Σελίδα 59 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 94954555657585960616263 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 871 έως 885 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #871
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Αυτό λέω. Οτι οι γνώμη σου και η δική μου δεν προσφέρουν τίποτα για χρήση στους ελληνικούς δρόμους.

    Κατέβασα σκουτερ στην Ελλάδα, με πρώτης τοποθέτησης κινέζικα λάστιχα, αγορασμένο εδώ στην Γερμανία. Συμπεριφορά εδώ παντού άψογη και φρενάρισμα εξαιρετικό.

    Στην Αθήνα, γλυστραει και μπλοκάρει παντού και αν δεν είχα δει πως λειτουργούν στην Γερμανία, θα έλεγα ότι είναι "σκουπίδια" τα ελαστικά .


    Δεν έχεις άδικο, όμως δεν επαίνεσα την αντοχή τους επειδή έβγαλαν 80κ χλμ σε γερμανικό οδικό δίκτυο αλλά επειδή σε αυτά τα χλμ περιλαμβάνονται και καποια χλμ πίστας.
    Θεωρώ ότι άλλα λάστιχα με πιο μαλακό πλαινο/πέλμα θα είχαν βγει off νωρίτερα.

    Στην Ελλάδα θα έβγαζαν σαφώς λιγότερα χρόνια λόγω καιρού, θα τα "κυνηγουσα" όμως και πιο συχνά.

  2. #872
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μιας και εδώ έχουμε μαζευτεί πολλοί ιερόσυλοι ας πω και εγώ τα δικά μου…

    Πριν 4,5-5 χρόνια είχα φορέσει στο τουτού τα καινούργια τότε Goodyear efficient σε διάσταση 205/55/16… Κάνανε 37.000 χλμ (κάνω λίγα ετησίως) χωρίς κανένα πρόβλημα σε όλες τις συνθήκες και τα ένοιωθα καλά ακόμα και 4 χρόνια μετά την τοποθέτηση. Μου άρεσαν κυρίως γιατί είχαν απορροφητική/μαλακή και αθόρυβη κύλιση και όσες (λίγες) φορές τα πίεσα πραγματικά ήταν προβλέψιμα και προοδευτικά. Μετά από 4,5 χρόνια με μια ενδιάμεση διασταύρωση μπρος-πίσω έφτασε η ώρα να αλλαχτούν - όχι γιατί δεν είχαν πέλμα (θεωρητικά θα βγάζαν πολλά ακόμα) αλλά πλέον είχαν εμφανώς ξεραθεί και ειδικά τον τελευταίο χρόνο είχαν γίνει “τούβλα”… Μιας και ήμουν ικανοποιημένος από αυτά είπα να μην μπω στο ψυχοκουραστικό τρυπάκι νέας επιλογής και να βάλω πάλι τα ίδια. Τελικά πριν λίγο καιρό με 300,00 έβαλα μια τετράδα από την νεότερη έκδοσή τους 2 που εντωμεταξύ είχε γίνει διαθέσιμη… Μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις είναι το ίδιο άριστες όπως και με τα αρχικά…
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 06/09/2021 στις 09:55.

  3. #873
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Καθώς είμαι και εγώ σε αναζήτηση ελαστικών για το αυτοκίνητο, έχετε να προτείνετε κάποιο καλό ελαστικό για τη δύσκολη διάσταση 205/45/17 (grande punto 1.4 t jet 120ps)

    Απαιτήσεις: να μην ξεφεύγει στην τιμή, να είναι τίμιο στο βρεγμένο

    Το αυτοκίνητο κινείται ελάχιστα γι αυτό και δεν θέλω να ξεφύγω στην τιμή. Ουσιαστικά κινείται απλά για να λειτουργεί και να μην είναι 365 μέρες παρκαρισμένο

  4. #874
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Μιας και εδώ έχουμε μαζευτεί πολλοί ιερόσυλοι ας πω και εγώ τα δικά μου…

    Πριν 4,5-5 χρόνια είχα φορέσει στο τουτού τα καινούργια τότε Goodyear efficient σε διάσταση 205/55/16… Κάνανε 37.000 χλμ (κάνω λίγα ετησίως) χωρίς κανένα πρόβλημα σε όλες τις συνθήκες και τα ένοιωθα καλά ακόμα και 4 χρόνια μετά την τοποθέτηση. Μου άρεσαν κυρίως γιατί είχαν απορροφητική/μαλακή και αθόρυβη κύλιση και όσες (λίγες) φορές τα πίεσα πραγματικά ήταν προβλέψιμα και προοδευτικά. Μετά από 4,5 χρόνια με μια ενδιάμεση διασταύρωση μπρος-πίσω έφτασε η ώρα να αλλαχτούν - όχι γιατί δεν είχαν πέλμα (θεωρητικά θα βγάζαν πολλά ακόμα) αλλά πλέον είχαν εμφανώς ξεραθεί και ειδικά τον τελευταίο χρόνο είχαν γίνει “τούβλα”… Μιας και ήμουν ικανοποιημένος από αυτά είπα να μην μπω στο ψυχοκουραστικό τρυπάκι νέας επιλογής και να βάλω πάλι τα ίδια. Τελικά πριν λίγο καιρό με 300,00 έβαλα μια τετράδα από την νεότερη έκδοσή τους 2 που εντωμεταξύ είχε γίνει διαθέσιμη… Μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις είναι το ίδιο άριστες όπως και με τα αρχικά…
    Εχω βαλει 4 φορές gd efficient grip θεωρώ οτι είναι πολύ καλη επιλογή για τους ελληνικούς δρόμους (σημαντικό και περιοχή που μένει ο καθένας). Προσωπικά τα έχω χρησιμοποιησει σε ολες τις συνθήκες βροχές εως πλυμμήρα, χιονια λάσπες και βουνό αρκετά (λογω 4χ4). Τα λάστιχα δουλεύουν αρκετά καλά αλλα πρέπει στη 3ετια να αλλάζεις. Πολύ σημαντικό που αρκετός κόσμος το αγνοεί οσον αφορά το φρενάρισμα πρέπει να έχεις σε πολυ καλή κατάσταση αμορτισέρ και φρένα . Το λάστιχο απο μόνο του δε κάνει διαφορά αν το αμάξι ειναι σουμιές και μπρουμουτιζει και τα φρένα ειναι σε κακή κατάσταση .

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  5. #875
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Σωστά τα λες... Η δική μου αίσθηση είναι ότι τα λάστιχα σε αυτοκίνητα που μένουν εκτός γκαράζ μετά από 3 Ελληνικά καλοκαίρια παίρνουν την κάτω βόλτα ασχέτως χιλιομέτρων. Προσωπικά πάντα αλλάζω πριν ή μόλις κλείσουν 4ετία (και πάντα έχουν ψωμί ακόμα μιας και κάνω 7-8Κ τον χρόνο), αλλά τα τελευταία 2 χρόνια με τα λοκντάουν και όλα τα σχετικά το καθυστέρησα κανένα χρόνο αφού κινιότανε ελάχιστα... Πάντως από φρένα αμορτισέρ κλπ είμαι κάτι παραπάνω από ΟΚ...
    Τελευταία τροποποίηση από THEOD; 07/09/2021 στις 13:34.

  6. #876
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.499
    Τοποθετήθηκαν τα Falken Sincera SN110.

    Το απόγευμα θα τα δοκιμάσω στην ειδική διαδρομή του Αγίου Μερκουρίου. Ήδη αισθάνομαι το αμάξι σαν να έχει πάρει 20 κιλά ροπής επιπλέον και 2g πλευρικής πρόσφυσης.

    Ύστερα από τη μοτοσικλέτα και το αμάξι, την επόμενη εβδομάδα παίρνει σειρά το ποδήλατο, με Kenda K948 που τα έχω συνηθίσει εδώ και 10 χρόνια. Βγάζουν 10.000 χιλιόμετρα περίπου, πριν αρχίσουν να βγάζουν καρούμπαλα και να σκίζονται. Το κυριότερο είναι ότι έχουν προοδευτική απώλεια πρόσφυσης, με καλή πληροφόρηση και προστασία από πλευρικές ολισθήσεις σε ανώμαλο οδόστρωμα. 20€ το ζευγάρι.

    Οπότε για τον επόμενο μήνα μένει να αλλάξω λάστιχα στο καροτσάκι, της λαϊκής, αλλά αυτό έτσι κι αλλιώς δεν το κυκλοφορώ με βροχή.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 20/09/2021 στις 19:31.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  7. #877
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Αποφάσισα σήμερα να αλλάξω λάστιχα στο ΙΧ, καθώς ήρθε η ώρα να αλλάξω τα μαμίσια Nexen, μετά από 3 χρόνια και 52.000 χιλιόμετρα. Είπα να προβώ σε αλλαγή τώρα που μπορώ, και να μην περιμένω το φθινόπωρο, όπως είχα αρχικό πλάνο. Στον πρώτο λαστιχά που πήρα, με πληροφόρησε ότι η τιμή ισχύει έως Πέμπτη, καθώς από Παρασκευή 01/04 θα αλλάξουν -προς τα πάνω εννοείται- οι τιμοκατάλογοι. Η κερδοσκοπία καλά κρατεί! Για την ιστορία, πήγαινα για τα Goodyear EfficientGrip Perfomance 2, αλλά κατέληξα στα Michelin Primacy 4, που τα βρήκα στην ίδια τιμή με τα Goodyear (διάσταση 195/60/16).

  8. #878
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.181
    Καλοπάτητα Γιώργο.

  9. #879
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.706
    ΚΑΙ στα ελαστικά δε νομίζω να μην υπάρχει εταιρεία που να μην έκανε ήδη τις αυξήσεις της. Και θα ακολουθήσουν και άλλες.... όπως άλλωστε στα πάντα.

  10. #880
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Καλοπάτητα Γιώργο.
    Σ ευχαριστώ πολύ Νίκο, σήμερα το πρωί τα τοποθέτησα τελικά, η πρώτη θετική εντύπωση που σχημάτισα είναι πως έχουν πολύ χαμηλή στάθμη θορύβου κύλισης, σε σχέση με τα μαμά κορεάτικα που φόραγε.

  11. #881
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Δηλώνω άσχετος και δεν το έχω ψάξει καθόλου, οπότε θέλω μια γνώμη προς τα που περίπου να κινηθώ.

    2000 Opel Astra G 1.4, το αυτοκίνητο κινείται ελάχιστα 200-300χλμ τον χρόνο. (Και πολλά λέω).
    Αποκλειστικά κοντινές διαδρομές σε ακτίνα 10χλμ από την έδρα του και πολύ σπάνια (μα πάρα πολύ σπάνια)να χρειαστεί να ταξιδέψει.
    Θα βγει είτε σε βρεγμένο, είτε σε στεγνό 1-2 φορές την βδομάδα και δεν φυλάσσεται σε στεγασμένο χώρο, είναι χύμα έξω.

    Ψάχνω λαστιχάκι οικονομικό, αφού δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, όχι όμως "ξύλινο".
    Τώρα φοράει ένα 185/65/15 "Continental Contact κάτι" που έχει κλείσει 5ετία.

    Τα φώτα σας παρακαλώ.

  12. #882
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Δηλώνω άσχετος και δεν το έχω ψάξει καθόλου, οπότε θέλω μια γνώμη προς τα που περίπου να κινηθώ.

    2000 Opel Astra G 1.4, το αυτοκίνητο κινείται ελάχιστα 200-300χλμ τον χρόνο. (Και πολλά λέω).
    Αποκλειστικά κοντινές διαδρομές σε ακτίνα 10χλμ από την έδρα του και πολύ σπάνια (μα πάρα πολύ σπάνια)να χρειαστεί να ταξιδέψει.
    Θα βγει είτε σε βρεγμένο, είτε σε στεγνό 1-2 φορές την βδομάδα και δεν φυλάσσεται σε στεγασμένο χώρο, είναι χύμα έξω.

    Ψάχνω λαστιχάκι οικονομικό, αφού δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις, όχι όμως "ξύλινο".
    Τώρα φοράει ένα 185/65/15 "Continental Contact κάτι" που έχει κλείσει 5ετία.

    Τα φώτα σας παρακαλώ.
    Barum Bravuris 5 με 240 €
    Τελευταία τροποποίηση από dankannn; 19/09/2022 στις 12:08.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  13. #883
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.136
    Αν και τα νουμερα δεν βγαινουν (1-2 φορες τη βδομαδα εντος 10χλμ αλλα 300χλμ ολο το χρόνο; ) είναι προφανές ότι κάνει γενικά ελάχιστα χλμ, λογικά με χαμηλές ταχύτητες.

    Είτε κρατας τα ιδια για 1-2 χρονια είτε το φτηνότερο κινέζικο.

  14. #884
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    814
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Barum Bravuris 5 με 240 €
    Έχεις προσωπική εμπειρία;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Αν και τα νουμερα δεν βγαινουν (1-2 φορες τη βδομαδα εντος 10χλμ αλλα 300χλμ ολο το χρόνο; ) είναι προφανές ότι κάνει γενικά ελάχιστα χλμ, λογικά με χαμηλές ταχύτητες.

    Είτε κρατας τα ιδια για 1-2 χρονια είτε το φτηνότερο κινέζικο.
    Στα νούμερα, για μέσους όρους μιλάω. Τα 10χλμ είναι ακτίνα μετακίνησης από την έδρα του, για να δώσω μια εικόνα των αποστάσεων.
    Μπορεί την μια βδομάδα να κάνει 20 την άλλη καθόλου, ή να κάνει την μια 8 και την άλλη 2.
    Κράτα σαν μπούσουλα τα ετήσια που είναι εκεί γύρω στα 300, πάντα με τις παρούσες συνθήκες.

    Αν δεν είχαν θέμα δεν θα τα άλλαζα, δεν με τρώει να τα ακουμπήσω στον λαστιχά, αλλά σε εκκίνηση σε βρεγμένο ή κακό οδόστρωμα, έχουμε σπινιαρίσματα και άντε αυτό παλεύεται, δεν ξέρω τι θα κάνει σε ενδεχόμενο φρενάρισμα πανικού. (non abs version).

  15. #885
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.541
    Εγω για τοσα χιλιομετρα τον χρονο παντως (στην αρχη νομιζα ηταν typo και ειναι 3 χιλιαδες, αλλα τελικα ειναι 300) θα κοιτουσα σε μεταχειρισμενα, η απλα οτι πιο οικονομικο εχει στην διασταση σου.

    Ειχαμε βαλει στο παρελθον μετα απο παροτρυνση επαγγελματια του χωρου, σε fabia 1.4, κινεζικα, κατω απο την μιση τιμη των επωνυμων, και εβγαλαν 2,5 χρονια (και περιπου 28Κ χιλιομετρα, με το 90% εντος Αττικης), χωρις παρατραγουδα.. Πηγαμε ξανα σε επωνυμα, μετα απο αυτα, αλλα για τετοια χρηση που περιγραφεις, εγω δεν θα κοιτουσα τιποτα ακριβο.

    P.S. Μπορεις να στειλεις ενα μνμ στο μελος mikes που ειναι του χωρου.
    Τελευταία τροποποίηση από Nostradamus; 19/09/2022 στις 14:25.
    Quod me nutrit... me destruit.....

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF