Σελίδα 56 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 6465152535455565758596061 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 826 έως 840 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #826
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    φοραω 832
    κλεινουν 5 χρονια
    σιγουρα δεν ειναι τουρκια
    θα το τσεκαρω αυριο και θα σου πω χωρα
    με εκανες και κατεβηκα κατω παλιοπαιδο
    ....ταιλανδη εγω
    Τελευταία τροποποίηση από toyar; 14/08/2021 στις 22:51.

  2. #827
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333

  3. #828
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    Εσύ δεν ξέρεις.. για λάστιχα αυτοκινήτου μιλάμε εδώ.. ο καθένας στον τομέα του... Oh wait...

  4. #829
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Εσύ δεν ξέρεις.. για λάστιχα αυτοκινήτου μιλάμε εδώ.. ο καθένας στον τομέα του... Oh wait...
    Ακριβως αυτο! Εχει πολλακις "αποδειχθει" σε τουτο εδω το θεμα, οτι εγω ως επαγγελματιας λαστιχας δε γνωριζω το αντικειμενο τοσο καλα οσο ενας πχ μαραγκος η ενας μαναβης.. γι αυτο εχω πλεον σταματησει να εκφερω αποψη..

  5. #830
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Κάπου διάβασα για κατασκευή στην Τουρκία, που δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάζει την αξιοπιστία τους.

    Ο προβληματισμός δεν θα έπρεπε να είναι η αξιοπιστία τους, αλλά το ότι σε αντίθεση με Τουρκία, εδώ στο Γιουνανιστάν ούτε η Falken έχει εργοστάσιο, ούτε η Toyota, ούτε η Renault, ούτε η Fiat...

    Οι... απολίτιστοι Σελτζούκοι και Μογγόλοι, έχουν βιομηχανία ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά από τη δική μας, αλλά δεν πειράζει, εμείς δώσαμε στον κόσμο τη δημοκρατία και τις επιστήμες...

  6. #831
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Η βιομηχανία της Τουρκίας είναι μπροστά όχι λόγω υψηλής τεχνολογίας, αλλά επειδή τεχνογνωσία τρίτων χωρών μεταφέρει την παραγωγή της εκεί, λόγω χαμηλού κόστους εργασίας (260€ ο βασικός μηνιαίος μισθός), ενέργειας και περιορισμένων εργασιακών δικαιωμάτων. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελαν πολλοί Έλληνες να πέσουν ακόμα πιο χαμηλά οι μισθοί και να χαθούν ακόμα περισσότερα εργασιακά δικαιώματα, ώστε να συμφέρει η εγκατάσταση εργοστασίων στη χώρα μας.

    Πάντως αν υπήρχε ελαστικό ελληνικής κατασκευής με καλή ποιότητα, σε λογική τιμή, θα το προτιμούσα.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #832
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η βιομηχανία της Τουρκίας είναι μπροστά όχι λόγω υψηλής τεχνολογίας, αλλά επειδή τεχνογνωσία τρίτων χωρών μεταφέρει την παραγωγή της εκεί, λόγω χαμηλού κόστους εργασίας (260€ ο βασικός μηνιαίος μισθός), ενέργειας και περιορισμένων εργασιακών δικαιωμάτων. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελαν πολλοί Έλληνες να πέσουν ακόμα πιο χαμηλά οι μισθοί και να χαθούν ακόμα περισσότερα εργασιακά δικαιώματα, ώστε να συμφέρει η εγκατάσταση εργοστασίων στη χώρα μας.
    Μαζι με τον βασιλικο ποτιζεται και η γλαστρα,εχουν φτιαξει ντρον,UCAV ,πλωτα τηλεκατευθυνομενα πλοια,μεγεθους περιπολικου, ΤΑΝΚΣ,ΤΟΜΑ,και εμεις ΔΕΝ μπορουμε ή δεν θελουμε να παραξουμε ενα τυφεκιο εφοδου του στρατου.Ολα τ αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #833
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Η βιομηχανία της Τουρκίας είναι μπροστά όχι λόγω υψηλής τεχνολογίας, αλλά επειδή τεχνογνωσία τρίτων χωρών μεταφέρει την παραγωγή της εκεί, λόγω χαμηλού κόστους εργασίας, ενέργειας και περιορισμένων εργασιακών δικαιωμάτων. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήθελαν πολλοί Έλληνες να πέσουν ακόμα πιο χαμηλά οι μισθοί και να χαθούν ακόμα περισσότερα εργασιακά δικαιώματα, ώστε να συμφέρει η εγκατάσταση εργοστασίων στη χώρα μας.
    Ρίξε μια ματιά στην αμυντική βιομηχανία της Τουρκίας για παράδειγμα, και έλα μετά να μου πεις αν έχουν υψηλή τεχνολογία και για ποιο λόγο...

    Είμαστε τυχεροί πάντως που οι πολυεθνικοί κολοσσοί πάνε και επενδύουν και χτίζουν εργοστάσια στην Τουρκία, και στην Ουγγαρία και στην Τσεχία... Λογικά είμαστε λίγο πίσω από την Βόρεια Κορέα από θέμα μισθών και εργασιακών δικαιωμάτων, μιας και εκεί δεν υπάρχει απλά καν πολυεθνική...

  9. #834
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.069
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ρίξε μια ματιά στην αμυντική βιομηχανία της Τουρκίας για παράδειγμα, και έλα μετά να μου πεις αν έχουν υψηλή τεχνολογία και για ποιο λόγο...

    Είμαστε τυχεροί πάντως που οι πολυεθνικοί κολοσσοί πάνε και επενδύουν και χτίζουν εργοστάσια στην Τουρκία, και στην Ουγγαρία και στην Τσεχία... Λογικά είμαστε λίγο πίσω από την Βόρεια Κορέα από θέμα μισθών και εργασιακών δικαιωμάτων, μιας και εκεί δεν υπάρχει απλά καν πολυεθνική...
    Ακριβως το αντιθετο,γι αυτο και ΔΕΝ ερχεται κανεις να επενδυσει στην Ελλαδα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #835
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ακριβως το αντιθετο,γι αυτο και ΔΕΝ ερχεται κανεις να επενδυσει στην Ελλαδα.
    Κανένας; Τι; Ψέματα μας λένε ο Κούλης κι ο Άδωνις;...

  11. #836
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Ο προβληματισμός δεν θα έπρεπε να είναι η αξιοπιστία τους, αλλά το ότι σε αντίθεση με Τουρκία, εδώ στο Γιουνανιστάν ούτε η Falken έχει εργοστάσιο, ούτε η Toyota, ούτε η Renault, ούτε η Fiat...

    Οι... απολίτιστοι Σελτζούκοι και Μογγόλοι, έχουν βιομηχανία ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ μπροστά από τη δική μας, αλλά δεν πειράζει, εμείς δώσαμε στον κόσμο τη δημοκρατία και τις επιστήμες...
    Ας βγάλουμε εξω τα οπλικά συστηματα και βιομηχανία.

    Ως γνωστό μας ειπαν οτι οι πολυεθνικές επιλέγουν χωρες με χαμηλοτερο βιοτικό εργασιακο επίπεδο οπως και φορολογικο καθεστως για την ανάπτυξη των επενδύσεων τους(εργοστάσια). Μας ειπαν οτι οι λογοι ειναι περισσότερο κερδος. Αυτο το λενε ελευθερη αγορα.
    Αυτο που δε μας λενε απο αυτη την πολιτικη οικονομία, ειναι γιατι οι πολυεθνικές προτιμούν (π.χ. toyota) να εχουν εργοστασιο παραγωγης στην Γαλλία, Αγγλία και οχι στην ελλαδα. Η οποία Ελλάδα εντος eu προσφερει την χαμηλοτερη μισθολογική αποζημίωση εναντι των δυτικων eu χωρων.
    Και οχι μονο στις αυτοκινητοβιομηχανίες αλλα σε ποσες αλλες πολυεθνικές βιομηχανικες αλυσίδες.

  12. #837
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Συμφωνίες.
    Η ΕΕ πριν χρόνια τους έκανε εκβιασμό , ή θα φτιάξετε εργοστάσια εδώ ή θα μπει μεγάλος δασμός στις εισαγωγές ΙΧ παραγωγής εκτός ΕΕ.
    Σε ένα τέτοιο νταλαβέρι πολύ πιθανό κάποιες θέσεις εργοστασίων -αν όχι όλες- να ήταν καπαρωμένες χωρίς να αφήσουν επιλογή .
    when life gets complicated... i ride.

  13. #838
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ακριβως το αντιθετο,γι αυτο και ΔΕΝ ερχεται κανεις να επενδυσει στην Ελλαδα.
    Εσυ η εργοδοτης εισαι η εισοδηματιας... Αλλιως δεν δικαιολογειται το να θεωρεις οτι ειμαστε καλα στην ελλαδα απο μισθους και δικαιωματα.. γιατι οταν εγω στα 45 μου με τη τεχνογνωσια και την αντιληψη που μου μου δινουν τα 25+ χρονια πειρας, παιρνω 730 αντι για 1200+ επειδη αυτο ειναι το ελαχιστο που οριζει η νομοθεσια, και 8μιση χρονια στον ιδιο εργοδοτη που κονομαει με τις γνωσεις τις δικες μου καθως αυτος μονο απο λαστιχα ξερει, δεν εχ παρει ουτε μια αυξηση, και αμα κανω παραπονο θα βρεθω ανεργος την ιδια ωρα, ε ΔΕΝ ειμαστε καλα μισθολογικα ρε φιλε... Ουτε δικαιωματα εχουμε..
    Ο λογος που δεν ερχονται επενδυσεις εδω, ειναι η βαρια φορολογια, οχι τα εργασιακα.. αυτα μια χαρα ειναι για τις γαλερες..

  14. #839
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    να συμπληρωσω στη φορολογια τη γραφειοκρατια και τα πολυπλοκα και δυσκαμπτα νομικα πλαισια

  15. #840
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Συμφωνίες.
    Η ΕΕ πριν χρόνια τους έκανε εκβιασμό , ή θα φτιάξετε εργοστάσια εδώ ή θα μπει μεγάλος δασμός στις εισαγωγές ΙΧ παραγωγής εκτός ΕΕ.
    Σε ένα τέτοιο νταλαβέρι πολύ πιθανό κάποιες θέσεις εργοστασίων -αν όχι όλες- να ήταν καπαρωμένες χωρίς να αφήσουν επιλογή .
    Ναι το γνωριζουμε αυτο, αλλα η "μητέρα europa" δεν ειναι αυτη που υποστηρίζει ισάξια τα κράτη μέλη της? στην ελλαδα δεν διανέμει τίποτα βιομηχανικο παρα μονο 3 μήνες τουρισμό, εξοπλιστικά και εξορύξεις. Αυτο σε κάνει να νιώθεις οχι φτωχος συγγενής αλλα χαζός συγγενής.
    Το φορολογικό πλαίσιο που εχουμε ειναι επισης φορεμενο απο e.u.
    Οι πολυεθνικές εχουν ουδετερη βάση, με την κοκακολα και καθε τετοια περίπτωση που χάθηκαν θέσεις, θα μπορούσαν σε επίπεδο συνεργασιών(γιαυτα που αγοράζουμε καταναλώνουμε αντίστοιχα ως πολιτες-κρατος) να παρεχουν ενα εταιρικο ποσοστό που θα επενδύσουν ελλαδα δημιουργοντας καποιες χιλιάδες θέσεων ως επάξια κρατη μελη e.u.
    Δε γίνεται και αφήνεται στην ιδιωτική πρωτοβουλία μονο.

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF