Σελίδα 8 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #106
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    ΠΡΟΣΟΧΗ:
    μην μπερδευεστε με τους δεικτες ταχυτητας! μιλησα για συγκριση μεταξυ ΕΝΟΣ ΙΔΙΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ (πχ 205/55-16 yokohama c-drive 2) με δεικτη Η και V οτι η διαφορα δεν ειναι στη γομα αλλα σε καποιες επιμερους ενισχυσεις του σκελετου ωστε να αντεξει τις καταπονησεις της παραπανω ταχυτητας!

    δεν συγκρινα δυο διαφορετικα ελαστικα διαφορετικων διαστασεων και διαφορετικων δεικτων, που ουτως η αλλως εχουν διαφορετικη γομα μεταξυ τους! (αλλες γομες η ντανλοπ πχ και αλλες η μισελεν)

  2. #107
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    0
    τείνω να επιλέξω τα Dunlop bluresponse 195/65/15... όπως σωστά είπε και ο bradipous αφού αυτά είχε από την αρχή το Scenic μου και ήμουν ευχαριστημένος, μάλλον είναι μια σωστή επιλογή.
    βέβαια ομολογώ ότι και η περίπτωση των momo που ανέφερε ο πολύπειρος mikes με έβαλε σε σκέψεις!

  3. #108
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirot Προβολή μηνύματος
    τείνω να επιλέξω τα Dunlop bluresponse 195/65/15... όπως σωστά είπε και ο bradipous αφού αυτά είχε από την αρχή το Scenic μου και ήμουν ευχαριστημένος, μάλλον είναι μια σωστή επιλογή.
    βέβαια ομολογώ ότι και η περίπτωση των momo που ανέφερε ο πολύπειρος mikes με έβαλε σε σκέψεις!
    η momo γνωστη εταιρια απο τη κατασκευη ζαντων και αγωνιστικων/βελτιωτικων αξεσουαρ, κατασκευαζει ελαστικα στο εργοστασιο της στην κινα (ολο το R&D γινεται στην ιταλια ομως, κινα ΜΟΝΟ η κατασκευη και αυτη με τα ιταλικα στανταρντς) τα οποια ομως στην ευρωπαϊκη αγορα ειναι σχετικα νεα! τα λαστιχα της ειναι αρκετα αξιολογα και αξιοπρεπη και η τιμες τους ειναι αρκετα χαμηλες σε σχεση με τον ανταγωνισμο στις περιεργες διαστασεις (που δεν κινουνται πολυ) και χαμηλοτερες μεν αλλα οχι τρελες διαφορες στις πολυ κινησιμες.. η διασταση σου ειναι αρκετα κινησιμη και συνεπως για μια διαφορα τιμης της ταξης των 30-40 ευρω θεωρω οτι ειναι καλυτερο να επιλεξεις μια απο τις μεγαλες γνωστες μαρκες με πολυετη πειρα στο χωρο! (προτεινω yokohama c-drive 2, pirelli p1, και toyo cf 2 ή nanoenergy) αμα φορουσες καμια περιεργη διασταση (πχ 205/50-17 οπως φοραω εγω) με τα επωνυμα brands να παιζουν στα 650-700 ευρω και τα momo στα +/-400 τοτε δεν το συζητουσα!!

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Καλημέρα Μιχάλη.Ρίξε καμιά γνώμη για ελαστικό 225 40 18,δείκτη W ή Y.
    Όχι τίποτα Wanli,αλλά ούτε και R 888.

  5. #110
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα Μιχάλη.Ρίξε καμιά γνώμη για ελαστικό 225 40 18,δείκτη W ή Y.
    Όχι τίποτα Wanli,αλλά ούτε και R 888.
    pirelli p zero nero gt και toyo t1 sport για καλα, petlas και momo για οικονομικα!

  6. #111
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    0
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    η momo γνωστη εταιρια απο τη κατασκευη ζαντων και αγωνιστικων/βελτιωτικων αξεσουαρ, κατασκευαζει ελαστικα στο εργοστασιο της στην κινα (ολο το R&D γινεται στην ιταλια ομως, κινα ΜΟΝΟ η κατασκευη και αυτη με τα ιταλικα στανταρντς) τα οποια ομως στην ευρωπαϊκη αγορα ειναι σχετικα νεα! τα λαστιχα της ειναι αρκετα αξιολογα και αξιοπρεπη και η τιμες τους ειναι αρκετα χαμηλες σε σχεση με τον ανταγωνισμο στις περιεργες διαστασεις (που δεν κινουνται πολυ) και χαμηλοτερες μεν αλλα οχι τρελες διαφορες στις πολυ κινησιμες.. η διασταση σου ειναι αρκετα κινησιμη και συνεπως για μια διαφορα τιμης της ταξης των 30-40 ευρω θεωρω οτι ειναι καλυτερο να επιλεξεις μια απο τις μεγαλες γνωστες μαρκες με πολυετη πειρα στο χωρο! (προτεινω yokohama c-drive 2, pirelli p1, και toyo cf 2 ή nanoenergy) αμα φορουσες καμια περιεργη διασταση (πχ 205/50-17 οπως φοραω εγω) με τα επωνυμα brands να παιζουν στα 650-700 ευρω και τα momo στα +/-400 τοτε δεν το συζητουσα!!
    ευχαριστώ για τις συμβουλές! φαντάζομαι εννοείς ότι θεωρείς αυτά κατάλληλα για το δικό μου αυτοκίνητο... Scenic II για Αθηναϊκούς δρόμους με πολλές λακούβες και καθημερινό ανέβασμα σε πεζοδρόμιο...
    παρατήρησα ότι τα yokohama οι περισσότεροι (και σε αυτό το φόρουμ) τα θεωρούν μη ικανοποιητικά, ειδικά σε βρεγμένο οδόστρωμα. τα δε toyo πολύ δυσεύρετα είναι, ειδικά online!
    τα dunlop λές οχι; (και είχα σχεδόν καταλήξει )

  7. #112
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα Μιχάλη.Ρίξε καμιά γνώμη για ελαστικό 225 40 18,δείκτη W ή Y.
    Όχι τίποτα Wanli,αλλά ούτε και R 888.
    Φοραμε ιδια λαστιχα
    Εγω ειμαι τετρακουνητος
    Φοραγα (οπως το πηρα)michelin τσ φυτιλιασα γρηγορα και ηταν πανακριβα ακομα και προ κρισης
    Μετα kumho ecsta sport ποιο σκληρα μεγσλυτερη αντοχη και διαρκεια
    Τριτη αλλαγη σε federal595 evo τιμιο λαστιχο
    Ουτε σκληρο ουτε μαλακο
    Στο στεγνο ειναι οκ
    Αν και σε subaro φορουμ λενε οτι οταν παραζεσταθει σσπουνιαζει δεν το πηγα ως εκει,ουτε μπηκα πιστα με αυτα
    Σκληρο προφιλ αλλα δεν εχουν προστασια ζαντας(τα kumho ειχαν)
    Στο βρεγμενο και με αρκετη πιεση ελαφρωνει το τιμονι και υπαρχει υποψια γλιστρηματος με τα 4
    Αλλα για 350 η τετραδα φανταζουν πταισματα ολα αυτα

  8. #113
    με τα exalto2 πραγματικά έχω πάθει πλάκα.έρωτας.Κρίμα που δεν βγαίνουν πλέον
    Συνέχεια στα όρια το αμάξι δεν με πρόδωσαν ποτέ
    Αυτή τη φορά με βλέπω για Sport3 σε 205/55/16

  9. #114
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Φοραμε ιδια λαστιχα
    Εγω ειμαι τετρακουνητος
    Φοραγα (οπως το πηρα)michelin τσ φυτιλιασα γρηγορα και ηταν πανακριβα ακομα και προ κρισης
    Μετα kumho ecsta sport ποιο σκληρα μεγσλυτερη αντοχη και διαρκεια
    Τριτη αλλαγη σε federal595 evo τιμιο λαστιχο
    Ουτε σκληρο ουτε μαλακο
    Στο στεγνο ειναι οκ
    Αν και σε subaro φορουμ λενε οτι οταν παραζεσταθει σσπουνιαζει δεν το πηγα ως εκει,ουτε μπηκα πιστα με αυτα
    Σκληρο προφιλ αλλα δεν εχουν προστασια ζαντας(τα kumho ειχαν)
    Στο βρεγμενο και με αρκετη πιεση ελαφρωνει το τιμονι και υπαρχει υποψια γλιστρηματος με τα 4
    Αλλα για 350 η τετραδα φανταζουν πταισματα ολα αυτα
    Κοίτα,σίγουρα δεν θα πήγαινα σε budget ελαστικό,γιατί σε θέμα ασφάλειας και αξιοπιστίας είμαι απόλυτος.
    Τώρα φοράω Continental Sc3,και έμεινα ικανοποιημένος.
    Πλέον σκέπτομαι sc5 ή Toyo, αλλά ακούω και άλλες απόψεις.

  10. #115
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Φοραμε ιδια λαστιχα
    Εγω ειμαι τετρακουνητος
    Φοραγα (οπως το πηρα)michelin τσ φυτιλιασα γρηγορα και ηταν πανακριβα ακομα και προ κρισης
    Μετα kumho ecsta sport ποιο σκληρα μεγσλυτερη αντοχη και διαρκεια
    Τριτη αλλαγη σε federal595 evo τιμιο λαστιχο
    Ουτε σκληρο ουτε μαλακο
    Στο στεγνο ειναι οκ
    Αν και σε subaro φορουμ λενε οτι οταν παραζεσταθει σσπουνιαζει δεν το πηγα ως εκει,ουτε μπηκα πιστα με αυτα
    Σκληρο προφιλ αλλα δεν εχουν προστασια ζαντας(τα kumho ειχαν)
    Στο βρεγμενο και με αρκετη πιεση ελαφρωνει το τιμονι και υπαρχει υποψια γλιστρηματος με τα 4
    Αλλα για 350 η τετραδα φανταζουν πταισματα ολα αυτα
    Κοίτα, σίγουρα δεν θα πήγαινα σε budget ελαστικό γιατι σε θέματα ασφάλειας και αξιοπιστίας είμαι απόλυτος.
    Τώρα φοράω Continental SC3 και έμεινα ικανοποιημένος.
    Πλέον κοιτάω SC5 ή ΤΟΥΟ,αλλά ακούω όλες τις απόψεις!
    Αλήθεια Μιχάλη, τα T1R σε σχέση με τα T1 sport τι διαφορές έχουν?

  11. #116
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Για τι αυτοκινητο μιλαμε?
    Χρηση?
    Γενικα οι εξ ανατολων γομες ειναι ποιο σκληρες απο τις ευρωπαικες

  12. #117
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια Μιχάλη, τα T1R σε σχέση με τα T1 sport τι διαφορές έχουν?
    Δεν ξέρω τα Τ1 Sport, αλλά από τα T1R είμαι ευχαριστημένος. Σε Octavia 1.8T είναι πολύ καλά, ειδικά στο βρεγμένο και ειδικά για την τιμή τους.
    Σε σχέση με άλλα λάστιχα εχουν πολύ μαλακά πλαινά και θέλουν μεγαλύτερη πίεση απο την συνηθισμένη, αλλιώς το αυτοκίνητο 'πλέει' λίγο.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #118
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spirot Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ για τις συμβουλές! φαντάζομαι εννοείς ότι θεωρείς αυτά κατάλληλα για το δικό μου αυτοκίνητο... Scenic II για Αθηναϊκούς δρόμους με πολλές λακούβες και καθημερινό ανέβασμα σε πεζοδρόμιο...
    παρατήρησα ότι τα yokohama οι περισσότεροι (και σε αυτό το φόρουμ) τα θεωρούν μη ικανοποιητικά, ειδικά σε βρεγμένο οδόστρωμα. τα δε toyo πολύ δυσεύρετα είναι, ειδικά online!
    τα dunlop λές οχι; (και είχα σχεδόν καταλήξει )
    yokohama toyo και pirelli τα εχω δοκιμασει και ο ιδιος σε δικα μου αυτοκινητα και ειναι οτι καλυτερο εχω βαλει ποτε! το χειροτερο λαστιχο που εχω φορεσει ηταν το michelin pilot exalto 2! οσο για αυτο που αναφερεις οτι πολλοι εδω τα θεωρουν μη ικανοποιητικα, σε παραπεμπω σε αυτο το σχολιο και στο οτι εχω ιδια πειρα, και ΚΑΝΕΝΑΣ πελατης δεν εχει κανει ποτε παραπονα για αυτα τα λαστιχα!

    στα dunlop δεν λεω οχι, απλα επειδη εχω να δουλεψω με αυτη τη μαρκα μια 5ετια κοντα, δεν μπορω να εχω αποψη τι μερος του λογου ειναι τα νεα της μοντελα!
    Τελευταία τροποποίηση από mikes; 11/03/2014 στις 21:23.

  14. #119
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Αλήθεια Μιχάλη, τα T1R σε σχέση με τα T1 sport τι διαφορές έχουν?
    το T1R ειναι πελμα φορας, ενω το T1 sport ειναι ασυμετρης χαραξης και εχει πιο σπορτ καταβολες!
    προσωπικα το θεωρω καλυτερο για τη διασταση σου!

  15. #120
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά!
    Το αυτοκίνητο είναι Octavia Rs.
    Για τα T1R έχω ακούσει θετικά σχόλια, απλά φοβάμαι αυτό που λέει ο σαπίλας με τα μαλακά πλαινα,γιατί μιλάμε για 40 προφιλ.Τα eagle F1 που φοραγα κάποτε πέταγαν βυζια.Τα conti πότε.Θα δω τις διαφορές σε τιμές,θα κάνω την έρευνα αγοράς και θα σας ενημερώσω.Γενικά το ψάχνω λίγο ενδελεχώς γιατί πάω για ολική ανανέωση στησίματος, ανάρτηση,αντιστρεπτικες,σινεμπλοκ κλπ..

Σελίδα 8 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 3456789101112131858 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF