Σελίδα 58 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 8485354555657585960616263 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 856 έως 870 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #856
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Vredestein sportrac 5, πολύ ευχαριστημένος.

  2. #857
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Έβαζα αυτή τη μάρκα σταθερά παλαιότερα,ευχαριστημένος,πολύ γερά λάστιχα.
    Τότε ήταν κατασκευης Ισπανίας αν θυμάμαι καλα,τώρα νομίζω είναι Βιετνάμ δε ξέρω τι παίζει.
    Αν μπορείς ενημέρωσε μας κάποια στιγμή για αίσθηση,κράτημα,αντοχη κλπ.
    Μια φορά έχω βαλει πάλι firestone πριν καμια 15αρια χρόνια σε αλλο αμαξι αλλα τότε δεν είχα και κάποιο σοβαρό μέτρο συγκρισης.
    Τώρα φορούσα bridgestone potenza adrenalin που ήταν πραγματικά σκυλιά, δυστηχως δεν πρόκειται να ξαναβγουν τέτοια λάστιχα.
    Σκυλιά εννοώ έβγαλαν 75-80 χιλ χλμ, σε πολη, ταξιδια (και με τελικες), στριψιμο, καμιά ώρα μέσα σε πίστα (κατι σαν τα Μεγαρα) και καμια 20αρια γύρους στο ρινγκ. Θεωρώ ότι ήταν too much για λάστιχο.
    Ήταν πολύ καλά στο βρεγμένο αλλά ελαφρώς τραγικα στην πόλη γιατί δεν ζεσταίνονταν. Όταν ζεσταινονταν όμως ήταν τρομερά. Θα τα ξαναεβαζα με κλειστά μάτια παρά το κοπανημα λόγω σκληρού πλαινού, αυτό ήταν όμως που έδινε τρομερή αίσθηση.

    Οπότε από τα καινουργια δεν έχω και τρελές προσδοκίες, ίσα ισα είμαι και λίγο αρνητικά προκατελειμένος. Δεν περιμένω να είναι κακά, αλλά δεν είναι και σαν τα αντρεναλιν.
    Η πιο σοβαρή παρατήρηση που έκανα ως τώρα, αν και εγραψα σερί 2000χλμ, είναι στα πολλά νερά. Έπεσα σε λίμνη νερών και απλά πέρασε χωρίς κάποια διατάραξη της ισοροπίας του αυτοκινήτου όταν με τα αντρεναλιν μου τραβουσε το τιμόνι.

  3. #858
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Αν δεν κάνω λάθος είσαι Γερμανία σωστά? Αν εκεί είναι η εμπειρία των 75-80κ χιλιομέτρων, δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα (μάλιστα απορώ πως έβγαλες τόσα χιλιόμετρα με τέτοια χρήση). . Αν μιλάς για Ελλάδα πάω πάσο.

  4. #859
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.147
    Ναι Γερμανία. Πολύ λίγα σε ελληνικούς δρόμους, να ειναι 7-8χιλ συνολικα (και αν).

    Νομιζω ότι πέρα από το κλίμα που ειναι πιο ψυχρό γενικά, θα έλεγα ότι το οδόστρωμα εδώ θα τα έτρωγε περισσότερο απότι το ελληνικό. Στη γερμανική άσφαλτο την πάλευαν λίγο ακόμα, στην ελληνική γλυστρουσαν πλεον πολύ.
    Τα φορουσα από μεσα Μαρτη μεχρι τελη Νοεμβρη.

  5. #860
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Αυτό λέω. Οτι οι γνώμη σου και η δική μου δεν προσφέρουν τίποτα για χρήση στους ελληνικούς δρόμους.

    Κατέβασα σκουτερ στην Ελλάδα, με πρώτης τοποθέτησης κινέζικα λάστιχα, αγορασμένο εδώ στην Γερμανία. Συμπεριφορά εδώ παντού άψογη και φρενάρισμα εξαιρετικό.

    Στην Αθήνα, γλυστραει και μπλοκάρει παντού και αν δεν είχα δει πως λειτουργούν στην Γερμανία, θα έλεγα ότι είναι "σκουπίδια" τα ελαστικά .

  6. #861
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Όλα τα ελαστικά καλά είναι σε ιδανικές συνθήκες πρόσφυσης.

  7. #862
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Ρε σεις.... τραβάτε σε κανένα αυτοκινητάδικο φόρουμ να ρωτάτε για ελαστικά οχήματος με 4 ρόδες.....εδώ είναι για οχήματα με 2 ρόδες


    (και μην βγει καμιά λουλού να πει για τρίτροχα, ΔΕΝ είναι μηχανάκια!)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #863
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όλα τα ελαστικά καλά είναι σε ιδανικές συνθήκες πρόσφυσης.
    Coelho?
    Quod me nutrit... me destruit.....

  9. #864
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όλα τα ελαστικά καλά είναι σε ιδανικές συνθήκες πρόσφυσης.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Coelho?

    Tzimakos
    https://www.youtube.com/watch?v=3Tfn...lekakisGiorgos


    you rise you fall you're down then you rise again

  10. #865
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις.... τραβάτε σε κανένα αυτοκινητάδικο φόρουμ να ρωτάτε για ελαστικά οχήματος με 4 ρόδες.....εδώ είναι για οχήματα με 2 ρόδες


    (και μην βγει καμιά λουλού να πει για τρίτροχα, ΔΕΝ είναι μηχανάκια!)
    Σωστός δεν ξέρω γιατί συζητάμε για λάστιχα αυτοκινήτου στο moto.gr

    παρακαλώ τη διεύθυνση να φτιάξει θρεντ για auto teleia gr

  11. #866
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι σημαντικό να αλλάζουμε τα λάστιχα πιο σύντομα σε σχέση με άλλες χώρες, λόγω χαμηλής πρόσφυσης των δρόμων.

    Ο Χούντρας συνιστά και πιο χαμηλή πίεση στα λάστιχα των μοτοσακώνε κατά 2 psi σε τέτοιους δρόμους.

    Αυτό που το πρωί, όσο είναι χαμηλά ο ήλιος, σε ενοχλεί η ανάκλασή του στην άσφαλτο, πραγματικά με ξεπερνάει.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 04/09/2021 στις 11:17.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #867
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Πήρα προσφορές για Falken Sincera SN110. 255€ η τετράδα, τελική τιμή, με Φ.Π.Α., βαλβίδες, ζυγοστάθμιση, τοποθέτηση. Χώρα κατασκευής Τουρκία. Έχουν και εργοστάσιο στην Ταϋλάνδη, αλλά η συγκεκριμένη διάσταση (ή παρτίδα, δεν ήξεραν ακριβώς να μου πουν) κατασκευάζεται στην Τουρκία.

    Μάλλον θα τα τοποθετήσω την επόμενη εβδομάδα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #868
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς στην Ελλάδα είναι σημαντικό να αλλάζουμε τα λάστιχα πιο σύντομα σε σχέση με άλλες χώρες, λόγω χαμηλής πρόσφυσης των δρόμων.

    Ο Χούντρας συνιστά και πιο χαμηλή πίεση στα λάστιχα των μοτοσακώνε κατά 2 psi σε τέτοιους δρόμους.

    Αυτό που το πρωί, που είναι χαμηλά ο ήλιος, σε ενοχλεί η ανάκλασή του στην άσφαλτο, πραγματικά με ξεπερνάει.
    στη μηχανή έχει μια βάση μιας και οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν πιέσεις ασφαλείας για όλες τις συνθήκες

    στο κουτί αν χάσει 2 psi το καταλαβαίνω απευθείας, λαστιχώνει το τιμόνι έχει πιο αργές αντιδράσεις παίρνει μεγαλύτερες κλίσεις δεν το συνιστώ

    για τους δρομοι καθρέπτες, η λύση ειναι χαμηλές ταχύτητες πολλές φορές κάτω απο τα όρια ταχύτητας του δρόμου για να είσαι ασφαλείς all the way(δεν μιλάμε καν αν είναι βρεγμένο το οδόστρωμα)

    επίσης αν έχεις κλειστό πάρκινκ τα λάστιχα δε ξεραίνονται και μπορούν να κρατήσουν την ελαστικότητα τους με καλά αποτελέσματα σε κράτημα φρένα ακόμη και στην 5ετία(δεδομένου πάντα οτι δεν συμπλήρωσαν τα 40χιλ.km που προσδιορίζεται η μέση αλλαγή ελαστικών)
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #869
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πήρα προσφορές για Falken Sincera SN110. 255€ η τετράδα, τελική τιμή, με Φ.Π.Α., βαλβίδες, ζυγοστάθμιση, τοποθέτηση. Χώρα κατασκευής Τουρκία. Έχουν και εργοστάσιο στην Ταϋλάνδη, αλλά η συγκεκριμένη διάσταση (ή παρτίδα, δεν ήξεραν ακριβώς να μου πουν) κατασκευάζεται στην Τουρκία.

    Μάλλον θα τα τοποθετήσω την επόμενη εβδομάδα.
    για την falken πρώτη φορά ακούω, είδα οτι είναι γιαπωνέζικη και μπροστινή της Sumitomo, καλύτερες επιδόσεις απο bridgestone στο αντίστοιχο μοντελο ή απλά πιο οικονομική?
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #870
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    για την falken πρώτη φορά ακούω, είδα οτι είναι γιαπωνέζικη και μπροστινή της Sumitomo, καλύτερες επιδόσεις απο bridgestone στο αντίστοιχο μοντελο ή απλά πιο οικονομική?
    Φέτος το έψαξα λίγο παραπάνω, διότι δεν έβρισκα Bridgestone στη διάσταση που ήθελα και τα τελευταία Continental που φορούσα, δε μου άρεσαν τόσο μετά τον 1,5 χρόνο χρήσης. Τα ρειβγιούζ γράφουν καλά σχόλια για τα Falken Sincera SN110 κατασκευής στην Ταϋλάνδη. Τι θα βγει με τα τουρκικής κατασκευής, θα σας πω εν καιρώ.

    Όπως έχω γράψει και παλιότερα, τα δικά μου λάστιχα αυτοκινήτου τρώνε μπόλικο ήλιο, χώμα και λακκούβες. Αν είχα χρήματα για πέταμα, θα τα άλλαζα κάθε ενάμιση χρόνο, διότι τότε αρχίζω και βλέπω διαφορά στο φρενάρισμα και στις στροφές που έχουν ανωμαλίες, όταν ο δρόμος είναι "λείος και στιλπνός". Δυστυχώς οι ελληνικοί δρόμοι σε πολλά σημεία δεν συγχωρούν.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF