Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 48

Θέμα: Αγορά Μπουφάν Μηχανής

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/09/2013
    Μηνύματα
    76
    Φίλε αυτό πως σου φαίνεται; Το έχω βρει σε προσφορά 190€. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί τεσσάρων εποχών;

    http://www.dainese.com/uk_en/motorbi...t=12&subcat=15

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    1) Μη λέμε ότι θέλουμε. Σαν τη ποιότητα Dainese κακά τα ψέμματα δεν έχει.
    2) Δες τα Macna τα σπάνε. Είναι 4ων εποχών και τα παίρνεις σε πολύ καλές τιμές.
    Ότι θέλουμε θα λέμε! Γιατί όχι δλδ?

    Ποιος το λέει ότι δεν έχει?

    Έχω και dainese και revit και είχα και Bering και colory κ.α

    H dainese δεν είναι καλύτερη απ' τη revit ούτε στα πιο τρελά της όνειρα. Συγκρίνοντας μπουφάν ίδιας κατηγορίας τα revit είναι καλύτερα.

    Μετά από 5 χρόνια καθημερινής χρήσης με χωμάτινες πτώσεις, συχνά πλυσίματα, επαφές με άσφαλτο κτλ κάνει ακόμα τη δουλειά του και στο κρύο και στην βροχή. Ραφές δεν άνοιξαν, φερμουάρ δεν χάλασαν, κουμπιά δεν ξεκόλλησαν. Το παντελόνι μου το ίδιο. Ένα αρχαίο παντελόνι της bmw κατασκευασμένο απ' την revit το ίδιο.

    Και αν θέλεις να μιλήσουμε για κορυφαία ποιότητα σε χειμερινά μπουφάν να βάλουμε κι άλλες εταιρείες στην συζήτηση όπως η Rucca και μετά έλα πες μου τι ψάρια πιάνει η dainese..

    Η οποία είναι καλή αλλά, κακά τα ψέματα, όχι η καλύτερη ενώ τα περισσότερα που έχει υπερτιμολογημένα και τα υπόλοιπα μαϊμού.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	armas_jacke_sw_1.jpg 
Προβολές:	428 
Μέγεθος:	63,4 KB 
ID:	300222

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2014-REVIT-Poseidon-GTX-Jackt-Light-Grey-Black-MCSS.jpg 
Προβολές:	423 
Μέγεθος:	16,0 KB 
ID:	300227

    Αν θέλουμε να μιλήσουμε λοιπόν για τεχνολογία υλικών, αντοχή στην κατάχρηση κτλ αφήνουμε την dainese για την καφετέρια και πάμε αλλού.
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    Όχι. Η μόνη εταιρεία που βγάζει 4ρων εποχών είναι η Macna. Τα Macna έχουν 3 επενδύσεις. Στο εξωτερικό στρώμα τους έχουν δικτυωτά σημεία έτσι ώστε αν αφαιρεθούν οι εσωτερικές επενδύσεις να μπορείς να βάλεις το μπουφάν ακόμη και το καλοκαίρι. Επίσης μπορείς να βάλεις τη μία επένδυση μόνον έτσι ώστε να το φοράς σε ανοιξιάτικό καιρό και να προσθέτεις όσο πας σε πιο πολύ κρύο με άριστα αποτελέσματα.

    Τα χειμερινά μπουφάν των άλλων εταιρειών έχουν μια επένδυση. Βγάζοντας την μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και την άνοιξη και ίσως με λίγη υπομονή μέχρι και το Μάιο. Από κει και πέρα απλά θα στάζεις. Μπορεί να έχουν εξαερισμούς κλπ αλλά θα στάζεις. Για άνεση θα χρειαστείς καλοκαιρινό (δικτυωτά σημεία κλπ).

    Από όσο ξέρω ένα Macna κάνει περίπου 250+ ευρώ. Ένα χειμερινό Dainese 200-500 ανάλογα το μπουφάν. Ένα καλοκαιρινό Dainese 150-200.

    Άν θέλεις κάτι κομψό και βολικό για καθημερινή και τουριστική χρήση νομίζω ότι θα είναι καλά να πας να δεις τα Macna από κοντά.

    Άν θέλεις μέγιστη ασφάλεια (στο βαθμό που μπορεί να στη προσφέρει ένα μπουφάν φυσικά) και κάτι που να μπορείς να το βάζεις και για βόλτα έξω (προς Θεού όχι χωρίς τη μηχανή) ή έχεις σκοπό να μπαίνεις πίστα αργότερα τότε κοίτα για δέρματα στη Dainese (με φερμουάρ για το παντελόνι οπωσδήποτε).

    Ο λόγος που για τη γυναίκα μου κοιτάω για Macna είναι ότι στη μηχανή ανεβαίνει κυρίως όταν είναι να πάμε ταξίδι. Στο ταξίδι θες την ευελιξία του να αλλάζεις τα ρούχα σου χωρίς να πιάνουν χώρο ανάλογα με τον καιρό που συναντάς.

  4. #34
    @ daz
    Δε ξέρω γτ πορώνεσαι τόσο νομίζω ότι έγινα σαφής για τον τρόπο που μιλώ σε προηγούμενο πόστ

  5. #35
    Επειδή δεν έχω την διάθεση να μπω στη διαδικασία να δικαιολογήσω τον τρόπο που εκφράζομαι ούτε και να διαπληκτίζομαι με όποιον δε πάει τις εταιρείες που ανάφερα (στις μπάλες μου η Dainese και η Macna δικές μου εταιρείες δεν είναι) θα σταματήσω εδώ διευκρινίζοντας ότι δεν είπα στο παιδί να πάει να πάρει Dainese ή κάτι άλλο. Αν το έκανα θα μιλούσα για συγκεκριμένο μοντέλο και όχι για όλη την εταιρεία. Απλά είπα το τι κάνω εγώ.
    (Και ίσως να πρότεινα το να δει τα Macna μιας και από ότι κατάλαβα το παιδί δε γνώριζε την εταιρεία)

    Από εκεί και πέρα ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με το τι του κάθεται καλά (ακόμη και στην ίδια εταιρεία θα βρεις μοντέλα που απλά δε σου κολλάνε) και με την τσέπη του.
    Καλοφόρετο ότι και να πάρεις.

  6. #36
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 2-Chri Προβολή μηνύματος
    Φίλε αυτό πως σου φαίνεται; Το έχω βρει σε προσφορά 190€. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί τεσσάρων εποχών;

    http://www.dainese.com/uk_en/motorbi...t=12&subcat=15
    Όχι φίλε μου δεν είναι. Δεν μπορείς να πάρεις 4 εποχών με 200 ευρώ. Αυτό ούτε αεραγωγούς της προκοπής δεν έχει.

    Μπορείς να κοιτάξεις για 3 εποχών που είναι πιο φθηνά.

    Τα 3 εποχών έχουν την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη στην ισοθερμική και διαθέτουν αεραγωγούς σαν αυτούς (όχι πάντα τόσο μεγάλους).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	revit-defender-gtx-jacket-3d-mesh.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	300242

    Στα 4αρων εποχών η αδιάβροχη επένδυση είναι αφαιρούμενη όπως και η ισοθερμική και πρέπει οπωσδήποτε να έχουν την κατάλληλη σχεδίαση ώστε να μην ανάβει ο κώλος μας στη ζέστη, να μην παγώνει τον χειμώνα και να μπορούμε να τα φορέσουμε μια βροχερή καλοκαιρινή μέρα χωρίς να γίνουμε μούσκεμα απ' τον ιδρώτα. (Όπως γίνεται όταν φοράμε αδιάβροχα ή όταν η αδιάβροχη επένδυση είναι ενσωματωμένη στην ισοθερμική)

    Εδώ βλέπεις ότι το μανίκι μπορεί να ανοίγει τελείως για να κυκλοφορεί ο αέρας το καλοκαίρι ενώ από μέσα διακρίνεται η αφαιρούμενη επένδυση gortex που φτάνει μέχρι κάτω στον καρπό. Από μέσα είναι η ισοθερμική και διακρίνονται οι αεραγωγοί στο ύψος του στήθους. Πιο δροσερά μόνο τα καλοκαιρινά είναι ενώ παράλληλα είναι αδιάβροχο και ζεστό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	revit-defender-gtx-jacket-sleeve-vent.jpg 
Προβολές:	418 
Μέγεθος:	40,1 KB 
ID:	300243

    Αυτά που έχουν την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη στην κορντούρα είναι κατά κανόνα πιο ζεστά το καλοκαίρι αλλά όχι απαραίτητα και τον χειμώνα. Για να αντεπεξέλθουν σε μια ζεστή μέρα πρέπει να έχουν σοβαρούς αεραγωγούς και πρέπει οπωσδήποτε η επένδυση να είναι gortex. Αν η σχεδίαση και η ποιότητα δεν είναι καλή η επένδυση με την συνεχή χρήση φθείρεται. Εδώ πάμε σε πολύ ακριβές λύσεις για να πεις ότι θα σε καλύψει σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών και παράλληλα θα έχει αντοχή στον χρόνο. Το μεγαλύτερο ατού τους είναι ότι στεγνώνουν πολύ γρήγορα και δεν παπαριάζουν στην πολύ βροχή όπως γίνεται με αυτά που έχουν την επένδυση από μέσα.

    Όσο ανεβαίνεις σε τιμή τα υλικά γίνονται πιο exotic το βάρος του μπουφάν μειώνεται οι προστασίες είναι καλύτερες κτλ.

    Για νορμάλ χρήση δεν χρειάζεται να δώσεις πάνω από 300 το πολύ 350 ευρώ για να πάρεις κάτι που θα σε καλύψει χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις και κάτι αξιόλογο με 250 ευρώ (όπως κάποια Macna που σου πρότεινε ο Semiaz) και να έχει όσα παραπάνω γίνεται απ' τα χαρακτηριστικά που σου περιέγραψα (αλλά με τις βασικές, φθηνές, λύσεις όσον αφορά τα προστατευτικά).

    Ξεκόλλα λοιπόν απ' τα dainese και ψάξε να βρεις τι πραγματικά μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου, όλες οι επώνυμες μάρκες έχουν αξιόλογα μπουφάν.

    Held, spidi κτλ

    H revit έχει κατά την γνώμη τα πιο μελετημένα για όλες τις εποχές.
    Η rucca είναι αλλού όταν μιλάμε για χειμερινά τζακετ σε απαιτητικές καταστάσεις όπως των παιδιών εδώ.

    http://advrider.com/forums/showthrea...710660&page=32

    Δεν είναι τυχαίο ότι για την αφρική επέλεξαν revit και για την Ρωσία rucca. Απλά δεν έχουν τα μυαλά τους κολλημένα στην dainese όπως οι μισοί Έλληνες που γνωρίζω.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 30/09/2013 στις 01:11.
    Sent from me using a computer.

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    @ daz
    Δε ξέρω γτ πορώνεσαι τόσο νομίζω ότι έγινα σαφής για τον τρόπο που μιλώ σε προηγούμενο πόστ
    Δεν πορώνομαι ρε 'συ. Απλά έχω βαρεθεί να ακούω για dainese και το πόσο καλά είναι ενώ οι περισσότεροι που τα προτείνουν δεν μπορούν να ονομάσουν όυτε μία αλλη μάρκα από εξοπλισμό.

    Το ότι δεν εισαι κολλημένος το κατάλαβα γι' αυτό δεν έσβησα, στην παράθεση που έκανα, την πρόταση στην οποία πρότεινες το Macna. (Το οποίο εγώ δεν γνώριζα αλλά το έψαξα).

    Αυτό που με χάλασε (λίγο) ήταν το "μη λέμε ότι θέλουμε σαν τα dainese δεν υπάρχει". Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκεις κάτι τόσο ακριβό με τόσο χάλια ποιότητα (για την τιμή του) και με τέτοιο ανύπαρκτο after sales. Έχουν όμως απίθανη σχεδίαση (Ιταλοί γαρ), έχουν χτίσει και ένα όνομα μεσα στις προηγούμενες δεκαετίες και όλοι έχουν ξεχάσει το όνομά τους με δαύτα. Και μιλώ έχοντας αγοράσει και εγώ dainese, ένα d-dry κάτι.
    Και γάντια έχω της εν' λόγο κυρίας και 2 ζευγάρια μάλιστα, ένα εκ' των οποίων δεν άνηκε στην οικονομική κατηγορία. Υπάρχουν όμως και πολύ καλύτερα προιόντα στην αγορά με πολλές καινοτομίες και σχεδίαση που δεν εξυπηρετεί μόνο το design.
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Όχι. Η μόνη εταιρεία που βγάζει 4ρων εποχών είναι η Macna. Τα Macna έχουν 3 επενδύσεις. Στο εξωτερικό στρώμα τους έχουν δικτυωτά σημεία έτσι ώστε αν αφαιρεθούν οι εσωτερικές επενδύσεις να μπορείς να βάλεις το μπουφάν ακόμη και το καλοκαίρι. Επίσης μπορείς να βάλεις τη μία επένδυση μόνον έτσι ώστε να το φοράς σε ανοιξιάτικό καιρό και να προσθέτεις όσο πας σε πιο πολύ κρύο με άριστα αποτελέσματα.

    Τα χειμερινά μπουφάν των άλλων εταιρειών έχουν μια επένδυση. Βγάζοντας την μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και την άνοιξη και ίσως με λίγη υπομονή μέχρι και το Μάιο. Από κει και πέρα απλά θα στάζεις. Μπορεί να έχουν εξαερισμούς κλπ αλλά θα στάζεις. Για άνεση θα χρειαστείς καλοκαιρινό (δικτυωτά σημεία κλπ).

    Από όσο ξέρω ένα Macna κάνει περίπου 250+ ευρώ. Ένα χειμερινό Dainese 200-500 ανάλογα το μπουφάν. Ένα καλοκαιρινό Dainese 150-200.

    Άν θέλεις κάτι κομψό και βολικό για καθημερινή και τουριστική χρήση νομίζω ότι θα είναι καλά να πας να δεις τα Macna από κοντά.

    Άν θέλεις μέγιστη ασφάλεια (στο βαθμό που μπορεί να στη προσφέρει ένα μπουφάν φυσικά) και κάτι που να μπορείς να το βάζεις και για βόλτα έξω (προς Θεού όχι χωρίς τη μηχανή) ή έχεις σκοπό να μπαίνεις πίστα αργότερα τότε κοίτα για δέρματα στη Dainese (με φερμουάρ για το παντελόνι οπωσδήποτε).

    Ο λόγος που για τη γυναίκα μου κοιτάω για Macna είναι ότι στη μηχανή ανεβαίνει κυρίως όταν είναι να πάμε ταξίδι. Στο ταξίδι θες την ευελιξία του να αλλάζεις τα ρούχα σου χωρίς να πιάνουν χώρο ανάλογα με τον καιρό που συναντάς.

    Νταξ τώρα έβαλες τα πράγματα στη θέση τους, γιατί με το πρώτο ποστ μου θύμισες τους μισούς Έλληνες που γνωρίζω. Τελικά οι άλλοι μισοί είναι από εδώ μέσα και δεν τους γνωρίζω πραγματικά.
    εκτός απ' το σημείο που λες ότι είναι η μονη εταιρεία που βγάζει 4ρων εποχών. Kαι η sidi νομίζω βγάζει (ή τουλάχιστον έβγαζε) και η revit κ.α.





    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Semiaz Προβολή μηνύματος
    Επειδή δεν έχω την διάθεση να μπω στη διαδικασία να δικαιολογήσω τον τρόπο που εκφράζομαι ούτε και να διαπληκτίζομαι με όποιον δε πάει τις εταιρείες που ανάφερα ......
    Τσ τσ τσ.. ρε παιδάκι μου!!! Ούτε μια αντιπαράθεση της προκοπής δεν μπορούμε να κάνουμε. Δεν κάνεις εσύ για το γαλατικό χωριό!
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Δεν πορώνομαι ρε 'συ. Απλά έχω βαρεθεί να ακούω για dainese και το πόσο καλά είναι ενώ οι περισσότεροι που τα προτείνουν δεν μπορούν να ονομάσουν όυτε μία αλλη μάρκα από εξοπλισμό.

    Το ότι δεν εισαι κολλημένος το κατάλαβα γι' αυτό δεν έσβησα, στην παράθεση που έκανα, την πρόταση στην οποία πρότεινες το Macna. (Το οποίο εγώ δεν γνώριζα αλλά το έψαξα).

    Αυτό που με χάλασε (λίγο) ήταν το "μη λέμε ότι θέλουμε σαν τα dainese δεν υπάρχει".
    Τα Dainese δεν ειναι αυτα που ητανε και ειναι πλεον γνωστο.Αντιθετα τα magna ειναι παρα πολυ καλα και δοκιμασμενα.Για την τιμη τους και οχι μονο μαλλον οτι καλυτερο (για μενα).Τα παντελονια τους δεν μου αρεσουνε αλλα ειναι εξισου καλα.

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Τα Dainese δεν ειναι αυτα που ητανε και ειναι πλεον γνωστο.Αντιθετα τα magna ειναι παρα πολυ καλα και δοκιμασμενα.Για την τιμη τους και οχι μονο μαλλον οτι καλυτερο (για μενα).Τα παντελονια τους δεν μου αρεσουνε αλλα ειναι εξισου καλα.
    Αν το επόμενο μπουφάν μου ανήκει στην κορυφαία κατηγορία τιμής, ίσως τα δοκιμάσω για every day use. (Σαν σερβιετάκι ακούστηκε αυτό ε? )
    Sent from me using a computer.

  11. #41
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Τα Dainese δεν ειναι αυτα που ητανε και ειναι πλεον γνωστο.Αντιθετα τα magna ειναι παρα πολυ καλα και δοκιμασμενα.Για την τιμη τους και οχι μονο μαλλον οτι καλυτερο (για μενα).Τα παντελονια τους δεν μου αρεσουνε αλλα ειναι εξισου καλα.
    Mε είχε "ζαλίσει" ένας γνωστός που ξεκίνησε να τα φέρνει πριν λίγο καιρό, μου έλεγε ότι είναι και σε super τιμή, πάντως ένα-δυο σχέδια που είδα εμφανησιακά ήταν πολύ χοντροκομμένα και δε μου άρεσαν...

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2019
    Μηνύματα
    1
    φιλε μου για κοιταξε αυτο εδω. ειναι oxford που θεωρειται κορυφαια μαρκα και απο προσωπικη εμπειρια με βολεψε παρα πολυ. https://www.ridendriveproducts.com/e...t-large-detail για τσεκαρε το

  13. #43
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Αν και μου κάνει για clickbait, επειδή είσαι καινούριος παίρνεις την αμφιβολία υπέρ σου.
    Επίσης καλό είναι να κοιτάμε την ημερομηνία στα μηνύματα που απαντάμε.
    Φαντάζομαι ότι μετά απο 6 χρόνια...ο αρχικός συντάκτης θα βρήκε κάποιο μπουφάν να πάρει.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #44
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2019
    Μηνύματα
    8
    Χαιρετώ την παρέα! Πρόσφατα αγόρασα ένα παντελόνι δερμάτινο της blizzard! Γνωρίζει κανείς αυτή την Μαρκα?

  15. #45
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Dainese και alpinestars και το μυαλο στα κάγκελα να ουμ...

    Ξεθαψτε θρεντ να γινει τζερτζελο και μουχαμπετι να πήξει το μοντερεσιο τιμ στη φασινα ρεεε
    Throttle that mysterious friend of ours

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 18:24
  2. Αγορα Μπουφαν Απο Ευρωπαικο Site
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2005, 18:16
  3. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF