Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: νεο μελος με suzuki freewind

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της angelosxf650
    Εγγραφή
    22/09/2013
    Μηνύματα
    178

    νεο μελος με suzuki freewind

    καλως σας βρηκα!ειμαι νεο μελος στο φορουμ!πριν λιγο καιρο αποκτισα την δικια μου μηχανη αν και οδηγουσα χρονια μηχανες πρωτη φορα οδηγω την δικια μου!και ηθελα να μοιραστω μαζι σας τισ αποριες μου!ποσοι απο εδω μεσα εχουνε freewind?καμια καλη προταση σε εξατμιση και χουφτες σε χαμηλη τιμη?οι ατερμωνες για το κοντερ ποσο στηχιζουν?καμια περιεργη συμβουλη για τα σουζουκακια?:a34:

  2. #2
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Γεια σου Αγγελε καλως ηλθες στο Forum.

    Με γεια το μηχανακι, καλόβολτο! Συμβουλες δεν εχω, αλλα μου αρεσει το μηχανακι σου. Νομιζω οτι ισχυει οτι και για DR 650 (εχει αλλη κεφαλη το δικο σου με διπλη εισαγωγη αρα και καρμπυρατερ). Επισης φοραει ιδια μοτερ με τα CCM .

    Καλες βολτες

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835


    Για χούφτες ψάξε universal της Acerbis ή άλλων εταιριών. Κάνε κανά search και σίγουρα κάτι θα βρεις.

  4. #4


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  5. #5
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Καλωσήρθες!

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Καλώς ήρθες, το Freewind είναι πολύ τίμιο μηχανάκι, κάτοχος ενός είμαι κι εγώ.Όπως σου είπαν ήδη, τον κινητήρα τον έχουν φορέσει και τα CCM R30/644, καθώς και το Sachs Roadster, σε περίπτωση που σε βοηθήσει. Από εξατμίσεις υπάρχουν μερικές στο eBay, περισσότερες πάντως για CCM. Στη Γερμανία (π.χ. εδώ) μπορείς να βρεις πλήρες ανοξείδωτο σύστημα με πιο ελεύθερους λαιμούς αλλά ακριβά.

    Εάν όταν ρωτάς για ατέρμονα εννοείς μόνο το ρότορα που χαλάει εύκολα (ειδικά αν δεν προσέξεις στην αλλαγή ελαστικών), είναι φθηνός και ταιριάζει και από Burgman 400.

    Συμβουλές που μου έρχονται στα γρήγορα:

    - Το σταντ είναι πολύ μακρύ, αν δεν προσέξεις μπορεί να σου πέσει με το παραμικρό. Προτίμησε σημεία με λίγη κλίση (ή κεντρικό σταντ).
    - Αν χάνει λίγα λάδια από κάποια φλάντζα στον κύλινδρο μη σκας, "they all do that sir".
    - Αν έχεις μοντέλο πριν το facelift, τα φώτα σου θα είναι for the d!ck. Το κάτοπτρο μαζεύει εσωτερικά σκόνη λόγω κραδασμών και η ήδη μέτρια απόδοση γίνεται χειρότερη. Μπορείς να το καθαρίσεις αλλά πρέπει να κόψεις-ράψεις.
    - Οι τάπες που καλύπτουν τον άξονα του ψαλιδιού στο πλαίσιο παγιδεύουν νερό και όλα μέσα γίνονται χάλια από τη σκουριά. Ρίξε μια ματιά και βάλε γράσο προληπτικά ή βγάλε τες, λιγότερη ζημιά θα κάνεις.
    - Αν ψάχνεις το μάνιουαλ στείλε μου ΠΜ.

    Καλούς δρόμους και πάντα όρθιος.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της angelosxf650
    Εγγραφή
    22/09/2013
    Μηνύματα
    178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Καλώς ήρθες, το Freewind είναι πολύ τίμιο μηχανάκι, κάτοχος ενός είμαι κι εγώ.Όπως σου είπαν ήδη, τον κινητήρα τον έχουν φορέσει και τα CCM R30/644, καθώς και το Sachs Roadster, σε περίπτωση που σε βοηθήσει. Από εξατμίσεις υπάρχουν μερικές στο eBay, περισσότερες πάντως για CCM. Στη Γερμανία (π.χ. εδώ) μπορείς να βρεις πλήρες ανοξείδωτο σύστημα με πιο ελεύθερους λαιμούς αλλά ακριβά.

    Εάν όταν ρωτάς για ατέρμονα εννοείς μόνο το ρότορα που χαλάει εύκολα (ειδικά αν δεν προσέξεις στην αλλαγή ελαστικών), είναι φθηνός και ταιριάζει και από Burgman 400.

    Συμβουλές που μου έρχονται στα γρήγορα:

    - Το σταντ είναι πολύ μακρύ, αν δεν προσέξεις μπορεί να σου πέσει με το παραμικρό. Προτίμησε σημεία με λίγη κλίση (ή κεντρικό σταντ).
    - Αν χάνει λίγα λάδια από κάποια φλάντζα στον κύλινδρο μη σκας, "they all do that sir".
    - Αν έχεις μοντέλο πριν το facelift, τα φώτα σου θα είναι for the d!ck. Το κάτοπτρο μαζεύει εσωτερικά σκόνη λόγω κραδασμών και η ήδη μέτρια απόδοση γίνεται χειρότερη. Μπορείς να το καθαρίσεις αλλά πρέπει να κόψεις-ράψεις.
    - Οι τάπες που καλύπτουν τον άξονα του ψαλιδιού στο πλαίσιο παγιδεύουν νερό και όλα μέσα γίνονται χάλια από τη σκουριά. Ρίξε μια ματιά και βάλε γράσο προληπτικά ή βγάλε τες, λιγότερη ζημιά θα κάνεις.
    - Αν ψάχνεις το μάνιουαλ στείλε μου ΠΜ.

    Καλούς δρόμους και πάντα όρθιος.
    χαχαχαχαχ αν εξαιρεσεις οτι εχω το facelift του 2000 και τα φωτα ειναι απιθανα ολα τα αλλα οπως τα ειπες!λαδακι απο το καπακακι το τελευταιο τισ βαλβιδας χανουμε λιγο οι ταπες εχουν φυγει μονες τους το σταντ ειναι μετριο επαρκες ας πουμε!!!ο πρωην της ηταν μερακλης και πολυ καλο παιδι και μου το εδωσε σε απιστευτη κατασταση 76.000 χλμ ...τωρα κανουμε ολα τα αναλωσιμα ενα καλο σερβισ εχουν γινει λαδια φιλτρο λαδιου μπουζι και θελω φιλτρο αερα και τακακια και υγρα φρενων και ατερμωνες που ακομα ψαχνομαι..καθε συμβουλη ειναι δεκτη σας ευχαριστω ολους!

  8. #8
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Υπ'όψιν ότι επειδή το φίλτρο αέρα είναι σφουγγάρι, ξαναχρησιμοποιείται. Αν δεν έχει σκιστεί μπορείς απλά να το πλύνεις/λαδώσεις και να το επανατοποθετήσεις, ή αν προτιμάς καινούργιο κράτα το για ρεζέρβα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της angelosxf650
    Εγγραφή
    22/09/2013
    Μηνύματα
    178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Υπ'όψιν ότι επειδή το φίλτρο αέρα είναι σφουγγάρι, ξαναχρησιμοποιείται. Αν δεν έχει σκιστεί μπορείς απλά να το πλύνεις/λαδώσεις και να το επανατοποθετήσεις, ή αν προτιμάς καινούργιο κράτα το για ρεζέρβα.
    ανοιγω σελα ανοιγω φιλτροκουτι το πλενω με νερο να φανταστω μονο και το λαδωνω με καποιο ειδικο λαδι?ποσο στοιχιζει περιπου?κανα 25 ευρω εχει το καινουργιο και δεν θα με χαλαγε καθολου να τα γλυτωσω...αλλα δεν το εχω ξανακανει.....απο τακακια ποια μαρκα προτινεις φιλε μου?

  10. #10
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    όπως το κάνω εγώ:

    Ξεβιδώνεις το καπάκι από το φιλτροκούτι. Ξεβιδώνεις την πεταλούδα στο κέντρο του φίλτρου και το αφαιρείς. Βγάζεις προσεκτικά το σφουγγάρι από το πλαστικό "καλάθι" που έχει εσωτερικά.

    Πλύσιμο με χλιαρό νερό και υγρό πιάτων μέχρι να θεωρήσεις ότι είναι εντάξει, καλό ξέπλυμα από μέσα προς τα έξω.

    Καλό στέγνωμα 1-2 μέρες και μετά λάδωμα. Δεν ξέρω τι ενδείκνυται, εγώ βάζω ό,τι έχω από λάδι κινητήρων (π.χ. 10W-40). Σφίγγεις ώστε να μείνει το ελάχιστο δυνατό λάδι, ομοιόμορφα κατανεμημένο σε όλο το φίλτρο. Γενικά αντέχει αλλά πρόσεχε λίγο, ειδικά τις κολλήσεις.

    25 ευρώ για φίλτρο μου φαίνονται κάπως πολλά. Από τακάκια νομίζω έχω SBS (edit: Saito Sintered τελικά) και είναι μια χαρά. Επόμενα θα δοκιμάσω DP αλλά θα αργήσουν.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 30/09/2013 στις 16:23.

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.487
    welcome

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της angelosxf650
    Εγγραφή
    22/09/2013
    Μηνύματα
    178
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    όπως το κάνω εγώ:

    Ξεβιδώνεις το καπάκι από το φιλτροκούτι. Ξεβιδώνεις την πεταλούδα στο κέντρο του φίλτρου και το αφαιρείς. Βγάζεις προσεκτικά το σφουγγάρι από το πλαστικό "καλάθι" που έχει εσωτερικά.

    Πλύσιμο με χλιαρό νερό και υγρό πιάτων μέχρι να θεωρήσεις ότι είναι εντάξει, καλό ξέπλυμα από μέσα προς τα έξω.

    Καλό στέγνωμα 1-2 μέρες και μετά λάδωμα. Δεν ξέρω τι ενδείκνυται, εγώ βάζω ό,τι έχω από λάδι κινητήρων (π.χ. 10W-40). Σφίγγεις ώστε να μείνει το ελάχιστο δυνατό λάδι, ομοιόμορφα κατανεμημένο σε όλο το φίλτρο. Γενικά αντέχει αλλά πρόσεχε λίγο, ειδικά τις κολλήσεις.

    25 ευρώ για φίλτρο μου φαίνονται κάπως πολλά. Από τακάκια νομίζω έχω SBS και είναι μια χαρά. Επόμενα θα δοκιμάσω DP αλλά θα αργήσουν.
    χαζη ερωτηση....μεχρι να στεγνωσει δεν εχω φιλτρο και παιρνω την μηχανη κανονικα η δεν εχω μηχανη?

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από angelosxf650 Προβολή μηνύματος
    χαζη ερωτηση....μεχρι να στεγνωσει δεν εχω φιλτρο και παιρνω την μηχανη κανονικα η δεν εχω μηχανη?
    Δεν έχεις μηχανή.... μην διανοηθείς να την κινήσεις χωρίς το φίλτρο, πιθανόν να μην γίνει τίποτα αλλά αν μπουν σκουπίδια σε καρμπυρατέρ η και κινητήρα την έκατσες για καλά... καλύτερα να κάνεις λίγη υπομονή

    Α! και καλώς ήρθες
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της angelosxf650
    Εγγραφή
    22/09/2013
    Μηνύματα
    178
    σημερα εγινε λαδωμα αλυσιδας και γρασαρισμα στο ψαλιδι εκει που λειπουν οι ταπες επομενη κινηση υγρα φρενων και τακακια για το ελεινο πισω φρενο που μου φενετε ειναι και επικυνδινο.....σκεφτομαι τακακια φεροντο και υγρα φρενων μοτουλ.....εχω ακουσει καλες κριτικες για φεροντο αλλα πρωσοπικη αποψη δεν εχω..νομιζω τακακια υγρα και μαστορας για πισω μονο θα παει 35 ε περιπου....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της angelosxf650
    Εγγραφή
    22/09/2013
    Μηνύματα
    178
    αξιζει να βαλω εξατμισουλα στο freewind?η μαμα ειναι αρκετα πνιγμενη εχω βρει race tech καρμπον με 200 ε μαζι με εγκατασταση........

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kαλησπερα!!!!Νέο μέλος με πρόβλημα!!!!!
    από nikos0104 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2013, 22:32
  2. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2012, 22:13
  3. Νέο μέλος με CBF-600S ABS
    από franki26gr στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2006, 22:41
  4. Νέο μέλος με CBF-600
    από tsiki στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2006, 11:53
  5. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF