Σελίδα 57 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 7475253545556575859606162 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 841 έως 855 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #841
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    η δικη μας βαρια βιομηχανια ειναι ο τουρισμος λογω θεσης και κλιματος
    οπου οι ευρωπαιοι στελνουν καθε χρονο πολλα εκατομυρια
    τι να το κανεις το εργαστασιο αμα εχεις τη σαντορινη
    τωρα αν εμεις κοιταμε να τα αρπαξουμε μαυρα η με υπηρεσιες της πλακας ειναι δικο μας θεμα

  2. #842
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Εχμμ... το νήμα είναι ελαστικά για αυτοκίνητο .
    Δεν πάτε στον καφενέ ρε παίδες?

  3. #843
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μετά από πολλά χρόνια κυρίως με Bridgestone B360 και τώρα με Continental ContiEcoContact EP, σκέφτομαι για πρώτη φορά να τοποθετήσω στο τέλος του μήνα στο αμάξι λάστιχα Falken Sincera SN110. Διαβάζω καλές κριτικές, ειδικά για φρενάρισμα στο βρεγμένο. Είναι μάλλον ο αντικαταστάτης των SN832.

    Κάπου διάβασα για κατασκευή στην Τουρκία, που δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάζει την αξιοπιστία τους.

    Όπως και στη μοτοσυκλέτα, η χιλιομετρική φθορά του πέλματος δεν με απασχολεί. Κάνω μπόλικα χιλιόμετρα, αλλά το πέλμα δεν τρώγεται με το στυλ οδήγησής μου. Θέλω όμως να είναι ανθεκτικά σε λακκούβες που έχουμε πολλές στους δρόμους μας. Στο αμάξι καταλαβαίνω τη μείωση της απόδοσης των ελαστικών στο φρενάρισμα και στις κλειστές στροφές, ακόμα και στον 1,5 χρόνο. Τώρα κοντεύω 3 χρόνια με αυτά τα λάστιχα και έχω την αίσθηση ότι τον τελευταίο χρόνο λειτουργούν χειρότερα σε σχέση με τα Bridgestone σε αντίστοιχη ηλικία και χρήση.

    Η γνώμη σας;
    Διάσταση δεν μας είπες

  4. #844
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Βάλε τα Falken Sincera SN110.
    Αυτά έχω εγώ τους τελευταίους μήνες σε Σουίφτ.
    Η φαλκεν είναι 5η στο κόσμο ενώ προμηθεύει και εργοστάσια για πρώτη τοποθέτηση.
    Δεν είναι τυχαία εταιρία
    Σε σχέση με τις επιδόσεις σε βρεγμένο,θόρυβο,φρενάρισμα, κατανάλωση και τη τιμή θα τα έλεγα vfm

  5. #845
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    προσωπικά στην αγορά ελαστικών με βοηθάει το παρακάτω site
    https://www.tyrereviews.com/Tyre-Siz...5-14-Tyres.htm
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #846
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    προσωπικά στην αγορά ελαστικών με βοηθάει το παρακάτω site
    https://www.tyrereviews.com/Tyre-Siz...5-14-Tyres.htm
    Πολύ ωραίο! Τα έχει όλα μαζεμένα.

    Μου κάνει εντύπωση που δείχνει τα Continental Premium Contact 5 ψιλο μάπα και εγώ τα είχα (και τα νοιώθω) για καλά (εξαιρουμένου του θορύβου)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #847
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Πολύ ωραίο! Τα έχει όλα μαζεμένα.

    Μου κάνει εντύπωση που δείχνει τα Continental Premium Contact 5 ψιλο μάπα και εγώ τα είχα (και τα νοιώθω) για καλά (εξαιρουμένου του θορύβου)
    Πανω ραφι τα δείχνει Πανο, 85 και 87% δεν τα λες καν μέτρια
    Βεβαια παιζει ρολο και η διάσταση.
    Εχει τύχει ομως ιδιο λαστιχο σε διαφορετική διάσταση να εχει να εχει διαφορές στην δυναμική του συμπεριφορά

  8. #848
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Μοτοσυκλέτα δεν έχω, ας ρωτήσω κάτι εδώ: έχω κάνει περίπου 30000χλμ με τα ελαστικά (165/70/R13) και επιτέλους πήρα απόφαση να αλλάξω θέση τα μπροστά με τα πίσω [edit]όχι χιαστί[/edit] - μόνος μου. Γίνεται ή χρειάζεται καμιά ζυγοστάθμιση για να πατήσουν σωστά; Αν είναι να τρέχω ίσως καλύτερα να βάλω καινούργια.

    Edit2: τα μπροστινά είναι ακόμα ΟΚ αλλά σαφώς πιο φθαρμένα από τα πίσω. Αν τα αλλάξω τώρα, υπάρχει θέμα ασφάλειας; Το συνδυάζω με παλιότερη συζήτηση στο θέμα, ότι τα ελαστικά με την καλύτερη πρόσφυση πρέπει να τοποθετούνται στον πίσω άξονα.


    Επί τη ευκαιρία, να ευχαριστήσω τον Mikes, την προτροπή του οποίου ακολούθησα και έβαλα Petlas στο κουβαδάκι μου. Αξιοπρεπέστατα για την τιμή τους, δε με έχουν προβληματίσει με τη (συνήθως...) λελογισμένη χρήση που τους κάνω.

    Για την αλλαγή κι εγώ τα SN832 έχω βάλει στο μάτι.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 19/08/2021 στις 01:23.

  9. #849
    Μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2019
    Μηνύματα
    252
    Δεν έχει νόημα να αλλάξεις μπρος πίσω αφού έχεις φτάσει τα 30.000 χλμ.
    Αυτό έπρεπε να γίνει πιο νωρίς.
    Πήγαινε να βάλεις καινούρια όταν θα είσαι κοντά στα 40.000 χλμ αν δε τα χεις πολλά χρόνια πανω

  10. #850
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Βάση της δικής μου οδήγησης με χλμ περίπου 40000-60000 το χρόνο τα λάστιχα τα κάνω μπρος πίσω ανά 10000 και έτσι πετυχαίνω μια φυσιολογική φθορά και για τα 4. Όχι δεν χρειάζεται να κάνεις ζυγοστάθμιση ούτε ευθυγράμμιση για την αλλαγή μπρος - πίσω. Μπορείς να το κάνεις και μόνος σου αρκεί να βάζεις πάντα τα δεξιά δεξιά και τα αριστερά αριστερά. Τώρα που έχεις 30000 δεν θα καταφέρεις κάτι γιατί τα μπροστινά σου, έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά. Αν όμως η φθορά τους δεν είναι μεγάλη κάνε την αλλαγή και βλέπεις.

  11. #851
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    έχετε υποψή και αυτό:
    πολλές μάρκες ελαστικών παράγουν φασοναρία οπουδήποτε τα ελάστικά με αμφιλεγόμενη ποιότητα

    παθόν, πάω σε λαστιχάδικο να βάλω τα λάστιχα που επελεξα να μου φέρει κατόπιν παραγγελίας.
    (ο λαστιχάς ήξερε και δε μου είπε τίποτα)
    όταν τα έβαλε πάνω μου λέει:
    κοίτα εμείς εδώ κάνουμε και ευθυγράμμιση με 25ευρώ και θα σου πρότεινα να κάνεις γιατί μπλα-μπλα..
    Με τα πολλά με πείθει (εντομεταξύ το αυτοκίνητο πήγαινε ευθεία πριν)
    το παιρνω με τα "καινουργια" παπούτσια και φέυγω, παρατηρώ οτι κόβει δεξιά.
    μετα απο δεκα λεπτά πάω πίσω και του το λέω το αναβάζει πάνω και ξανακάνει ρύθμιση
    το παιρνω κλέβει πάλι, λιγότερο, πάω εκεί ξανά μου λέει η ιδέα σου είναι, ορίστε οι μετρήσεις στο μηχάνημα..
    το αυτοκινητο συνεχίζει να τραβάει δεξιά, απεπλίστηκα-μπερδεύτικα, σκέφτηκα 1002 πράγματα εναλλακτικά οτι το αυτοκινητο φταίει και όχι η καθευτού παρέμβαση

    τελικά πάω σε ένα προτεινόμενο τεχνικό εξειδικευμένο σε ευθυγραμμίσεις (για ελέγχους κτέο όπως αναφέρει).
    του εξηγώ τι έχει γίνει και μου αναφέρει αυτό που σας προιδέασα, κατασκευάζουν σε συγκεκριμένες χώρες χαμηλότερης ποιότητας ελαστικά.
    Είχε ένα αυτοσχέδιο παχύμετρο για να μετράει διάμετρο τροχού. Και ενώ έχουμε τον ίδιο αερα σε κάθε λάστιχο είδαμε διαφορά απο μισό ως και ένα εκατοστό απο λάστιχο σε λάστιχο. Αλλαξε τα λάστιχα μεταξύ τους θέση, ξαναρύθμισε και το αυτοκίνητο πάει τρένο εκτοτε

    Για αυτό είπα ο λαστιχάς γνώριζε για να προτείνει ευθυγράμμιση πέραν της δεδομένης ζυγοστάθμισης
    εχετε κατα νου μη μπλέξετε
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #852
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333



    Συνεχιστε...

  13. #853
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/02/2018
    Μηνύματα
    256
    Κοιτάξτε και τα VREDESTEIN made in Netherlands, Ολλανδία. Εγώ εχω τα Quatrac pro και είναι πολύ καλά λάστιχα, αλλά όχι για καλοκαίρι Ελλάδα. Έχουν πολλά όπως το Vorti, Sessanta. Κοιτάξτε reviews Kai ρωτήστε

  14. #854
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Προσφατο πάθημα δικό μου: όταν αλλάζετε λάστιχα, φροντίστε να κάνετε και μια βολτα με 120+χαω. Ειδικά πριν από ταξίδι.

    Άλλαξα λάστιχα μια μέρα πριν το ταξίδι του γυρισμου (2000χλμ, μολις την περασμένη παρασκευή). Λόγω ιδιαιτερότητας του αυτοκινήτου οι ζάντες θέλουν αντάπτορα για ζυγοστάθμιση (σκατόγαλλοι, έβαζαν ζάντες χωρίς αφαλό) αλλά ο λάστιχάς για κάποιο λόγο τις πήρε και τις έκανε αλλού ζυγοστάθμιση, εκτός του μαγαζιού του. Όταν γύρισε μου λέει φιλαράκι οι ζάντες σου είναι θεόστραβες! Μου φάνηκε περιεργο καθώς ποτέ δεν είχα νοιώσει κάτι και οι συγκεκριμένες αν και εργοστασιακές είναι επώνυμες και θεόβαρες με αποδεδειγμένη αντοχή. Δεν έδωσα όμως ιδιαίτερη σημασία παρά τα μεγαλούτσικα βαρίδια που είχαν οι ζάντες επάνω.

    Το απόγευμα και λίγο πριν αρχίσω να φορτώνω το αμάξι φεύγω επειγόντως για το εξοχικό να δουμε τι ζημιές έκανε το χθεσινό μπουρίνι. Στον αυτοκινητόδρομο διαπιστώνω ότι από τα 120 το τιμόνι κοσκίνιζε! Τρωω τρελή ξενέρα καθώς την επομενη είχα ταξιδι 2000χλμ, που να ταξιδεψεις έτσι....
    Με βαριά καρδιά ξεκινάω σαββατο πουρνό για Θεσσαλονίκη όπου θα έκανα στάση για να παραλάβω πακέτο φίλου. Απήυδησα, και ήταν μόνο τα πρώτα 200χλμ, είχα άλλα 1800 και με έπιανε ήδη μια απελπισία.
    Λέω σάββατο είναι, δεν μπορεί θα είναι ανοιχτά τα λαστιχάδικα, θα κάνω ακόμα μια ζυγοστάθμιση μπας και σωθεί η κατάσταση. Όντως με πάει ο φίλος μου σε έναν λαστιχά στη γειτονιά του ο οποίος με επιβεβαίωσε ότι έχει αντάπτορα και κάνει μόνος του τη ζυγοστάθμιση.
    Ήδη στην πρώτη ζάντα, με ρώτησε αν όντως είχα κάνει ζυγοστάθμιση κατά την τοποθέτηση! Τελικά η αρχική ήταν ότι ναναι, κατά τα άλλα οι ζάντες μου ήταν θεόστραβες. Που δεν ήταν. Το τιμόνι ηρέμησε και κατάφερα να φτάσω "σπίτι μου" χωρίς πάρκινσον.

    Για την ιστορία έβαλα firestone roadhawk σε 195/55/15. Ξεκίνησα για πιο κινεζιά μιας και θέλω να το αλλάξω το αμάξι αλλά τελικά ανέβηκα λίγο ακόμα σε μπατζετ κι έβαλα πιο επώνυμο για διάφορους λόγους.

  15. #855
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Έβαζα αυτή τη μάρκα σταθερά παλαιότερα,ευχαριστημένος,πολύ γερά λάστιχα.
    Τότε ήταν κατασκευης Ισπανίας αν θυμάμαι καλα,τώρα νομίζω είναι Βιετνάμ δε ξέρω τι παίζει.
    Αν μπορείς ενημέρωσε μας κάποια στιγμή για αίσθηση,κράτημα,αντοχη κλπ.

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF