Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 115

Θέμα: street racing

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    1.αυτα τα ''οι οδηγοι δεν μπορουν να καταλαβουν την ταχυτητα'' τα ακουω βερεσε. το '' και δεν εχουνε την υποχρεωση να το κανουνε'' εμενα μου προκαλει γελιο. αν δεν μπορουν να αντιληφθουν ας κατσουν στη λωριδα τους για να ειναι σιγουροι και μολις περασει το οχημα του οποιου την ταχυτητα δεν μπορουν να αντιληφθουν ας βγουνε και αυτοι με τη σειρα τους να προσπερασουνε.

    2.το να πηγαινεις με 300 γιατι μπορεις ειναι λογαριασμος του καθενος. το να κινεισαι ομως με τοσα χλμ θεωρωντας οτι οι αλλοι θα σε υπολογισουνε ειναι εξ' ισου αστειο. οποτε πριν πλησιασεις το προπορευομενο οχημα στην δεξια λωριδα, μετριαζεις ταχυτητα, μπαινεις στον καθρευτη του, παιζεις τα φωτα, εχεις αναμενο αριστερο φλας, μελετας το προπορευομενο οχημα και τις εναλακτικες εξοδους διαφυγης και μετα περνας γρηγορα φροντιζοντας να μην τρομαξεις κανεναν.

    τα καραγκιοζιλικια τυπου ''ειμαι αριστερα παω με ολα και αι γαμηθειτε'' για μενα ειναι ισα με τα πουτσιλικια του τυπου ''μα δεν μπορω και δεν ειμαι και υποχρεωμενος να αντιληφθω την ταχυτητα''.

    φιλια και προσοχη στους δρομους.
    Κακώς τα ακούς βερεσέ. Σε δημόσιο δρόμο ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος ο άλλος να υπολογίζει οτι τα φώτα που βλέπει στου διάολου τη μάνα, θα είναι σε 5 sec δίπλα του.
    Στην ΕΟ σημαίνει ότι κάποιος με 250 απέχει πάνω από 1 χλμ από σένα αν κινείσαι με τα μισά και τσεκάρεις καθρέφτη κάθε μισό λεπτό.

    Αν μπορείς να υπολογίσεις ταχύτητα οχήματος σε απόσταση +1 χλμ, ή τσεκάρεις καθρέφτη κάθε 5sec...respect my man.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Κακώς τα ακούς βερεσέ. Σε δημόσιο δρόμο ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος ο άλλος να υπολογίζει οτι τα φώτα που βλέπει στου διάολου τη μάνα, θα είναι σε 5 sec δίπλα του.
    Στην ΕΟ σημαίνει ότι κάποιος με 250 απέχει πάνω από 1 χλμ από σένα αν κινείσαι με τα μισά και τσεκάρεις καθρέφτη κάθε μισό λεπτό.

    Αν μπορείς να υπολογίσεις ταχύτητα οχήματος σε απόσταση +1 χλμ, ή τσεκάρεις καθρέφτη κάθε 5sec...respect my man.
    Τσεκάρεις καθρέφτη σίγουρα όμως οταν αλλάζεις λωρίδα για να προσπεράσεις.Απο τη στιγμή που βλεπεις ένα όχημα (γιατι το είχε στους καθρέφτες,δεν ήταν 10χλμ πίσω) του οποίου την ταχύτητα δε μπορείς να προσδιορίσεις απλά Δ Ε Ν αλλάζεις λωρίδα μέχρι να σιγουρευτείς.
    Απο τη άλλη όπως λεεί και ο Τρουπης κι ο δικός μας έπρεπε να την ψιλιαστεί την ιστορία και απο τον μπροστινό που προσπέρασε πρίν αλλα και απο το πόσο "προφυλακτήρα" πήγαινε το Swift τον μπροστινό.
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  3. #18
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    Ναι... ετσι... ΑΛΛΑ ΕΣΥ πιστευεις οτι σε αντιστοιχο περιστατικο δε θα γινοταν της π00τανας μετα?
    Βαζω και τον εαυτο μου μεσα, ειλικρινα, δε ξερω αν θα κρατιομουνα τη στιγμη που θα ειχε παει το σκ@το στην καλτσα και η αδρεναλινη στα κοκκινα!
    δε θα πρεπε να γίνει της πουτάνας μετά. και ναι μετα θα πρεπε να μη κάνεις τίποτα

    εάν επιλέγεις να πάς με 240 σε ένα δρόμο που το όριο είναι 120 με γεια σου με χαρά σου. η επιλογή του ρίσκου είναι προσωπική σου υπόθεση. Αλλά δε μπορει να έχεις το θράσος να πιστευεις οτι μόνο εσύ έχεις επιλογή στη μαλακία. Του αλλουνου η μαλακία δεν δίνει άφεση στη δική σου.

    εάν εσύ είσαι σωστός και ο άλλος κάνει μαλακία που σε βάζει σε κίνδυνο να το συζητήσουμε τότε για το αν πρέπει να πέσει και καμια ψιλή

    τι σημαίνει "οκ ο άλλος έκανε μαλακία την ώρα που έκανα εγώ μαλακία οπότε να του τα χώσουμε γιατί δε με προσέχει αρκετά την ώρα που κάνω εγώ τη δικιά μου"


  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    δε θα πρεπε να γίνει της πουτάνας μετά. και ναι μετα θα πρεπε να μη κάνεις τίποτα

    εάν επιλέγεις να πάς με 240 σε ένα δρόμο που το όριο είναι 120 με γεια σου με χαρά σου. η επιλογή του ρίσκου είναι προσωπική σου υπόθεση. Αλλά δε μπορει να έχεις το θράσος να πιστευεις οτι μόνο εσύ έχεις επιλογή στη μαλακία. Του αλλουνου η μαλακία δεν δίνει άφεση στη δική σου.

    εάν εσύ είσαι σωστός και ο άλλος κάνει μαλακία που σε βάζει σε κίνδυνο να το συζητήσουμε τότε για το αν πρέπει να πέσει και καμια ψιλή

    τι σημαίνει "οκ ο άλλος έκανε μαλακία την ώρα που έκανα εγώ μαλακία οπότε να του τα χώσουμε γιατί δε με προσέχει αρκετά την ώρα που κάνω εγώ τη δικιά μου"



    δε διαβασατε την αρχικη μου ερωτηση

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    Ναι... ετσι... ΑΛΛΑ ΕΣΥ πιστευεις οτι σε αντιστοιχο περιστατικο δε θα γινοταν της π00τανας μετα?
    Βαζω και τον εαυτο μου μεσα, ειλικρινα, δε ξερω αν θα κρατιομουνα τη στιγμη που θα ειχε παει το σκ@το στην καλτσα και η αδρεναλινη στα κοκκινα!

    Ένα δίκιο το έχεις ΑΛΛΑ εγώ κάνω ακριβώς αυτό που είπε παραπάνω ο τρούπης, οπότε ανάλογη με του βίντεο περίπτωση ΠΟΛΥ δύσκολα θα παίξει.
    Τώρα αν ο τρόμπας μου βγει στην λωρίδα μου στα 10 μέτρα που λέει ο λόγος, ε, ένα τουλούμιασμα θα το φάει

    EDIT: με κάλυψε απόλυτα ο spyro
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Τσεκάρεις καθρέφτη σίγουρα όμως οταν αλλάζεις λωρίδα για να προσπεράσεις.Απο τη στιγμή που βλεπεις ένα όχημα (γιατι το είχε στους καθρέφτες,δεν ήταν 10χλμ πίσω) του οποίου την ταχύτητα δε μπορείς να προσδιορίσεις απλά Δ Ε Ν αλλάζεις λωρίδα μέχρι να σιγουρευτείς.
    Απο τη άλλη όπως λεεί και ο Τρουπης κι ο δικός μας έπρεπε να την ψιλιαστεί την ιστορία και απο τον μπροστινό που προσπέρασε πρίν αλλα και απο το πόσο "προφυλακτήρα" πήγαινε το Swift τον μπροστινό.
    Και γιατί ρε Teo το ΔΕΝ με κεφαλαία ισχύει στην αλλαγή λωρίδας και το πηγαίνεις με 250-280 είναι με δεν?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  7. #22
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Ο οδηγός της μοτο περίμενε σίγουρα την στραβή. Αυτό το δείχνει το πόσο γρήγορα πάτησε φρένο. Ήταν τόσο δυνατό το φρενάρισμα που έκανε σχεδόν endo και η μηχανή "έστριψε" δεξιά.
    Ο οδηγός του αυτοκινήτου δεν πήρε μυρωδιά από αυτό που έγινε. Η απόσταση που είχε όταν βγήκε για προσπέρασμα δεν ήταν μεγάλη  και έπρεπε να περιμένει.
    Δεν έβγαλε ούτε φλας, άρα ή έγραψε την μηχανή στα @@του ή δεν τον είδε καν.
    Πιστεύω πως έκανε και τα δύο τελευταία.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Και γιατί ρε Teo το ΔΕΝ με κεφαλαία ισχύει στην αλλαγή λωρίδας και το πηγαίνεις με 250-280 είναι με δεν?
    Γιατι το πρώτο ΔΕΝ σημαίνει το θάνατο του μοτοσυκλετιστή ένω το δεύτερο δεν απολύτως τίποτα (στη συγκεκριμένη περίπτωση,μη το γενικευσουμε)
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Γιατι το πρώτο ΔΕΝ σημαίνει το θάνατο του μοτοσυκλετιστή ένω το δεύτερο δεν απολύτως τίποτα (στη συγκεκριμένη περίπτωση,μη το γενικευσουμε)
    As μην το γενικεύσουμε όντως. Απλά να ξαναπώ, οτι στις ευθείες της Λάρισας Κατερίνης όταν με πέρασε φίλερ μεταξύ αυτοκινήτου και μπαριέρας ένα busa, δεν υπήρχε τίποτα στο οπτικό μου πεδίο πριν ξεκινήσω την προσπέραση.

    Τώρα να θεωρήσω το εαυτό μου μαλάκα για το λάθος ΜΟΥ, αλλά να δείξω ανοχή στον μαλάκα για το λάθος ΤΟΥ εξαιτίας των συνεπειών, sorry αλλά ....

    Με την ίδια λογική θα έπρεπε να γαμήσουμε τον κουτάκια που περνάει με κόκκινο επειδή το πολύ πολύ να το κάνει τροπέτο το κουτί του, αλλά να δείξουμε κατανόηση στο κόκκινο του μοτοσυκλετιστή επειδή μπορεί να σκοτωθεί.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #25
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LogOutGoRide Προβολή μηνύματος
    Ο οδηγός της μοτο ...
    Εντελώς άλλα πράγματα βλέπω εγώ αλλά δεν με απασχολεί ποιος έχει δίκιο.
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αν κάποιο βίντεο κάποιου άγνωστου στο οποίο είμαστε αρκετά αποστασιοποιημένοι και που μπορούμε να το ξαναδούμε όσες φορές θέλουμε το αποκωδικοποιούμε τόσο διαφορετικά, φαντάσου πως θα αποκωδικοποιήσουμε την ίδια κατάσταση αν τυχόν βρεθούμε εμείς στη θέση του μοτοσικλετιστή. Και ακόμα παραπέρα πόσο διαφορετικά θα αντιδράσουμε.
    Να μας βοηθάει η τύχη όλους μας να τη βγάζουμε καθαρή καταλήγω.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Να μας βοηθάει η τύχη όλους μας να τη βγάζουμε καθαρή καταλήγω.

    Αυτό και μόνο. Τα υπόλοιπα είναι να έχουμε να λέμε
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Εντελώς άλλα πράγματα βλέπω εγώ αλλά δεν με απασχολεί ποιος έχει δίκιο.
    Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως αν κάποιο βίντεο κάποιου άγνωστου στο οποίο είμαστε αρκετά αποστασιοποιημένοι και που μπορούμε να το ξαναδούμε όσες φορές θέλουμε το αποκωδικοποιούμε τόσο διαφορετικά, φαντάσου πως θα αποκωδικοποιήσουμε την ίδια κατάσταση αν τυχόν βρεθούμε εμείς στη θέση του μοτοσικλετιστή. Και ακόμα παραπέρα πόσο διαφορετικά θα αντιδράσουμε.
    Να μας βοηθάει η τύχη όλους μας να τη βγάζουμε καθαρή καταλήγω.
    Μαζί με την τύχη θα ήταν καλύτερα να μην τρέχουμε τόσο πολύ, ιδίως όταν έχει κάποια κίνηση ο δρόμος και μερικοί να ρίχνουν και καμία μάτια σε κάνα καθρέφτη.
    Εγώ είδα στο βίντεο του αγνώστου από τον καναπέ, ότι το αμάξι δεν έβγαλε φλας και μερικοί είδαν ακόμη και διαφυγή όταν είχε 200 στο κοντέρ και 30 μέτρα από το αμάξι που ήταν μπροστά.
    Καλούς δρόμους
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    As μην το γενικεύσουμε όντως. Απλά να ξαναπώ, οτι στις ευθείες της Λάρισας Κατερίνης όταν με πέρασε φίλερ μεταξύ αυτοκινήτου και μπαριέρας ένα busa, δεν υπήρχε τίποτα στο οπτικό μου πεδίο πριν ξεκινήσω την προσπέραση.
    Σωστότατος.Στην περίπτωση του βίντεο όμως νομίζω τον είχε στο οπτικό του πεδίο.Οπως και να χει γενικώς συμφωνώ στη λογική του οτι αυτος που θέλει (και πάει) γρήγορα πρέπει να προσχέχει και να περιμένει αντίστοιχες συμεριφορές.Γενικά δεν θα υπήρχε καν το βίντεο αν έκανε μια ωραιότατη αποφυγη (aka φιλερ) για την οποια είχε και το χώρο και το χρόνο.
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Όμως...
    1) Τέτοια videos δείχνουν πως οι άλλοι οδηγοί δεν μπορούν να αντιληφθούν τόσο μεγάλη διαφορά ταχύτητας που έχει η μοτό.
    Δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ''κοίτα τον μαλάκα τον κουτάκια τι έκανε'' Δεν μπορεί να την καταλάβει τέτοια διαφορά ταχύτητας κανείς μέσος οδηγός και δεν είναι υποχρεωμένος να την καταλάβει.
    2) Ο αναβάτης αν και καλός έκανε τραγικά λάθη. Καταρχήν όταν σε μια συστάδα αυτοκινήτων που κινούνται δεξιά προσπεράσει κάποιος όπως έκανε ο πρώτος, δηλαδή προσπέρασε και εξαφανίστηκε με ένα κοινό αυτοκίνητο, δείχνει πως η ταχύτητα που αρχικά είχαν ήταν μικρή.
    Είναι πιθανό λοιπόν εκείνη τη στιγμή να αναθαρρέψει, ξυπνήσει, πείτε το όπως θέλετε και ο πίσω και να επιχειρήσει κι αυτός προσπέραση. Πολύ πιθανό. Και να που έγινε.
    Ο αναβάτης θα έπρεπε να είναι προετοιμασμένος γι αυτό και να έχει κόψει ή να έχει φέρει τη μοτό σε τέτοια θέση που να μπορεί να αποφύγει. Δεν κάνεις ελιγμό με 240, προπονείς απο πριν ώστε να έχεις διέξοδο. Θα έπρεπε λοιπόν να έχει φέρει το μοτό αριστερά λαμβάνοντας υπ όψιν πως τα αυτοκίνητα που κινούνται σε αυτοκινητόδρομους ΔΕΝ πάνε πολύ αριστερά ώστε να πατήσουν άσπρη γραμμή.
    Αφού την έκανε που την έκανε την πρώτη βλακεία ο αναβάτης, θα ήταν προτιμότερο να φιλεριάσει απο το να φρενάρει πανικόβλητος και να κάνει τάματα.

    Το όλο σκεπτικό πάντως είναι πως όσοι αρέσκονται σε τέτοια αθλήματα θα πρέπει να προβλέπουν το τι θα γίνει και να φροντίζουν να έχουν διεξόδους. Μην μου αρχίσετε πάλι τα μπαμπά μην τρέχεις ε ...
    Απολύτως σωστό,φταίξιμο αναβάτη 100%.
    Μακάρι να του'γινε μάθημα και να μην πλησιάζει αμάξια όταν έχει τόσο μεγάλη διαφορά ταχύτητας μ'αυτά.

  15. #30
    Αυτό που δεν ανέφερε κανείς είναι το γεγονός πως η εκτίμηση της απόστασης ενός αντικειμένου εκτιμάται από τον εγκέφαλο σωστά εάν και τα δύο μάτια του παρατηρητή βρίσκονται στην ίδια καλή κατάσταση. Εάν υπάρχει βαθμός μυωπίας σε κάποιο από τα δύο μάτια και ο παρατηρητής δεν φοράει γυαλιά μυωπίας τότε η εκτίμηση της απόστασης είναι ότι νά'ναι.
    Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με trooper.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Streets are no place to race
    από csofos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2009, 16:06
  2. Θεσσαλονικη Street / Racing Βολταδα
    από FZR600R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 23:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF