Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 115

Θέμα: street racing

  1. #1
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621

    street racing

    Με αφορμή αυτό
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    Έχω την εντύπωση πως μόνο ένας εξαιρετικός οδηγός σαν αυτόν (εννοώ το πως αντέδρασε) με ένα πολύ καλά στημένο μοτό σαν αυτό και αρκετή δόση τύχης θα τη γλύτωνε.
    Επίσης έπαιξε ρόλο το ότι ο οδηγός του αυτοκινήτου κατάλαβε νωρίς τι έγινε και πάτησε γκάζι να βοηθήσει.
    Μπράβο του και χαίρομαι που την γλύτωσε.

    Όμως...
    1) Τέτοια videos δείχνουν πως οι άλλοι οδηγοί δεν μπορούν να αντιληφθούν τόσο μεγάλη διαφορά ταχύτητας που έχει η μοτό.
    Δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ''κοίτα τον μαλάκα τον κουτάκια τι έκανε'' Δεν μπορεί να την καταλάβει τέτοια διαφορά ταχύτητας κανείς μέσος οδηγός και δεν είναι υποχρεωμένος να την καταλάβει.
    2) Ο αναβάτης αν και καλός έκανε τραγικά λάθη. Καταρχήν όταν σε μια συστάδα αυτοκινήτων που κινούνται δεξιά προσπεράσει κάποιος όπως έκανε ο πρώτος, δηλαδή προσπέρασε και εξαφανίστηκε με ένα κοινό αυτοκίνητο, δείχνει πως η ταχύτητα που αρχικά είχαν ήταν μικρή.
    Είναι πιθανό λοιπόν εκείνη τη στιγμή να αναθαρρέψει, ξυπνήσει, πείτε το όπως θέλετε και ο πίσω και να επιχειρήσει κι αυτός προσπέραση. Πολύ πιθανό. Και να που έγινε.
    Ο αναβάτης θα έπρεπε να είναι προετοιμασμένος γι αυτό και να έχει κόψει ή να έχει φέρει τη μοτό σε τέτοια θέση που να μπορεί να αποφύγει. Δεν κάνεις ελιγμό με 240, προπονείς απο πριν ώστε να έχεις διέξοδο. Θα έπρεπε λοιπόν να έχει φέρει το μοτό αριστερά λαμβάνοντας υπ όψιν πως τα αυτοκίνητα που κινούνται σε αυτοκινητόδρομους ΔΕΝ πάνε πολύ αριστερά ώστε να πατήσουν άσπρη γραμμή.
    Αφού την έκανε που την έκανε την πρώτη βλακεία ο αναβάτης, θα ήταν προτιμότερο να φιλεριάσει απο το να φρενάρει πανικόβλητος και να κάνει τάματα.

    Το όλο σκεπτικό πάντως είναι πως όσοι αρέσκονται σε τέτοια αθλήματα θα πρέπει να προβλέπουν το τι θα γίνει και να φροντίζουν να έχουν διεξόδους. Μην μου αρχίσετε πάλι τα μπαμπά μην τρέχεις ε ...
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  2. #2
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    μπαμπά μη τρέχεις

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  3. #3
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος

    ....
    1) Τέτοια videos δείχνουν πως οι άλλοι οδηγοί δεν μπορούν να αντιληφθούν τόσο μεγάλη διαφορά ταχύτητας που έχει η μοτό.
    Δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ''κοίτα τον μαλάκα τον κουτάκια τι έκανε'' Δεν μπορεί να την καταλάβει τέτοια διαφορά ταχύτητας κανείς μέσος οδηγός και δεν είναι υποχρεωμένος να την καταλάβει.
    ....... ...



    το αυτό

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Το ότι είναι κάλος οδηγός φαίνεται από το αριστο φρενάρισμα.Το ότι δεν είναι κάλος οδηγός φαίνεται από την αδυναμία 1)πρόβλεψης και 2) αποφυγής.Είχε καθαροτατη αποφυγή και από αριστερά άλλα και φιλερ ανάμεσά στα 2 αυτοκίνητά.

    +1000 στον endopandou
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Να συνοψίσουμε λοιπόν πως ο συγκεκριμένος είναι πολύ καλός χειριστής (ψυχραιμία, πολύ καλό φρενάρισμα), αλλά στη συγκεκριμένη τουλάχιστον περίπτωση δεν φάνηκε και τόσο καλός οδηγός.
    Αυτό που θέλω να πω με το ποστ, είναι πως οι ιδιότητες του οδηγού και του χειριστή είναι ξεχωριστές και δεν συνδέονται. Μπορείς να είσαι το ένα από τα δύο χωρίς απαραίτητα να είσαι και το άλλο.
    Και μαζί με αυτά, χρειάζεται και λίγη τύχη. Αν ήταν 5 μέτρα μπροστά το μηχανάκι όταν μπήκε το αυτοκίνητο αριστερά, ακόμα και το καλύτερο φρενάρισμα δεν θα ήταν αρκετό.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Το όλο σκεπτικό πάντως είναι πως όσοι αρέσκονται σε τέτοια αθλήματα θα πρέπει να προβλέπουν το τι θα γίνει και να φροντίζουν να έχουν διεξόδους. Μην μου αρχίσετε πάλι τα μπαμπά μην τρέχεις ε ...

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    ... θα ήταν προτιμότερο να φιλεριάσει απο το να φρενάρει πανικόβλητος και να κάνει τάματα...
    έχεις δίκιο.
    είχε το χώρο και τον χρόνο να πάει λίγο πιο αριστερά

  8. #8
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    έχεις δίκιο.
    είχε το χώρο και τον χρόνο να πάει λίγο πιο αριστερά
    Ναι και αντι γι αυτό πήγε δεξιά πάνω στο αυτοκίνητο. Target fixation ακριβείας.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  9. #9
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    1.αυτα τα ''οι οδηγοι δεν μπορουν να καταλαβουν την ταχυτητα'' τα ακουω βερεσε. το '' και δεν εχουνε την υποχρεωση να το κανουνε'' εμενα μου προκαλει γελιο. αν δεν μπορουν να αντιληφθουν ας κατσουν στη λωριδα τους για να ειναι σιγουροι και μολις περασει το οχημα του οποιου την ταχυτητα δεν μπορουν να αντιληφθουν ας βγουνε και αυτοι με τη σειρα τους να προσπερασουνε.

    2.το να πηγαινεις με 300 γιατι μπορεις ειναι λογαριασμος του καθενος. το να κινεισαι ομως με τοσα χλμ θεωρωντας οτι οι αλλοι θα σε υπολογισουνε ειναι εξ' ισου αστειο. οποτε πριν πλησιασεις το προπορευομενο οχημα στην δεξια λωριδα, μετριαζεις ταχυτητα, μπαινεις στον καθρευτη του, παιζεις τα φωτα, εχεις αναμενο αριστερο φλας, μελετας το προπορευομενο οχημα και τις εναλακτικες εξοδους διαφυγης και μετα περνας γρηγορα φροντιζοντας να μην τρομαξεις κανεναν.

    τα καραγκιοζιλικια τυπου ''ειμαι αριστερα παω με ολα και αι γαμηθειτε'' για μενα ειναι ισα με τα πουτσιλικια του τυπου ''μα δεν μπορω και δεν ειμαι και υποχρεωμενος να αντιληφθω την ταχυτητα''.

    φιλια και προσοχη στους δρομους.
    Τελευταία τροποποίηση από TROOPER; 13/09/2013 στις 12:09.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    ασφαλώς θα παρατηρησατε οτι ο "δικός" μας ούτε καν μπήκε στη διαδικασία "διαμάχης" ε?



    Υπαρχει καποιος απο εμας που θα κρατιοταν?

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    ασφαλώς θα παρατηρησατε οτι ο "δικός" μας ούτε καν μπήκε στη διαδικασία "διαμάχης" ε?



    Υπαρχει καποιος απο εμας που θα κρατιοταν?

    Να πει τι αυτός ρε Μήτσε; είναι όπως το είπε Τρούπερ, ο τύπος έκανε χοντρομ@λακία (όπως και αυτός που βγήκε στην λωρίδα του) άρα για ισοπαλία το κόβω εγώ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να πει τι αυτός ρε Μήτσε; είναι όπως το είπε Τρούπερ, ο τύπος έκανε χοντρομ@λακία (όπως και αυτός που βγήκε στην λωρίδα του) άρα για ισοπαλία το κόβω εγώ
    Ναι... ετσι... ΑΛΛΑ ΕΣΥ πιστευεις οτι σε αντιστοιχο περιστατικο δε θα γινοταν της π00τανας μετα?
    Βαζω και τον εαυτο μου μεσα, ειλικρινα, δε ξερω αν θα κρατιομουνα τη στιγμη που θα ειχε παει το σκ@το στην καλτσα και η αδρεναλινη στα κοκκινα!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της iliasfyntanidis
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    188
    Εγω θα άναβα μια λαμπάδα.
    Ride till the end....isle of man style!
    William Joseph "Joey" Dunlop, OBE (February 25, 1952 - July 2, 2000)

  14. #14
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DimChios Προβολή μηνύματος
    Ναι... ετσι... ΑΛΛΑ ΕΣΥ πιστευεις οτι σε αντιστοιχο περιστατικο δε θα γινοταν της π00τανας μετα?
    Βαζω και τον εαυτο μου μεσα, ειλικρινα, δε ξερω αν θα κρατιομουνα τη στιγμη που θα ειχε παει το σκ@το στην καλτσα και η αδρεναλινη στα κοκκινα!
    Όχι αν κρίνω απο εμένα που παρότι με το αυτοκίνητο δεν υπάρχει διαδρομή που στα στραβά να μην σιχτιρίσω, σε τέτοιες καταστάσεις με τη μοτό είμαι σε εντελώς άλλο μόουντ.
    Δεν θα κάτσω να ''δείρω'' (ναι οκ η δύναμη του δίκαιου μας έκανε όλους παλαιστές...) κανέναν άμοιρο ανθρωπάκο που πάει με 120 και δεν κατάλαβε τον μπαγκόσμιο που ερχόταν με όσα. Εντελώς ειλικρινά.
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    1.αυτα τα ''οι οδηγοι δεν μπορουν να καταλαβουν την ταχυτητα'' τα ακουω βερεσε. το '' και δεν εχουνε την υποχρεωση να το κανουνε'' εμενα μου προκαλει γελιο. αν δεν μπορουν να αντιληφθουν ας κατσουν στη λωριδα τους για να ειναι σιγουροι και μολις περασει το οχημα του οποιου την ταχυτητα δεν μπορουν να αντιληφθουν ας βγουνε και αυτοι με τη σειρα τους να προσπερασουνε.

    2.το να πηγαινεις με 300 γιατι μπορεις ειναι λογαριασμος του καθενος. το να κινεισαι ομως με τοσα χλμ θεωρωντας οτι οι αλλοι θα σε υπολογισουνε ειναι εξ' ισου αστειο. οποτε πριν πλησιασεις το προπορευομενο οχημα στην δεξια λωριδα, μετριαζεις ταχυτητα, μπαινεις στον καθρευτη του, παιζεις τα φωτα, εχεις αναμενο αριστερο φλας, μελετας το προπορευομενο οχημα και τις εναλακτικες εξοδους διαφυγης και μετα περνας γρηγορα φροντιζοντας να μην τρομαξεις κανεναν.

    τα καραγκιοζιλικια τυπου ''ειμαι αριστερα παω με ολα και αι γαμηθειτε'' για μενα ειναι ισα με τα πουτσιλικια του τυπου ''μα δεν μπορω και δεν ειμαι και υποχρεωμενος να αντιληφθω την ταχυτητα''.

    φιλια και προσοχη στους δρομους.

    +πολλά...
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Streets are no place to race
    από csofos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2009, 15:06
  2. Θεσσαλονικη Street / Racing Βολταδα
    από FZR600R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2005, 22:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF