Σελίδα 6 από 63 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #76
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Εντάξει ρε συ μπορει να το πάει και αλλού για ευθυγράμμιση,δεν έγινε τίποτα.
    να στο θεσω λογικα! σε μια τετραδα απο την οποια το κερδος ενος μαγαζιου ειναι 40-45 ευρω (τοσο ειναι στα μικρα νουμερα) θα παει το αμαξι αλλου να πληρωσει 20 ευρω ευθυγραμμιση? δλδ για οοοολο αυτο το μετεριζι θα βγαλει 20 ευρω? για το συγκεκριμενο μαγαζι, δε νομιζω φιλε μου!

    τα μισελεν δεν ειπα οτι δεν εχουν καλο κρατημα! απλα επειδη ειναι υπερευαισθητα, σαπιζουν για πλακα και εχουν 3 φορες μεγαλυτερη πιθανοτητα να σκιστουν σε μια λακουβα η ενα πεζοδρομιο απ'οτι τα αλλα λαστιχα! οποτε για ελλαδα δεεεεν!
    να το θεσω και καπως αλλιως! η goodyear και η pirelli αυτη τη στιγμη, εχοντας εμπιστοσυνη στο προϊον τους, "τρεχουν" καποια προγραμματα, συμφωνα με τα οποια αν μεσα σε ενα χρονο απο την τοποθετηση των ελαστικων γινει καποια μη επισκευασιμη ζημια (σκισιμο, καρουμπαλο κτλ..) ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ, η εταιρεια αντικαθιστα ΔΩΡΕΑΝ το λαβωμενο ελαστικο!
    παρομοια προγραμματα ξεκινησαν προσφατα και η avon αλλα και η sailun (που ειναι κινεζικα)!!
    αν η μισελεν ειναι ο κυριαρχος στα ελαστικα οπως ακουω απο πολλους πελατες να λενε, γιατι δεν κανει και αυτη καποιο τετοιο προγραμμα?? εεεε???

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    θα παει το αμαξι αλλου να πληρωσει 20 ευρω ευθυγραμμιση?
    Είσαι του χώρου και ξέρεις πολύ καλά οτι δεν παίζουν αυτα τα νούμερα μεταξυ "συναδελφων" και δη συνεργαζόμενων.Εδω μερικοί πέρνουν 20€ ευθυγράμμιση μπρος-πίσω σε πελάτες.Οπως και να χει όμως στα υπόλοιπα συμφωνω.Σου λεω και γω δεν τα γουσταρα πολυ τα Μισελεν αλλά τα εβαλα για να εχω και δική μου γνώμη.

    Εγω πιστευω παρα πολύ στην προσωπική αποψη του καθενός για ένα ελαστικό σε συνάρτηση με το οχημα του,τον τρόπο οδηγησης του,τον τύπο δρόμου που κινείται (πόλη,χώμα,εθνική κλπ)
    Φέρτε μου χιλιόμετρα....
    Τα σκούτερ και τα παπια δεν ειναι μηχανές και δεν είναι τρου αντβεντσουρ Taisteal™

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    προσωπικα εχω χρησιμοποιησει 2 σετ michelin energy με συνολικα 110000χλμ σε 7 χρονια
    σαν γομα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, δεν ειχα ομως ουτε σκισιματα ουτε βυζια ουτε καν κλαταρισμα και φυσικα οταν τα πεταξα δεν ηταν σαπια
    δεν καβαλαω ομως ποτε πεζοδρομια

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    παντως η αληθεια ειναι οτι δεν εχετε καθολου αδικο που μας εχετε παρει με κακο ματι.. (χειροτεροι και απο τους ταριφες εχουμε γινει ρε πστμ τα χειροτελα λογια για τους πολιτικους τους ταριφες τους μπατσους και τους λαστιχαδες, τα λεει ο κοσμος ) μερικοι ειναι οντως που σε πιασουν!
    Επειδή δεν παίζουν πολλοί έντιμοι και γνώστες σε κάθε κατηγορία επαγγελματιών πρέπει ο καθένας να μπορεί να τους αναγνωρίσει. Δεν είναι τόσο δύσκολο. Εγώ λαστιχά για μοτο διάλεξα όταν πήγα ν'αλλάξω λάστιχα αρκετών χρόνων (!) σε μηχανή που μόλις είχα αγοράσει. Πουλάω μια γκαρσονιέρα για να συμπληρώσω το ποσό που χρειαζόμουν (για λάστιχα σε 1100ΧΧ) και ξεκινάω βόλτα για να δω τιμές. Ο συγκεκριμένος λοιπόν μου λέει "παλιά λάστιχα αλλά έχουν πατηθεί πολύ λίγο (αλήθεια ήταν), αντέχουν λίγο ακόμα. Έλα όταν τα νιώσεις ν'αρχίσουν να γλυστράνε". Σκέφτηκα να του ζητήσω να παντρευτούμε, μετά θυμήθηκα ότι ήμουν ήδη παντρεμένος. Φεύγοντας βέβαια θυμήθηκα και ότι δεν είμαι gay.

  5. #80
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Είσαι του χώρου και ξέρεις πολύ καλά οτι δεν παίζουν αυτα τα νούμερα μεταξυ "συναδελφων" και δη συνεργαζόμενων.Εδω μερικοί πέρνουν 20€ ευθυγράμμιση μπρος-πίσω σε πελάτες.Οπως και να χει όμως στα υπόλοιπα συμφωνω.Σου λεω και γω δεν τα γουσταρα πολυ τα Μισελεν αλλά τα εβαλα για να εχω και δική μου γνώμη.

    Εγω πιστευω παρα πολύ στην προσωπική αποψη του καθενός για ένα ελαστικό σε συνάρτηση με το οχημα του,τον τρόπο οδηγησης του,τον τύπο δρόμου που κινείται (πόλη,χώμα,εθνική κλπ)
    επειδη ειμαι του χωρου ξερω! εμεις στο μαγαζι πχ παιρνουμε 30 ευρω στους πελατες, και 20 ευρω στα συνεργεια! και εχουμε 5 συνεργεια που συνεργαζομαστε! αλλα η τιμη ειναι αυτη, ασχετα του ποσο θα με πηδηξει ενα αμαξι μεχρι να το ισιωσω! μπορει να χρειαστει να το βαλω στο μηχανημα και 3 φορες! δεν λεμε στον πελατη, "ξερεις ειχε σοβαρο θεμα το αμαξι, και κανει 50 η ευθυγραμμιση" ουτε λεμε, "στο κομπιουτερ το βγαζει σωστο πηγαινε στο συνεργειο να σου βρουν το προβλημα" αν δεν μου καθεται η ευθυγραμμιση! και να παντελονιαζουμε το 30αρι! εσυ απο που ξερεις οτι δεν παιζουν αυτα τα νουμερα?

    στο μαγαζι που αναφερω σε προηγουμενο σχολιο και ειπα οτι αντεξα μονο 4 μερες γιατι ηταν κατσαπιας, χρεωνε την ευθυγραμμιση 25 ευρω, αλλα εβαζε το αμαξι στη ραμπα, και χωρις καν να αφαλισει το τιμονι στο κεντρο, ρυθμιζε μια συγκλιση μπροστα και "ενταξει ετοιμο"! ουτε δοκιμη ουτε τιποτα! 5 λεπτα δουλεια 25 ευρω!

    και σε αυτο που λες για την προσωπικη αποψη εχεις δικιο! λαστιχο που εγω στο αμαξι μου το θεωρω κορυφη, εσυ στο δικο σου μπορει να το θεωρησεις μαπα!

  6. #81
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    προσωπικα εχω χρησιμοποιησει 2 σετ michelin energy με συνολικα 110000χλμ σε 7 χρονια
    σαν γομα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο, δεν ειχα ομως ουτε σκισιματα ουτε βυζια ουτε καν κλαταρισμα και φυσικα οταν τα πεταξα δεν ηταν σαπια
    δεν καβαλαω ομως ποτε πεζοδρομια
    το μυστικο ειναι να μην καταπονεις το λαστιχο και να εισαι παντα τακτικος με τον αερα! αν τον ελεγχεις οποτε το θυμηθεις και δουλευει συνεχως με λαθος πιεση, τοτε δεν θα σου αποδωσει ποτε σωτα το λαστιχο και θα φθαρει γρηγορα! γι αυτο λεω οτι τα μισελεν για ελλαδα δεεεν!
    επισης οταν μιλαω για σαπισμα δεν εννοω να ακουμπας το λαστιχο με το δαχτυλο και να ανοιγεις τρυπα! αν παταγες με το χερι τα πλαινα του λαστιχου μετα το ξεμονταρισμα (μονταρισμενα δεν μπορεις, εμποδιζει ο αερας) εκει να δεις κρυφες ραγαδες που δεν φαινονται....

  7. #82
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2014
    Μηνύματα
    6
    Εδω και 3 μήνες φοράω στο δικό μου ενα 195/60/15 Pirelli P1! Μπορω να σου πω ότι ειμαι αρκετα ικανοποιημένος! Επειδή όμως μιλάμε για αρκετά υψηλό κόστος ρίξε και μια ματια εδώ http://www.dealprice.gr/deal/779/50e...-1?direct=true .
    Ένας φίλος αγόρασε λίγο πριν τα Χριστούγεννα την προσφορά και βρήκε αρκετά καλη τετράδα,..τον βλέπω να βγάζει κανα χρόνο ακόμα. Για μεταχειρισμένα πατάνε πολύ καλα και στις βροχες που έπεσαν τον έβγαλαν ασπροπρόσωπο!

  8. #83
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    και η κλεμπερ γαλλικη ειναι θυγατρικη της μισελεν! καλα λαστιχακια!! και σε καλες τιμες1
    Εν γένει συμφωνώ μαζί σου, πάντα όμως υπάρχουν οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Οσον αφορά τα Michelin, η δική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για πολύ καλά λάστιχα αλλά πράγματι είναι για "ευρωπαϊκούς" δρόμους... Εχω ένα Scenic II, τα λάστιχα που είχε στην αρχή ήταν Dunlop και κρατησαν σχεδον 7 χρονια πολυ καλά. Τα άλλαξα με Michelin, πολύ καλό κράτημα αλλά στα 3 χρόνια θέλουν αλλαγή λόγω εξαιρετικά μεγάλης φθοράς στα πλαϊνά! Για να είμαι ειλικρινής, βέβαια, η χρήση είναι κυρίως στην Αθήνα με τις λακούβες της και συχνό ανέβασμα σε πεζοδρόμιο λόγω παρκαρισμένων οχημάτων. Οπότε λέω να ξαναγυρίσω στα Dunlop ή κάτι τέτοιο, που δεν ξέρω τί είναι γιατί είμαι άσχετος βέβαια. Σε 2 μεγάλα μαγαζιά που πήρα επιμένουν να πάρω Michelin με τη λογική γαλλικό αυτοκίνητο = γαλλικά λάστιχα. Λίγο απλοϊκή αντιμετώπιση και δεν με πείθει. Ο λαστιχάς της γειτονιάς επιμένει στα Kebler ("φθηνα και καλά φιλαράκο") και μάλιστα όχι σε r60 αλλά σε 65 ("σιγά τη διαφορά, ράλλυ θα τρέξεις;").
    Το αποτέλεσμα είναι ότι εδώ και 1 μήνα προσπαθώ να καταλήξω ποιόν να εμπιστευτώ αλλά μάλλον μπερδεύομαι περισσότερο...

  9. #84
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirot Προβολή μηνύματος
    Εν γένει συμφωνώ μαζί σου, πάντα όμως υπάρχουν οι εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Οσον αφορά τα Michelin, η δική μου άποψη είναι ότι πρόκειται για πολύ καλά λάστιχα αλλά πράγματι είναι για "ευρωπαϊκούς" δρόμους... Εχω ένα Scenic II, τα λάστιχα που είχε στην αρχή ήταν Dunlop και κρατησαν σχεδον 7 χρονια πολυ καλά. Τα άλλαξα με Michelin, πολύ καλό κράτημα αλλά στα 3 χρόνια θέλουν αλλαγή λόγω εξαιρετικά μεγάλης φθοράς στα πλαϊνά! Για να είμαι ειλικρινής, βέβαια, η χρήση είναι κυρίως στην Αθήνα με τις λακούβες της και συχνό ανέβασμα σε πεζοδρόμιο λόγω παρκαρισμένων οχημάτων. Οπότε λέω να ξαναγυρίσω στα Dunlop ή κάτι τέτοιο, που δεν ξέρω τί είναι γιατί είμαι άσχετος βέβαια. Σε 2 μεγάλα μαγαζιά που πήρα επιμένουν να πάρω Michelin με τη λογική γαλλικό αυτοκίνητο = γαλλικά λάστιχα. Λίγο απλοϊκή αντιμετώπιση και δεν με πείθει. Ο λαστιχάς της γειτονιάς επιμένει στα Kebler ("φθηνα και καλά φιλαράκο") και μάλιστα όχι σε r60 αλλά σε 65 ("σιγά τη διαφορά, ράλλυ θα τρέξεις;").
    Το αποτέλεσμα είναι ότι εδώ και 1 μήνα προσπαθώ να καταλήξω ποιόν να εμπιστευτώ αλλά μάλλον μπερδεύομαι περισσότερο...
    7 χρόνια κάθησε ο Μπραντ Πιτ στο Θιβέτ, για λάστιχα είναι κομματάκι μεγάλο διάστημα... Πρόσφατα σχετικά ήμουν κι εγώ σε αναζήτηση ελαστικού για το τουτού κι είχα γράψει κι εδώ... έκανα το λάθος να πάω στο λαστιχά της γειτονιάς και όχι εκεί που πήγαινα πάντα και το μετάνοιωσα για πολλούς λόγους, αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο λαστιχάς για τους δικούς του λόγους θα προτείνει το ελαστικό που θέλει να προωθήσει. Ο απατεωνάκος που πήγα εγώ και δεν θα με ξαναδεί (έπρεπε να τον είχα καταλάβει όταν μου είπε ότι μυρίζει τα ελαστικά και από το άρωμα καταλαβαίνει αν το λάστιχο είναι καλό ή μάπα) παρά τις αντιρρήσεις μου επέμενε σε Bridgstone που δεν ήθελα ούτε να τα ακούσω. Με έπεισε και τα έβαλα και τελικά διαπίστωσα όσο έτυχε να είμαι εκεί και να αλλάζω λάστιχα ότι όποιος ερχόταν, με όποιο αμάξι και να ερχόταν, σε ό,τι διάσταση ελαστικού και να ήταν, σε όλους Bridgestone πρότεινε και έβαζε. Ήμουν μεταξύ Dunlop και Continental, για τα πρώτα μου είπε ότι είναι επικίνδυνα κι έχει σκοτωθεί κόσμος από αυτά. Πρόσφατα άλλαξα αμάξι κι από το εργοστάσιο είχε πάνω Dunlop, σε σχέση με τα σκατο-Bridgestone η μέρα με τη νύχτα από κράτημα και θόρυβο κύλισης. Μια φορά παρέβην την αρχή μου να μην ψωνίζω από κάπου που η φάτσα αυτού που το έχει δε μ αρέσει και το πλήρωσα... Συνοψίζω:

    α) Μην πολυεμπιστεύεσαι τον λαστιχά, ιδιαίτερα εάν δεν τον ξέρεις...
    β) Αν ήσουν ευχαριστημένος με τα Dunlop δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεσαι.
    γ) Bridgestone ούτε για λάστιχο σε καρότσι οικοδομής...

  10. #85
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    εγω παντως στην επομενη αλλαγη στο αμαξι μου θα βαλω momo..

  11. #86
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    0
    ωχ... νέα είσοδος στο πάνθεον των υποψηφίων ελαστικών μου
    για ποιό λόγο τα προτιμάς;

  12. #87
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    0
    Εγώ πάντως προτιμώ τα michelin. Κλασική αξία..

  13. #88
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    0
    ως κλασσικός καταναλωτής μετά από σεργιάνι στο ιντερνετ και τα μαγαζιά αποφάσισα να ανοίξω μόλις τώρα το manual του αυτοκινήτου αντί να το κάνω από την αρχή... και διαπίστωσα ότι ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο προτείνει 195/65-15 ή 205/55-16. αυτό σημαίνει ότι μπορώ να βάλω και 205/55/16; και αν ναι, ξέρει κανείς τί διαφορά θα κάνει μία τέτοια αλλαγή;

  14. #89
    Το μπαμπούρι Το avatar του/της Bradipous
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    1.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirot Προβολή μηνύματος
    ως κλασσικός καταναλωτής μετά από σεργιάνι στο ιντερνετ και τα μαγαζιά αποφάσισα να ανοίξω μόλις τώρα το manual του αυτοκινήτου αντί να το κάνω από την αρχή... και διαπίστωσα ότι ο κατασκευαστής στο εγχειρίδιο προτείνει 195/65-15 ή 205/55-16. αυτό σημαίνει ότι μπορώ να βάλω και 205/55/16; και αν ναι, ξέρει κανείς τί διαφορά θα κάνει μία τέτοια αλλαγή;
    Εσυ τι ζαντα φορας;
    TO AVOID HELL-MET ALWAYS WEAR HELMET
    GO AT LEAST ONCE A YEAR TO A PLACE YOU HAVE NEVER BEEN BEFORE!

  15. #90
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bradipous Προβολή μηνύματος
    Εσυ τι ζαντα φορας;
    δεν έχω ιδέα... πάντως μέχρι τώρα είχα λάστιχα 195/65-15 (βοηθάει αυτό; )

Σελίδα 6 από 63 ΠρώτοΠρώτο 12345678910111656 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF