Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...

  1. #1

    Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...

    Καταρχάς σορυ για το άσχετο του θέματος αλλά χρειάζομαι μια δευτερη,τριτη κλπ γνώμη…Πέρα από το αγαπημένο μου μηχανάκι αποφάσισα λοιπόν, η μάλλον αναγκάζομαι λόγω δουλείας να αποκτήσω αυτοκίνητο.
    Έχω βρει και είμαι ανάμεσα στα εξής:
    q Σουζούκι swift 2000 μοντελο με 4000 E
    q Swift mod 1995 1700 E
    q DAEWOO LANOS 2002 μοντέλο με 4000 Ε

    Ακόμα έχω βρει αλλά μάλλον απορρίπτω λόγω παλαιότητας και ακρίβειας τα εξής
    q Ηonda Civic 1966 4000 E
    q Toyota Corolla/Starlet 1995/1996 4000 E

    Το Λανος μαρεσει ποιο πολύ εξωτερικά αλλά είναι κορεατικό και δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστο και αντέχει μηχανικά. Αν έχει κανείς εμπειρία ας πει δυο λόγια…
    Το σουζουκάκι το γουστάρω αλλά το έχω βρει σε άθλιο χρώμα (γυαλιστερό πράσινο!!!)
    Το Honda το εμπιστεύομαι αλλά αρχαίο ρε γαμώτο είναι του 96 ούτε αρκουδίσιων δεν έχει…
    Τα σταρλετ/κορολλα πάλι αξιόπιστα αλλά ακριβά και αρχαία.
    Έτσι σε καλή τιμή και σύγχρονα μόνο σε swift πιστεύω αξίζει αλλά δεν βρίσκω και πολλά. Αύριο θα πάω να δω το swift του 1995 και αν αρέσει μάλλον αυτό θα πάρω. Και μαλακία να είναι δεν θα χάσω πολλά λεφτά. Εσείς τι λέτε? Βασικά με ενδιαφέρει να είναι κάτι αξιόπιστο, φθηνό καλό και σύγχρονο το πολύ μέχρι 4000Ε.
    Ακούω προτάσεις…Άντε να τελειώνουμε με το αυτοκίνητο να αρχίσω να ψάχνω για μεγαλύτερη μηχανή…
    Απολαυστε στη ζωη, καθε γ@μημενη της στιγμη!!!

  2. #2
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    koufalonix για τα σταρλετ επειδη ειχα σου λεω οτι ειναι ασπαστα και πολυ φιλοτιμα εργαλεια! αν καταφερεις και βρεις καποιο παλιο μοντελο στα 3000? η και λιγοτερα παρτο χωρις 2η σκεψη!

    παντως υπαρχει και μια προσφορα στα kia [για καινουριο ομως] που στη διαφημιση αναφερει δωρεαν service και ανταλλακτικα εφορου ζωης.. αν αντεχεις λιγο παραπανω οικονομικα θα σου ελεγα να το κοιταξεις..

    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  3. #3
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Εχω εναο Daewoo (chevrolet παρακαλω) της δουλειάς.

    Το έχω σχεδόν 1 χρόνο (από καινούριο) ήδη με 16500 χλμ (μόνο ένα σέρβις στα 10000) το σκίζω κάθε μερα γιατί με τσαντίζει και δεν έχει παρουσιάσει τπτ! Εθνικές το πάω όσο πάει και στην Αθήνα (κάθε μέρα) του σπάω 1ες-2ες.

    Αυτά περί αξιοπιστίας ενδεικτικά βέβαια γιατί δεν ξέρωγια προηγούμενα μοντέλα και μετά από χρόνια τι μπορεί να παρουσιάσει.


    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  4. #4
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
    Εχω εναο Daewoo (chevrolet παρακαλω) της δουλειάς.

    Το έχω σχεδόν 1 χρόνο (από καινούριο) ήδη με 16500 χλμ (μόνο ένα σέρβις στα 10000) το σκίζω κάθε μερα γιατί με τσαντίζει και δεν έχει παρουσιάσει τπτ! Εθνικές το πάω όσο πάει και στην Αθήνα (κάθε μέρα) του σπάω 1ες-2ες.

    φονιάς! :rotflmao:
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  5. #5
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.333

    Re: Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Koufalonix
    q Σουζούκι swift 2000 μοντελο με 4000 E
    q Swift mod 1995 1700 E
    q DAEWOO LANOS 2002 μοντέλο με 4000 Ε

    Ακόμα έχω βρει αλλά μάλλον απορρίπτω λόγω παλαιότητας και ακρίβειας τα εξής
    q Ηonda Civic 1966 4000 E
    q Toyota Corolla/Starlet 1995/1996 4000 E

    koufalonix για το Ηonda Civic 1966 4000 E μήπως εννοείς του "1996" μοντ΄κι όχι 1966?

    Πάντως η γνώμη μου είναι να πάρεις το Σουζούκι swift 2000 μοντελο με 4000 E κι αν είναι σε καλή κατάσταση, θα ξεχάσεις τα συνεργεία για αρκετό καιρό
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  6. #6
    [i]koufalonix για το Ηonda Civic 1966 4000 E μήπως εννοείς του "1996" μοντ΄κι όχι 1966? [/B]
    εχεις δικιο, μπερδευτικα....1696 εννοω!!!:hypnotize :hypnotize :hypnotize
    Απολαυστε στη ζωη, καθε γ@μημενη της στιγμη!!!

  7. #7
    vasika opws ta les kalytero fainetai to swift pou einai kai mod 2000.

    Ta koreatika min ta fovasai.

    To civik borei na einai tou 96 alla den pauei na einai civik

    Elpizw na se berdepsa...ee...voithisa :rotflmao:

  8. #8
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    περισσότερο μπέρδεμα θα φάς εδώ μέσα! εγώ θα πήγαινα για το civic. Είναι αξιόπιστο, έχει γκαζάκι(το 1600) και είναι απλό και λιτο(στο τουτού δε θέλω υδραυλικά τιμόνια, ABS και λοιπά). Το έχω οδηγήσει και μου αρέσει πολύ. Η αποόφαση βέβαια δική σου, αλλά το βασικό είναι ποιός το είχε. Αν σου έρθει κανένα παλικαράκι με φράχτες, και στιλάκι ναουμε, αστο καλύτερα...

  9. #9
    Λαβωμένο μέλος Το avatar του/της Tigas
    Εγγραφή
    15/12/2004
    Μηνύματα
    4.814
    ΤΟΥΟΤΑ για 2 και μόνο λόγους
    1.Εχουν τα πιο αξιόπιστα μοτέρ
    2.Η ΤΟΥΟΤΑ HELLAS έχει το καλύτερο after sales και την μεγαλυτερη διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικα έστω και εαν το αυτοκίνητο είναι 20 ετών.

  10. #10
    Swift και πάλι Swift.
    Έχω το μοντέλο '98-1000cc με 140.000 χλμ και δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ τίποτα σοβαρό.
    Έχει καλό γκάζι για τα κυβικά του και ταξιδεύει με ταχύτητες έως 150.
    Από ανταλλακτικά, από θέμα διαθεσιμότητας δεν πρόκειται να υπάρχει πρόβλημα γιατί βγαίνει πολλά χρόνια με μικροαλλαγές. Στο θέμα τιμής, είναι σε μέση κατάσταση. Το καλό ειναι ότι κυκλοφορούν και πολλά imitasion με σαφώς χαμηλότερες τιμές..

  11. #11
    μπλα μπλα
    Εγγραφή
    28/02/2005
    Μηνύματα
    120
    daewoo lanos 1,4 εχει το αφεντικο μου και το χρησιμοποιει στη δουλεια, 130.000χλμ σε 4+ χρόνια. Δεν του εχει βγαλει κανενα ιδιαιτερο προβλημα, εαν λαβουμε υποψη τη χρηση του μεσα στην Αθηνα, με οτι αυτο συνεπαγεται (πρωτη-νεκρα-πρωτη-νεκρα...).
    Ουτε δισκο δεν εχει αλλαξει!! Ωστοσο απο αποψη επιταχυνσης το τουτου αυτο ειναι ενα αισχος!
    ενα peugeot205 1000αρι που ειχα το παταγε κατω μεχρι την 3η

    Αν εισαι τυχερος και βρεις κανενα starletακι σε καλη κατασταση. Επισης υπαρχουν κατι φοβερα μινι-βαν της Subaru με μπολικο χωρο, αφου το θες για δουλεια (δε μπορω να φανταστω αλλο λογο απο το να μεταφερεις αντικειμενα, δεδομενου οτι εχεις μηχανη)
    Γενικα παντως θα σου προτεινα μακρυα απο Γαλλους & Ιταλους στα μεταχειρισμενα.

  12. #12
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ SUZUKI!!!

  13. #13
    file Tropea kai mono poy fantazomai ti perases tromazw...
    alla me tin suzuki exei arxisei na ξypnaei enas erwtas...
    einai kai japan kai fthino...opote...eyxomai to diko sou pathima na einai h ekseresi...
    "Apolayste sti zwi,
    tin kathe gamimeni tis stigmi..."

    "Got a $5 head? Get a $5 helmet.''

  14. #14
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni

    einai kai japan kai fthino...
    Επειδή ισχύει να είναι μόνο φθηνό και όχι Japan έτσι όπως το εννοείς δηλαδή εγγύηση, αξιοπιστία και υποστήριξη.

    Στο λέω γιατί πλέον μαθαίνω για όλα που σπάνε , αλλά μαθαίνω πως ανταποκρίνονται οι υπόλοιποι αντιπρόσωποι έως και κατασκευαστές...

    Στην περίπτωση της Suzuki μηχανές - αυτοκίνητα είναι ο ίδιος αντιπρόσωπος και έχει την ίδια νοοτροπία, στην περίπτωση του Ιαπωνα κατασκευαστή σκέψου ότι δεν υπάρχει mail να επικοινωνήσεις , καθώς επίσης και ότι δεν απαντάνε στα γράμματα... ούτε αν προέρχονται απο 3.000 άτομα ...

    Αυτό εννοώ όχι Suzuki , άλλη μάρκα θα σε εξυπηρετήσει περισότερο και σωστά!

Παρόμοια θέματα

  1. Λίγη βοήθεια για αγορά κράνους (νέος αναβάτης!)
    από lordelesar στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2008, 15:48
  2. βοήθεια για αγορά παιδικού κράνους
    από Skakinen στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2007, 21:59
  3. Βοηθεια για αγορα H/y
    από X_NR750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 11:32
  4. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  5. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF