Σελίδα 38 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 28333435363738394041424348 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 556 έως 570 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #556
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Φίλτατε, όλες τις άλλες χώρες τις γουστάρουμε, προσωπικά εγώ μόνο τούρκικα δεν θέλω, κι όχι λόγω Δράμαλη ή Αλή Πασά ή άλωσης της Κωνσταντινούπολης, ή δεν ξέρω κι εγώ τι... αυτά τα αφήνω για ούγκανα και λάτρεις των χρυσών αυγών. Κι εγώ πρόσφατα έριξα απίστευτο γέλιο και δεν κρατήθηκα, με γνωστό μου λαστιχά που έβγαλε ένα πύρινο λόγο κατά της Τουρκίας και των τουρκικών σήριαλ και των τούρκικων προϊόντων και δεν συμμαζεύεται, κι όταν τον ρώτησα που κατασκευάζονται τα Petlas που είχε τίγκα στο μαγαζί, ψιθύρισε "στην Τουρκία" και κατάπιε την γλώσσα του... όπως γελάω και με κάτι παιδάκια εδώ μέσα που πουλάνε πνεύμα και πετάνε ατάκες του στυλ "εγώ δεν έχω κολλήματα με μάρκες αλλά μηχανή BMW δεν έχω καβαλήσει ποτέ κι ούτε πρόκειται", δυστυχώς scripta manent και εκθέτουν ανεπανόρθωτα...

    Δεν αμφισβήτησε κανείς (εγώ τουλάχιστον) την ποιότητα και την αξιοπρέπεια των Petlas ή των Lassa και μακάρι να φτάναμε στο μικρό νυχάκι των Τούρκων σε βαριά βιομηχανία, αμυντική βιομηχανία, επιχειρηματικότητα, οι όποιες συγκρίσεις απλά δεν υπάρχουν... Υπάρχουν όμως κι άλλα αξιοπρεπέστατα λάστιχα και προτιμώ να βάλω Falken ή Riken ή Kleber από τα τούρκικα, για λόγους που δεν έχει νόημα να αναφέρω εδώ μιας και βλέπω πως δεν υπάρχει διάθεση για σοβαρή συζήτηση...

    Υ.Γ. To Fiat Tipo δεν είναι τίποτα, να δεις γέλιο που έχω κάνει με περήφανους ιδιοκτήτες Toyota Yaris made in Turkey...
    βασικα δε μιλαω αποκλειστικα για τα τουρκικα λαστιχα.. μιλαω για τη κακομοιρια του ελληναρα καταναλωτη που απαξιωνει με χαρακτηριστικη ευκολια αξιοπρεπεστατα προϊοντα επειδη η χωρα κατασκευης τους οποια κι αν ειναι, εχει κανει κατι οτιδηποτε κι αν ειναι αυτο εναντια στη πατριδα του και τη νοοτροπια του...
    και ολο αυτο πεφτοντας μαλιστα σε αντιφασεις οπως το να σκαει μυτη στο μαγαζι με τη μεσεντες και να λεει οτι δε θελει κοντινεταλ γιατι δε γουσταρει τη π@@τανα τη μερκες με αυτα που μας κανει και δε θελει να πανε τα λεφτα του στους γερμαναραδες...

    για μενα το να να μην πινει καποιος κοκακολα επειδη ειναι μαλακας ο τραμπ η να απορριπτει τα τουρκικα προϊοντα επειδη μας κανει κονξες ο ερντογαν (παρολο που η τουρκικη αγορα αποροοφα ενα μεγαλο μερος της ελληνικης παραγωγης σε αγαθα), μου δειχνει ατομο με οχι και τοσο ισορροπημενη σκεψη..
    σορυ, αλλα εγω οταν παω να αγορασω ενα προϊον, το λογικο για μενα ειναι να το κρινω βαση των τεχνικων η οποιων αλλων χαρακτηριστικων και του κατα ποσο καλυπτει τις αναγκες μου, και οχι βαση του τι κακο εχει κανει κατα καιρους η χωρα κατασκευης του στη πατριδα μου..

  2. #557
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Θα έπρεπε να ντρέπεσαι που βάζεις οτιδήποτε άλλο πάνω από την πατρίδα σου. Πόσο μάλλον ένα προϊόν!!11112

    Ντρέπομαι εγώ για σένα. Να.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 20/04/2018 στις 21:10.
    Life begins at 45°.

  3. #558
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω τους γερμανους δεν τους παω αλλα οταν πηρα ηλεκτρικα για το σπιτι τους εμπιστευτικα (δεν υπηρχαν γιαπωνεζικα) και τα πληρωσα και καλα
    ε....δεν εχει μεινει τπτ να μη χαλασει
    για οχημα δεν συζηταμε καν


    τωρα χωρις πλακα σε 175/65-14 τα falken ειναι παντου ισαξια η καλυτερα απο τα michelin και 20% φθηνοτερα

  4. #559
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    βασικα δε μιλαω αποκλειστικα για τα τουρκικα λαστιχα.. μιλαω για τη κακομοιρια του ελληναρα καταναλωτη που απαξιωνει με χαρακτηριστικη ευκολια αξιοπρεπεστατα προϊοντα επειδη η χωρα κατασκευης τους οποια κι αν ειναι, εχει κανει κατι οτιδηποτε κι αν ειναι αυτο εναντια στη πατριδα του και τη νοοτροπια του...
    και ολο αυτο πεφτοντας μαλιστα σε αντιφασεις οπως το να σκαει μυτη στο μαγαζι με τη μεσεντες και να λεει οτι δε θελει κοντινεταλ γιατι δε γουσταρει τη π@@τανα τη μερκες με αυτα που μας κανει και δε θελει να πανε τα λεφτα του στους γερμαναραδες...

    για μενα το να να μην πινει καποιος κοκακολα επειδη ειναι μαλακας ο τραμπ η να απορριπτει τα τουρκικα προϊοντα επειδη μας κανει κονξες ο ερντογαν (παρολο που η τουρκικη αγορα αποροοφα ενα μεγαλο μερος της ελληνικης παραγωγης σε αγαθα), μου δειχνει ατομο με οχι και τοσο ισορροπημενη σκεψη..
    σορυ, αλλα εγω οταν παω να αγορασω ενα προϊον, το λογικο για μενα ειναι να το κρινω βαση των τεχνικων η οποιων αλλων χαρακτηριστικων και του κατα ποσο καλυπτει τις αναγκες μου, και οχι βαση του τι κακο εχει κανει κατα καιρους η χωρα κατασκευης του στη πατριδα μου..

    Αντεπιχειρήματα υπάρχουν, αλλά επειδή ο ggs παραπάνω έχει δίκιο ότι θα πάει αλλού η συζήτηση ενώ ο σκοπός του παρόντος thread είναι άλλος, βάζω εδώ τελεία.

  5. #560
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Θα έπρεπε να ντρέπεσαι που βάζεις οτιδήποτε άλλο πάνω από την πατρίδα σου. Πόσο μάλλον ένα προϊόν!!11112

    Ντρέπομαι εγώ για σένα. Να.


  6. #561
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εγω τους γερμανους δεν τους παω αλλα οταν πηρα ηλεκτρικα για το σπιτι τους εμπιστευτικα (δεν υπηρχαν γιαπωνεζικα) και τα πληρωσα και καλα
    ε....δεν εχει μεινει τπτ να μη χαλασει
    για οχημα δεν συζηταμε καν


    τωρα χωρις πλακα σε 175/65-14 τα falken ειναι παντου ισαξια η καλυτερα απο τα michelin και 20% φθηνοτερα
    ισαξια δε τα λες, αλλα για τις ελληνικες συνθηκες σιγουρα τα λες καλυτερα...

  7. #562
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εννοεις λιγοτερο ευαισθητα;
    γιατι και σε αποδοση μια χαρα ειναι και σε θορυβο

  8. #563
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    εννοεις λιγοτερο ευαισθητα;
    γιατι και σε αποδοση μια χαρα ειναι και σε θορυβο
    εννοω σε αποδοση και αντοχη γενικα.. η φαλκεν εχει αξιοπρεπεστατα λαστιχα, κι εγω ανετα θα τα προτιμουσα αντι των μισελεν τα οποια θεωρω αδικαιολογητα υπερεκτιμημενα οσον αφορα τις ελληνικες συνθηκες..

  9. #564
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Έβαλα PT741 σε εξαιρετική τιμή και μετά πούλησα το αυτοκίνητο. BEAT THAT!

    Έκανα γύρω στα 150 χλμ με αυτά. Καλά μου φάνηκαν.
    Life begins at 45°.

  10. #565
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έβαλα PT741 σε εξαιρετική τιμή και μετά πούλησα το αυτοκίνητο. BEAT THAT!

    Έκανα γύρω στα 150 χλμ με αυτά. Καλά μου φάνηκαν.
    εγω μετα απο 2μιση χρονια και περιπου 20000 χλμ χρησης εχω να πω οτι δεν τα αλλαζω με τιποτα αλλο

  11. #566
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    225/45-17....
    petlas η falken;

  12. #567
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    225/45-17....
    petlas η falken;
    falken σε αυτη τη κατηγορια δεν εχω δουλεψει να σου πω την αληθεια, το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι παραπονο δεν εχει ακουστει και οι γνωμες λενε πως εχει και εδω πολυ καλο λαστιχο
    petlas που σε 17αρι φοραω και στο δικο μου και το εχω δουλεψει, εμενα μου αρεσει πολυ σαν λαστιχο, το εχουμε βαλει σε δυνατα και βαρια αμαξια (lancer evo x, bmw 330 κτλ) και εχουν μεινει ευχαριστημενοι, (γι αυτο και επιμενω σε αυτο το λαστιχο, επειδη το γνωριζω)
    απο την αλλη ομως εχει ακουστει οτι το falken ειναι πιο καλο στη "παιχνιδιαρικη" οδηγηση

  13. #568
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    υπαρχουν κατι μοντελα που ζητανε τετοια διασταση χωρις ουτε το βαρος ουτε τα αλογα (citroen c4 1,6) και δεν ξερω κατα ποσο δουλευουν σωστα γιατι εχουν και θηριωδεις δεικτες ταχυτητας

  14. #569
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.330
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    υπαρχουν κατι μοντελα που ζητανε τετοια διασταση χωρις ουτε το βαρος ουτε τα αλογα (citroen c4 1,6) και δεν ξερω κατα ποσο δουλευουν σωστα γιατι εχουν και θηριωδεις δεικτες ταχυτητας
    δεν ειναι τοσο προβλημα οι δεικτες.. το οτι ενα λαστιχο ειναι σχεδιασμενο να αντεξει σε υψηλες ταχυτητες δε σημαινει οτι δε μπορει να δουλεψει χαμηλα.. στην ελλαδα η ασφαλτος ειναι το προβλημα στη προσφυση, οχι ο δεικτης ταχυτητας του ελαστικου..
    παντως καποιες (λιγες) εταιρειες για να καλυψουν τις περιπτωσεις που αναφερεις βγαζουν παραγωγη σε αυτη τη διασταση και τις "μεσαιες" σειρες τους (πχ η pirelli to p7 cint.)

  15. #570
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677

    Άχρηστο μπροστά αριστερό ελαστικό, τι κάνουμε;

    Γεια στους ειδικούς. Βρήκα σε μια γωνία και σκίστηκε το μπροστά αριστερό ελαστικό. Δεν σηκώνει επιδιόρθωση. Η ρεζέρβα μου είναι κανονικό ελαστικό αλλά άλλη μάρκα από τα υπόλοιπα. Χρησιμοποιείται για πρώτη φορά και επομένως δεν έχει κάνει χλμ. Τα τρία εναπομείναντα λάστιχα έχουν ακόμα ψωμί. Τι προτείνετε ως την πιο οικονομική λύση;
    Φύγαμε...

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF