Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 80

Θέμα: Καινούργιο CBF 125 πρόβλημα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55

    Καινούργιο CBF 125 πρόβλημα

    Μώλις 60χλμ του έχω κάνει και μου έβγαλε πρόβλημα.
    Πήγαινα χαλαρά σε μια κατηφόρα χωρίς γκάζι και με νεκρά και ξαφνικά σβήνει. Στρίβω σε ένα στενό για να μην σκοτοθώ κιόλας και προσπαθώ να το βάλω μπροστά.

    Δεν έπαιρνε οπότε το βάζω στο Off και επιτόπου στο On πάλι. Ξαναπροσπαθώ και παίρνει μπρός. Πάω να ξεκινήσω και ξεκινάει κανονικά. Κάνω έναν κύκλο να δω αν θα το ξανακάνει και το ξανακάνει.

    Αυτή τη φορά όμως ενώ ήταν στο ρελαντί για 2" σβήνει μόνο του. Το ξαναβάζω μπρος και πάλι το ίδιο.

    Καταφέρνω να να το ξεκινήσω χωρίς να σβήσει (Πήγε να σβήσει αλλά το έσωσα κάπως με πολύ γκάζι.).

    Στην διαδρομή προς το σπίτι μου, ενώ είχα μέσα 3η-4η (αλλά σε όλες τις ταχύτητες το κάνει) με πέταγε. Κατέβαζε μόνο του στροφές για λίγα δευτερόλεπτα ενώ εγώ είχα σταθερό το γκάζι και μετά με πέταγε μπροστά. Σταματάω σε φανάρι και σβήνει πάλι. Έμεινα εκεί πέρα για 5' προσπαθώντας να το κρατήσω να μην σβήσει και μου έκανε το ίδιο μέχρι να πάω σπίτι. Με το που σταμάταγε σε φανάρι η για οποινδήποτε λόγο μου έσβηνε.

    Όταν οδηγούσα ήταν έτσι: http://www.youtube.com/watch?v=F3EWQdjIBWk
    Αυτός δεν κάνει τίποτα με το γκάζι. Μόνο του κάνει έτσι το μηχανάκι.

    Λένε πως έχουν προβληματική αντλία βενζίνης τα συγκεκριμένα και θέλει αλλαγή με το που παρουσιάσει πρόβλημα. Αναφέρεται και εδώ: http://www.used-moto.gr/%CE%BF%CE%B4...-125-2009.html

    Το πρόβλημα παρουσιάζεται στην ζέστη κυρίως.

    Το ξαναπήρα μία βόλτα τώρα που έπεσε ο ήλιος και δεν μου έκανε τίποτα. Αλλά δεν το θεωρώ λογικό να κάνει τέτοια κόλπα με λίγη ζέστη. Λέτε να είναι όντως η αντλία?

    Έχω ακούσει που λένε πως είναι καλό αν το κάνει αυτό, να βάλω και ένα φίλτρο βενζίνης πριν την αντλία και δεν θα έχει θέμα( http://cbf125rider.wordpress.com/201...e-fuel-filter/ )

    Το προτείνετε?

    Αν είναι όντως η αντλία μου την αλλάζουν με εγγύηση έτσι? Δεν πληρώνω κάτι ε?

    Ευχαριστώ προαιρετικά για τις απαντήσεις.

  2. #2
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    βασικα τροφοδοσια φενεται οτι ειναι.το πας αμεσως εκει που το πηρες και τους λες τι και πως.εννοειται καλυπτεται απο εγγυηση...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akistrevor Προβολή μηνύματος
    βασικα τροφοδοσια φενεται οτι ειναι.το πας αμεσως εκει που το πηρες και τους λες τι και πως.εννοειται καλυπτεται απο εγγυηση...
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Όταν λες τροφοδοσία? Βενζίνης εννοείς φαντάζομαι, σωστά?
    Τι μπορεί να γίνεται δηλαδή ακριβώς?

    Να προσθέσω πως μέσα έχω βάλει 100άρα βενζίνη Racing. και είναι πάνω από την μέση. Μία γραμμή έχει πέσει. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά...

    Επίσης ο dealer είναι πάνω στην θηβών και φοβάμαι μην μου το κάνει εκεί πάνω... Έχουν οι dealers υπηρεσία που έρχονται και την παίρνουν ή κάτι τέτοιο ή ζητάω πολλά?

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    πιθανο να ειναι τρομπα,οτιδηποτε εχει σχεση με την τροφοδοσια καυσιμου.δεν εχω ασχοληθει καθολου με το συγκεκριμενο μηχανακι.
    παρε ενα τηλεφωνο αν μπορουν να ερθουν να το παρουν,εκτος αν εχεις οδικη βοηθεια στην ασφαλεια σου.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Ο κατασκευαστής τι βενζίνη προτείνει; Δεν το ξέρω καθόλου το μηχανάκι, ρωτάω γιατί στο δικό μου π.χ. το manual αναφέρει ρητά πως μόνο απλή αμόλυβδη επιτρέπεται να βάζεις...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ο κατασκευαστής τι βενζίνη προτείνει; Δεν το ξέρω καθόλου το μηχανάκι, ρωτάω γιατί στο δικό μου π.χ. το manual αναφέρει ρητά πως μόνο απλή αμόλυβδη επιτρέπεται να βάζεις...
    To manual δεν αναφέρει κάτι αλλά o dealer μου είπε να βάζω 100άρα γιατί υπάρχουν θέματα νοθείας οπότε με την 100άρα θα είμαι καλημένος.

    Πρώτο γέμισμα όμως έβαλα Shell V Racing ή όπως λέγεται τέλος πάντων γιατί είναι πολύ καλή ποιότητα (βαζει ο πατέρας μου στο αμάξι) και μάλιστα από έμπιστο πρατήριο.

    Λες να έχει θέμα αυτό? Δηλαδή η Racing μπορεί να είναι χειρώτερη για μία μηχανή από την απλή 100άρα?

    EDIT: Το βρήκα στο μανουαλ και τελικά λέει "ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΜΟΝΟ".

    Αυτή δεν είναι αμόλυβδη? Δεν νομίζω...
    Τελευταία τροποποίηση από kiiraklis94; 08/09/2013 στις 22:00.

  7. #7
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Έχει καταλύτη και αισθητήρα λ η μοτοσυκλέτα; Παρόμοιο πρόβλημα σε άλλες βέβαια μοτοσυκλέτες που έχω ακούσει οφείλονταν είτε στον αισθητήρα λ είτε σε πρόβλημα στον ψεκασμό.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Έχει καταλύτη και αισθητήρα λ η μοτοσυκλέτα; Παρόμοιο πρόβλημα σε άλλες βέβαια μοτοσυκλέτες που έχω ακούσει οφείλονταν είτε στον αισθητήρα λ είτε σε πρόβλημα στον ψεκασμό.
    Έχει καταλύτη ναι και αισθητήρα οξυγώνου (αυτό φανταζομαι εννοείς με το "αισθητήρα λ").

  9. #9
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Έχει καταλύτη ναι και αισθητήρα οξυγώνου (αυτό φανταζομαι εννοείς με το "αισθητήρα λ").
    Ναι αυτό εννοώ ακριβώς... κοίτα, όπως και να έχουν τα πράγματα, αντί να λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας, αν κατάλαβα καλά το μηχανάκι το έχεις αγοράσει καινούριο και είναι μέσα στην εγγύηση, οπότε πήγαινε να το ελέγξουν, να το βάλουν και στο εγκέφαλο και να έχεις επίσημη και εμπεριστατωμένη απάντηση.

    Υ.Γ. Μια φιλική συμβουλή οδηγικής φύσεως κι ουχί υπόδειξη. Ίσως δεν είναι καλή ιδέα σε κατηφόρες να αφήνεις τη μηχανή να ρολάρει με νεκρά...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Υ.Γ. Μια φιλική συμβουλή οδηγικής φύσεως κι ουχί υπόδειξη. Ίσως δεν είναι καλή ιδέα σε κατηφόρες να αφήνεις τη μηχανή να ρολάρει με νεκρά...
    Ευχαριστω για την απάντησή σου φίλε μου.

    Αυτό έκανα απλά μάλλον δεν το έθεσα σωστά στο αρχικό post.

  11. #11
    Καινούριο με 600χλμ. στο οδόμετρο (μοντέλο 09) παρουσίασε στα χέρια μου το ίδιο πρόβλημα. Αλλάχθηκε η αντλία βενζίνης και έστρωσε η κατάσταση (εντός εγγύησης, είναι γνωστό θέμα στο συγκεκριμένο). Ωστόσο κάποια σβησίματα (μόνο) στο ξεκάρφωτο τα κάνει που και που χωρίς όμως να παρουσιάζει την αυξομείωση των στροφών. Από ότι βλέπω το πρόβλημα παραμένει και στα καινούρια (με το στροφόμετρο)



    http://youtu.be/Yz6ljcPzY7E

    http://youtu.be/F3EWQdjIBWk

    Πραγματικά επικίνδυνο... και σοβαρός λόγος να μη το αγοράσει κάποιος.
    Τελευταία τροποποίηση από shadowhunter; 08/09/2013 στις 22:45.
    ΒΑΣΙΛΗΣ Exes: Crypton R '08 (08-11), DL 650A K9 (09-11), Versys '07(11-12), Address 125 '08 (12-12), KLX 250S '10 (12-13), XT660R '07 (13-15), Tiger 800 '11 (2011-19 ΕΟL) Current: , Sym ST200i (2015-?), Suzuki V-Strom 1000 L8 (2020-?)

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της kiiraklis94
    Εγγραφή
    11/08/2013
    Μηνύματα
    55
    Για το φίλτρο βενζίνης ξέρει κανείς τίποτα? Λέτε να είναι καλύτερη η κατάσταση να βάλω ένα ακόμα και αν αλαχτεί η αντλία?

    Το φιλτρο:

    http://cbf125rider.files.wordpress.c...8/100_0868.jpg

  13. #13
    HooooondAAAAAAA Το avatar του/της blade_
    Εγγραφή
    07/09/2013
    Μηνύματα
    8
    γνωστο θεμα,το εχω δει σε παρα πολλα,οντως σημαντικος λογος να μη το παρεις...δε ξερω αν αυτη που θα σου βαλουν αυριο ειναι καποια ανανεωμενη...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το επιπλεον φιλτρο ειναι περιττο, το ιδιο και η 100αρα βενζινη σε αυτο το μοτερ
    για το προβλημα εγγυηση-αντιπροσωπεια και τελος

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiiraklis94 Προβολή μηνύματος
    Μώλις 60χλμ του έχω κάνει
    Φιλική συμβουλή:
    Μην διανοηθείς να πειράξεις τίποτε στο μηχανάκι πριν το πας στο συνεργείο, ούτε καν να βάλεις εξωτερικό φίλτρο βενζίνης.
    Όπως είναι το πας για δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση ανταλλακτικού.
    Στο γράφω γιατί ψάχνουν σαν τρελλοί να βρούνε πάτημα για ακύρωση της εγγύησης.
    Το μηχανάκι από ότι έχω διαβάσει είναι σκυλί άρα μιλάμε για κάποια αστοχία-ελαττωματικό ανταλλακτικό.

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Sym 125 Προβλημα την γνωμη σας.
    από Arxagelos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2008, 09:37
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 11:52
  3. dt 125!!! προβλημα..
    από VLADx στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2007, 18:34
  4. Καινούργιο CBF από που όμως;
    από Panos82gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 03:07
  5. Σχέση σεξουαλική...καινούργιο CBF-250!
    από SnakeMJK στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2005, 14:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF