Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 134

Θέμα: Γιατί δεν πήγα ποτέ στο Β Ακρωτήριο

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963

    Γιατί δεν πήγα ποτέ στο Β Ακρωτήριο

    Με αφορμή τα χοντρά πρόστιμα που έκοψαν στους φίλους μου στη Νορβηγία αλλά και την κυνική συμπεριφορά των Νορβηγών απέναντι τους ήθελα να πω 2 πράγματα.

    Πριν απ όλα θέλω να σας μιλήσω για ένα μύθο.
    Το Β Ακρωτήριο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το Βορειότερο μέρος στην Ευρώπη.
    Καλό το παραμύθι τους αλλά δεν έχει δράκο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Extreme_points_of_Europe.jpg 
Προβολές:	575 
Μέγεθος:	100,0 KB 
ID:	299105
    Τι βλέπουμε εδώ?
    Το Νοτιότερο σημείο της Ευρώπης στην Ελλάδα.
    Καλή αρχή θα έλεγα, αν κάποιος μπει στη λογική των άκρων.
    Στην Ελλάδα πάλι υπάρχει και το νοτιότερο σημείο των Βαλκανίων. Το Ταίναρο.
    Εξαιρετικός προορισμός επίσης. Και οι δύο αναξιοποίητοι τουριστικά και μυθολογικά.
    Σκέφτομαι ότι στη Νορβηγία για να πας τα τελευταία μέτρα πληρώνεις διόδια !
    Απάτη σκέτη δηλαδή.
    Εδώ δεν πληρώνεις τίποτα !
    Και γιατί ακριβώς πρέπει να κάνω όλα αυτά τα πανάκριβα χιλιόμετρα ως εκεί πάνω?
    Τι με περιμένει άραγε εκεί?
    Το να πω μετά ότι πήγα?

    Θα ήθελα να σας πω για μερικά μέρη που θα ήθελα να πάω, για να δούμε λίγο...
    (σε μερικά έχω πάει αλλά θα ήθελα να επιστρέψω)
    Θα ήθελα λοιπόν να δω
    -Τα Ελγίνεια στην Αγγλία !
    (τι διάολο τόσα λένε )
    -Το μουσείο του Βατικανού
    -Την Τοσκάνη την άνοιξη και όλα τα σχετικά με την Αναγέννηση
    -Το Λούβρο
    -Θα ήθελα να κάνω ένα Τουρ στο Βέλγιο, γιατί εκεί είναι όλα τα μέρη που είδa σε πολεμικές ταινίες.
    - Θα ήθελα να πάω στον Πόντο να δω τις χαμένες πατρίδες
    -Θα ήθελα να δω την Αγ. Σοφία
    -Θα ήθελα να δω το σπίτι της φιλικής εταιρίας στην Οδησσό.
    -Ισπανία, Πορτογαλία σίγουρα !
    -Γαλλικές εξοχές, με όλα τα συναφή κρασιά κλπ
    και μπορώ να γράφω για ώρες και ώρες .
    Είναι τεράστιος ο Κόσμος

    Αυτό που θέλω να πω είναι ότι διαλέγω έναν προορισμό είτε γιατί έχω καλή παρέα και πάμε δε γ... είτε γιατί ο προορισμός αυτός κάτι μου κάνει. Σε κάτι με αλλάζει και γενικά είναι σημαντικός για μένα.
    Το να πάω σ ένα μέρος που δε με γουστάρουν, να δω κάτι που δεν μου λέει τίποτα και είναι και ολίγον γιαλαντζί σόρι !
    Δεν το κάνω.
    Θα μου πεις πολλοί πήγαν και πέρασαν καλά κλπ κλπ
    Πάσο και σεβαστό.
    Μιλάω όμως για μένα.
    Τα τελευταία χρόνια γύρισα πολύ στα Βαλκάνια. Σίγουρα δεν είχαν τη χλιδή της Ευρώπης. Σίγουρα ούτε τις ανέσεις.
    Όταν όμως με έπιασε η Αλβανική αστυνομία να τρέχω (και έτρεχα 140 με όριο 40 ή 50) ήξερα πως δε θα με σκίσουν και ντράπηκα όταν μου είπαν
    -Έλληνας είσαι? Άντε φύγε !

    και τα λοιπά, και τα λοιπά, και τα λοιπά...

    Πριν λίγο λέγαμε για την Ήπειρο.
    Έχει τόση ομορφιά τα μέρος αυτό που δεν μπορείς να το πιστέψεις !
    Πάτε μια βόλτα, αξίζει.
    Πήρα και ένα μεγάλο μάθημα εκεί.
    Οι Ρωμαίοι στο θέατρο της Δωδώνης είχαν βάλει πλάκες γύρο από τη σκηνή ώστε οι μονομάχοι να μην μπορούν να βγουν έξω.
    Μια ανάσα από τους θεατές, σφάζονταν.
    Λίγα χρόνια πριν έπαιζαν τραγωδίες και μιλούσαν για θεία δίκη, υβριστές, Τυράννους και άλλα πολλά ...
    Τέσπα πολλά είπα.
    Καταλήγω, μην τσιμπάτε στα παραμύθια. Φτιάξτε τους δικούς σας προορισμούς, με βάση τις δικές σας ανησυχίες, τους δικού σας προβληματισμούς.
    Τις δικές σας εσωτερικές ανάγκες, όποιες κι αν είναι αυτές.

    Σόρι αν σας τα 'πρηξα !

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    δεν καιγομαι για τιποτα
    εκτος απο ΠΟΝΤΟ και ΑΓ ΣΟΦΙΑ
    τα αλλα ας ειναι καλα εκει που ειναι........

  3. #3
    Δεν μας τα 'πρηξες καθόλου.
    Χαίρομαι πραγματικά να σε διαβάζω!
    Έχοντας πάει στο "βορειότερο" σημείο της Ευρώπης
    έχω να πω πολλά γι'αυτό.
    Αλλά έχω πολλά περισσότερα να πω για άλλα μέρη που δυστυχώς έχουν μείνει στη σκιά του...
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  4. #4
    Το Νοτιότερο σημείο της Ευρώπης στην Ελλάδα.
    λαθος ειναι στην Ισπανια Καναρια Νησια
    ORGIA!!!!!

  5. #5
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    λαθος ειναι στην Ισπανια Καναρια Νησια
    οχι της ευρωπης ολακερης
    <το νοτιοτερο σημειο της ευρωπης στην ελλαδα>

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος
    λαθος ειναι στην Ισπανια Καναρια Νησια
    Αυτά γεωγραφικά δεν είναι Ευρώπη γιατί αν το δούμε πολιτικά τότε θα πρέπει να βάλεις μέσα και τα Φωκλαντ και κάτι Γαλλικά νησιά στο διαόλου το γκώλο κλπ κλπ
    Νοτιότερο σημείο της Ευρώπης είναι η Γαύδος

  7. #7
    μοδα ηταν κ για καποιους ηδη περασε,για τους υπολοιπους ειναι θεμα χρονου να ξεβαψει οπως ακριβως ξεφυτρωσε.
    η Νορβηγια αποτελει απο μονη της αιτια ταξιδιου χωρις τον βραχο.

    εχοντας κανει 4 ταξιδια με μοτο (+ 3 με αερο) σε κεντρικη Ευρωπη κ επισης αρκετα εντος χωρας δεν μπορω παρα να συμφωνησω με οσα γραφεις!
    πχ τι να μας πουν οι πετρες του βορρα μπροστα στην μαγικη Μπρυζ ...
    η΄
    μια βολτα στην Γκιωνα θα μας θυμισει πως κ η Ελλαδα εχει Δολομιτες...

  8. #8
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    κτίνε ωραίο θέμα



    σκέψεις που μου ρχονται στο μυαλό:

    - Ο νότος έγινε νεόπλουτος, αγόρασε BMW και δερμάτινο εξοπλισμό, (τον οποίο σα μικρό παιδί έβλεπε τη δεκαετία του 80 στους δρόμους του απο κάτι γερμανούς μοτοσυκλετοτουρίστες) και με τη σειρά του προσπάθησε να ανακαλύψει ένα προορισμό που στα μάτια του θα φάνταζε δύσκολο, αλλά δε θα ήταν επικίνδυνο. αναποδογύρισε το μοτοσυκλετιστικό χάρτη των 80s.

    - απο προσωπική εμπειρία, οι Νορβηγοί είναι ένας απίστευτα υπεροπτικός, φασιστοειδές, κομπλεξικός λαος. ίσως και ο πιο υπεροπτικός που έχω γνωρίσει. και έχω γνωρίσει αρκετούς. σιγά σιγά o κόσμος τους μαθαίνει.

  9. #9
    εγώ θα πω οτι κάθε μέρος εχει την ιδιαιτερότητά του και την γλύκα του.....

    ενα βόρειο ακρωτήρι θα ήθελα να το πάω (οπως και πολλά άλλα).... αν τώρα πάλι δεν μου κάτσει, ε, μια χαρά είναι η ελλαδίτσα μια χαρά διαβάζω είναι τα βαλκάνια (που τα σνόμπαρα κάποτες).....

    ούτως ή αλλως θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό (από παρα πολλές απόψεις) που εχω την δυνατότητα να έχω ακόμα την μηχανή μου και που μπορώ και κάνω βόλτες ακόμα..... άλλοι τις έχουν πουλήσει.....

    από κει και πέρα, πάσα άποψη σεβαστή....

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    To νοτιοτερο σημειο της ευρωπης ειναι στη Κυπρο....

    Επισης....οδικως εχω παει μεχρι πανω Σκωτια, δεν εχω παει πιο βορεια, αλλα και παλι εχεις μια αισθηση οτι πλησιαζεις το τελος της γης, εχει κατι τις το βορειο πολυ περαν του τι βλεπεις...

    Κτινος, γιατι κοψαν προστιμα στους φιλους σου οι Νορβηγοι?
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 12/09/2013 στις 07:00.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    κτίνε ωραίο θέμα



    σκέψεις που μου ρχονται στο μυαλό:

    - Ο νότος έγινε νεόπλουτος, αγόρασε BMW και δερμάτινο εξοπλισμό, (τον οποίο σα μικρό παιδί έβλεπε τη δεκαετία του 80 στους δρόμους του απο κάτι γερμανούς μοτοσυκλετοτουρίστες) και με τη σειρά του προσπάθησε να ανακαλύψει ένα προορισμό που στα μάτια του θα φάνταζε δύσκολο, αλλά δε θα ήταν επικίνδυνο. αναποδογύρισε το μοτοσυκλετιστικό χάρτη των 80s.

    - απο προσωπική εμπειρία, οι Νορβηγοί είναι ένας απίστευτα υπεροπτικός, φασιστοειδές, κομπλεξικός λαος. ίσως και ο πιο υπεροπτικός που έχω γνωρίσει. και έχω γνωρίσει αρκετούς. σιγά σιγά o κόσμος τους μαθαίνει.
    http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...pubid=63885469

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    To νοτιοτερο σημειο της ευρωπης ειναι στη Κυπρο....

    Επισης....οδικως εχω παει μεχρι πανω Σκωτια, δεν εχω παει πιο βορεια, αλλα και παλι εχεις μια αισθηση οτι πλησιαζεις το τελος της γης, εχει κατι τις το βορειο πολυ περαν του τι βλεπεις...

    Κτινος, γιατι κοψαν προστιμα στους φιλους σου οι Νορβηγοι?

    Ούτε την Κύπρο γεωγραφικά την υπολογίζουν Ευρώπη. (Γεωγραφικά ξαναλέω) Δες που είναι και θα καταλάβεις. Το Ν κομάτι της όμως είναι η Αγγλική βάση.

    Τέσπα αν μπεις στη λογική των άκρων τότε η Σιβηρία (γκουχ γκουχ) είναι και γαμώ τα άκρα...


    Υπέρβαση ορίου 60/93
    1300 ευρώ και 6 μήνες το δίπλωμα.
    τα μηχανάκια τους είπαν θα κάτσουν εδώ, να έρθουν φίλοι σας να τα παρουν. Πουλήστε τα και πάρτε άλλα... κλπ κλπ
    Εσείς οι Έλληνες μπλα μπλα τα εκκλησάκια στους δρόμους μπλα μπλα....
    Μια ιστορία τέλος πάντων να τραβάς τις τριχες απ τα μούσια του Μαναλίση.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    κοιτα να δεις ρε κατι μαλακες που εφαρμοζουν τους νομους τους...... εδω εμεις ειμαστε πιο μαγκες.... φιλε ετρεχες αλλα θα σε γραψω για σπασμενο φλας....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Ούτε την Κύπρο γεωγραφικά την υπολογίζουν Ευρώπη. (Γεωγραφικά ξαναλέω) Δες που είναι και θα καταλάβεις. Το Ν κομάτι της όμως είναι η Αγγλική βάση.

    Τέσπα αν μπεις στη λογική των άκρων τότε η Σιβηρία (γκουχ γκουχ) είναι και γαμώ τα άκρα...


    Υπέρβαση ορίου 60/93
    1300 ευρώ και 6 μήνες το δίπλωμα.
    τα μηχανάκια τους είπαν θα κάτσουν εδώ, να έρθουν φίλοι σας να τα παρουν. Πουλήστε τα και πάρτε άλλα... κλπ κλπ
    Εσείς οι Έλληνες μπλα μπλα τα εκκλησάκια στους δρόμους μπλα μπλα....
    Μια ιστορία τέλος πάντων να τραβάς τις τριχες απ τα μούσια του Μαναλίση.
    Θέλουν ξεφτίλισμα για εμένα, δε γίνεται να έχεις τέτοια συμπεριφορά για τέτοια παράβαση πόσο μάλλον σε τουρίστα. Εκτός από τον ποινικό νόμο υπάρχει και ο ηθικός νόμος που ακόμα και αν μιλάς με όρους νομοθεσίας αναγνωρίζεται από το δικαστήριο. Αν πχ σε πιάσουν να τρέχεις γιατί γεννάει η γυναίκα σου, παρανομείς αλλά το δικαστήριο σε ρίχνει στα μαλακά γιατί υπάρχει και ο ηθικός νόμος που σου αναγνωρίζει τη συνθήκη. Κάπως έτσι και στην περίπτωση των φίλων σου τα 1300 ευρό η στέρηση διπλώματος και η παρακράτηση του οχήματος δεν ήταν η τιμωρία που επιβάλλεται ουσιαστικά στην περίπτωσή τους ήταν ΞΕΣΚΙΣΜΑ κάτι που ο νομοθέτης δε θα το ήθελε. Τέλος πάντων πολύ τα πήρα με αυτό που άκουσα και ίσως και μλκ μου που ανακατεύομαι και σου χαλάω το post.

    ps1: nickald υποθέτω πως με το όχημα σου δεν έχεις πάει ποτέ πάνω από 130, δεν έχεις περάσει ποτέ το όριο των 50 εντός αστικού ιστού.

    ps2: Υπάρχει ένα παράδοξο το Ταίναρο είναι το πιο νότιο κομμάτι της Ηπειρωτικής Ευρώπης αλλά με τη θέση που βρίσκεται η γη μέσα στο χώρο ίσως να έρχεται πιο νότια ο Κάβος Μαλέας. Χωρίς να είμαι σίγουρος αυτό. Πάντως ναι Το Ταίναρο αξίζει να το δεις γενικότερα όλη τη χερσόνησο της περιοχής αξίζει να τη δει κάποιος, τα καρστικά πετρώματα καμιά φορά κάνουν πολύ όμορφους σχηματισμούς με δολίνες και ουβάλες. + Η περιοχή αποπνέει ένα μυστήριο.

    ps3: αν και χαλάστηκα πολύ, ακόμα θα ήθελα να πάω στο βορειότερο σημείο της Ευρώπης και όχι μόνο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Σαφως και εχω παρανομησει και το πιθανοτερο ειναι οτι θα το ξανακανω..... αλλα μαλακες επειδη με εγραψαν για 90 σε ζωνη 50κμ δεν τους ειπα...

    για την υπολοιπη συμπεριφορα τους δεν ειπα κατι.... αλλα απο την στιγμη που τους πηραν το διπλωμα δεν θα τους αφηναν να φυγουν με τις μηχανες.... ειναι καπως λογικο.

Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 22/10/2007, 12:57
  2. γιατί δεν βλέπουμε??????????????
    από code στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2007, 14:01
  3. γιατι δεν μπορω να μπω στο τσατ?
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2004, 23:54
  4. Να Γιατι Δεν Τελειωνουν Τα Εργα.....
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2004, 15:29
  5. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο μήνυμα: 05/03/2004, 17:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF