Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 138

Θέμα: βινυλια

  1. #46
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    Πολλά λεφτά χωρίς ουσία...
    Handmade ηχεία, ενας τελικός και ενας προενισχυτής τα μισά θα σου κοστίσουν... Και ήχος απο άλλο πλανήτη...

    Και αμα κολλήσει το μικρόβιο άστα να πάνε....
    Να φανταστείς τα δίνω όλα αυτά να πάρω mk2 και να αρχίσω να μαζεύω βινύλια
    Συνημμένο 299763
    ειλικρινά έχω πολύ μεγάλες ενστάσεις για το θέμα high fidelity, και με κάθε ειλικρίνεια, αυτό που μου λες για ηχεία handmade μου θυμίζει ιστορίες με τον Βλάση, χωρίς να θέλω να πω ότι δεν έχεις μεράκι σε αυτό που κάνεις

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  2. #47
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    κανενα πρόβλημα δεν παρεξηγούμαι
    Το hand made δεν σημαίνει μόνο SPL, μπορείς να πάρεις τις μονάδες, να σχεδιάσεις καμπίνες και να έχεις τα δικά σου high end ηχεία...
    Όσο για ενισχυτή, ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα.
    Μπορώ να στα εξηγήσω όλα πολύ αναλυτικά αλλά θα χρειαστώ 2 σελίδες και φοβάμαι οτι θα πιάσει ημικρανία κάποιον.
    Πιο πολύ ειδικά για τον "μύθο" της λάμπας και τους λαμπάτους που ναι μεν είναι qualitάδικοι και ακριβοί ενισχυτές αλλά όχι όσο ενας καλοσχεδιασμένος τρανζιστορικός ενισχυτής στο μισό κόστος.

  3. #48
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dbnn Προβολή μηνύματος
    κανενα πρόβλημα δεν παρεξηγούμαι
    Το hand made δεν σημαίνει μόνο SPL, μπορείς να πάρεις τις μονάδες, να σχεδιάσεις καμπίνες και να έχεις τα δικά σου high end ηχεία...
    Όσο για ενισχυτή, ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα.
    Μπορώ να στα εξηγήσω όλα πολύ αναλυτικά αλλά θα χρειαστώ 2 σελίδες και φοβάμαι οτι θα πιάσει ημικρανία κάποιον.
    Πιο πολύ ειδικά για τον "μύθο" της λάμπας και τους λαμπάτους που ναι μεν είναι qualitάδικοι και ακριβοί ενισχυτές αλλά όχι όσο ενας καλοσχεδιασμένος τρανζιστορικός ενισχυτής στο μισό κόστος.
    σου είπα και πάλι ότι το όλον θέμα ανήκει λίγο στην στρατόσφαιρα και απευθύνεται σε πολύ εξεζητημένο κοινό
    και να μου βάλεις ένα ζευγάρι χειροποίητα (από ερασιτέχνη) δίπλα σε ένα ζευγάρι π.χ. J M LABS ή KEF ή Β W, πολύ πιθανόν εγώ να πω ότι τα χειροποίητα είναι καλύτερα
    δεν μπορώ όμως να δεχτώ ότι εσύ (ή εγώ ή ο Βλάσης) μπορούμε να σχεδιάσουμε καλύτερα από κάποιον που το κάνει 50 χρόνια

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  4. #49
    Εγώ απο τα τοπικά μαγαζιά ψωνίζω κυρίως απο τα παρακάτω:

    Record House, Νέα Σμύρνη, Ομήρου 46
    Rhythm Records, Μπενάκη 74 (Εξάρχεια)
    Ζαχαρίας, Ηφαίστου 20 (Μοναστηράκι)
    Mr Βινύλιος, Ηφαίστου 24 (Μοναστηράκι)
    Σόλωνος και Μασσαλίας, Κολωνάκι, Καπλάνων 14
    Το δισκάδικο, Αμπελόκηποι, Κηφισίας 88
    Crossroads, Νορμανού 6 (Μοναστηράκι)

    Όσο για το θέμα LP vs CD το πρόβλημα πλέον δεν είναι τόσο το μέσο όσο το mastering που γίνεται πλέον με σκοπό να μπορεί να ικανοποιεί όλα τα μέσα αναπαραγωγής (mp3 players, φτηνά ηχοσυστήματα κλπκ κλπ). Ψάχτε λίγο για το loudness war και θα δείτε το βιασμό που κάνουν στη μουσική.

    πχ:
    http://www.youtube.com/watch?v=3Gmex_4hreQ
    http://www.youtube.com/watch?v=dcKDMBuGodU

    Το καλό είναι πως τα τελευταία χρόνια με την επάνοδο του βινυλίου στην αγορά πολλά συγκροτήματα κάνουν ξεχωριστό mastering σ'αυτό και γι'αυτό φαίνεται η μεγάλη διαφορά στον ήχο έστω και σε μέτρια ηχοσυστήματα.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Αν πάμε στο θέμα βινύλιο - σιντι θα έχουνε φύγει τα μνημόνια και ακόμα θα γράφουμε . Το βινύλιο περιέχει αναλογική πληροφορία από αναλογική εγγραφή και συνεπώς πληρέστερη αναπαραγωγή . Το cd αναπαράγει μια ηχογράφηση οποία αν ηχογραφήθηκε αναλογικά , υπέστη δειγματοληψία , μπήκε στο cd ψηφιακά , και εκ νέου από το ψηφιακό έγινε αναλογική . Διπλό χειρουργείο δηλαδή . Με αποτέλεσμα τον θόρυβο λόγω κβαντισμού . θεωρητικά λοιπόν ο δίσκος παρέχει καλύτερο ήχο . Στην πράξη για να αποκαλυφθεί αυτό θέλει , όρεξη , γνώση και χρήμα . Εγώ πρόσφατα απέκτησα καινούριο ένα thorens td 170 και στο εξής μόνο για βινύλια θα δίνω χρήματα και μάλιστα καινούρια . Στο Μοναστηράκι εχει αρκετά στην καλύτερη όμως να βρεις δίσκους σε σχετικά καλή κατάσταση στο 10 έβρω .Όσο περιπου ένα καινουριο σιντι Προτιμώ να φέρνω απ 'εξω καινούρια και ας είναι και ψηφιακές αναπαραγωγές . Πάντως το τρίπτυχο Σάββατο , Μοναστηράκι και καφές στους Διόσκουρους είναι τουλάχιστον αναζωογονητικό ...




    ps. AristidisZ σου απάντησε ο endopantou.
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  6. #51
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Κατα τη γνωμη μου, αναλογικη πηγη της οποιας το σημα περναει κατοπιν σε ψηφιακα μεσα = πικαπ για τη μοστρα, για ντιτζεϊλικια, για σκρατσαρισμα κι'ετς.

    Αν θες αναλογικο ηχο go all the way, με βυνιλιο, λαμπες, και τα καταλληλα ηχεια αναλογα και το χωρο και τη μουσικη που σε ενδιαφερει κυριως.

    Με το μπαρδον, αλλα οταν βλεπω πικαπ συνδεδεμενο με υπολογιστη μου σηκωνεται η τριχα.

  7. #52
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832

  8. #53
    μιας που ανοιξα το θρεντ.
    επειδη μνου χαριστηκε το πικαπ σε μαρκα dual πηγα και εβαλα βελονα και κεφαλη orthofon 5e Zμεχρι εκει περνει το πικαπ μου,επειδη εχω πολυκαλανο ενισχυτη εβαλα προενισχυτη της dynavox tc-750 ενταξει καλωδια εχω καλα supra quatro 4.0 αυτα τα εχω οταν ειχα στησει για home cinema και ηχεια κολωνες τα roister.

    τωρα επειδη ξερω μερικα μαγαζια εκμεταλευοντε την καβλα σου,και θελουν να πουλησουν,το παλικαρι αυτο μου ειπε ενταξει καποια στιγμη πρεπει να παρεις εναν δικαναλο ενισχυτη με τον πολυκαναλο δεν βλεπεις πολλα αυτο το πιστευω.
    τον ρωτησα τι μπορω με τα υπαρχοντα να δω λιγο καλυτερη ποιοτητα μου ειπε και εδω σας θελω αμα μπορειτε να βοηθησετε,σας ειπα εχω παρει προενισχυτη για να τον συνδεσω στον πολυκαναλο με καλωδια rca αμα το γραφω σωστα.

    εγω εχω βαλει κατι τις πλακας τωρα καλωδια rca που φευγουν απο τον προενισχυτη και πανε στον πολυκαναλο,εκεινος μου προτινε να βαλω αλλα καλυτερα της vincent που κανουν 45 ευρω υπαρχουν ποιο ακριβα αλλα με αυτα που εχεις μου ειπε δεν αξιζει,μου ειπε οτι με αυτα τα καλωδια θα δω ακομα λιγο καλυτερη ποιοτητα,θα δωσει ο πολυκαναλος ακομα λιγο καλυτερη ποιοτητα.

    αξιζει παιδια?
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  9. #54
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Αν πάμε στο θέμα βινύλιο - σιντι θα έχουνε φύγει τα μνημόνια και ακόμα θα γράφουμε . Το βινύλιο περιέχει αναλογική πληροφορία από αναλογική εγγραφή και συνεπώς πληρέστερη αναπαραγωγή . Το cd αναπαράγει μια ηχογράφηση οποία αν ηχογραφήθηκε αναλογικά , υπέστη δειγματοληψία , μπήκε στο cd ψηφιακά , και εκ νέου από το ψηφιακό έγινε αναλογική . Διπλό χειρουργείο δηλαδή . Με αποτέλεσμα τον θόρυβο λόγω κβαντισμού . θεωρητικά λοιπόν ο δίσκος παρέχει καλύτερο ήχο . Στην πράξη για να αποκαλυφθεί αυτό θέλει , όρεξη , γνώση και χρήμα . Εγώ πρόσφατα απέκτησα καινούριο ένα thorens td 170 και στο εξής μόνο για βινύλια θα δίνω χρήματα και μάλιστα καινούρια . Στο Μοναστηράκι εχει αρκετά στην καλύτερη όμως να βρεις δίσκους σε σχετικά καλή κατάσταση στο 10 έβρω .Όσο περιπου ένα καινουριο σιντι Προτιμώ να φέρνω απ 'εξω καινούρια και ας είναι και ψηφιακές αναπαραγωγές . Πάντως το τρίπτυχο Σάββατο , Μοναστηράκι και καφές στους Διόσκουρους είναι τουλάχιστον αναζωογονητικό ...
    εγω αυριο θα κατεβω μοναστηρακι να κανω καμια αγορα ελαφρα μεταχειρισμενου βινυλιου,το διοσκουρους καφε ειναι?στο μοναστηρακι?
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  10. #55
    παντος και κατι αλλο ενταξει ολοι εχουμε τα χομπι μας οπως εμενα ειναι η μηχανη ταξιδια πιστες και τα συναφη που κοστιζουν,αλλα πηγα και πηρα σημερα βουρτσακι να καθαριζω την βελονα ελεος 12 ευρω και ηθελε και υγρο ωστε να βγαζω και την μακα που πιανει απο την βελονα απο τα βινυλια αυτο εκανε 24 ευρω!δεν ειχα αλλα και πηρα το βουρτσακι,βρε παιδια ξερει κανεις κανενα ιντερνικο μαγαζι να παρω το υγρο?μπας και το βρω ποιο φτηνα?παντος ακριβο αθλημα και αυτο.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  11. #56
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    για μένα 45 ευρώ για καλώδια (και μάλιστα rca) είναι υπερβολή (πάντα μιλάω σε προσωπικό επίπεδο)

    οι Διόσκουροι είναι καφετέρια στο Μοναστηράκι

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  12. #57
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    παντος και κατι αλλο ενταξει ολοι εχουμε τα χομπι μας οπως εμενα ειναι η μηχανη ταξιδια πιστες και τα συναφη που κοστιζουν,αλλα πηγα και πηρα σημερα βουρτσακι να καθαριζω την βελονα ελεος 12 ευρω και ηθελε και υγρο ωστε να βγαζω και την μακα που πιανει απο την βελονα απο τα βινυλια αυτο εκανε 24 ευρω!δεν ειχα αλλα και πηρα το βουρτσακι,βρε παιδια ξερει κανεις κανενα ιντερνικο μαγαζι να παρω το υγρο?μπας και το βρω ποιο φτηνα?παντος ακριβο αθλημα και αυτο.
    Και άλλα 12 για ένα απλό βουρτσάκι για να καθαρίζεις τους δίσκους λίγο πριν τους ακούσεις . Φίλε χωρίς να θέλω να σε προϊδεάσω αρνητικά το σπορ είναι γενικότερα ακριβό . Και αν πάρεις αυτό με τις 12 θα σου πει ο εμπειρότερος πάρε αυτός με τις μικρόινες που κάνει 60 , θα σου πει ο άλλος πάρε πλυντήριο χειροκίνητο και μετά θα έρθει ο πχ ο Γ.Πετρίδης και θα βγάλει όλους τους προηγούμενους μλκες . Αυτή η ιστορία δεν τελειώνει ποτέ και υπάρχουν άπειρα φορουμ στα οποία πλακώνονται για τέτοια θέματα , μέχρι και αν το πολύπριζο σου κάνει να έχει διακόπτη ή όχι . Σημασία για μένα έχει η μουσική και οι περισσότεροι στο ψάξιμο για εξωτικά καλώδια και αντικραδασμικά για τα έπιπλα ξεχνάνε να επενδύσουν στην ίδια τη μουσική ... Ο φίλος από πάνω βρίσκει ακριβά τα rca των 45 € . Και πολύ καλά κάνει ,2 μεροκάματα ανειδικευτου εργάτη και μάλιστα ανασφάλιστου είναι . Αλλού συζητάνε σοβαρά για ζευγάρια των 800 και των 1200 € . Εγώ φτιάχνω δικά μου και τα ευχαριστιέμαι και καλύτερα . Ποιο dual έχεις αλήθεια ?
    Modenas Kriss 125

  13. #58
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Πάρε και ένα μικρό δείγμα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kalwdia 1.jpg 
Προβολές:	88 
Μέγεθος:	53,2 KB 
ID:	299802

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kalwdia 2.jpg 
Προβολές:	89 
Μέγεθος:	58,8 KB 
ID:	299803
    Modenas Kriss 125

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Και άλλα 12 για ένα απλό βουρτσάκι για να καθαρίζεις τους δίσκους λίγο πριν τους ακούσεις . Φίλε χωρίς να θέλω να σε προϊδεάσω αρνητικά το σπορ είναι γενικότερα ακριβό . Και αν πάρεις αυτό με τις 12 θα σου πει ο εμπειρότερος πάρε αυτός με τις μικρόινες που κάνει 60 , θα σου πει ο άλλος πάρε πλυντήριο χειροκίνητο και μετά θα έρθει ο πχ ο Γ.Πετρίδης και θα βγάλει όλους τους προηγούμενους μλκες . Αυτή η ιστορία δεν τελειώνει ποτέ και υπάρχουν άπειρα φορουμ στα οποία πλακώνονται για τέτοια θέματα , μέχρι και αν το πολύπριζο σου κάνει να έχει διακόπτη ή όχι . Σημασία για μένα έχει η μουσική και οι περισσότεροι στο ψάξιμο για εξωτικά καλώδια και αντικραδασμικά για τα έπιπλα ξεχνάνε να επενδύσουν στην ίδια τη μουσική ... Ο φίλος από πάνω βρίσκει ακριβά τα rca των 45 € . Και πολύ καλά κάνει ,2 μεροκάματα ανειδικευτου εργάτη και μάλιστα ανασφάλιστου είναι . Αλλού συζητάνε σοβαρά για ζευγάρια των 800 και των 1200 € . Εγώ φτιάχνω δικά μου και τα ευχαριστιέμαι και καλύτερα . Ποιο dual έχεις αλήθεια ?
    και καλα κανεις γιαυτο ρωταω και εγω για να μαθαινω το εχω παρει το βουρτσακι για να καθαριζεις τους δισκους,αυτο βλεπω φιλαρακι οτι ειναι ακριβω το σπορ και συμφωνω σε ολα που λες το cs 430 εχω μου το χαρισανε γενικα αμα δεις το ποστακι απο την αρχη.
    μα το λεω και εγω υπερβολικα ειναι 45 ευρω για καλωδια rca εσυ τα φτιαχνεις?εχεις μαγαζι?α το βουρτσακι για τους δισκους το πηρα 15 σιγα μην εδινα 60ευρω για να παρω αυτο με τις μικροινες ελεος.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  15. #60
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.193
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Κι όποιος ήταν εκεί το 2006 άφησε το σαγόνι του εκεί πέρα
    Εμένα έχει μείνει στο ΟΑΚΑ από το '89.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF