Σελίδα 5 από 63 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #61
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω λοιπον ως ξερολας και γκρινιαρης παω να αλλαξω λαστιχα
    ο πρωτος λαστιχας μου φερνει ενα σετ αποτελουμενο απο 3 λαστιχα 15 ημερων και ενα 8 μηνων, καταλαβα τη διαφορα απο το διαφορετικο χρωμα που ειχαν και οταν το επεσημανα με εβγαλε τρελο, φυσικα εφυγα.........
    στον επομενο ολα καλα αλλα οταν μετα απο καιρο πηγα να βγαλω τροχους ανακαλυψα ολα τα μπουλονια-μπουζονια καταπονημενα απο το σφιξιμο και ενα ζευγαρι κλωτσημενο
    πηγα στο μαγαζι το παραδεχτηκε και ακομα περιμενω να με παρει τφ να μου αλλαξει τα κλωτσημενα (τα αλλαξα μονος μου)
    για τον πελατη ο σεβασμος εχει πιο πολυ σημασια απο 10 ευρω διαφορα στην τιμη
    βασικα αυτο ειναι το μεγα λαθος σας που κανετε οι περισσοτεροι! γυρνατε βολτα τα λαστιχαδικα, που θα βρειτε τη καλυτερη τιμη, και δεν εχετε ενα και μοναδικο στη γειτονια σας που δεν θα το αλλαζετε με τιποτα, με αποτελεσμα να πεφτετε στους κατσαπιαδες απατεωνες που θα σας δωσουν 20 ευρω χαμηλοτερη τιμη αλλα θα σας τον πιασουν αλλλιως τον κωλο!
    μηχανικο πως εχετε εναν μονο και δεν πατε αλλου?? δεν μπορειτε να κανετε το ιδιο και με τον λαστιχα?? να ξερετε τη δουλεια του, και να τον εμπιστευεστε!

    τωρα ας παμε στα περι γνωσεων! αν σου πω οτι δεν υπαρχει προβλημα που το ενα λαστιχο ηταν πιο παλιο τι θα πεις? οτι λεω μαλακιες ετσι?? ελα ομως που οντως δεν παιζει θεμα!! για ψαξτο λιγο! αυτο εννοω για τους ξερολες πελατες!

  2. #62
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    βασικα αυτο ειναι το μεγα λαθος σας που κανετε οι περισσοτεροι! γυρνατε βολτα τα λαστιχαδικα, που θα βρειτε τη καλυτερη τιμη, και δεν εχετε ενα και μοναδικο στη γειτονια σας που δεν θα το αλλαζετε με τιποτα, με αποτελεσμα να πεφτετε στους κατσαπιαδες απατεωνες που θα σας δωσουν 20 ευρω χαμηλοτερη τιμη αλλα θα σας τον πιασουν αλλλιως τον κωλο!
    Tο είπες και μόνος σου, '' κατσαπιαδες απατεωνες'' και ΑΣΧΕΤΟΥΣ να σου προσθέσω με στόμφο για να μην περάσει στα ψιλά.
    Πως ξέρεις πως ο λαστιχάς της γειτονιάς μας δεν είναι ένας απο αυτούς τους απατεώνες που ο ίδιος ομολογείς πως υπάρχουν στον κλάδο σου;

    Προσωπικά θεωρώ πως είναι λάθος όποιος μας λέει να μην κάνουμε έρευνα αγοράς για να βρούμε το πιο φθηνό ΙΔΙΟ προϊόν και πως δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην τιμή. Και το ζητάει στην τριτοκοσμική επαγγελματικά χώρα του ''όπου σε αρπάξω''

    Στο κομμάτι της ασχετοσύνης των ''πονηρών πελατών'' vs των ''πονηρών απατεώνων λαστιχάδων'' (το γενικεύω γιατί το γενίκευσες...) σου αντιπαραθέτω τους ''διαβασμένους πελάτες'' που διαβάζουν τεστ ελαστικών πολύ πριν μάθουν να πιάνουν λάστιχα κάποιοι ''επαγγελματίες''. Αυτοί λοιπόν έχουν άλλες απαιτήσεις απο τον ελαστικό μπακάλη που νομίζει πως επειδή είδε κάποιο τουτού ξέρει και το πως κινείται και τι απαιτήσεις ελαστικών έχει. Ο ίδιος μπακάλης ελαστικών δε θα επιμείνει πως κάνει καλύτερη ζυγοστάθμηση και έχει πιο φρέσκα ελαστικά γι αυτό και δικαιούται να ζητήσει ένα 10 - 20% πάνω απο τον άλλον απατεώνα που για το ΙΔΙΟ προϊόν ζητάει λιγότερα είτε γιατί προσαρμόζεται στην αγορά, είτε γιατί ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΙΜΟΣ.
    Το ότι πληρώνεις παίρνεις λοιπόν δεν μπορούμε να το αναφέρουμε όπου ναναι ούτε φυσικά σε φόρουμ που πιστεύω πως οι περισσότεροι είναι αρκετά ψαγμένοι και πολλοί απο αυτούς έχουν διαβάσει πολλά συγκριτικά τεστ στον γκλόμπαλ τύπο.

    Βασικά πιστεύω πως θα συμφωνήσεις μαζί μου παρότι το κείμενο φαίνεται πως σου ασκεί μομφή. Αν ισχύει αυτό θέλω και εγώ να μου πεις τη γνώμη σου για λαστιχάκια σε κάποιο αυτοκίμητο
    it's all a matter of perception

    ο ορισμός του ανθρωπάκου: look on and do nothing

  3. #63
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicksior Προβολή μηνύματος
    Για δες κι εδώ..

    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/
    Παίδες , ίσως δεν δώσατε την πρέπουσα σημασία στο site πιο πάνω , έχει όλα τα λάστιχα αλλά και κριτικές.. Επίσης έχει λάστιχα και για μοτο..

    Νομίζω πως ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια επιλογής. Εμένα για παράδειγμα τα 150.000 Κμ που έκανε ο ταξιτζής με τα χ λάστιχα με αφήνουν αδιάφορο , εκείνον , προφανώς όχι και πολύ καλά κάνει γιατί το ταξί είναι το μαγαζί του και τα μαγαζιά πρέπει να έχουν μειωμένα 'εξοδα.

    Αλλος ταξιδεύει πολύ εθνική , άλλος πατάει πολύ χώμα , άλλος έχει σπορ αμάξι , άλλος φορτηγάκι κλπ

  4. #64
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Tο είπες και μόνος σου, '' κατσαπιαδες απατεωνες'' και ΑΣΧΕΤΟΥΣ να σου προσθέσω με στόμφο για να μην περάσει στα ψιλά.
    Πως ξέρεις πως ο λαστιχάς της γειτονιάς μας δεν είναι ένας απο αυτούς τους απατεώνες που ο ίδιος ομολογείς πως υπάρχουν στον κλάδο σου;

    Προσωπικά θεωρώ πως είναι λάθος όποιος μας λέει να μην κάνουμε έρευνα αγοράς για να βρούμε το πιο φθηνό ΙΔΙΟ προϊόν και πως δεν υπάρχουν σημαντικές διαφορές στην τιμή. Και το ζητάει στην τριτοκοσμική επαγγελματικά χώρα του ''όπου σε αρπάξω''

    Στο κομμάτι της ασχετοσύνης των ''πονηρών πελατών'' vs των ''πονηρών απατεώνων λαστιχάδων'' (το γενικεύω γιατί το γενίκευσες...) σου αντιπαραθέτω τους ''διαβασμένους πελάτες'' που διαβάζουν τεστ ελαστικών πολύ πριν μάθουν να πιάνουν λάστιχα κάποιοι ''επαγγελματίες''. Αυτοί λοιπόν έχουν άλλες απαιτήσεις απο τον ελαστικό μπακάλη που νομίζει πως επειδή είδε κάποιο τουτού ξέρει και το πως κινείται και τι απαιτήσεις ελαστικών έχει. Ο ίδιος μπακάλης ελαστικών δε θα επιμείνει πως κάνει καλύτερη ζυγοστάθμηση και έχει πιο φρέσκα ελαστικά γι αυτό και δικαιούται να ζητήσει ένα 10 - 20% πάνω απο τον άλλον απατεώνα που για το ΙΔΙΟ προϊόν ζητάει λιγότερα είτε γιατί προσαρμόζεται στην αγορά, είτε γιατί ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΙΜΟΣ.
    Το ότι πληρώνεις παίρνεις λοιπόν δεν μπορούμε να το αναφέρουμε όπου ναναι ούτε φυσικά σε φόρουμ που πιστεύω πως οι περισσότεροι είναι αρκετά ψαγμένοι και πολλοί απο αυτούς έχουν διαβάσει πολλά συγκριτικά τεστ στον γκλόμπαλ τύπο.

    Βασικά πιστεύω πως θα συμφωνήσεις μαζί μου παρότι το κείμενο φαίνεται πως σου ασκεί μομφή. Αν ισχύει αυτό θέλω και εγώ να μου πεις τη γνώμη σου για λαστιχάκια σε κάποιο αυτοκίμητο
    δεν θεωρω οτι μου ασκεις καποια μομφη και σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου!

    ΑΛΛΑ:
    δεν ειπα ποτε να μην κανετε ερευνα αγορας!(δες τι εγραψα στον γατο, πιο πισω) οταν λεω για τον λαστιχα της γειτονιας δεν λεω να πας σε αυτον διπλα απο το σπιτι σου, αλλα να επιλεξεις καποιον στην ευρυτερη περιοχη της εδρας σου!
    το να μενεις πχ αργυρουπολη και να βρεις ενα μαγαζι που σου εκανε κλικ στην ηλιουπολη και να γινεις τακτικος πελατης του ακουγεται λογικο!
    αλλα το να μενεις αργυρουπολη και να πας να βαλεις τα λαστιχα τη μια στο κερατσινι και την επομενη φορα να πας στο πικερμι επειδη στα δυο αυτα μαγαζια βρηκες τα λαστιχα 20 ευρω φθηνοτερα εε ειναι λιγο καπως!

    και να σου φερω και ενα παραδειγμα για τις τιμες! εστω μια 4αδα ελαστικα πιρελι 205/55-16! στο μαγαζι που εργαζομαι τα εχουμε 360 ευρω! υπαρχει μαγαζι στην περιοχη ιλιον-αγ.αναργυροι που τ εχει 330! αυτος στην πιρελι κανει πανω απο 800 κομματια το μηνα και με την εκπτωση που πετυχαινει αγοραζει τη συγκεκριμενη 4αδα 260 ευρω!
    εμεις κανουμε με το ζορι 300 και συνεπως με την εκπτωση που πετυχαινουμε τα αγοραζουμε 300! δλδ με 30 ευρω που ειμαστε ακριβοτεροι εχουμε χαμηλοτερο κερδος! (βγαλε και το ΦΠΑ που θα αποδωσουμε απο αυτο το ποσο και δες για τι ποσα παμε) οπως βλεπεις, το οτι καποιος ειναι ακριβοτερος δε σημαινει κατ'αναγκη οτι ειναι και απατεωνας!
    αλλωστε ο κατσαπιας μαστορας φαινεται και απο τον τροπο και το τουπε που θα σου μιλησει!
    ναι υπαρχουν απατεωνες και λαμογια στο κλαδο μου, οπως υπαρχουν και στον δικο σου οπως και σε ολους! δεν ειμαστε ολοι αγιοι! εδω ακομα κι εγω δεν μπορω να ισχυριστω οτι ειμαι ο καλυτερος μαστορας! ναι, μου αρεσει η δουλεια μου! ναι, εχω αισθημα ευθυνης! ναι, θελω καθε αμαξι που φτιαχνω να το φροντιζω σαν να ειναι δικο μου! ΑΛΛΑ! δυστυχως ειμαι υπαλληλος και σαν υπαλληλος εχω υποχρεωση να ακολουθω τη γραμμη του εκαστοτε μαγαζιου που εργαζομαι! (ευτυχως εδω που ειμαι τωρα εχω την ελευθερια να δουλεψω οπως εγω κρινω σωστοτερα)
    να σου πω πως θα ξεχωρισεις τον αληθινο επαγγελματια απο τον κατσαπια-λαμογιο? θα δουλευει και ο ιδιος (δεν θα καθεται σε ενα γραφειο και θα δινει εντολες δλδ) και επισης το μαγαζι του θα ειναι στην πενα και οχι τρωγλη! και θα σου μιλησει ευγενικα, θα ακουσει τη γνωμη σου και θα σου απαντησει τεκμηριωμενα! θα σου δωσει να καταλαβεις οποιαδηποτε τεχνικη πληροφορια ακομα και αν εισαι εντελως ασχετος!

    παμε τωρα στο αλλο που ειπες! ο ψαγμενος πελατης ειναι η χαρα του επαγγελματια, καθως ξερει τι θελει οποτε ειναι κλασεις πιο ευκολο να καταληξει στη πιο συμφερουσα λυση!
    εγω δεν εκρινα τους ψαγμενους! εγω τους ασχετους ξερολες εκρινα! φαεινο παραδειγα ενας μπαρμπας που μας ηρθε πριν κανα 3ηνο, με ενα σταρλετ με 165/70-13 και ηθελε ντε και καλα τογιο γιατι του ειπε λεει ενας ανηψιος του που ασχολειται με αυτοκινητα και ξερει, οτι ειναι καλα στο ντριφτ! τι να του απαντησεις αυτουνου τωρα??
    η καποιοι που ενω εχουν κανει (ετσι λενε) ερευνα στο ιντερνετ μας ζητανε λαστιχα, με ετικετογραφηση Α βροχης, Α οικονομιας, 65 ντεσιμπελ και να εχουν και νυχι! ε δεν υπαρχει ρε παιδια λαστιχο που να τα συδυαζει ολα αυτα μαζι σε κανενα νουμερο! και ενω τους τα εξηγουμε επιμενουν κιολας!!

  5. #65
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicksior Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια επιλογής. Εμένα για παράδειγμα τα 150.000 Κμ που έκανε ο ταξιτζής με τα χ λάστιχα με αφήνουν αδιάφορο , εκείνον , προφανώς όχι και πολύ καλά κάνει γιατί το ταξί είναι το μαγαζί του και τα μαγαζιά πρέπει να έχουν μειωμένα 'εξοδα.

    Αλλος ταξιδεύει πολύ εθνική , άλλος πατάει πολύ χώμα , άλλος έχει σπορ αμάξι , άλλος φορτηγάκι κλπ
    εεε γεια σου! επισης να πω κατι για τα τεστ! τα τεστ τον ελαστικων γινονται σε οριακες συνθηκες γιατι εκει αναδικνυουν τα προτερηματα και τα ελατωματα τους!
    αμα δεν οδηγεις οριακα, γιατι να δωσεις 40 ευρω περισσοτερα για να βαλεις ενα ελαστικο που πηρε μισο βαθμο παραπανω στο τεστ??

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    βασικα αυτο ειναι το μεγα λαθος σας που κανετε οι περισσοτεροι! γυρνατε βολτα τα λαστιχαδικα, που θα βρειτε τη καλυτερη τιμη, και δεν εχετε ενα και μοναδικο στη γειτονια σας που δεν θα το αλλαζετε με τιποτα, με αποτελεσμα να πεφτετε στους κατσαπιαδες απατεωνες που θα σας δωσουν 20 ευρω χαμηλοτερη τιμη αλλα θα σας τον πιασουν αλλλιως τον κωλο!
    μηχανικο πως εχετε εναν μονο και δεν πατε αλλου?? δεν μπορειτε να κανετε το ιδιο και με τον λαστιχα?? να ξερετε τη δουλεια του, και να τον εμπιστευεστε!

    τωρα ας παμε στα περι γνωσεων! αν σου πω οτι δεν υπαρχει προβλημα που το ενα λαστιχο ηταν πιο παλιο τι θα πεις? οτι λεω μαλακιες ετσι?? ελα ομως που οντως δεν παιζει θεμα!! για ψαξτο λιγο! αυτο εννοω για τους ξερολες πελατες!
    στο πρωτο πηγα δευτερη φορα γιατι την πρωτη ηταν οκ και ηταν και στη γειτονια μου οπως ακριβως περιγραφεις
    στον δευτερο θα ξαναπηγαινα (επισης στη γειτονια μου) αν δεν μου εκανε ζημια
    4 <<παλια>> αντεχονται, 2 <<παλια>> και 2 καινουρια παλι αντεχονται αλλα 3 καινουρια και ενα παλιο ειναι απλα ξεπετα...........

  7. #67
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    στο πρωτο πηγα δευτερη φορα γιατι την πρωτη ηταν οκ και ηταν και στη γειτονια μου οπως ακριβως περιγραφεις
    στον δευτερο θα ξαναπηγαινα (επισης στη γειτονια μου) αν δεν μου εκανε ζημια
    4 <<παλια>> αντεχονται, 2 <<παλια>> και 2 καινουρια παλι αντεχονται αλλα 3 καινουρια και ενα παλιο ειναι απλα ξεπετα...........
    ναι ενταξει, φυσικα εσυ πληρωνεις και θες το καλυτερο δε λεω, αλλα τεχνικα δεν εχεις θεμα εφ'οσον με τις νεες γομες στα συγχρονα ελαστικα η γηρανση ξεκιναει απο τη στιγμη που το λαστιχο θα δουλεψει πανω στο αμαξι! το οτι ειχαν διαφορα στο χρωμα ηταν επειδη το 8μηνο λαστιχο ειχε ξεθωριασει το κερι που βαζει το εργοστασιο για να εχει αυτη τη χαρακτηριστικη γυαλαδα το λαστιχο, οχι οτι ειχε θεμα!

    εγω σημερα παρελαβα μια 4αδα γιοκοχαμα στο μαγαζι, το ενα ηταν 1913 και τα υπολοιπα 3113! τι να κανω? ετσι μου τα εστειλε η αντιπροσωπεια! και αν παρει τηλ ο μαστορας να τους κανει παρατηρηση θα του πουν οτι δεν παιζει θεμα, αυτα υπηρχαν και θα του μοστραρουν τη προδιαγραφη της ertro για τις ημερομηνιες! και στα παπαρια της αντιπροσωπειας πως θα τα δωσει στον πελατη τα λαστιχα ο καταστηματαρχης! σου λεει φιλε, ειναι εγκεκριμενα προβλημα σου με τον πελατη, βγαλε το φιδι απο την τρυπα μονος σου!

  8. #68
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    να ξανατονισω βεβαια οτι ΔΕΝ εχω δικο μου μαγαζι, υπαλληλος ειμαι, οποτε δεν εχω καποιο συμφερον, απλα επειδη εχω δει παρα πολλα εκ των εσω για τη λειτουργεια των λαστιχαδικων, προσπαθω να σας εξηγησω καποια πραγματα! εννοειται φυσικα οτι υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος, ευτυχως δεν την εχω ζησει! μια φορα πηγα να δουλεψω σε λαμογιο κατσαπια μαστορα, και αντεξα 4 μερες! (και πολλες ηταν)

    παντως εχει τυχει αρκετες φορες να μου ερχονται αυτοκινητα και να διορθωνω αισχη αλλων λαστιχαδων!

  9. #69
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    μιας και το γενικευσαμε
    1ο περιστατικο φιλος και συναδελφος με sym gts300 παει σε λαστιχαδικο και ο τυπας εκει του δειχνει το μπροστινο(οχι ομως και το πισω)το μπροστα ηταν λιγων εβδομαδων ενω το πισω 10 ετων-2001-και το περιστατικο εγινε περυσι
    ηρθε με μεταθεση μετα απο λιγο και σε βολτα του ανοιξε γαρυφαλλο......ευτυχως χωρις δυσαρεστα
    2ο σε αλλαγη ελαστικων μοτο στο σφιξιμο του μπροστινου με καστανια εσπασε-την εσπασε-η μια απο τις τεσσερις κοντρα του μπροστινου αξονα
    και η απαντηση(πως κανεις ετσι,εχει αλλες τρεις)
    3οεχοντας συνεχεια κουνηματα στο μπροστινο-σε αλλη μοτο απο την παραπανω
    αλλαξα στεφανι γιατι ειχε ενα στραβωμα-ακτινες
    μετα λαστιχο
    μετα δευτερο
    συνεχεια ζυγοσταθμισεις αλλα το τρεμουλο τρεμουλο με βαλιτσα η χωρις,ειχα γεμισει σχεδον ολες τις ακτινες με αντιβαρα
    μεχρι που πηγα σε ενα λαστιχαδικο ΜΟΝΟ για μοτο
    του ειπα το στορυ,τακαρει το μηχανακι,βγαζει την ροδα ξεζανταρει,παιρνει ψαλιδι,κοβει την σαμπρελλα και μου δειχνει το υπαιτιο τζελ που ηταν μεσα
    απειρια και ασχετοσυνη=κακος συνδυασμος

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της makaros33
    Εγγραφή
    16/03/2013
    Μηνύματα
    153
    βασικα αυτο ειναι το μεγα λαθος σας που κανετε οι περισσοτεροι! γυρνατε βολτα τα λαστιχαδικα, που θα βρειτε τη καλυτερη τιμη, και δεν εχετε ενα και μοναδικο στη γειτονια σας που δεν θα το αλλαζετε με τιποτα, με αποτελεσμα να πεφτετε στους κατσαπιαδες απατεωνες που θα σας δωσουν 20 ευρω χαμηλοτερη τιμη αλλα θα σας τον πιασουν αλλλιως τον κωλο!
    μηχανικο πως εχετε εναν μονο και δεν πατε αλλου?? δεν μπορειτε να κανετε το ιδιο και με τον λαστιχα?? να ξερετε τη δουλεια του, και να τον εμπιστευεστε!

    τωρα ας παμε στα περι γνωσεων! αν σου πω οτι δεν υπαρχει προβλημα που το ενα λαστιχο ηταν πιο παλιο τι θα πεις? οτι λεω μαλακιες ετσι?? ελα ομως που οντως δεν παιζει θεμα!! για ψαξτο λιγο! αυτο εννοω για τους ξερολες πελατες![/QUOTE]

    καλησπερα
    φιλε μου δεν φταιμε εμεις που περνουμε σβαρνα τα μαγαζια.αλλα καποια μαγαζια με τον τροπο τους μας κανουν να παρουμε τα βουνα
    περιση τετοια εποχη και μιας και ηθελα και εγω λαστιχα 195/55/15 γιατι απο αττικη θα ανεβενα βορεια ελλαδα πηρα τηλεφωνο γνωστη αντιπροσοποια μιας και τα λαστιχα που ειχα με ειχαν ικανοποιηση αρκετα,μου λετε λιανικη τιμη και παω σε 4 λαστιχαδικα που εχουμε στα μεγαρα ο 1ος μου ειπε 60 ευρω ποιο πανω απο την επισημη τιμη λιανικης + την ζυγοσταθμιση (20€),ο 2ος = ο 3ος λιγο ποιο κατο αποτην τιμη του πρωτου αλα μου χρεωναν εξτρα και για καθε λαστιχο την ζυγοσταθμιση (7€ ) και ο 4ος την ιδια τιμη της επισημης αντιπρωσωπιας και μεσα στην τιμη ηταν και η ζυγοσταθμιση, να διεκρυνησω εδω οτι ο τεταρτος τα λαστιχα που ζηταγα τα εφερνε μονο κατοπην παραγγελιας ενω η 3ης πρωτη τα ειχαν στοκ εκει ,
    και για να ειμαι δικαιος τα λαστιχα που εβαλα ηταν τα Bridgestone τα ασυμετρα ολων των εποχων
    Τελευταία τροποποίηση από makaros33; 05/10/2013 στις 21:36.
    ανακατασκευή σε HONDA GLX 90cc
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=134333[/URL]

  11. #71
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από makaros33 Προβολή μηνύματος
    καλησπερα
    φιλε μου δεν φταιμε εμεις που περνουμε σβαρνα τα μαγαζια.αλλα καποια μαγαζια με τον τροπο τους μας κανουν να παρουμε τα βουνα
    περιση τετοια εποχη και μιας και ηθελα και εγω λαστιχα 195/55/15 γιατι απο αττικη θα ανεβενα βορεια ελλαδα πηρα τηλεφωνο γνωστη αντιπροσοποια μιας και τα λαστιχα που ειχα με ειχαν ικανοποιηση αρκετα,μου λετε λιανικη τιμη και παω σε 4 λαστιχαδικα που εχουμε στα μεγαρα ο 1ος μου ειπε 60 ευρω ποιο πανω απο την επισημη τιμη λιανικης + την ζυγοσταθμιση (20€),ο 2ος = ο 3ος λιγο ποιο κατο αποτην τιμη του πρωτου αλα μου χρεωναν εξτρα και για καθε λαστιχο την ζυγοσταθμιση (7€ ) και ο 4ος την ιδια τιμη της επισημης αντιπρωσωπιας και μεσα στην τιμη ηταν και η ζυγοσταθμιση, να διεκρυνησω εδω οτι ο τεταρτος τα λαστιχα που ζηταγα τα εφερνε μονο κατοπην παραγγελιας ενω η 3ης πρωτη τα ειχαν στοκ εκει ,
    και για να ειμαι δικαιος τα λαστιχα που εβαλα ηταν τα Bridgestone τα ασυμετρα ολων των εποχων
    ??? πως ειναι δυνατον η αντιπροσωπεια να σου εδωσε τιμη λιανικης? μια εταιρεια που πουλαει χονδρικη μονο, και αναλογα τα κομματια που κανει ο καθε πελατης (δλδ το Α μαγαζι μπορει να αγοραζει μια 4αδα λαστιχα 300 ευρω, και το Β λογω περισσοτερων κοματιων να την παιρνει 260), πως μπορουσε να ορισει επισημη τιμη λιανικης? μαλακιες σου ειπαν απο την αντιπροσωπεια φιλε! για να ορισει μια εταιρεια επισημη τιμη λιανικης, θα πρεπει να πουλαει ιδια τιμη σε ολους τους πελατης της ανεξαιρετως, ωστε ολοι να εχουν το ιδιο κερδος! δεν μπορει να μου οριζει λιανικη τιμη πχ για 205/55-16 τα 350 ευρω, ενω εμενα μου τα χρεωνει 320 και στο αλλο μαγαζι τα χρεωνει 270! δεν γινεται! θα με χασει απο πελατη καθως δεν θα εχω κερδος απο αυτα τα λαστιχα! οταν η εργασια μονο για να περασω μια 4αδα ειναι 50 ευρω, δεν προκειται να τα φερω στο μαγαζι για να βαλω 30 ευρω μονο! τωρα για αυτους που σου ειπαν οτι η ζυγοσταθμιση χρεωνεται εξτρα, τους ειπες να πανε να πνιγουνε?? οταν ενα μαγαζι σου δινει τιμη 4αδας εννοειται οτι θα ειναι τοποθετημενα, ζυγισμενα, με καινουριες βαλβιδες! τιποτα λιγοτερο!!!

    οταν λεω βριετε εναν να πηγαινετε μονο σε αυτον, δεν εννοω να πατε στα τυφλα! καντε την ερευνα σας στην ευρυτερη περιοχη σας, και σε αυτον που θα σας κανει κλικ, σε αυτον να μεινετε! και εκει να αλλαξετε και την επομενη φορα, και σε οτι χρειαζεστε απο σερβις εκει να πηγαινετε!

  12. #72
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    παντως η αληθεια ειναι οτι δεν εχετε καθολου αδικο που μας εχετε παρει με κακο ματι.. (χειροτεροι και απο τους ταριφες εχουμε γινει ρε πστμ τα χειροτελα λογια για τους πολιτικους τους ταριφες τους μπατσους και τους λαστιχαδες, τα λεει ο κοσμος ) μερικοι ειναι οντως που σε πιασουν!
    ηρθε μια πελατισσα (σταθερη) στο μαγαζι και ρωτησε για λαστιχα! τιμη 250 ευρω και αλλα 30 η ευθυγραμμιση γιατι το αμαξι ειχε ξεφυγει και τα ετρωγε μονοπαντα, συνολο 280! πηρε τηλ το απογευμα της ιδιας μερας, και ειπε στο αφεντικο μου οτι πηγε λεει ο πατερας της σε ενα αλλο μαγαζι στην περιοχη και ρωτησε (μας ειπε σε ποιο) και του ειπαν 250 επισης και η ευθυγραμμιση δωρο! το συγκεκριμενο μαγαζι, ΔΕΝ εχει ευθυγραμμιση!

  13. #73
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Έτσι πληροφοριακά τελικά για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκε η παροιμία μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις κι ενώ είχα αποκλείσει τα Bridgestone (λόγω κάκιστης εμπειρίας με τα Deathwing στη μηχανή) τελικά έβαλα Bridgestone, τα Τuranza ή κάπως έτσι. Εμένα μου άρεσαν κάτι Continental που είδα αλλά εκτός του ότι ήταν κανα 45άρι πιο ακριβά, ο μάστορας ορκιζόταν στα Bridgestone. Σχετικά με τα όσα αναφέρει ο motomike αποπάνω, επέλεξα κάποιον κοντά στο σπίτι μου για τον οποίο είχα ακούσει καλά λόγια, έβλεπα να έχει πάντα δουλειά και κίνηση αλλά η πρώτη φορά ήταν και η τελευταία, δεν θα τον ξανατιμήσω με την παρουσία μου. Μου έδωσε τιμή €270 με ζυγοστάθμιση και όταν πήγα να τον πληρώσω μου είπε πως τελικά θα μου πάρει €280 γιατί δε μπόρεσε να πάρει την έκπτωση που υπολόγιζε, του είπα να περιμένει να πάω μέχρι το σπίτι να του φέρω το δεκάρικο γιατί όντως τα είχα πάρει ακριβώς τα χρήματα και άλλαξε ξαφνικά γνώμη λέγοντάς μου ότι τελικά θα μου τα αφήσει όσο μου είχε πει γιατί το σκέφτηκε καλύτερα. Το κυριότερο όμως ήταν πως η τεράστια ταμπέλα πίσω από το κεφάλι του Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕΝ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΛΑΒΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ είχε ειρωνικό χαρακτήρα αι μάλλον κάλυπτε κάποια οπή στον τοίχο, αφού η ταμειακή ήταν κλειδωμένη και για απόδειξη ούτε λόγος. Εγώ πάντως αύριο θα του πάω το δεκάρικο που μου χάρισε και θα του ζητήσω την απόδειξη που "ξέχασε" να κόψει για όλο το ποσό και δεν θα με ξαναδεί...

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    επισης ειναι σιγουρο οτι συνηθως την πρωτη φορα που θα πας καπου σου φερονται τουλαχιστον αψογα
    μολις ομως σε θεωρησουν πελατη αρχιζει το

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    παντως η αληθεια ειναι οτι δεν εχετε καθολου αδικο που μας εχετε παρει με κακο ματι.. (χειροτεροι και απο τους ταριφες εχουμε γινει ρε πστμ τα χειροτελα λογια για τους πολιτικους τους ταριφες τους μπατσους και τους λαστιχαδες, τα λεει ο κοσμος ) μερικοι ειναι οντως που σε πιασουν!
    ηρθε μια πελατισσα (σταθερη) στο μαγαζι και ρωτησε για λαστιχα! τιμη 250 ευρω και αλλα 30 η ευθυγραμμιση γιατι το αμαξι ειχε ξεφυγει και τα ετρωγε μονοπαντα, συνολο 280! πηρε τηλ το απογευμα της ιδιας μερας, και ειπε στο αφεντικο μου οτι πηγε λεει ο πατερας της σε ενα αλλο μαγαζι στην περιοχη και ρωτησε (μας ειπε σε ποιο) και του ειπαν 250 επισης και η ευθυγραμμιση δωρο! το συγκεκριμενο μαγαζι, ΔΕΝ εχει ευθυγραμμιση!
    Εντάξει ρε συ μπορει να το πάει και αλλού για ευθυγράμμιση,δεν έγινε τίποτα.
    Συμφωνω όμως σε αυτό που λες.Εγω έχω λαστιχά συγκεκριμένο και πάω πάντα εκεί.απο τιμές παιζει πανω-κατω στα επίπεδα της αγοράς και απο εξυπηρέτηση άψογη.Επίσης για κλαταρισματα,ελεγχο πιέσων πάντα εκεί και χωρις καμια χρέωση.Απλά δεν τον αλλάζω.

    Δε σημαίνει βέβαια οτι δεν ψάχνομαι!
    Πρόσφατα έβαλα στο αυτοκίνητο της κοπέλας μου (Citroen C3 1.1) τα Michelin Energy Saver + με κάποια επιφύλαξη οφείλω να πω αλλά θα δείξει ο χρόνος.Μέχρι στιγμής είναι άριστα και αν μου βγάλουν γυρω στις 30.00 χλμ θα είμαι απολύτα ικανοποιημένος.
    Στο σκούτερ έβαλα τα Metzeler FeelFree τα οποια επίσης δεν είχα σε εκτίμηση,αλλα μετα απο περιπου 2,000 χλμ μπορω να πω οτι είναι ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ...
    Τελευταία τροποποίηση από teo_g7; 06/10/2013 στις 13:50.
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

Σελίδα 5 από 63 ΠρώτοΠρώτο 123456789101555 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 11:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 16:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 15:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 15:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 14:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF