Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 80

Θέμα: Καινούργιο CBF 125 πρόβλημα

  1. #46
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Απλά, να έχεις υπόψη σου ότι η εγγύηση των απλήρωτων ανταλακτικών λήγει με την λήξη της εγγύησης της μηχανής...
    Εννοείς πως ότι καινούργιο βάλουν πάνω δεν έχει επιπλέον εγγύηση και πάει σαν σύνολο φαντάζομαι.. ε?

  2. #47
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Εννοείς πως ότι καινούργιο βάλουν πάνω δεν έχει επιπλέον εγγύηση και πάει σαν σύνολο φαντάζομαι.. ε?
    Ακριβώς...

    Μπορεί να βάλουν αντλία (δωρεάν) μια βδομάδα πριν την λήξη της εγγύησης της μηχανής...
    Αν αυτή χαλάσει σε 2 βδομάδες, την καινούρια την πληρώνεις (αλλά έχει πλέον την εγγύηση του συγκεκριμένου ανταλλακτικού..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς...

    Μπορεί να βάλουν αντλία (δωρεάν) μια βδομάδα πριν την λήξη της εγγύησης της μηχανής...
    Αν αυτή χαλάσει σε 2 βδομάδες, την καινούρια την πληρώνεις (αλλά έχει πλέον την εγγύηση του συγκεκριμένου ανταλλακτικού..)
    Ναι αυτό το φαντάστηκα ντάξει.

    Ευχαριστώ πάντως.

  4. #49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Μώλις 60χλμ του έχω κάνει και μου έβγαλε πρόβλημα.
    Πήγαινα χαλαρά σε μια κατηφόρα χωρίς γκάζι και με νεκρά και ξαφνικά σβήνει. Στρίβω σε ένα στενό για να μην σκοτοθώ κιόλας και προσπαθώ να το βάλω μπροστά.

    Δεν έπαιρνε οπότε το βάζω στο Off και επιτόπου στο On πάλι. Ξαναπροσπαθώ και παίρνει μπρός. Πάω να ξεκινήσω και ξεκινάει κανονικά. Κάνω έναν κύκλο να δω αν θα το ξανακάνει και το ξανακάνει.

    Αυτή τη φορά όμως ενώ ήταν στο ρελαντί για 2" σβήνει μόνο του. Το ξαναβάζω μπρος και πάλι το ίδιο.

    Καταφέρνω να να το ξεκινήσω χωρίς να σβήσει (Πήγε να σβήσει αλλά το έσωσα κάπως με πολύ γκάζι.).

    Στην διαδρομή προς το σπίτι μου, ενώ είχα μέσα 3η-4η (αλλά σε όλες τις ταχύτητες το κάνει) με πέταγε. Κατέβαζε μόνο του στροφές για λίγα δευτερόλεπτα ενώ εγώ είχα σταθερό το γκάζι και μετά με πέταγε μπροστά. Σταματάω σε φανάρι και σβήνει πάλι. Έμεινα εκεί πέρα για 5' προσπαθώντας να το κρατήσω να μην σβήσει και μου έκανε το ίδιο μέχρι να πάω σπίτι. Με το που σταμάταγε σε φανάρι η για οποινδήποτε λόγο μου έσβηνε.

    Όταν οδηγούσα ήταν έτσι: http://www.youtube.com/watch?v=F3EWQdjIBWk
    Αυτός δεν κάνει τίποτα με το γκάζι. Μόνο του κάνει έτσι το μηχανάκι.

    Λένε πως έχουν προβληματική αντλία βενζίνης τα συγκεκριμένα και θέλει αλλαγή με το που παρουσιάσει πρόβλημα. Αναφέρεται και εδώ: http://www.used-moto.gr/%CE%BF%CE%B4...-125-2009.html

    Το πρόβλημα παρουσιάζεται στην ζέστη κυρίως.

    Το ξαναπήρα μία βόλτα τώρα που έπεσε ο ήλιος και δεν μου έκανε τίποτα. Αλλά δεν το θεωρώ λογικό να κάνει τέτοια κόλπα με λίγη ζέστη. Λέτε να είναι όντως η αντλία?

    Έχω ακούσει που λένε πως είναι καλό αν το κάνει αυτό, να βάλω και ένα φίλτρο βενζίνης πριν την αντλία και δεν θα έχει θέμα( http://cbf125rider.wordpress.com/201...e-fuel-filter/ )

    Το προτείνετε?

    Αν είναι όντως η αντλία μου την αλλάζουν με εγγύηση έτσι? Δεν πληρώνω κάτι ε?

    Ευχαριστώ προαιρετικά για τις απαντήσεις.
    Διάβασε τι έπαθα και εγώ:
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137563

    Σήμερα έχω κάνει συνολικά 160 χλμ και όπως διάβασες έχω κάνει και εγώ πρώτο γέμισμα με 100στάρα βενζίνη. Έχω να παρατηρήσω κάποια σβησίματα που μου κάνει όταν το βάζω μπροστά και αναγκάζομαι να ξαναμιζάρω. Παρατηρώ επίσης και κάποια αρρυθμία στις στροφές του κινητήρα στο ρελαντί.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Σε καμια εβδομαδα να αρχισεις τα τηλεφωνα και τον μαστορα και τα κενρικα,να ενοχλεις πιεζεις διακριτικα ευγενικα,μην περιμενεις απο αυτους,αν και λογικα αφου σου απαντησαν εχει δρομολογηθει το θεμα σου αλλα μην επαναπαυεσαι.

  6. #51
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από figo-migo Προβολή μηνύματος
    Διάβασε τι έπαθα και εγώ:
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137563

    Σήμερα έχω κάνει συνολικά 160 χλμ και όπως διάβασες έχω κάνει και εγώ πρώτο γέμισμα με 100στάρα βενζίνη. Έχω να παρατηρήσω κάποια σβησίματα που μου κάνει όταν το βάζω μπροστά και αναγκάζομαι να ξαναμιζάρω. Παρατηρώ επίσης και κάποια αρρυθμία στις στροφές του κινητήρα στο ρελαντί.
    Αυτά στα κάνει ακόμα ή φτιάχτηκε?

    Δεν ακούγεται να έχει τα ίδια προβλήματα με μένα. Στο θέμα σου είδα πως κάποιος ρώτησε αν εχεις συναγερμό πάνω. Ξέρει κανείς τί σχέση έχει αυτό γιατί μου το ρώτησε και ο αντιπρόσωπος από Σαρακάκη.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Αυτά στα κάνει ακόμα ή φτιάχτηκε?

    Δεν ακούγεται να έχει τα ίδια προβλήματα με μένα. Στο θέμα σου είδα πως κάποιος ρώτησε αν εχεις συναγερμό πάνω. Ξέρει κανείς τί σχέση έχει αυτό γιατί μου το ρώτησε και ο αντιπρόσωπος από Σαρακάκη.
    ο συναγερμος εχει να κανει με τα ηλεκτρικα και την συνδεσμολογια...
    αν δεν ηξερε αυτος που τον τοποθετησε και πηρε ρευμα απο αλλου ντ'αλλου, ενδεχεται να παρουσιαζει προβλημα με αναφελξη, σπινθηρα, μπουζι και παει λεγοντας...

    γενικοτερα, συναγερμοι και xenon φωτα μπορει να δημιουργησουν "αρρυθμιες" στην λειτουργια του μοτερ σου...

  8. #53
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ο συναγερμος εχει να κανει με τα ηλεκτρικα και την συνδεσμολογια...
    αν δεν ηξερε αυτος που τον τοποθετησε και πηρε ρευμα απο αλλου ντ'αλλου, ενδεχεται να παρουσιαζει προβλημα με αναφελξη, σπινθηρα, μπουζι και παει λεγοντας...

    γενικοτερα, συναγερμοι και xenon φωτα μπορει να δημιουργησουν "αρρυθμιες" στην λειτουργια του μοτερ σου...
    Αααα μάλιστα. Καμιά φορά όταν είμαι σε ρελαντί αφού βάλω μπροστά την μηχανή, οι στροφες παίζουν λίγο (κανονικά είναι στις 2000 στο ρελαντί).

    Και πιο σπάνια αν τραβήξω ίσα ίσα μια γκαζιά (πάλι σε ρελαντι) ώστε να ανέβουν 3000, μένουν εκεί και δεν κατεβαίνουν μέχρι να πατήω συμπλέκτη. Αυτό σημαίνει κάτι.?

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Αααα μάλιστα. Καμιά φορά όταν είμαι σε ρελαντί αφού βάλω μπροστά την μηχανή, οι στροφες παίζουν λίγο (κανονικά είναι στις 2000 στο ρελαντί).

    Και πιο σπάνια αν τραβήξω ίσα ίσα μια γκαζιά (πάλι σε ρελαντι) ώστε να ανέβουν 3000, μένουν εκεί και δεν κατεβαίνουν μέχρι να πατήω συμπλέκτη. Αυτό σημαίνει κάτι.?
    δεν εχω ιδεα που ειναι το ρελαντι του...(εμενα ειναι απο τα πρωτα και δεν εχει στροφομετρο)
    τωρα για το οτι κολλαει στις 3000, για δες λιγο με την ντιζα γκαζιου αν εχει φαει κανενα κολληματακι...(ειναι αρκετα επικινδυνο)

  10. #55
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν εχω ιδεα που ειναι το ρελαντι του...(εμενα ειναι απο τα πρωτα και δεν εχει στροφομετρο)
    τωρα για το οτι κολλαει στις 3000, για δες λιγο με την ντιζα γκαζιου αν εχει φαει κανενα κολληματακι...(ειναι αρκετα επικινδυνο)
    Κανονικά είναι η ντίζα και την σπρόχνω κιόλας να πάει τέρμα όταν το κάνει αυτό. Με το που τραβήξω συμπλέκτη κατεβαίνει επιτόπου όμως.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Κανονικά είναι η ντίζα και την σπρόχνω κιόλας να πάει τέρμα όταν το κάνει αυτό. Με το που τραβήξω συμπλέκτη κατεβαίνει επιτόπου όμως.
    λαδωσε την...
    εικαζω οτι το μηχανακι ηταν πολυ καιρο σε αποθηκη και αν ισχυει αυτο που ειπες για το συντηρητικο μεσα στο ντεποζιτο, παιζει να εχει γινει στοκος...

    δεν νοειται σε καινουργιο μηχανακι να κολλαει η ντιζα γκαζιου...

  12. #57
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    λαδωσε την...
    εικαζω οτι το μηχανακι ηταν πολυ καιρο σε αποθηκη και αν ισχυει αυτο που ειπες για το συντηρητικο μεσα στο ντεποζιτο, παιζει να εχει γινει στοκος...

    δεν νοειται σε καινουργιο μηχανακι να κολλαει η ντιζα γκαζιου...
    Δεν κολλάει η ντίζα. Για σιγουριά το σπρόχνω και πάντα είναι τέρμα. Δεν εννοούσα πως χρειάζεται να το σπρόξω για να φτάσει στην αρχική του θέση.

    Θα μου αλλάξουν το ρεζερβουάρ και βλέπουμε. Θα γίνουν και άλλοι έλγχοι οπότε αν είναι κάτι θα το βρούν φαντάζομαι.

    Θα κοιτάξουν και τον συναγερμό. Θα πάω αύριο στο σερβις να επιβεβαιώσω τι γίνεται.

    Και λέω να βάλω όντως μόνωση από κάτω απο το ντεπόζιτο. Ακόμα και στο Wikipedia (το χα βρει κάπου χθες), λέει στα μέρη της μηχανής και θερμομόνωση κάτω απο το ντεπόζιτο και το αναφέρει ως σημαντικό.

    EDIT: Εδώ το βρήκα, όχι στο Wiki : http://books.google.gr/books?id=wC2d...lation&f=false
    (κάτω κάτω, σελίδα 30)
    Τελευταία τροποποίηση από kiiraklis94; 02/10/2013 στις 03:38.

  13. #58
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    εικαζω
    Έχεις καιρό να ακούσεις τα μπινελίκια σου, γλύκούλη ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Έχεις καιρό να ακούσεις τα μπινελίκια σου, γλύκούλη ..??

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Αυτά στα κάνει ακόμα ή φτιάχτηκε?

    Δεν ακούγεται να έχει τα ίδια προβλήματα με μένα. Στο θέμα σου είδα πως κάποιος ρώτησε αν εχεις συναγερμό πάνω. Ξέρει κανείς τί σχέση έχει αυτό γιατί μου το ρώτησε και ο αντιπρόσωπος από Σαρακάκη.
    Δεν έχω συναγερμό και δεν έβαλα γιατί τέτοια πράγματα φοβήθηκα...
    Πραγματικά φαίνεται να είναι άλλο πρόβλημα το δικό σου. Εμένα σβήνει πάντα το πρωί και θέλει και δεύτερη μιζιά.
    Πάντως πέρυσι το καλοκαίρι φίλος πήρε και αυτός το καινούργιο (με το στροφόμετρο) και ξέμενε όταν το μηχανάκι έπεφτε σε κίνηση. Δεν είχε κάνει ούτε 200χλμ. άστρωτο δηλ. Με τα πολλά πήγαινε έλα στην αντιπροσωπία και τη σχετική γκρίνια του άλλαξαν τελικά όλο το σύστημα του ιντζέκσιον. Από τότε δεν του έχει κάνει κιχ.

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sym 125 Προβλημα την γνωμη σας.
    από Arxagelos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2008, 09:37
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 11:52
  3. dt 125!!! προβλημα..
    από VLADx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 18:34
  4. Καινούργιο CBF από που όμως;
    από Panos82gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 03:07
  5. Σχέση σεξουαλική...καινούργιο CBF-250!
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 14:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF