Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 56

Θέμα: Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115

    Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης

    Γεια σε όλους. Αφου εριξα καποιες ματιες στο φορουμ και ψαχτικα γενικοτερα, ειπα να ποσταρω και εγω
    ενα θεμα, αρκετα συχνο απο οτι ειδα, το θεμα της πρωτης μηχανης.

    Δεν εχω διπλωμα αλλα σκεφτομαι αυτες τις μερες να παω να δωσω. Απο οτι ειδα σε καποια σελιδα μπορω να δωσω για Α2 αφου ειμαι 22 χρονων. Το θεμα μου ειναι ποια μηχανη θα μπορουσα να παρω για πρωτη. Εμπειρια απο μηχανη δεν εχω ιδιαιτερη πειρα απο καποιες βολτες
    με μηχανες φιλων. Πειρα αρκετη εχω απο μηχανακια μικρου κυβισμου μεχρι 125.

    Αφου κοιταξα αρκετα μεσα στο φορουμ ειδα αρκετες που προτεινονταν απο παλια μελη οπως το honda bros 400 το οποιο και μου αρεσε παρα πολυ, αλλα μετα με προβληματισε οτι ειναι αρκετα μεγαλη ηλικιακα μηχανη και επισης καπου πηρε το ματι μου οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για μεγαλα ταξιδια, κατι που θα χρειαζεται να κανω αρκετα συχνα. (πχ αθηνα - βεροια).

    Οποτε αν μπορει να με βοηθησει καποιος και να μου προτεινει κατι με το οποιο θα μπορω να κανω ταξιδια μεγαλα,(οχι ιδιαιτερη μετακινηση σε κεντρικα σημεια της αθηνας), και να ειναι καλη για πρωτη μηχανη θα του ημουν ευγνωμων.

  2. #2
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    μια χάρα starter είναι το 400άρι που λες,και πίστεψε όσο περνάνε τα χρόνια όλο και λιγότερα προβλήματα βγάζει είναι απο τα καλά φημισμένα μηχανάκια όσον αφορά την αξιοπιστία τους. Για ταξιδί ναι είναι ταλαιπωρία θα φας πολύ "ξύλο" στην εθνική απο τον αέρα αλλά νομίζω μέχρι βέροια μπορέις να πας αμα έχεις την τρέλα και την αντοχή.απο κει και πέρα μπορείς να ανέβεις στα κυβικά και να πας στο κλασσικό cbf600
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Μην υπερβαλουμε, ποσο "ξυλο" τρως στα 110-120?
    Μια χαρα μηχανακι ειναι για αυτο που ειναι.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    ...να πας στο κλασσικό cbf600

    Με το Α2 καβαλαει μεχρι και 35Κw (aka 46-47 απο τα παλια καλα γνωστα μας αλογα).

    Το cbf600 μπορει να μην ξηλωνει την ασφαλτο στο διαβα του αλλα ειναι πολυ παραπανω απο αυτα (καπου στα 70-80 αν θυμαμαι καλα).


    Lio καλως ηρθες.
    Εκτος απο τη χρηση της μηχανης (που μας ειπες ηδη οτι σε απασχολει το ταξιδι), κανε ενα κοπο να μας πεις και ποσα χρηματα* εισαι διατεθιμενος να δωσεις.

    *μονο για τη μοτοσικλετα. Στην περιπτωση που δεν εχεις εξοπλισμο υπολογιζεις κανα 800αρι που θα δωσεις για κρανος, μπουφαν, γαντια, μποτες κλπ.

  5. #5
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Μια χαρα μηχανακι ειναι για αυτο που ειναι.
    Σαφεστατα.
    Αλλα "αυτο που ειναι" δε νομιζω οτι ειναι ενα κατ´εξοχην ταξιδιαρικο μηχανακι, ουτε και το πρωτο στη λιστα καποιου που σκοπευει να κανει 500 χιλιομετρα (καπου τοσο δεν ειναι η Βεροια?) αρκετα συχνα.
    Αν ειχα να κανω 500 χιλιομετρα μεσα στο καταχειμωνο ισως να προτιμουσα καμια ζελατινα, καμια χουφτα, κανα γκριπ ζεσταινουμενο κλπ. Προσωπικη αποψη παντα.

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Εννοειτε οτι στο καταχειμωνο θα χρειαστεις "εξτραδακια" απλα αυτο το "τρωω ξυλο" απο τον αερα
    σε μηχανακια με τελικη 150~ ακουγετε αστειο....
    Τωρα για ποιο τουρινγκ καταστασεις υπαρχει και το τρανσαλπ το 400(ζελατινουλα-χουφτες)
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115
    Σας ευχαριστω ολους για τη γρηγορη απαντηση στο μηνυμα μου.

    Για το cbf600 δεν με καλυπτει το διπλωμα οποτε μαλλον το ξεχναω.

    Για εξοπλισμο το μονο που εχω ειναι ενα κρανος, αρκετα καλο θα ελεγα, δεν θυμαμαι μαρκα για να σας πω. Το ειχα οταν ειχα το παπι.

    Τωρα για τον αερα στα 110-120 δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο τραγικο. Και μικροτεροι που ημασταν και ''πειραζαμε'' τα παπακια μας, και τα 110-120 δεν θυμαμαι να ηταν και τοσο ''επωδυνα''. Ε με τη μηχανη πιστευω θα ειναι και πιο ανωδυνα καθως θα υπαρχει μια αλφα ανεση παραπανω.

    Γενικοτερα το bros400 μου φαινεται πολυ καλη μηχανη, για αρχη, το μονο που με προβληματιζει, οπως γραφω και παραπανω, ειναι το οτι καπου κοιταξα πως θα ειναι ζορικο στο ταξιδι, και επισης καλως ή κακως ειναι και 20 χρονων μηχανη.

    Αν η μανα μου δυσκολευεται μια να χωνεψει το ολο θεμα της μηχανης, αν της πω οτι θα παρω μηχανη 20 χρονων μαλλον θα τα παιξει η γυναικα..χαχα Για αυτο λεω.

    Oσον αφορα τα χρηματα το μονο που ξερω ειναι οτι ψαχνω κατι οικονομικο και προφανως μεταχειρισμενο. Οποτε προτεινεται οτι μπορειτε και την τιμη την μελεταω εγω μετα.
    Τελευταία τροποποίηση από lio1991; 11/09/2013 στις 22:46.

  8. #8
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εννοειτε οτι στο καταχειμωνο θα χρειαστεις "εξτραδακια" απλα αυτο το "τρωω ξυλο" απο τον αερα
    σε μηχανακια με τελικη 150~ ακουγετε αστειο....
    Τωρα για ποιο τουρινγκ καταστασεις υπαρχει και το τρανσαλπ το 400(ζελατινουλα-χουφτες)
    εσύ άν πας το πρώτο σου ταξίδι 450χιλίομετρα και με 100-120 δε θα νίωθεις το ξύλο απτον αέρα που δεν θα είσαι συνηθησμένος σε αυτό? Σίγουρα θα του πάρει καιρό μέχρι να το μάθει και να δεί και τη θέση οδήγησης που θα κρατάει σε μια διαδρομή που είναι μεγάλες ευθείες...
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lio1991 Προβολή μηνύματος

    Oσον αφορα τα χρηματα το μονο που ξερω ειναι οτι ψαχνω κατι οικονομικο και προφανως μεταχειρισμενο. Οποτε προτεινεται οτι μπορειτε και την τιμη την μελεταω εγω μετα.
    Το "οικονομικο" για σενα μπορει να ειναι "απλησιαστο" για μενα.

    Αν δεν πεις πανω κατω τι φραγκα σκοπευεις να δωσεις δεν ξερω πώς και με ποια κριτηρια μπορει να σου προτεινει καποιος κατι.
    Δε λεω να πεις ακριβως μεχρι σεντ. Αλλα που περιπου θες να κινηθεις. Κατω απο 1000ρικο? 1000-1500? 1500-2000? Ανεβαινεις κι αλλο?

    (Προς οσους γνωριζουν: Για το ντακαρ δεν ειναι κομπλε με το Α2 ε? Δε θυμαμαι ποσα βγανει.)

  10. #10
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    εγώ πάντως για να κάνω 500 χιλιόμετρα ταξίδι δε θα έπαιρνα μηχανάκι 20ετίας, όσο καλοσυντηρημένο κι αν είναι δεν το θεωρώ την καλύτερη λύση (δε μιλάμε για μια φορά, λες ότι το κάνεις σχετικά συχνά)
    αν σε ενδιαφέρει το σπορ, πρέπει να έχεις μια λίγο πιο άνετη μηχανή, με όσο το δυνατόν περισσότερα αλογάκια επιτρέπει το δίπλωμά σου, και σίγουρα φουλ εξοπλισμό (κράνος / μπουφάν / γάντια / μπότες / παντελόνι)
    για τα παραπάνω υπολόγισε τουλάχιστον 500~600 ευρά, για να μη πω χιλιάρικο...

    τι παπί είχες βρε θηρίο που έβγαζε 120 και ήσουν και χαλαρός επάνω ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115
    Καλα δεν ειμαι και τοσο ανετος οικονομικα αλλα φανταζομαι γυρω στα 1000-1500 θα μπορουσα να δωσω, χωρια απο το budget.
    Και εγω σκαλωνω αρκετα στην σχεση 20 χρονων μηχανη και 500 χιλιομετρα.

    (τα 120 τα πιαναμε με πειραγμενα honda μοτερ, πολλα λεφτα, πεταμενα λεφτα οπως μου φαινονται τωρα.
    αλλα ενταξει, δεν ημασταν και χαλαροι επανω, χαλαροι ημασταν για τη μικρη αποσταση που μας επετρεπε να παμε με 120, μεγαλο ταξιδι συνεχως με 100-120 θα ειναι αλλη φαση σιγουρα,)
    Τελευταία τροποποίηση από lio1991; 12/09/2013 στις 00:56.

  12. #12

  13. #13
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    κατι τετοιο ισως ?

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3954491/

    Δεν ξερω βεβαια εαν καλυπτεται με το Α2

    Παντως για την δουλεια που το θελεις με γυμνο μηχανακι θα ταλαιπωρηθεις
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/09/2013
    Μηνύματα
    115
    Η αληθεια ειναι το γυμνο το μηχανακι μου αρεσει πιο πολυ εμφανησιακα, αλλα σιγουρα θα ειναι πιο κουραστικο.
    Το Α2 με καλυπτει μεχρι τα 400κε οποτε τα 500αρια δεν μπορω να τα παρω.

    Καποια μηχανακια που μου αρεσαν πολυ και ειναι και αρκετα γρηγορα για την κατηγορια τους νομιζω ειναι τα kawasaki zxr400 και zzr400(αν το zzr400 ειναι το ιδιο με το zxr400 συγχωρεστε με). Ποια η γνωμη σας για αυτα? Καπουα διαβασα οτι εχει πολλα ζορια στο να βρεις ανταλλακτικα. ισχυει?

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    γιατι δεν κοιτας σε κατι τετοιο?στα λεφτα που διαθετεις ειναι και φαινεται σε αρκετα καλη κατασταση

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3394268/

    το zzr το βγαζει 75 ιππους αυτος παντως

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4016727/

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος όδηγος μηχανής- V Strom
    από jeddah81 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 23/08/2008, 11:14
  2. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 09:22
  3. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  4. Νέος οδηγος - ερωτήσεις
    από cbr125 στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/10/2005, 18:30
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF