Σελίδα 28 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 18232425262728293031323338 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 406 έως 420 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #406
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    γιατι φιλε μου πανε 300 ευρω; στο δικο μου το φιατ στιλο με μεγαλυτερες διαστασεις τα conti πηγαν 240 ευρω και μαλιστα ειχα αρκευες επιλογες βουλκανιζατερ...για ψαξ στο γιατι για τη χρηση που θελεις ειναι τα πλεον ιδανικα σχεση ποιοτητας/τιμης..
    γιατι η τιμη παει αναλογα με τη κινησιμοτητα της διαστασης και οχι με το μεγεθος.. τις διασταεις του στιλο τις φορανε σχεδον τα μισα μοντελα της αγορας ενω του πουντο καμια 10ρια 15αρια..
    τα 300 ευρω ειναι εξαιρετικη τιμη για επαρχια για κοντινενταλ σε αυτη τη διασταση. και οχι ΔΕΝ ειναι το πλεον ιδανικο σε σχεση ποιοτητας/τιμης.. εγω στο δικο μου αμαξι ΔΕΝ θα τα φοραγα παντως! μια φορα την εκανα τη μαλακια και το μετανιωσα! αλλα αυτα ειναι γουστα.. κατι που εγω το θεωρω σαβουρα καποιος αλλος μπορει να το θεωρησει διαμαντι! και οχι μονο στα λαστιχα! παντου!

  2. #407
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Αν θες, που θες φαντάζομαι διάρκεια, δοκίμασε τα michelen primacy

    Είχα τα HP πριν, εδώ και 15 μήνες φοράω τα 3.

    Τα HP τα άλλαξα στις 65000, και τα 3 τα υπολογίζω κάπου κατα εκεί.

    Κανένα παράπονο είτε σε βρεγμένο, είτε σε στεγνο. Εχω την αίσθηση βέβαια, και θα το επιβεβαιώσω σύντομα σχετικά, οτι οταν πλησιάζουν σε αλλαγή γλιστράν. Μου έτυχε με τα προηγούμενα, και θέλω να το επιβεβαιώσω και με αυτά.

    Τα είχα βάλει ή 280 ή 300 σε διάσταση 205/55/16, τιμή μαζί με ευθυγράμμιση όμως
    sapadak, primacy δε βγαινει σε 185/60-15.. σε αυτη τη διασταση εχει το energy saver, ακαταλληλο για επαρχια κατα τη γνωμη μου...

  3. #408
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    [tl;dr: προτάσεις για low/mid budget ελαστικά 165/70/R13 και λαστιχάδικο στο Ηράκλειο Κρήτης]

    Δεν είχα δει αυτό το θέμα, εξαιρετικό timing:

    Πρέπει σύντομα -πριν αρχίσουν οι βροχές αν θέλω να ζήσω- να αλλάξω ελαστικά (165/70/R13) σε ένα Mazda Demio 1.3 που αγόρασα για μουλάρι. Προτιμώ να μην περάσω τα 200€ οπότε premium μάρκα δύσκολα θα μπει αλλά προέχει αυτό που θα πάρω να είναι ασφαλές σε στεγνό/βρεγμένο (ABS/ESP δεν παίζουν). Δε με πολυνοιάζει η αντοχή στα χιλιόμετρα αφού δεν κάνω πάρα πολλά και η Κρητική άσφαλτος είναι... οικολογική και δε φθείρει. Χιόνια και χαλάζι θεωρούμε ότι δεν υπάρχουν. Χρήση 30% πόλη, 30% επαρχιακοί, 40% εθνική (δηλαδή επαρχιακοί αλλά στο πιο φαρδύ).

    Βασίζομαι σε τεστ για 155/70/13 (παλιό), 165/70/14 και 175/65/14 ενώ έχω κοιτάξει και άλλα. Το πρόβλημα είναι ότι όσο περισσότερο διαβάζω, τόσο λιγότερο βγάζω άκρη γιατί σε κάποια μοντέλα υπάρχουν αποκλίσεις: θαύμα τα Kumho εδώ, χάλια παραδίπλα κ.ο.κ.

    Έχω ρωτήσει 2-3 λαστιχάδικα στη γειτονιά, από αυτά που έχω βρει ρέπω προς Barum Brillantis 2 (190€) ή Yokohama BluEarth AE01 (210€). Από τις φθηνότερες επιλογές δε βρίσκω αρκετές πληροφορίες για τα Dayton (ανθυπο-θυγατρική Bridgestone όπως έμαθα). Για μερικές επιλογές που με ενδιαφέρουν (π.χ. Falken, Hankook, Nexen) δεν έχω βρει κατάστημα. Επίσης, δεν ξέρω ποιος λαστιχάς είναι καλός και ποιος όχι, οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει ελαστικό αλλά και λαστιχά στο Ηράκλειο Κρήτης, θα το λάβω υπ'όψιν μετά χαράς.

  4. #409
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    [tl;dr: προτάσεις για low/mid budget ελαστικά 165/70/R13 και λαστιχάδικο στο Ηράκλειο Κρήτης]

    Δεν είχα δει αυτό το θέμα, εξαιρετικό timing:

    Πρέπει σύντομα -πριν αρχίσουν οι βροχές αν θέλω να ζήσω- να αλλάξω ελαστικά (165/70/R13) σε ένα Mazda Demio 1.3 που αγόρασα για μουλάρι. Προτιμώ να μην περάσω τα 200€ οπότε premium μάρκα δύσκολα θα μπει αλλά προέχει αυτό που θα πάρω να είναι ασφαλές σε στεγνό/βρεγμένο (ABS/ESP δεν παίζουν). Δε με πολυνοιάζει η αντοχή στα χιλιόμετρα αφού δεν κάνω πάρα πολλά και η Κρητική άσφαλτος είναι... οικολογική και δε φθείρει. Χιόνια και χαλάζι θεωρούμε ότι δεν υπάρχουν. Χρήση 30% πόλη, 30% επαρχιακοί, 40% εθνική (δηλαδή επαρχιακοί αλλά στο πιο φαρδύ).

    Βασίζομαι σε τεστ για 155/70/13 (παλιό), 165/70/14 και 175/65/14 ενώ έχω κοιτάξει και άλλα. Το πρόβλημα είναι ότι όσο περισσότερο διαβάζω, τόσο λιγότερο βγάζω άκρη γιατί σε κάποια μοντέλα υπάρχουν αποκλίσεις: θαύμα τα Kumho εδώ, χάλια παραδίπλα κ.ο.κ.

    Έχω ρωτήσει 2-3 λαστιχάδικα στη γειτονιά, από αυτά που έχω βρει ρέπω προς Barum Brillantis 2 (190€) ή Yokohama BluEarth AE01 (210€). Από τις φθηνότερες επιλογές δε βρίσκω αρκετές πληροφορίες για τα Dayton (ανθυπο-θυγατρική Bridgestone όπως έμαθα). Για μερικές επιλογές που με ενδιαφέρουν (π.χ. Falken, Hankook, Nexen) δεν έχω βρει κατάστημα. Επίσης, δεν ξέρω ποιος λαστιχάς είναι καλός και ποιος όχι, οπότε αν κάποιος έχει να προτείνει ελαστικό αλλά και λαστιχά στο Ηράκλειο Κρήτης, θα το λάβω υπ'όψιν μετά χαράς.


    σε αυτες τις διαστασεις οι διαφορες στις τιμες μεταξυ των premium μαρκων και των "δευτερων" δεν ειναι μεγαλες...ισως δεν υπαρχουν καν...
    στο λεω γιατι εψαχνα να βαλω στο atos με διασταση 155/70/13 και δεν αξιζε να κινηθω σε κατι "δευτερο"...
    τελικα φορεσα κατι πολυ ωραια dunlop streetresponse 180€ τοποθετημενα και με εγγυηση 1 χρονου για ΟΤΙ παθει το λαστιχο...ακομα και να το σκισεις εσυ ο ιδιος με μαχαιρι που λεει ο λογος...no questions asked στο αντικαθιστουν...

  5. #410
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    σε αυτες τις διαστασεις οι διαφορες στις τιμες μεταξυ των premium μαρκων και των "δευτερων" δεν ειναι μεγαλες...ισως δεν υπαρχουν καν...
    στο λεω γιατι εψαχνα να βαλω στο atos με διασταση 155/70/13 και δεν αξιζε να κινηθω σε κατι "δευτερο"...
    τελικα φορεσα κατι πολυ ωραια dunlop streetresponse 180€ τοποθετημενα και με εγγυηση 1 χρονου για ΟΤΙ παθει το λαστιχο...ακομα και να το σκισεις εσυ ο ιδιος με μαχαιρι που λεει ο λογος...no questions asked στο αντικαθιστουν...
    με τη διαφορα οτι αυτη η εγγυηση (ενα χρονο? 18 μηνες θυμομουν εγω) ισχυει ΜΟΝΟ οταν παρεις τα λαστχα απο εξουσιοδοτημενο καταστημα goodyear.. σε οποιοδηποτε αλλο δεν εχει..
    αναλογο προγραμμα τρεχει και η pirelli

  6. #411
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    @Devil's Dunlop με 180€ εδώ, χλωμό έως κατακίτρινο, τόσο βρήκα τα Matador. Michelin/Bridgestone στα 250€ για να καταλάβεις. Θα συνεχίσω το ψάξιμο και βλέπουμε.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 16/09/2017 στις 23:24.

  7. #412
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Devils animal εντυπώσεις από τα dunlop streetresponse στο atos ταβαλες?

  8. #413
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Dunlop με 180€ εδώ, χλωμό έως κατακίτρινο, τόσο βρήκα τα Matador. Michelin/Bridgestone στα 250€ για να καταλάβεις. Θα συνεχίσω το ψάξιμο και βλέπουμε.
    το ματαντορ ειναι αξιοπρεπεστατο λαστιχο να ξερεις.. ριξε μια ματια και σε πετλας, απεφυγε δια ροπαλου τα κορμοραν

  9. #414
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    κακως βεβαια αλλα η γυναικα μου τα ειχε τα κοντινεταλ 8 χρονια, ουσιαδτικα μονο εθνικη και παρολα αυτα ποτε δεν μας δημιουργηδαν προβλημα, ουτε σε βρεγμενο..και παλι κοντινεταλ βαλαμε πριν λιγο καιρο οταν αποφασισε επιτελους να τα αλλαξει...και μεχρι τωρα συνεχιζουν ολα καλα...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  10. #415
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    το ματαντορ ειναι αξιοπρεπεστατο λαστιχο να ξερεις.. ριξε μια ματια και σε πετλας, απεφυγε δια ροπαλου τα κορμοραν
    Λαμβάνω σοβαρά υπ'όψιν αυτά που προτείνεις, αλλά σε ένα από τα τεστ που παραθέτω το Matador βγήκε προτελευταίο, ενώ το Barum ΟΚ προς καλό (και τα δύο προηγούμενα μοντέλα πάντως), οπότε για ένα δεκάρικο διαφορά λέω να προτιμήσω τους Τσέχους αν δεν καταλήξω αλλού. Τα Kormoran τα βρήκα στη φθηνότερη τιμή (170€) και στο λαστιχά που θα ήθελα να προτιμήσω (γείτονας και φαίνεται καλός), αλλά ούτε εσύ ούτε τα τεστ τα συμπαθείτε

    Petlas δεν έχω βρει ακόμα, αν τα βρω σε καλή τιμή θα τα προτιμήσω αν και, τελείως υποκειμενικά, πιο σίγουρος θα ένιωθα με Τσεχοσλοβάκο ή Κορεάτη

  11. #416
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    με τη διαφορα οτι αυτη η εγγυηση (ενα χρονο? 18 μηνες θυμομουν εγω) ισχυει ΜΟΝΟ οταν παρεις τα λαστχα απο εξουσιοδοτημενο καταστημα goodyear.. σε οποιοδηποτε αλλο δεν εχει..
    αναλογο προγραμμα τρεχει και η pirelli
    επειδη πανε και 2 χρονια απ'οταν τα εβαλα, θα σε γελασω αν ηταν 1 χρονος ή 1,5....
    αλλα μου εδωσε κανονικα χαρτι εγγυησης το οποιο ισχυε σε οποιον λαστιχα πηγαινα και του το εδειχνα και δουλευε dunlop...
    και αυτο το ρωτησα γιατι τα εβαλα Αθηνα και ειχα σκοπο να παω Θεσσαλονικη...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    @Devil's Dunlop με 180€ εδώ, χλωμό έως κατακίτρινο, τόσο βρήκα τα Matador. Michelin/Bridgestone στα 250€ για να καταλάβεις. Θα συνεχίσω το ψάξιμο και βλέπουμε.
    παρτα απο το internet και πληρωσε μονο τοποθετηση...τα μεταφορικα βολεψε τα με κανεναν φιλο απο Αθηνα να στα βαλει απλα καραβι...
    το 2015 που τα εβαλα εγω βλεπω στο νετ οτι επαιζαν καπου εκει στο 45αρι το κομματι...τωρα εχουν ανεβει...ανεξηγητα...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Devils animal εντυπώσεις από τα dunlop streetresponse στο atos ταβαλες?

    ναι στο ατος...
    απολυτα ευχαριστημενος...
    βεβαια δεν τρωνε ζορια...και τι ζορια να φανε με το ατος?

    αλλα σε νερα συμπεριφερονται αψογα και το μεγαλο τους ατου ειναι οτι ζεσταινονται με το καλημερα...
    2 φρεναρισματα πανικου εχω κανει στα 2 χρονια που τα εχω και τα εχουν βγαλει και με το παραπανω τα λεφτα τους...(χωρις abs το ατος)..

  12. #417
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    επειδη πανε και 2 χρονια απ'οταν τα εβαλα, θα σε γελασω αν ηταν 1 χρονος ή 1,5....
    αλλα μου εδωσε κανονικα χαρτι εγγυησης το οποιο ισχυε σε οποιον λαστιχα πηγαινα και του το εδειχνα και δουλευε dunlop...
    και αυτο το ρωτησα γιατι τα εβαλα Αθηνα και ειχα σκοπο να παω Θεσσαλονικη...



    παρτα απο το internet και πληρωσε μονο τοποθετηση...τα μεταφορικα βολεψε τα με κανεναν φιλο απο Αθηνα να στα βαλει απλα καραβι...
    το 2015 που τα εβαλα εγω βλεπω στο νετ οτι επαιζαν καπου εκει στο 45αρι το κομματι...τωρα εχουν ανεβει...ανεξηγητα...





    ναι στο ατος...
    απολυτα ευχαριστημενος...
    βεβαια δεν τρωνε ζορια...και τι ζορια να φανε με το ατος?

    αλλα σε νερα συμπεριφερονται αψογα και το μεγαλο τους ατου ειναι οτι ζεσταινονται με το καλημερα...
    2 φρεναρισματα πανικου εχω κανει στα 2 χρονια που τα εχω και τα εχουν βγαλει και με το παραπανω τα λεφτα τους...(χωρις abs το ατος)..
    αυτο εννοω εξουσιοδοτημενο ρε συ.. να δουλευει τη μαρκα συστηματικα απο τον επισημο αντιπροσωπο και οχι περιστασιακα απο χονδρεμπορους..
    ο λογος που ανεβηκαν "ανεξηγητα" οπως λες ειναι επειδη απο τη μια πηραν καπου 3-5% αυξηση λογο καουτσουκ και απο την αλλη οι ιντερνετολαστιχαδες καταλαβαν οτι με τις τιμες που βγαζαν στο διαδικτυο εμπαιναν μεσα με τα τσαρουχια..

  13. #418
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    0
    καλησπερα, πριν αρχίσουν οι βροχες θελω αλλαγη ελαστικων 185/60/14 σε seat ibiza 1.4 75 ps .Το αυτοκινητο κινείτε επαρχία και με νορμάλ οδήγηση. Tα continetal που φοράει φαγώθηκαν πολύ και γρήγορα ,τι προτεινετε;

  14. #419
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karafire Προβολή μηνύματος
    καλησπερα, πριν αρχίσουν οι βροχες θελω αλλαγη ελαστικων 185/60/14 σε seat ibiza 1.4 75 ps .Το αυτοκινητο κινείτε επαρχία και με νορμάλ οδήγηση. Tα continetal που φοράει φαγώθηκαν πολύ και γρήγορα ,τι προτεινετε;
    Προσωπικά χρησιμοποιώ Michelin Energy Saver και conti 5 (στη παρούσα φάση, διότι τα έχω δοκιμάσει πριν τα 4,3 και 2).

    Το conti φαγώθηκε διότι έχει μαλακή γόμα για αυτό και είναι βεντούζα στο δρόμο (ειδικά στο βρεγμένο).

    Τα energy τα βλέπω μαλακότερα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. #420
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2017
    Μηνύματα
    0
    Τι γνωμη εχετε για τα 1)TOYO Proxes cf2,2)pirelli cinturato p1 verde kai 3) goodyear efficient grip performance, διάσταση οπως προ ειπα 180/60/14 .Προς toyo κατευθύνομαι τι λετε καλο ; δεν εχω ξαναβαλει τη μαρκα αυτη ...ανωτερο μπατζετ τα 220-230 .

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF