Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 138

Θέμα: βινυλια

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος


    Ας πούμε απλά ότι και με cd και με mp3 μπορείς μια χαρά να ακούσεις όμορφα κι ωραία μουσική σε ένα σύστημα που δε θα σου κοστίσει όσο μια πολυκατοικία.
    Αν θες να μπλέξεις με αναλογικά κόλπα, το αποτέλεσμα δε συγκρίνεται καν, αλλά θα πρέπει να πάρεις δάνειο από την ΕΕ για να καταφέρεις κάτι.

    Το εντελώς αντίθετο ξέρω εγώ, αλλά μη με βάλεις να στο αναλύσω. Αν έχεις ακούσει μουσική από βυνίλιο, θα ξέρεις για τι πράγμα μιλάω. Για γεμάτο και ζωντανό ήχο. Σαν να είσαι στο στούντιο.
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Μιας και το άκουσα στο ραδιόφωνο, 4 - 6 Οκτωβρίου έχει το 2ο "Vinyl is Back" στο Γκάζι.


  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VALES Προβολή μηνύματος
    Το εντελώς αντίθετο ξέρω εγώ, αλλά μη με βάλεις να στο αναλύσω. Αν έχεις ακούσει μουσική από βυνίλιο, θα ξέρεις για τι πράγμα μιλάω. Για γεμάτο και ζωντανό ήχο. Σαν να είσαι στο στούντιο.
    Συμφωνω μαζι σου.Πιο γεματη η μουσικη απο τον κλασσικο δισκο.Σιγουρα οπως λεει και ο Αριστειδης εχει τις φθορες του αλλα δεν τους αλλαζω ουτε με τα πιο ποιοτικα cd.Οσο καλη δουλεια και να εχει ενα cd παντα κατι του λειπει.

  4. #34
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  5. #35
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VALES Προβολή μηνύματος
    Το εντελώς αντίθετο ξέρω εγώ, αλλά μη με βάλεις να στο αναλύσω. Αν έχεις ακούσει μουσική από βυνίλιο, θα ξέρεις για τι πράγμα μιλάω. Για γεμάτο και ζωντανό ήχο. Σαν να είσαι στο στούντιο.
    Εννοείται ότι ο ήχος από βυνίλιο είναι πιο ζωντανός και γεμάτος και και και... Αλλά το βυνίλιο δεν έχει φωνή να τραγουδήσει μόνο του
    Θέλει βελόνα, θέλει πικάπ, θέλει ενισχυτή, θέλει ηχεία (κι ανάμεσα σε όλα αυτά καλώδια).

    Αυτό που λέω είναι ότι για να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα με πηγή αναλογική (βυνίλιο) χρειάζονται περισσότερα λεφτά απ'ότι αν η πηγή είναι ψηφιακή.

    Για παράδειγμα, αν έχεις 3 χιλιάρικα μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ ωραίο κι αξιοπρεπέστατο σύστημα με cd-player, ενισχυτή και ηχεία να ακούς τη μουσική σου. Το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικότατο.

    Με 3 χιλιάρικα δεν αγοράζεις ούτε τη βελόνα που θα παίζει το βυνίλιο (που λέει ο λόγος).
    Για να πετύχεις ένα αντίστοιχο (πόσο μάλλον καλύτερο) αποτέλεσμα από αυτό που περιγράφω παραπάνω, στήνοντας σύστημα για βυνίλιο θες πολλά περισσότερα χρήματα.

    Το βυνίλιο από μόνο του σε ένα πικάπ της πλάκας, που θα το ακούσεις από ενισχυτή και ηχεία της πλάκας δεν είναι ούτε ζωντανό ούτε γεμάτο ούτε τίποτα.
    Απλά ακούς το χρούτσου χρούτσου που δεν ακούς στο cd και νομίζεις ότι ακούς τη ζεστασιά της λάμπας, το ξύλο του ηχείου, τα εσώψυχα του καλλιτέχνη. Θόρυβο ακούς

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059


    Eπιμένω στο αντίθετο.
    Σκέψου πως ακόμη και σήμερα που μιλάμε, όλοι οι ''μεγάλοι'' dj΄s με βυνίλιο παίζουν.
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  7. #37
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VALES Προβολή μηνύματος
    Eπιμένω στο αντίθετο.
    Σκέψου πως ακόμη και σήμερα που μιλάμε, όλοι οι ''μεγάλοι'' dj΄s με βυνίλιο παίζουν.
    Και ξαναλεω.
    Το βυνιλιο ΕΙΝΑΙ καλυτερο. Αρκει να εχεις τα καταλληλα μηχανηματα για να το παιξεις (τα οποια κοστιζουν πολλα λεφτα).

    Χεζω τους μεγαλους dj γιατι αφηνω στην ακρη και το ειδος μουσικης που παιζουν και τους χωρους που παιζουν κλπ.
    Τα κορυφαια συστηματα στον κοσμο πικαπ εχουν. Οχι cd player.

    Με τα λεφτα ομως που θα φτιαξω ενα ωραιο συστημα για να παιζει cd, δεν μπορω να παρω ουτε καν ενα μετριο πικαπ (και μονο το πικαπ).

    Το αναλογικο παιζει καλυτερα απο το ψηφιακο, αλλα θελει πολλα περισσοτερα χρηματα για να το κανει.
    Δεν ξερω ποσο πιο απλα να το πω.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Το κατάλαβα από την πρώτη φορά που το είπες. Και επειδή το παιδί που άνοιξε το θρεντ βρήκε αυτό που έψαχνε... και επειδή με έσκασες...

    ... το βυνίλιο δεν έχει φωνή να τραγουδήσει μόνο του.Θέλει βελόνα, θέλει πικάπ, θέλει ενισχυτή, θέλει ηχεία (κι ανάμεσα σε όλα αυτά καλώδια).
    Και το cd τα θέλει όλα αυτά. Δεν το αγοράζεις πας σπίτι σου, το πετάς στο φούρνο μικροκυμάτων και παίζει! Ναι, κοστίζει λίγο παραπάνω το ηχοσύστημα για βυνίλιο αλλά η διαφορά στα λεφτά δεν είναι απαγορευτική. Εκτός κι αν το συγκρίνουμε με cd player που τα δίνει το ''ΘΕΜΑ'' με 4 κουπόνια.Εκείνα που παίζουν και με μπαταρία λέω.

    ...Αυτό που λέω είναι ότι για να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα με πηγή αναλογική (βυνίλιο) χρειάζονται περισσότερα λεφτά απ'ότι αν η πηγή είναι ψηφιακή.
    Το είπαμε αυτό κι ίσως είναι το μόνο που συμφωνούμε. Απλά δεν είναι τόοοσα πολλά όσα νομίζεις.

    ...Για παράδειγμα, αν έχεις 3 χιλιάρικα μπορείς να φτιάξεις ένα πολύ ωραίο κι αξιοπρεπέστατο σύστημα με cd-player, ενισχυτή και ηχεία να ακούς τη μουσική σου. Το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικότατο.
    Κι εδώ θέλει καλώδια. Όχι μόνο στο αναλογικό! Με 3 χιλιάρικα ο καθένας μας, εγώ με το αναλογικό θα είμαι 5 σκαλοπάτια πάνω. Αυτό προσπαθώ να πω από την αρχή και δεν εννοείς να το καταλάβεις.

    ...Με 3 χιλιάρικα δεν αγοράζεις ούτε τη βελόνα που θα παίζει το βυνίλιο (που λέει ο λόγος).
    Για να πετύχεις ένα αντίστοιχο (πόσο μάλλον καλύτερο) αποτέλεσμα από αυτό που περιγράφω παραπάνω, στήνοντας σύστημα για βυνίλιο θες πολλά περισσότερα χρήματα.

    Το πρώτο ασχολίαστο... (που λέει ο λόγος)... για το δεύτερο, ξαναδιάβασε τα μπολντ από πάνω.

    ...Το βυνίλιο από μόνο του σε ένα πικάπ της πλάκας, που θα το ακούσεις από ενισχυτή και ηχεία της πλάκας δεν είναι ούτε ζωντανό ούτε γεμάτο ούτε τίποτα.
    Ωραίος είσαι! Εγώ θα φτιάξω αναλογικό από τα σκουπίδια (που λέει ο λόγος) κι εσύ θα πάρεις 3 χιλιάρικα τσεπάτα να πας να ψωνίσεις ψηφιακό! Kαι δεν θα πάρεις και καλώδια!

    ...Απλά ακούς το χρούτσου χρούτσου που δεν ακούς στο cd και νομίζεις ότι ακούς τη ζεστασιά της λάμπας, το ξύλο του ηχείου, τα εσώψυχα του καλλιτέχνη. Θόρυβο ακούς
    Το χρούτσου χρούτσου το ακούς μόνο αν ο δίσκος είναι γρατζουνισμένος, ή αν αντί για βελόνα έχεις σακοράφα.

    υ.γ. Διάβασε πολλές πολλές φορές τα μπολντ.
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  9. #39
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VALES Προβολή μηνύματος
    ....και επειδή με έσκασες...

    Μη σκας. Κουβέντα κάνουμε.

    Ναι, κοστίζει λίγο παραπάνω το ηχοσύστημα για βυνίλιο αλλά η διαφορά στα λεφτά δεν είναι απαγορευτική.

    Κατά τη γνώμη μου, αν είναι να ασχοληθείς με βυνίλιο πας σε τελείως άλλα πράγματα με αποτέλεσμα μία τεράστια διαφορά στα λεφτά (κι όχι δεν το συγκρίνω με στερεο κασετοφωνα σαν αυτά που κρατάγανε στα 80's οι μαύροι στον ώμο ή αυτά που παίρνεις με κουπόνια).


    ...Αυτό που λέω είναι ότι για να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα με πηγή αναλογική (βυνίλιο) χρειάζονται περισσότερα λεφτά απ'ότι αν η πηγή είναι ψηφιακή.
    Το είπαμε αυτό κι ίσως είναι το μόνο που συμφωνούμε. Απλά δεν είναι τόοοσα πολλά όσα νομίζεις.

    Αυτό είναι το μόνο που λέω εγώ.
    Δε διαφώνησα με κάτι άλλο.




    Κι εδώ θέλει καλώδια. Όχι μόνο στο αναλογικό! Με 3 χιλιάρικα ο καθένας μας, εγώ με το αναλογικό θα είμαι 5 σκαλοπάτια πάνω. Αυτό προσπαθώ να πω από την αρχή και δεν εννοείς να το καταλάβεις.

    Ναι θέλει κι αυτό καλώδια. Δεν τα άφησα απ'έξω για να το υποστηρίξω.
    Παραπάνω που τα ανέφερα σε παρένθεση τα έβαλα απλά για να τονίσω ότι ακόμα κι αυτά ακριβά (πρέπει να) είναι.
    Τώρα, για το αν με 3 χιλιάρικα φτιάχνεις κάτι αξιόλογο σε αναλογικό, τί να σου πω. Συγχαρητήρια αν το καταφέρνεις.
    Τέσπα.
    Ο καθένας με τα αυτιά του και τη γνώμη του.

    Καλά χιλιόμετρα και καλές ακροάσεις

  10. #40
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.258
    Αν πάμε στο θέμα βινύλιο - σιντι θα έχουνε φύγει τα μνημόνια και ακόμα θα γράφουμε . Το βινύλιο περιέχει αναλογική πληροφορία από αναλογική εγγραφή και συνεπώς πληρέστερη αναπαραγωγή . Το cd αναπαράγει μια ηχογράφηση οποία αν ηχογραφήθηκε αναλογικά , υπέστη δειγματοληψία , μπήκε στο cd ψηφιακά , και εκ νέου από το ψηφιακό έγινε αναλογική . Διπλό χειρουργείο δηλαδή . Με αποτέλεσμα τον θόρυβο λόγω κβαντισμού . θεωρητικά λοιπόν ο δίσκος παρέχει καλύτερο ήχο . Στην πράξη για να αποκαλυφθεί αυτό θέλει , όρεξη , γνώση και χρήμα . Εγώ πρόσφατα απέκτησα καινούριο ένα thorens td 170 και στο εξής μόνο για βινύλια θα δίνω χρήματα και μάλιστα καινούρια . Στο Μοναστηράκι εχει αρκετά στην καλύτερη όμως να βρεις δίσκους σε σχετικά καλή κατάσταση στο 10 έβρω .Όσο περιπου ένα καινουριο σιντι Προτιμώ να φέρνω απ 'εξω καινούρια και ας είναι και ψηφιακές αναπαραγωγές . Πάντως το τρίπτυχο Σάββατο , Μοναστηράκι και καφές στους Διόσκουρους είναι τουλάχιστον αναζωογονητικό ...
    Modenas Kriss 125

  11. #41
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VALES Προβολή μηνύματος
    Με 3 χιλιάρικα ο καθένας μας, εγώ με το αναλογικό θα είμαι 5 σκαλοπάτια πάνω. Αυτό προσπαθώ να πω από την αρχή και δεν εννοείς να το καταλάβεις.
    αν δεν έχω μείνει πραγματικά πίσω στο θέμα, εγώ με τις φτωχές μου γνώσεις ξέρω ότι ουσιαστικά χρειάζεσαι έναν ενισχυτή, ένα ζευγάρι ηχεία και μια πηγή
    δηλαδή η μόνη διαφορά στα δύο συστήματα θα είναι η πηγή, ή λέω λαλακίες ;;;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #42
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    αν δεν έχω μείνει πραγματικά πίσω στο θέμα, εγώ με τις φτωχές μου γνώσεις ξέρω ότι ουσιαστικά χρειάζεσαι έναν ενισχυτή, ένα ζευγάρι ηχεία και μια πηγή
    δηλαδή η μόνη διαφορά στα δύο συστήματα θα είναι η πηγή, ή λέω λαλακίες ;;;
    Καλά τα λες
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  13. #43
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Καλά τα λες
    και μια χονδροειδής προσέγγιση που έκανα με το μυαλό μου, στο 3χιλιαρο θα ειχαμε:
    1500 ηχεια
    1000 ενισχυτης
    500 πηγη

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  14. #44
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    και μια χονδροειδής προσέγγιση που έκανα με το μυαλό μου, στο 3χιλιαρο θα ειχαμε:
    1500 ηχεια
    1000 ενισχυτης
    500 πηγη
    Πολλά λεφτά χωρίς ουσία...
    Handmade ηχεία, ενας τελικός και ενας προενισχυτής τα μισά θα σου κοστίσουν... Και ήχος απο άλλο πλανήτη...

    Και αμα κολλήσει το μικρόβιο άστα να πάνε....
    Να φανταστείς τα δίνω όλα αυτά να πάρω mk2 και να αρχίσω να μαζεύω βινύλια
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PHOTO_20130907_215444.jpg 
Προβολές:	79 
Μέγεθος:	46,9 KB 
ID:	299763

  15. #45
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    ωωωωωωωωω μι κάπα 2



















    γιατί ενα;
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF