Σελίδα 49 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 39444546474849505152535459 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 721 έως 735 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #721
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ασε να γνωριζω κατι παραπνω μικρο πτηνο μας,ο τυπος θελει καζουρα να ουμε...
    Εξαλλου τα παντα ειναι και θεμα οπτικης,οτι βλεπεις εσυ γρηγορο για τον valentino rossi ειναι μια μαουνα που παει σε slow motion..
    Εγω παντως γρηγορο τον ειδα (σε σχεση με τον νεοσσο)σε κεινο το ιστορικο βιντεο με το μπεβερλυ που το κρατησε μια εβδομαδα,που πηγαινε πισω απο την μηχανη στην επιδαυρο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #722
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    To 1.4L πλέον δεν λέει πολλά για τις επιδόσεις του αυτοκινήτου, γιατί οι δεν είναι όπως πριν από 20 χρόνια που οι κινητήρες αυτής της κατηγορίας ήταν σχεδόν όλοι τετρακύλινδροι ατμοσφαιρικοί βενζίνης.

    Πλέον μπορείς να βρεις σε 1.4 L, από ατμοσφαιρικό τετρακύλινδρο με 75 ίππους μέχρι τρικύλινδρο διπλά υπερτροφοδοτούμενο με 200 ίππους, ακόμα και υβριδικό με ηλεκτρική ενίσχυση, καθώς και με παραλλαγές υγραερίου και diesel.

    Ύστερα έχει να κάνει και με το στήσιμο του αυτοκινήτου και τη μετάδοση (προσθιοκίνητο; ), οπότε το "πόλης" δε λέει πολλά, ώστε να καταλάβουμε τι μπορεί να ορίσει με αυτό κανείς ως σπορ οδήγηση*.

    *Έχω δει χερά με Skoda pickup να πηγαίνει σε ορεινό στροφυλίκι, καλύτερα από το μέσο οδηγό 106 Rallye.

    Όπως έχω γράψει πολλάκις, το σημαντικότερο είναι η συχνή αλλαγή ελαστικών. Καλύτερα ένα καλούτσικο λάστιχο που θα αλλάζεις κάθε δύο χρόνια, παρά ένα κορυφαίο λάστιχο που θα αλλάζεις κάθε 4 χρόνια, ακόμα κι αν κάνεις λίγα χιλιόμετρα. Προσωπικά καταλαβαίνω τη διαφορά στην πρόσφυση σε βρεγμένο οδόστρωμα, ακόμα και στον 1,5 χρόνο.
    Ρε νεοσσέ απαράταμας ναπούμε. Όταν γράφω ένα ξερό "1.4 πόλης", εννοώ ένα απλό, ατμοσφαιρικό, τετρακύλινδρο, προσθιοκίνητο, αργό, 1.4, πόλης. Αν ήταν οτιδήποτε άλλο, θα το έθετα διαφορετικά.

    Γράφεις για καλούτσικα και κορυφαία λάστιχα, αλλά δε βλέπω να προτείνεις κάτι.
    Life begins at 45°.

  3. #723
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Εβαλα πριν κανα 6 μηνο το Primacy 4 σε 185/65/15 (ακομα πιο καυτη διασταση).
    Σε ενα ψαξιμο που εκανα επαιζαν κ τα Bridgestone Turanza t005 κ goodyear efficient perfomance.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #724
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Bridgestone είχα στο μυαλό μου κι εγώ, αλλά τα Turanza νομίζω είναι πιο "τουριστικά", πιο σκληρά. Εγώ μάλλον θα επωφεληθώ από σχετικά μαλακό λάστιχο, λόγω ελάχιστης χρήσης. Τα Primacy 4 δεν τα βλέπω στη διάστασή μου... Τα CrossClimate+ υπάρχουν, αλλά είναι σημαντικά ακριβότερα. Φυσικά, δεν έχω θέμα με την τιμή αν κάτι πραγματικά αξίζει, αρκεί να μην είναι τελείως περιττό.

    Ένα άλλο ελαστικό που έχω στο μυαλό μου είναι το Toyo Proxes CF2, αλλά δεν είχα ποτέ εμπειρία με αυτό.

    Κωλοδιάσταση είναι κι αυτή που έχω, πολύ πιο ακριβή από 195/50/15 πχ...
    Life begins at 45°.

  5. #725
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Bridgestone είχα στο μυαλό μου κι εγώ, αλλά τα Turanza νομίζω είναι πιο "τουριστικά", πιο σκληρά. Εγώ μάλλον θα επωφεληθώ από σχετικά μαλακό λάστιχο, λόγω ελάχιστης χρήσης. Τα Primacy 4 δεν τα βλέπω στη διάστασή μου... Τα CrossClimate+ υπάρχουν, αλλά είναι σημαντικά ακριβότερα. Φυσικά, δεν έχω θέμα με την τιμή αν κάτι πραγματικά αξίζει, αρκεί να μην είναι τελείως περιττό.

    Ένα άλλο ελαστικό που έχω στο μυαλό μου είναι το Toyo Proxes CF2, αλλά δεν είχα ποτέ εμπειρία με αυτό.

    Κωλοδιάσταση είναι κι αυτή που έχω, πολύ πιο ακριβή από 195/50/15 πχ...
    Βαλε 195/50/15 κ διαλεξε κατι αλλο.
    Θα κοντυνει πολυ λιγο.
    Το Goodyear ειναι μαλακο.
    To Crossclimate αξιζει αν πατας κ λιγο χιονακι κ γενικα κινεισαι σε περιοχες με κατω των 10 βαθμων.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ένα άλλο ελαστικό που έχω στο μυαλό μου είναι το Toyo Proxes CF2, αλλά δεν είχα ποτέ εμπειρία με αυτό.
    Το φοράμε στο peugeot 207 gt της γυναίκας μου. Στρίβει, φρενάρει (και στο βρεγμένο) ένα κλικ πιο κάτω από τα proxes tr1* που φόραγε πριν. Κάνουν, όμως, λιγότερο θόρυβο και δεν αισθάνεσαι ότι έσπασε το αυτοκίνητο στην παραμικρή λακκούβα, ούτε αν το κέρμα που πάτησες είναι στην κορώνα ή στα γράμματα. Αυτά σε διάσταση 205/45-17. Από αντοχή σε χιλιομετρική απόσταση δεν έχουμε αρκετά δεδομένα. Το αυτοκίνητο κινείται συνήθως σε μεγάλες βόλτες και ταξίδια.

    *Τα οποία proxes tr1 είναι απίστευτα λάστιχα!
    Think faster than you ride

  7. #727
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Απο προσωπική εμπειρία, τίμιο value for money λαστιχάκι ειναι το Hankook ventus v12 evo2

    Για τα λεφτα του ειναι πολύ καλο και πιστεύω οτι αξιζει με το παραπάνω.

  8. #728
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Βαλε 195/50/15 κ διαλεξε κατι αλλο.
    Θα κοντυνει πολυ λιγο.
    Θα ήθελα αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι θα δουλέψει, γιατί έχω ανέβει ήδη μια διάσταση σε ζάντα. Και φοβάμαι ότι ίσως χάσει σε συμπεριφορά, ειδικά εφόσον πρόκειται για ένα καθαρά πολιτικό αυτοκίνητο.
    Life begins at 45°.

  9. #729
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Bridgestone είχα στο μυαλό μου κι εγώ, αλλά τα Turanza νομίζω είναι πιο "τουριστικά", πιο σκληρά. Εγώ μάλλον θα επωφεληθώ από σχετικά μαλακό λάστιχο, λόγω ελάχιστης χρήσης.
    Μακρυά από Turanza, χειρότερα και από αβρααμική θρησκεία, γενικότερα ό,τι Bridgestone έχω βάλει σε δίτροχο-τετράτροχο, το πέταξα πάνω στο 6μηνο λόγω κατασκευαστικής παπαριάς. Σε ολοκαίνουρια Turanza 2 εβδομάδων, πέταξε ένα καρούμπαλο που σταδιακά μεγάλωνε σε διάμετρο και ο εξυπνάκιας ο απατεώνας που τα έβαλα, προσπαθούσε να με πείσει ότι είχα πέσει σε λακούβα και δεν τα είχα προσέξει, μόνο που το αυτοκίνητο δεν είχε κινηθεί... και τον λέω απατεώνα, επειδή του είχα πει να μου βάλει οποιαδήποτε μάρκα εκτός από Bridgestone, αλλά πήγε κι έκανε του κεφαλιού του και με πήρε στο λαιμό του. Επίσης, τότε που τα είχα βάλει, παράλογα ακριβά για αυτό που πρόσφεραν, προσωπικά εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος με Dunlop κι έχω κάνει και χρήση της εγγύησης που πρόσφεραν σε περίπτωση κλαταρίσματος χωρίς μα και μου.

  10. #730
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι θα δουλέψει, γιατί έχω ανέβει ήδη μια διάσταση σε ζάντα. Και φοβάμαι ότι ίσως χάσει σε συμπεριφορά, ειδικά εφόσον πρόκειται για ένα καθαρά πολιτικό αυτοκίνητο.
    Αν ειναι ετσι οκ. Απλα σε περιοριζει πολυ.
    Εγω θα εβαζα Goodyear η Dunlop (αδελφες εταιριες αν δεν κανω λαθος).


    Aν δεν βαριεσαι χαζεψε κ tyrereviews.co.uk για ελαστικα κ τεστ/βαθμολογιες.
    Βεβαια με το σκεπτικο των Αγγλων κ τους εκει δρομους/θερμοκρασιες κλπ κλπ
    Τελευταία τροποποίηση από DoctoR_k6; 15/12/2020 στις 11:58.
    Ride(s) the wind of change...

  11. #731
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.970
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Αν ειναι ετσι οκ. Απλα σε περιοριζει πολυ.
    Εγω θα εβαζα Goodyear η Dunlop (αδελφες εταιριες αν δεν κανω λαθος).
    Δεν κάνεις λάθος, η Dunlop ανήκει στη Goodyear.

  12. #732
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    185/55R15. Αυτοκίνητο πόλης 1.4l, με 1-2 ταξιδάκια των ~1000 χλμ τον χρόνο και ελάχιστη χρήση γενικότερα (~5.000 χλμ/έτος). Προφανώς δεν υπάρχει λόγος για ακριβό ελαστικό, αλλά δε θέλω και να βάλω κάτι φθηνιάρικο, πλας μου αρέσει η "σπορ" - όσο γίνεται με τέτοιο αυτοκίνητο - οδήγηση. Απαραίτητο να κρατάει καλά και στο βρεγμένο. Για προτείνετε.
    εγω θα του απαντησω σοβαρα.

    Δες για Hankook Ventus Prime 3 ή Uniroyal RainSport 5. Τελεια λαστιχακια και τα δυο με σωστη τιμη.

  13. #733
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.108
    Θα πάω σε 195/50 τελικά. Περισσότερες επιλογές, καλύτερες τιμές.

    Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις. Τις κοιτάζω όλες, εννοείται.

    Πού είναι ο ΜΙΚΕΣ ο ΕΙΔΙΚΟΣ;!
    Life begins at 45°.

  14. #734
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα ήθελα αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι θα δουλέψει, γιατί έχω ανέβει ήδη μια διάσταση σε ζάντα. Και φοβάμαι ότι ίσως χάσει σε συμπεριφορά, ειδικά εφόσον πρόκειται για ένα καθαρά πολιτικό αυτοκίνητο.
    Τελικά είσαι εκτός του εύρους που ορίζει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου σου για διαστάσεις τροχών; Αν ναι, θα κοιτούσα να επιστρέψω εντός προδιαγραφών.

    Οι δοκιμές που κάνουν οι κατασκευαστές είναι εκτενείς, οπότε ρισκάρεις αλλάζοντας ακόμα και προς κάτι που φαντάζει καλύτερο.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  15. #735
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.082
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τελικά είσαι εκτός του εύρους που ορίζει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου σου για διαστάσεις τροχών; Αν ναι, θα κοιτούσα να επιστρέψω εντός προδιαγραφών.
    σιγα το ζορι,τα αγοραζει και τα πουλαει την επομενη .
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF