ο tzo είπε πως σε έναν φίλο του έβαλαν μόνωση.

    Ρώτησα οταν το πήγα και μου είπαν πως βάζουν μια μόνωση στο ντεπόζιτο απο κάτω, γιατί μπορεί απο την ζέστη να εξατμίζεται η βενζίνη και να περνάνε φυσαλίδες μέσα στην αντλία.

    Επίσης μετα από ψάξιμο και ερωτήσεις στο FB Group (CBF 125 Owners' Club), έμαθα πως τα στέλνουν απο ινδία με μία αντισκουριακή αλοιφή μέσα στο ντεπόζιτο. Έχει στείλει memo η χόντα να καθαρίζουν το ντεπόζιτο οι dealers πριν το πουλήσουν, με κυροζίνη ή diesel ώστε να φεύγει αυτό απο μέσα.

    Πιθανότατα να μην το κάνουν και παρασείρεται αυτό το πράγμα με αποτέλεσμα να φράζει η αντλία. Οπότε γι'αυτό θα τους πω να κάνουν καθαρισμό στο ντεπόζιτο και να βάλουν φίλτρο για σιγουρια.

    Τώρα για την μόνωση που μου είπαν ξέρει κανείς κάτι?

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Δεν ξερω ρε φιλε πως νιωθεις?Να περνεις ενα καινουργιο μηχανακι,να κινδυνευεις να σκοτωθεις και δεν ξερεις αν θα φτιαχτει?Ηξερες και το προβλημα προκαταβολικα αρα ειναι χρονιο.Και τι κανει η HONDA για αυτο?

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω ρε φιλε πως νιωθεις?Να περνεις ενα καινουργιο μηχανακι,να κινδυνευεις να σκοτωθεις και δεν ξερεις αν θα φτιαχτει?Ηξερες και το προβλημα προκαταβολικα αρα ειναι χρονιο.Και τι κανει η HONDA για αυτο?
    Δέχονται επιστροφές οι dealers?

    Κοιτα το μηχανάκι μ'αρέσει. Και είναι γενικά σκυλί. Απλά είμαι άτυχος. Είναι όντως επικύνδηνο και σκεφτόμουν σοβαρά να πάω στον dealer και να του το δώσω στην μούρη, να μου δώσει πίσω τα λεφτά μου για να πάρω άλλο (PCX 125 πχ).

    Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται αυτό, και δεν προτιμώ να τσακωθώ. Νομικά φαντάζομαι εφόσον το μηχανάκι είναι επικύνδηνο, κάτι μπορεί να γίνει. Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω απο το να σηζυτήσω με τον μάστορα και να το φτιάξω μια και καλή.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    To 2003 παιρνω καινουργιο innova,απο την πρωτη εβδομαδα αρχισαν τα πανηγυργια,το πισω φρενο εκανε σαν λεωφορειο ικαρος, μετα σε μια καλη λακουβα σπανε οι βασεις του μπροστα φαναριου και το βραδυ ηταν σαν να επαιζες μ@@@κια με φακο.Στο διμηνο τα εφτυσε η μπαταρια,την αλλαζω, την ξαναλαζω στο 15μερο, μετα λεει ειναι ο ανορθωτης,τον αλλαζουμε και αυτον.Μετα μενω νυχτιατικα απο βενζινη για το κοντερ-φλοτερ που εδειχνε λαθος.Και το αποκορυφωμα,ειμαι στην εθνικη με το αμαξι και μπροστα μου ειναι ενας φιλος με το innova μου να καιει λαδι σαν διχρονο μετα απο πολυ καλο στροσιμο 1000+κμ.Σκεψου μονο που το διαβαζεις εχεις κουραστει,σκεψου καθε λιγο να τρεχεις στο συνεργειο.Στους 9 μηνες το πουλησα με 17000κμ 1800ε η καλυτερη τιμη που βρηκα γιατι καινουργιο εκανε 2100ε.Και αυτο γιατι παντα μες το μυαλο μου ηταν οταν το καβαλουσα ,τι ζημια θα βγαλει σημερα.Συγνωμη για το σεντονι αλλα να την χ@@ω την εγγυηση.

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Ευχαριστω φιλε μου για την απάντηση. ΚΑταλαβάνω τι θες να μου πεις αλλα νομίζω βρήκα το πρόβλημα αφού μίλησα με τον μάστορα σήμερα.

    Θα βάλουμε θερμομόνωση κάτω απο το ντεπόζιτο ώστε να μην βράζει η βενζίνη. Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, κάπως έτσι λύθηκε το πρόβλημα ενός φίλου του με το ίδιο πρόβλημα με μένα.

    Ξέρει κανείς τι θερμομονωτικό πρέπει να βάλω από κάτω? Βρήκα ένα Dynamat Xtreme το οποιό είναι και για ηχομόνωση στα αυτοκίνητα κτλ, αλλά και θερμομονοτικό. Το οποίο ακούω πως είναι καλό.

    Ξέρετε τι άλλο μπαίνει? Κάποια ίσως καλύτερη λύση? Ψάχνω αλλά στα ελληνικά βρίσκω μόνο αναφορές σε θερμομόνωση σπιτιών κτλ.

    Οποιαδηποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

    Ευχαριστώ προαιρετικά.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    αρμαφλεξ,πολυ φτηνο,αφλεκτο το βρισκεις παντου σε ειδη με υδραβλικα.

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    αρμαφλεξ,πολυ φτηνο,αφλεκτο το βρισκεις παντου σε ειδη με υδραβλικα.
    Ευχαριστω πολύ φίλε μου. Πιστεύω να μου κάνει αυτό. Απ'οτι βλέπω πουλιέται και σε φύλλα. Είναι αρκετά ανθεκτικό σε μεγάλες θερμοκρασίες?

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sym 125 Προβλημα την γνωμη σας.
    από Arxagelos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2008, 09:37
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 11:52
  3. dt 125!!! προβλημα..
    από VLADx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 18:34
  4. Καινούργιο CBF από που όμως;
    από Panos82gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 03:07
  5. Σχέση σεξουαλική...καινούργιο CBF-250!
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 14:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF