Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 27

Θέμα: Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250

  1. #1
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899

    Αντικλεπτικα μεσα πανω σε CBF 250

    Ζητω! Παλι Up το site, ειχα ξενερωσει τελειως τοσο καιρο! Πουλησα πριν 2 εβομαδες το βρωμο gilera μου ,
    Χθες πηγα και αγορασα αλυσιδα abus 225 europoula παρακαλω, μαλλον για αγκυρα μιλαμε με 5 κιλα βαρος. Πηρα την Granit Power Chain 3760, 170 cm, 11 mm παχος, και σε 20 μερες παω ολοταχως για CBF 250! :smilea:
    Παιδια ηθελα να ρωτησω οσοι χρησιμοποιειτε αλυσιδες πιο ειναι το καλυτερο σημειο για να δενεις την CBF 250. Εχει κανεις σας την αλυσιδα αυτη; Αν ναι πειτε μου τι εχετε ακουσει. Πως τα παει με τα σπρεει, και τους κοφτες;


  2. #2
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    καλως μας και παλι ολυους τους cbfαδες εδω στο ΜΟΤΟ.gr!

    Λοιπον εγω δεν χρησημοποιουσα ποτε αλυσιδα δεν εχει εδω κλεφτες μηχανων (πολυ μικρη πολη) και μαλιστα σε τετοι βαθμο που τα μηχανακια τ'αφηνουν ξεκλειδωτα σχεδον παντα και μερικες φορες ξεχνανε και τα κλειδια πανω στην μηχανη και ουτε καν τα αγγιζει κανεις... Παντως για σημειο προσδεσης θα συνιστουσα ζαντα (καθως δεν μπορει να κανει ζημια εκει η βαρια αλυσιδα) μπροστινη η πισηνη (καλυτερα μπροστινη)

    Αυτα τα ολιγα και καλες βολτες και καλα και προπαντως ορθια χλμ με την καινουργια μηχανη σου!

  3. #3
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Τυχερος εισαι φιλε,

    Εδω στην Αθηνα εισαι συνεχεια με το ανχος, τι θα γινει την επομενη στιγμη! Ασε που αμα το δεσεις στη ζαντα, αμα θελουν να το φανε, το πιο πιθανο ειναι σου μεινει απο ολο το εργαλειο, ροδα και αλυσιδα. Το εχω δει αυτο σε μια κολονα, απο ροδα απο σκουτερ (μπροστα), που ξεβιδωνει με μια βιδα!

    Η Αλυσιδα μου ειναι καπου στους 3 ποντος πλατος, μαζι με το προστατευτικο για τις γρατζουνιες υφασμα. Υπαρχει σταθερο σημειο πανω στον σκελετο οπου μπορει να περασει η αλυσιδα;


  4. #4
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    ισως τοτε πανω απο το ψαλιδι αναμεσα στην ανρτηση και τον κινητηρα αμα χωραει... να σου πω δν θυμαμαι κι ολας τοσο καλ την μηχανη να σου πω. Εχω μεν τις φωτο αλλα δεν λενε λεπτομερειες αν χωραει καπου. Ισως και πανω απο το πλαισιο (κατω απο τον κινητηρα δηλαδη) η πανω απο τον λαιμο της εξατμισης (κακο αυτο γιατι μπορουν απλα να βγαλουν την εξατμιση και η αλυσιδα μπορει να λιωσει (η το προστατευτικο τουλαχιστον) με τετοιες θερμοκρασιες...

  5. #5
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Σημερα μαγκες παραγγειλα το CBF 250, ασημενιο, Συναγερμο ΜΕΤΑ (Χωρις τηλεειδοποηση), και Givi μπαγκαζιερα 45 lt ασημενια.

    Επισης απο αλυσιδα ειχα αγορασει μονος μου, ΑΒUS GRANIT POWER CHAIN 1.70 cm, γιατι αυτες που δεινουν με τα δωρα ειναι για τα πανυγηργια!

    Την Πεμτη η την Παρασκευη λογικα θα το εχω στα χερια μου.


    Αμην και Ποτε


  6. #6
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

    Επισης απο αλυσιδα ειχα αγορασει μονος μου, ΑΒUS GRANIT POWER CHAIN 1.70 cm, γιατι αυτες που δεινουν με τα δωρα ειναι για τα πανυγηργια!
    Τι κερδίζεις με την aftermarket αλυσίδα; Είμαι λίγο άσχετος από μηχανές κ την ψάχνω τελευταία..
    ...

  7. #7
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Οι αλυσιδες που δινουν δωρο ειναι τις πλακας παιδια και κοβονται σαν χαρτακι. Δεν σου προσφερουν καμια ασφαλεια, παρα την ψευδεσθηση οτι το εχεις κλειδωσει.

    Επιπλεον οταν κανεις μια αγορα θα εμπισθευτεις απο το μαγαζι που θα την αγορασεις να σου δωσουν, κλειδια για την μηχανη, το συναγερμο, κλειδια για το λουκετο του δισκοφρενου, κλειδια για την αλυσιδα;

    Επισης θα ξερουν Αρ Κυκλοφοριας, που μενεις, τα παντα.

    Δηλαδη την εχουν στο πιατο την μηχανη σου. Υπαρχουν κυκλωματα σε μαγαζια, και συνεργεια, που βγαζουν αντικλειδια, και στην βουτανε στο λεπτο. Χωρις να εχει γινει και καμια παραβιασει αφου τα εχουν ολα!

    Ετσι αν απο κει που πας να αγορασεις την μηχανη σου, τα παρεια ολα πακετο, αλυσιδες...κλειδαριες...κ.α.... και το μαγαζι αυτο κανει τετοιες δουλειες... τοτε την εκανες φιλε μου.

    Με την αγορα ομως μια αλυσιδα aftermarket, τους αλλαζεις τα σχεδια!

    Για αυτο ποτε, οταν πας σε σεινεργειο, ειναι νομος, οτι δεν αφεινεις, ολο το μπρελοκ, μαζι με τα κλειδια, μηχανης, συναγερμου, κλειδαριων. Ουτε διευθυνση δινεις επισης. Αφεινεις το κλειδι της μιζας, ενα τηλεφωνο σου, και ενα ονομα.


    Τωρα οσο για την αλυσιδα που αγορασα εγω, εχει στα 225 εuro, εχει υψηλο δεικτη ασφαλειας 20, 11 χιλιοστα παχος, 5 κιλα βαρος, απο γρανιτη, 1.7 m μηκος. Σαν αγκυρα ειναι και δεν εχει καμια σχεση, με αυτες των 15 ευρο που δεινουν δωρο!


    Παντος με οτι και να την κλειδωσεις, ποτε δεν εισαι σιγουρος!

    Δες τη πειρα: http://www.abus.de/us/main.asp?Scree...4003318128097m

  8. #8
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    μη φοβάστε ρε, δεν τα κλέβουν τα 250άκια μας...
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  9. #9
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Εμενα καποτε πηγαν να μου κλεψουν 50 αρι Honda Lead, 15αετιας τοτε, καταβρωμικο, σκετο σαβαραλο σου λεω! Τον ειδα με τα ματια μου, απο μακρια, να μου σπαει το τιμονι, με κλωτσια. Ειμουν σε αποσταση 100 m, ετρεξα, το παρατησε, και εγινε λαγος!!! Ασε σου λεω!!!! Το Leadaki το εχω ακομα για συνεσθηματικους λογους, ( Πλεον πιανει τα 25-30 χλμ max - καλα ειμαι και βοδι) και το σπασμενο του τιμονι, μου θυμιζει καθημερινα την μερα εκεινη!

    Απο τοτε εγινα καχυποτος, και οτι μηχανακη και να εχω το τριπλοκλειδονω!


    Επισης το καλοκαιρι που παω στην Ζακυνθο, που υποτειθετε οτι ειναι νησι και ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα για τα κλεφτρονια, ακουω, για κλεμενα παπακια και τετοια.....


    Ασε!!!!!

  10. #10
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
    Πλεον πιανει τα 25-30 χλμ max

    τρελο εργαλειο δηλαδη ε?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

    Απο τοτε εγινα καχυποτος, και οτι μηχανακη και να εχω το τριπλοκλειδονω!
    και πολυ καλα κανεις. Αμα ψαξεις λιγο το φορουμ θα δεις ενα σωρο κλεμενα TDM busa κλπ, και μια ματια σε κανα ΜΟΤΟ στις αγγελιες (στα ''αγνοειται'') αρκει να αλλαξεις γνωμη περι ασφαλειας μοτοσυκλετων...ειναι κα μεγαλο σοκ να σου κλεψουν την μηχανη και μεγαλη ζημια (αν δεν το εχεις ασφαλισει, αλλα ποιος πληρωνει τωρα..)


    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

    Επισης το καλοκαιρι που παω στην Ζακυνθο, που υποτειθετε οτι ειναι νησι και ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα για τα κλεφτρονια,
    οντως. ειδικα αν μενεις εκει τους ξερεις ολους. εδω στην Κρητη φοβουνται να στο πειραξουν το μηχανακι γιατι δεν εχουν που να το πανε, φαντασου στην Ζακυνθο. (βεβαια ηρακλειο κλεβουνε αλλα μονο εκει και μονο περιορσμενα)Πιστευω στην Ζακυνθο θα εισαι αρκετα ασφαλης αλλα παρε την αλυσιδα μαζι σου και εχε το νου σου...ποτε δεν ξερεις, και αφου δεν μενεις εκει ειναι πιο δυσκολο να βρεις τον κλεφτη. (γιατι εγω που μενω εδω ξερω τη μιση πολη και ολο και καποιος θα το εχει δει)
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  11. #11
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    να κουβαλάς μαζί σου την αλυσίδα πάντως το βρίσκω υπερβολικό. Λουκετάκι που σφυρίζει αν κουνηθεί είναι οκ. Αλυσίδα έχω μόνο στο δέντρο έξω από σπίτι.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  12. #12
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Εγω την κουβαλαω παντα, και ειναι και 5 ολοκληρα κιλα!
    Σκεπσου πχ, αν το κλεφτρονι δει πχ, διο ιδια μηχανακια διδπλα διπλα, το ενα εχει αλυσιδα, λουκετο δισκοφρενου, και το αλλο μονο λουκετο δισκοφρενου, ποιο θα προτιμησει;

    Εγω ειμαι τις αποψης οτι το κλεφτρονι, μεταξυ, πχ 20 μηχανακια που ειναι παρκαρισμενα σε μια πλατεια, θα προτιμησει να ασχοληθει, με αυτο που εχει τις λιγοτερες κλειδαριες... και βεβαια λογικο ειναι...

  13. #13
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

    Εγω ειμαι τις αποψης οτι το κλεφτρονι, μεταξυ, πχ 20 μηχανακια που ειναι παρκαρισμενα σε μια πλατεια, θα προτιμησει να ασχοληθει, με αυτο που εχει τις λιγοτερες κλειδαριες... και βεβαια λογικο ειναι...
    εγω παλι ειμαι τις αποψης οτι θα φωναξει φορτηγο και θα τα μαζεψει και τα 20!
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

  14. #14
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    τα κλεφτρόνια δεν δουλεύουν έτσι. Ψάχνουν και ξέρουν ποια μηχανάκια έχουν ζήτηση, ή δυσσεύρετα ανταλλακτικά. Ύστερα κόβουν βόλτες σε γειτονιές και βρίσκουν στόχους, τους οποίους παρακολουθούν για μέρες. Μετά γίνεται η δουλειά, και όπως και να το έχεις φυλαγμένο, την κατάλληλη ώρα έρχεται φορτηγάκι και γεια σας.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  15. #15
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    τα κλεφτρόνια δεν δουλεύουν έτσι. Ψάχνουν και ξέρουν ποια μηχανάκια έχουν ζήτηση, ή δυσσεύρετα ανταλλακτικά. Ύστερα κόβουν βόλτες σε γειτονιές και βρίσκουν στόχους, τους οποίους παρακολουθούν για μέρες. Μετά γίνεται η δουλειά, και όπως και να το έχεις φυλαγμένο, την κατάλληλη ώρα έρχεται φορτηγάκι και γεια σας.

    τι λε ρε δεν το ξερα οτι γινμεται τοσο οργανωμενα... δηλαδη ειναι ολοκληρη διαδκασια, παρακουλουθηση κλπ... ρε εκει εχετε οργανωμενο εγκλημα :hypnotize
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τιμές ανταλλακτικών για CBF-250.
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2016, 16:11
  2. Βαλίτσες και tankbag για CBF-250
    από ThM στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2014, 21:23
  3. Εξάτμιση για CBF-250
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/12/2005, 08:33
  4. Εξατμιση για cbf 250
    από Alchimistis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2005, 23:02
  5. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 16:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF