Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 65

Θέμα: Καλημερα!

  1. #46
    Μέλος Το avatar του/της zami
    Εγγραφή
    29/09/2013
    Μηνύματα
    83
    Εγω παντως φιλε μου, εαν δεν βιαζομουν, δηλαδη εαν δεν σκοπευα να ειναι το κύριο μεταφορικο μου μεσο, θα το επαιρνα.στην αποθηκη σιγα σιγα με πολυ μερακι και σπαζοκεφαλιες θα το ανακατασκευαζα...ειναι μια χαρα , αρκετα απαιτητικο project ετσι οπως το βλεπω...

  2. #47
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2013
    Μηνύματα
    23
    καλημερα και καλο μηνα!!
    οχι δεν το θελω για κυριο μεταφορικο μεσο.αμαξι εχω και μηχανακι θα εχω σε λιγες μερες...ενα freewind του αδερφου της γυναικας..ευγενικη χορηγια!! χεχεχε!!
    αλλα κολλαω στο θεμα μοτερ..θα μπορεσω να το κανω να δουλεψει?

  3. #48
    Αν δεν εχεις προβληματα με τα ηλεκτρικα (κυριος με το σεβρο που ελεγχει την power valve) ολα τα αλλα γινονται. Το προβλημα ειναι με τα καμενα ηλεκτρικα που ομως δεν ηταν συχνο φαινομενο σε αυτα τα μοτερ.

    Συμαντικο, φροντισε να εχεις φορτισμενη μπαταρια αλλιος θα παιδευτεις για να παρει μπροστα.

  4. #49
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    200αρι 66X57mm

    125 56.0 mm x 50.7 mm

    κατα τα λοιπα ιδιο μοτερ απλα ειναι νικασιλ και θελει να αλλαξεις και τον κυλινδρο(με την κεφαλη) οχι μονο το πιστονι.
    Καρτερ ιδια....εκει που ειναι το προβλημα δλδ.

    Φυσικα μπορει να βρει και απο DT 125 και να ειναι ακομη πιο ευκολη η επισκευη.

  5. #50
    Ok για να το κανω λιγο ποιο συγκεκρημενο...

    0. Ιδανικα επειδη το μηχανακι φαινετε να εχει μεινει ακινητο για καιρο θα επρπε να το λυσεις εντελος.

    1. Δοκιμαζεις να κατεβασεις μανιβελα απαλα για να δεις αν σκαλωνει καπου. Αν σκαλωνει σταματας και ξεκινας να κατεβαζεις κινητηρα.
    Αν κατεβαινει εντελος νερο (χωρις καμια αντισταση) ξανα ξεκινας να λυνεις μοτερ.
    2. Βγαζεις μπουζι και το αλλαζεις. Τραβας μερικες μανιβερλιες και βλεπεις αν φερνει ρευμα. Αν δεν φερνει ρευμα ψαχνεις το γιατι (πηνια-πολαπλασιαστης-επαφες). Οποιοσδηποτε δισταγμος της μανιβελας ειναι προβλημα.
    3. Καθαριζεις το καπμιρατερ και τσεκαρεις τις reed (αν εχουν ραγισει-σπασει κυριος)
    4. Ανοιγοκλεινεις τον διακοπτη και ακους αν το μοτερακι του σεβρο ακουγετε.
    5. Δενεις τα παντα (μπουζι-καρμπ κτλπ) και δοκιμαζεις να βαλεις μπροστα.

    Αν δεν παρει μην πτόησε. Το οτι το μοτερ γυρναει, φερνει ρευμα και δουλεβει το σεβρο ειναι πολυ καλα.


    Παντος σε παρατημενο μηχανακι οι αλαγες σε τσιμουχες στροφαλου, ρουλεμαν στροφαλου, ελατηρια πιστονιου, φλατζες και λαδια ξυδια ειναι επιβεβλημενες γιατι αν και το να μενεις με την μηχανη ειναι μια ακρος μοτοσυκλετιστικη εμπειρια δεν ειναι παντα και η πιο ευχαριστη.

  6. #51
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    To παλικαρι ειπε οτι εχει σπασμενο καρτερ γιαυτο του προτεινα να μην ασχοληθει καθολου με το παλιο και να βρει ενα άλλο απο μαντρά.
    ΕΑΝ δεν ειχε σπασμενο καρτερ ισχυουν αυτα που γραφεις.

  7. #52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Οχι το 200 αρι ειχε και διαφορετικη διαδρομη και διαμετρο. Δεν γινοταν να αλλαξεις τα εσωτερικα και να κρατησεις τα καρτερ ιδια.
    Τα 3ΕΤ (2 δισκοφρενα) ειχαν κανονικοτατα νουμερα. Τα παλια (και πιο αργα μοτερ) με το ταμπουρο πισο ειχαν σηριακο αριθμο αλλα δεν αναγραφοταν στην αδεια.

    Σε περιπτωση σοβαρου προβληματος (οπου καποιος θα το εψαχνε λιγο παραπανω) δεν σε καλυπτε ουτε η ασφαλεια και ησουν και υπολογος για παραποιηση.

    οσο για τα Ζ πολυ θα ηθελα να δω πως θα εξηγουσε καποιος το οτι στην αδεια αναγραφετε σειριακος αριθμος αλλα το μοτερ δεν ειχε...

    υ.γ. στο ελαδισταν μεχρι και καθαρα εχουν βγαλει πινακιδα και αδεια. Νομιμα δεν ειναι παντος.



    Τα καθαρόαιμα βγάζουν νόμιμα πινακίδα αλλά μόνο στην επαρχία ( χωριά όχι Μεγαλοπόλεις ).
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.bmw Προβολή μηνύματος
    Τα καθαρόαιμα βγάζουν νόμιμα πινακίδα αλλά μόνο στην επαρχία ( χωριά όχι Μεγαλοπόλεις ).
    Εγω που ειμαι σε επαρχια και ρωτησα αστυνομικους (πληθιντικο) μου ειπαν δεν γινετε.
    Ρωτησα και καποιους παλιους και μου ειπαν οτι παλια (πριν το 00) εβγαιναν καποιες ειδικες "αδειες" αλλα ΜΟΝΟ αν υπηρχε πιστα κοντα και μονο για να πας και να ερθεις απο την πιστα. Ηθελε και ανανεωση καθε μηνα νομιζω.

    Ειναι σιγουρο παντος οτι κανενα καθαρο ακομα και αν του βαλεις φωτα κτλπ ΔΕΝ μπορει να βγαλει κανονικη αδεια (κυριος γιατι δεν μπορει να ταξινομηθει)


    @ GFawkes
    Το σπασμενο καρτερ το ξεχασα. Παντος αν ειναι σε κανε σημειο που περνει κοληση (μακρια απο φολιες στροφαλου π.χ.) οι πιθανοτητες επισκευης ειναι πολυ καλες (με τις σημερινες ηλεκτροκολησεις (TIG)), εφοσον λυθει το μοτερ και αλλαξουμε τσιμουχες.

  9. #54
    [QUOTE=sonic22;2379610]Εγω που ειμαι σε επαρχια και ρωτησα αστυνομικους (πληθιντικο) μου ειπαν δεν γινετε.
    Ρωτησα και καποιους παλιους και μου ειπαν οτι παλια (πριν το 00) εβγαιναν καποιες ειδικες "αδειες" αλλα ΜΟΝΟ αν υπηρχε πιστα κοντα και μονο για να πας και να ερθεις απο την πιστα. Ηθελε και ανανεωση καθε μηνα νομιζω.

    Ειναι σιγουρο παντος οτι κανενα καθαρο ακομα και αν του βαλεις φωτα κτλπ ΔΕΝ μπορει να βγαλει κανονικη αδεια (κυριος γιατι δεν μπορει να ταξινομηθει)




    Για τέτοιες πληροφορίες ρωτάνε σε υπουργείο ή διεκπεραιωτές. Εγκυκλοπαιδικά βγάζει πινακίδες για γεωργικό μηχάνημα, και φώτα είσαι υποχρεωμένος να Βάλης όταν το κυκλοφοράς νύχτα ή πρώτες πρωινές ώρες. Βέβαια δεν μπορείς να το κυκλοφορήσεις εκτός νομού.
    Εννοείται ότι πρέπει να έχεις τα χαρτιά του τελωνίου και μόνο αυτά.
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  10. #55
    παιδιά συγνώμη αλλά το αν τα καθαρόαιμα βγάζουν πινακίδες ή όχι είναι άλλο θέμα από αυτό εδώ που έχει ανοίξει, και επειδή μπορεί να ενδιαφέρει κι άλλους θα μπορούσε να ανοιχτεί σε καινούρια συζήτηση.
    Όσο για το θέμα που άνοιξε ο φίλος, θα μπορούσε να βάλει κι έναν πιο κατατοπιστικό τίτλο ώστε να είναι πιο εύκολο για κάποιον να αναζητήσει πληροφορίες σχετικά με το μηχανάκι στο μέλλον (αν προχωρήσει η ανακατασκευή) ή πληροφορίες σχετικά με το πότε μία ανακατασκευή φαίνεται βιώσιμη....

    τώρα συγκεκριμένα στα ερωτήματα του captainhog εγώ θα είχα να πω τα εξής:
    αν ισχύει η απλή και ειλικρινής επιθυμία να ασχοληθεί με την ανακατασκευή μόνο και μόνο για να αποκτήσει κάποια εμπειρία, και δεν τίθεται συναισθηματικό κίνητρο, ή οικονομικό (δημιουργία υπεραξίας στο μοντέλο, μέσα από αισθητική και μηχανολογική αναβάθμιση), νομίζω ότι με μία υπεύθυνη δήλωση για μεταβίβαση από τον ιδιοκτήτη στην κωλότσεπη, μπορεί να εργαστεί πάνω στο μηχανάκι, χωρίς καν να το κάνει μεταβίβαση. Να πειραματιστεί, να τριφτεί, να μάθει, και αναλόγως του αποτελέσματος, βλέπει και τι θα κάνει. Δηλαδή αν πετύχει να το φτιάξει και τον ικανοποιεί, το μεταβιβάζει στο όνομά του... αν πάλι του βγάλει τ' άντερα, το στέλνει στο car για ανταλλακτικά, ή το πετάει και κάνει μια δήλωση καταστροφής ο ιδιοκτήτης...
    όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση και τη γνώση, ότι ο ιδιοκτήτης είναι καλός φίλος και γίνεται εν γνώσει του όλο αυτό...

    ότι κι αν κάνει, καλή τύχη....

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dlabrakis
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    424
    εγω θα πω για την μεταβιβαση .....ΜΠΟΡΕΙ να γινει και χωρις ΚΤΕΟ,απλα στο μηχανολογικο που θα την κανεις θα γραψεις κατω στην υπευθυνη δηλωση που σου δινουν οτι "ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΤΕΟ", εγω εκανα μεταβιβαση στο DR 650 πριν ενα μηνα,το οποιο δεν περνα ουτε απ εξω απ το ΚΤΕΟ....

    οσο για τα υπολοιπα........περι ορεξεως.....οτι γουσταρεις

  12. #57
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Επιμενεις....

    οκ....

    το TDR 125 εχει το μοτερ του DT 125.ειναι ολοιδια....μονο που το πρωτο εχει αλλο θυριδωμα.
    Το DT 200 με το 125 εχουν το ΙΔΙΟ ακριβως μοτερ με αλλη διαμετρο και καρμπ.
    Εαν πας με το τιμολογιο αγορας το δηλωνεις και τελος.(σαν 125, σαν 200 οτι θελεις)
    Υ.Γ.
    Δεν ηθελα να το γραψω εδω, και θα το σβησω σε λιγο μιας και δεν θελω να φαινεται *************************γιαυτο και τα φορουσαν ολοι οι πιτσιρικαδες στα κοντραδικα Ζ.

    Νομιζω οτι το στρωσαμε λιγο;

    αλλλο θυριδωμα και ριντιερα λογω κυβικων. θελει ανοιγμα κι εκει για να κατσει η ριντιερα απο το 200. γενικα παντως δεν ειναι δυσκολη μετατροπη.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Οχι το 200 αρι ειχε και διαφορετικη διαδρομη και διαμετρο. Δεν γινοταν να αλλαξεις τα εσωτερικα και να κρατησεις τα καρτερ ιδια.
    Τα 3ΕΤ (2 δισκοφρενα) ειχαν κανονικοτατα νουμερα. Τα παλια (και πιο αργα μοτερ) με το ταμπουρο πισο ειχαν σηριακο αριθμο αλλα δεν αναγραφοταν στην αδεια.

    Σε περιπτωση σοβαρου προβληματος (οπου καποιος θα το εψαχνε λιγο παραπανω) δεν σε καλυπτε ουτε η ασφαλεια και ησουν και υπολογος για παραποιηση.

    οσο για τα Ζ πολυ θα ηθελα να δω πως θα εξηγουσε καποιος το οτι στην αδεια αναγραφετε σειριακος αριθμος αλλα το μοτερ δεν ειχε...

    υ.γ. στο ελαδισταν μεχρι και καθαρα εχουν βγαλει πινακιδα και αδεια. Νομιμα δεν ειναι παντος.
    για αυτο οπως ειπαμε και πιο πανω βαζεις μονο τα σλαχνα του 200 κι εισαι κομπλε,.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    200αρι 66X57mm

    125 56.0 mm x 50.7 mm

    κατα τα λοιπα ιδιο μοτερ απλα ειναι νικασιλ και θελει να αλλαξεις και τον κυλινδρο(με την κεφαλη) οχι μονο το πιστονι.
    Καρτερ ιδια....εκει που ειναι το προβλημα δλδ.

    Φυσικα μπορει να βρει και απο DT 125 και να ειναι ακομη πιο ευκολη η επισκευη.
    απαντησα πιο πανω. θελει και μικρη μετατροπη στην εισαγωγη.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Ok για να το κανω λιγο ποιο συγκεκρημενο...

    0. Ιδανικα επειδη το μηχανακι φαινετε να εχει μεινει ακινητο για καιρο θα επρπε να το λυσεις εντελος.

    1. Δοκιμαζεις να κατεβασεις μανιβελα απαλα για να δεις αν σκαλωνει καπου. Αν σκαλωνει σταματας και ξεκινας να κατεβαζεις κινητηρα.
    Αν κατεβαινει εντελος νερο (χωρις καμια αντισταση) ξανα ξεκινας να λυνεις μοτερ.
    2. Βγαζεις μπουζι και το αλλαζεις. Τραβας μερικες μανιβερλιες και βλεπεις αν φερνει ρευμα. Αν δεν φερνει ρευμα ψαχνεις το γιατι (πηνια-πολαπλασιαστης-επαφες). Οποιοσδηποτε δισταγμος της μανιβελας ειναι προβλημα.
    3. Καθαριζεις το καπμιρατερ και τσεκαρεις τις reed (αν εχουν ραγισει-σπασει κυριος)
    4. Ανοιγοκλεινεις τον διακοπτη και ακους αν το μοτερακι του σεβρο ακουγετε.
    5. Δενεις τα παντα (μπουζι-καρμπ κτλπ) και δοκιμαζεις να βαλεις μπροστα.

    Αν δεν παρει μην πτόησε. Το οτι το μοτερ γυρναει, φερνει ρευμα και δουλεβει το σεβρο ειναι πολυ καλα.


    Παντος σε παρατημενο μηχανακι οι αλαγες σε τσιμουχες στροφαλου, ρουλεμαν στροφαλου, ελατηρια πιστονιου, φλατζες και λαδια ξυδια ειναι επιβεβλημενες γιατι αν και το να μενεις με την μηχανη ειναι μια ακρος μοτοσυκλετιστικη εμπειρια δεν ειναι παντα και η πιο ευχαριστη.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    To παλικαρι ειπε οτι εχει σπασμενο καρτερ γιαυτο του προτεινα να μην ασχοληθει καθολου με το παλιο και να βρει ενα άλλο απο μαντρά.
    ΕΑΝ δεν ειχε σπασμενο καρτερ ισχυουν αυτα που γραφεις.
    αρα αφου εχει σπασμενο καρτερ θελει λυσιμο. συνεχιζω μετα.

  13. #58
    ΔΕΝ.
    ΧΩΡΑΕΙ.
    Ο.
    ΣΤΡΟΦΑΛΟΣ.
    ΤΟΥ.
    200.
    ΣΤΑ.
    ΚΑΡΤΕΡ.
    ΤΟΥ.
    125.

  14. #59
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Χωραει. Θες φωτο εσυ. Οπως χωραει και στα καρτερ απο τα παπακια.. Αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι κρινοντας απο την εξωτερικη του κατασταση θα του αλλαζα προληπτικά τουλαχιστον ρουλεμαν σε στροφαλο μπιελα και πιστονι. Αφου θα ανοιξεις μοτερ ετσι κι αλλιώς λογω καρτερ. Το σωστο ειναι να αλλαξεις και μπιελα προληπτικά. Σερβο αμα ειναι χαλασμένα ισως βρεις με κανα 50αρι μεταχειρισμένο. Τα υπολοιπα θελουν πιο πολυ κοπο παρα χρημα. Υπολογιζε κανα 100αρι για χρωματα. Συν τσιμουχες για μοχλικο πισω αν δεν εχει προβλημα με διαβρωση η κενα. Παιζει και ρουλεμαν τροχών. Σιγουρα σερβις μπουκαλες. 30ε συνολο αν τα κανεις μονος. Και θα βγουν αλλα ποσα εξοδα στην πορεια.. Παρολαυτα εγω προτεινω να το κανεις αυτο το ταξίδι. Θα ειναι μια μοναδικη εμπειρία, θα μαθεις παρα πολλα πραγματα. Θα γεμιζεις δημιουργικα το χρονο σου. Και δεν προκειται να μετανιωσεις οσο κι αν κοστίσει τελικα.

  15. #60
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    Χωραει. Θες φωτο εσυ. Οπως χωραει και στα καρτερ απο τα παπακια..
    Α... τωρα συνενοηθηκαμε...
    Αρα δεν χωραει οπως ειναι και θελει να φαγωθουν τα καρτερ για να χωρεσει. Και μετα για να μην κανει ταρζανιες η ροη του καυσιμου απο τα καρτερ στις θυριδες να αφερεθει κι αλλο μεταλλο.
    Υπο την ιδια σκεψη και στροφαλος απο YZ 250 (ή και CR 500) χωραει με μετατροπες...


    υ.γ. αμα μου βρεις σεβρο απο DT 200 ή και 125 με 50 ευρο το αγοραζω.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλημέρα παιδιά
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 12:30
  2. Καλημερα Αλλα Να Πατε Να.......
    από VAL-MPARIERINO στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 19:31
  3. Πολύ καλημέρα σας
    από Godfather στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:31
  4. Καλημέρα πουλάκια μου
    από swtos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 12:30
  5. Καλημερα!!
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 13:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF