Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 80

Θέμα: Καινούργιο CBF 125 πρόβλημα

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Aστο να κανει τα πρωτα 1000km να στρωσει ο κινητηρας,ισως ειναι σφιχτος ακομα.Συναγερμο μπορεις να βαλεις χωρις να εχει σχεσει με το σβησιμο του μοτερ, δηλαδη μονο με την παραβιαση της μοτο.

  2. #62
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από figo-migo Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω συναγερμό και δεν έβαλα γιατί τέτοια πράγματα φοβήθηκα...
    Πραγματικά φαίνεται να είναι άλλο πρόβλημα το δικό σου. Εμένα σβήνει πάντα το πρωί και θέλει και δεύτερη μιζιά.
    Πάντως πέρυσι το καλοκαίρι φίλος πήρε και αυτός το καινούργιο (με το στροφόμετρο) και ξέμενε όταν το μηχανάκι έπεφτε σε κίνηση. Δεν είχε κάνει ούτε 200χλμ. άστρωτο δηλ. Με τα πολλά πήγαινε έλα στην αντιπροσωπία και τη σχετική γκρίνια του άλλαξαν τελικά όλο το σύστημα του ιντζέκσιον. Από τότε δεν του έχει κάνει κιχ.
    Α αυτό που καμιά φορά σβήνει μου το κάνει και μένα σπάνια. Είναι από το κρύο φαντάζομαι και ποτε δεν το θεώρησα ιδιαίτερο πρόβλημα.

    Μετά την δευτερη μιζιά το αφήνω να ζεσταθεί λιγάκι και όλα καλά.

  3. #63
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Μία ακόμα ερώτηση βρε παιδιά.

    Πήγα ενα απλό φιλτράκι στο σερβις για να το βάλουν πριν την αντλία.

    Αυτός μου είπε όμως, πως το φιλτράκι εκεί μόνο προβλήματα θα μου δημιουργήσει λόγω μεγάλης πίεσης κτλ.

    Μπορεί πραγματικά να δημιουργήσει πρόβλημα το φίλτρο?

    Ένα τέτοιο πήρα: http://karagiannis-moto.gr/admin/pro...112228_0_l.jpg

    Πήρα και μεταλικούς σφυγκτήρες με βίδα για σιγουριά.

    Το θέμα είναι πως το αντίστοιχο YBR 125 που είναι βασικά το ίδιο με το CBF-άκι, έχει φίλτρο ενώ το δικό μου όχι.

  4. #64
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Πήγα ενα απλό φιλτράκι στο σερβις για να το βάλουν πριν την αντλία.
    ΠΡΙΝ την αντλία δεν υπάρχει καμία πίεση...

    Αν ο μάστορας εννούσε ότι θα υπάρχει πρόβλημα στην παροχή (ουσιαστικά στην υποπίεση που δημιουργείται λόγω τροφοδοσίας της αντλίας) μάλλον κάνει λάθος..
    (τουλάχιστον όσο το φίλτρο δεν είναι μπουκωμένο..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #65
    Επιστήμονας ο εν λόγω μάστορας...

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    παντως σε συστηματα ψεκασμου οπου η πιεση της βενζινης πρεπει να ειναι συγκεκριμενη και σταθερη δεν προσθετουμε φιλτρα βενζινης οπου γουσταρουμε
    δεν υπαρχει και λογος αλλωστε...........

  7. #67
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Λοιπόν. Σήμερα το μηχανάκι το πήγα για έλεγχο του συναγερμού κτλ.

    Μου άλλαξε μπεκ για σιγουριά και από αύριο ή Δευτερα περιμένω και την νέα αντλία.

    Επίσης παρήγγειλε ρεζερβουάρ και το περιμένουμε αεροπορικώς.

    Καθώς έκανε τον έλεγχο όμως παρατήρησε πως κάτι παίζει με τα καλώδια. Μου είπε πως λείπει η σίτα (Δεν πολυκατάλαβα) και πως κανονικά δεν θα έπρεπε να χρειάζεται να πατάω συμπλέκτη για να βάζω μπροστά το μηχανάκι.

    Τηλεφώνησε τον dealer που μου πούλησε το μηχανάκι και τον ρώτησε τι γίνεται. Και αυτός του είπε πως κάτι είχε ένα ανταλλακτικό στο μηχανάκι και γι'αυτό μου το έκανε έτσι ώστε να μην μου καθυστερήσει το μηχανάκι. Του είπε όμως πως έχει γίνει παραγγελία του ανταλλακτικού και πως στα 1000χλμ που θα το πήγαινα για σερβις θα το έβαζε.

    Αυτός στο σερβις του είπε να με πάρει με το που φτάσει και να μην περιμένω μέχρι τα 1000χλμ. ώστε να το βάλει και να είμαι κομπλέ.

    Τέλος πάντων. Δεν ξέρω τι παίζει αλλά δεν νομίζω μετά από αυτά τα τελευταία να ξαναγίνει τίποτα με το μηχανάκι.

    Αυτή η σίτα ξέρει κανείς τι ρόλο βαράει? Κάτι με τα καλώδια αλλά δεν κατάλαβα. Αυτό το ανταλλακτικό στον συμπλέκτη είναι?


    EDIT: Τελικά μακακίες λέω, λάθος κατάλαβα. Για την πλεξούδα με τα καλώδια μου είπε. Ο ντίλερ την είχε βάλει έτσι ώστε να έχω νεκρά γιατί κάτι είχε. Έχει παραγγήλει άλλη με το που πήρα το μηχανάκι και θα την άλλαζε στο σερβις των 1000χλμ.

    Μου το έκανε έτσι ώστε να πάρω το μηχανάκι γρήγορα και να μην περιμένω κάνα μήνα μέχρι να έρθει.
    Τον πήρα τηλ και κανόνισα να με πάρει με το που έρθει (σε καμιά βδομάδα), ώστε να το αλλάξουμε κατ'ευθείαν.

    Οπότε μετά απο αυτό και την μόνωση όλα θα ναι καλά.

    Αυτά και σόρρυ που σας έπριξα παιδιά.
    Τελευταία τροποποίηση από kiiraklis94; 03/10/2013 στις 18:28.

  8. #68
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Μου είπε πως λείπει η σίτα (Δεν πολυκατάλαβα)
    Αυτή η σίτα ξέρει κανείς τι ρόλο βαράει?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	maxresdefault.jpg 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	300507

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Ρε συ δεν παιζεσαι

  10. #70
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Ρε συ δεν παιζεσαι
    Ό,τι μπορούμε κάνουμε...

  11. #71
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Σαν δεν ντρέπεστε να κοροιδεύετε τον άσχετο xD

  12. #72
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Σαν δεν ντρέπεστε να κοροιδεύετε τον άσχετο xD
    πάντως πολύ περίεργα στα λένε...
    (εννοώ ο dealer και ο μάστοράς σου)

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  13. #73
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    πάντως πολύ περίεργα στα λένε...
    (εννοώ ο dealer και ο μάστοράς σου)
    Έχεις δίκιο και γι'αυτό ρώτησα έναν γνωστό μου μηχανικό ο οποίος μου είπε να το κυνηγήσω για αντικατάσταση και να επικοινωνήσω κατ'ευθείαν με τον Σαρακάκη.

    Αυτό και έκανα.

    Όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει:

    Καλησπέρα σας.

    Έχω ξανά επικοινωνήσει μαζί σας σχετικά με ένα μοτοσυκλετάκι CBF 125 που έχω αγοράσει.

    Το μηχανάκι μου έχει είδη βγάλει 2 φορές το πρόβλημα με την αντλία και περιμένω την δεύτερη αντικατάστασή της από Δευτέρα.

    Ένας αντιπρόσωπός σας, με είχε πάρει τηλέφωνο την προηγούμενη φορά που έστειλα mail και μου είχε πει πως πρέπει να γίνουν κάποιοι επιπλέον έλεγχοι στο μηχανάκι που περιλαμβάνουν ρεζερβουάρ, συναγερμό κτλ.

    Ο τεχνικός στο σέρβις που το πηγαίνω έκανε τους ελέγχους αυτούς και έχει παραγγελθεί καινούργιο ρεζερβουάρ, αλλάχτηκε μπεκ και περιμένουν, όπως είπα, την αντλία.

    Το θέμα όμως είναι πως παρατήρησε και κάτι άλλο. Το μηχανάκι για να πάρει μπροστά πρέπει να κρατηθεί πατημένος ο συμπλέκτης και μετά η μίζα. Κανονικά, μου είπε, αυτό δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Μόνο την μίζα θα έπρεπε να πατάω.

    Ο ίδιος τεχνικός τηλεφώνησε στο dealer από όπου πήρα την μηχανή και τον ρώτησε τι γίνεται. Εκείνος του είπε πως θα μου άλλαζε πλεξούδα στο σέρβις των 1000κμ και πως την έχει είδη παραγγείλει. Του είπε πως το έκανε έτσι ώστε να έχω νεκρά μέχρι να αλλάξει η πλεξούδα.

    Το ερώτημά μου είναι το εξής. Είναι λογικό σε ολοκαίνουργιο μηχανάκι να γίνονται τέτοιου είδους πατέντες? Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να έχει καινούργιο μηχανάκι πρόβλημα με την πλεξούδα και να χρειάζεται άλλαγμα?

    Για να είμαι σίγουρος ρώτησα κάποιους γνωστούς μου μηχανικούς και μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση. Γνώμη μου είναι πως η πλεξούδα χρειάστηκε για κάποιο άλλο CBF 125 πάνω στο σέρβις και πως την πήραν από το δικό μου. Μου πούλησαν το δικό μου με προσωρινή πατέντα και πιθανώς προβληματική πλεξούδα χωρίς να ενημερωθώ (αν το ήξερα δεν θα το αγόραζα), και θα μου έβαζαν την καινούργια στο δικό μου όταν θα το πήγαινα για σέρβις.

    Το είπα και στο προηγούμενο mail μου, το λέω και τώρα. Πήρα Honda λόγω της αξιοπιστίας και οι συνεργάτες σας κάνουν ό,τι θέλουν.

    Καινούργιο μηχανάκι με πατέντες δεν νοείται και θέλω να ξέρω τι θα γίνει με αυτό.

    Πλέον δεν με ενδιαφέρει η αλλαγή της πλεξούδας. Έδωσα 2580€ για να αγοράσω ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μοτοσυκλέτα με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

    Όταν ρώτησα τον dealer σχετικά με το θέμα, ισχυρίστηκε πως μου το είχε πει. Το θέμα είναι πως μαζί μου ήταν άλλα δύο άτομα και κανείς δεν άκουσε κάτι τέτοιο. Όπως προανέφερα εξάλλου, αν το ήξερα δεν θα το είχα πάρει.

    Χρειάζομαι ένα αξιόπιστο μηχανάκι καθώς είμαι νέος οδηγός. Αυτό ΔΕΝ είναι αξιόπιστο. Δεν θα δεχτώ αλλαγή πλεξούδας σε καινούργιο μηχανάκι. Μόνο αντικατάσταση με άλλο (ίδιο μοντέλο ή ίσως κάποιο πιο αξιόπιστο στην ίδια περίπου τιμή πχ το PCX 125), ή το χρηματικό ποσό που πλήρωσα πίσω για να πάρω άλλο μηχανάκι.

    Προτιμώ όμως αλλαγή με PCX 125 καθώς είναι προφανώς πιο αξιόπιστο και δεν παρουσιάζει ένα ίδιο πρόβλημα 2 φορές (μία στα 60χμ και μία στα 300χμ) που είναι εξαιρετικά τρομακτικό, επικίνδυνο και μη λογικό για ολοκαίνουργιο μηχανάκι.

    Το επόμενό μου βήμα είναι να απευθυνθώ κατ’ ευθείαν στα κεντρικά της Honda στο εξωτερικό, και έπειτα στην Γενική Γραματεία του Καταναλωτή.

    Ευχαριστώ και περιμένω να ακούσω από εσάς,

    <το όνομά μου>

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο και γι'αυτό ρώτησα έναν γνωστό μου μηχανικό ο οποίος μου είπε να το κυνηγήσω για αντικατάσταση και να επικοινωνήσω κατ'ευθείαν με τον Σαρακάκη.

    Αυτό και έκανα.

    Όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει:
    μια χαρα ξηγηθηκες...

  15. #75
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Ευχαριστώ devil's animal.

    Ρε παιδιά ξέρει κανείς που είναι οι αντιπροσωπείες Σαρακάκη?

    Μάλλον θα το περάσω απο εκεί για να ζητήσω την αντικατάσταση αλλα μετά απο ψάξιμο δεν είμαι σίγουρος ποιά είναι αντιπροσωπείες και ποια dealers.

    Ευχαριστώ προαιρετικά

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sym 125 Προβλημα την γνωμη σας.
    από Arxagelos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2008, 10:37
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 12:52
  3. dt 125!!! προβλημα..
    από VLADx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 19:34
  4. Καινούργιο CBF από που όμως;
    από Panos82gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 04:07
  5. Σχέση σεξουαλική...καινούργιο CBF-250!
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 15:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF