Σελίδα 61 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 11515657585960616263 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 901 έως 915 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #901
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Αν είχα λεφτά για πέταμα, θα τα άλλαζα στα δύο χρόνια. Είναι από τις σημαντικότερες "βελτιώσεις" που μπορείς να κάνεις στο όχημά σου.
    Σημαντική βελτίωση μεν αλλά το κοστος της ειναι πεταμένα λεφτά;

  2. #902
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Βλέπω στα λάστιχα του αυτοκινήτου μου διαφορά μετά το δεύτερο καλοκαίρι, μερικές φορές και νωρίτερα σε πολύ γλιστερά σημεία του δρόμου. Συνήθως αλλάζω τα λάστιχα στο αμάξι στα τρία χρόνια, αλλά έχει τύχει να τα αλλάξω και στα 4. Σχεδόν αφάγωτο μεν το πέλμα, αλλά είχαν ξεραθεί σε σημείο να μην έχουν την πρόσφυση που θα ήθελα σε βρεγμένο ολισθηρό δρόμο.

    Αν είχα λεφτά για πέταμα, θα τα άλλαζα στα δύο χρόνια. Είναι από τις σημαντικότερες "βελτιώσεις" που μπορείς να κάνεις στο όχημά σου. Ειδικά στους ελληνικούς δρόμους, όπου σε μεγάλο μέρος τους έχουν χαμηλή πρόσφυση. Σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες, αλλάζουν θερινά λάστιχα στη διετία, παρόλο που περνάνε μερικούς μήνες το χρόνο αποθηκευμένα, αφού αντικαθίστανται από χειμερινά τους κρύους μήνες.

    Νομίζω ότι είχα ξαναγράψει κάπου για συγκριτικό ελαστικών αυτοκινήτου, όπου το φθηνότερο καινούριο λάστιχο είχε καλύτερες επιδόσεις από το καλύτερης ποιότητας λάστιχο ίδιων διαστάσεων που είχε υποστεί δύο χρόνια χρήσης. Αν λοιπόν κάποιος θέλει να κάνει οικονομία, καλύτερα να μην αγοράζει ακριβά λάστιχα, αλλά να τα αλλάζει συχνά. Ούτε βέβαια να βάζει της πλάκας, αλλά να ακολουθεί τη μέση οδό.

    Το έχει γράψει εύστοχα ο toyar, ότι πρέπει το όχημα που έχουμε και συντηρούμε, να είναι εντός των οικονομικών δυνατοτήτων μας, ώστε να το έχουμε στη βέλτιστη δυνατή κατάσταση, σχετικά με την αξιοπιστία και την ασφάλεια.
    Υπαρχουν συγκριτικα με καινουρια ελαστικα κ φθαρμενα στο ενδιαμεσο κ στο οριο για να δειξουν πως αν ειναι καλη κατασκευη/εξελιξη φρεναρουν εξισου καλα κ ας εχουν τα χλμ τους.
    Η Michelin το εχει κανει αυτο με την συγκριση στα 8mm κ 1.6mm.
    Eγω στα 20Κ η 2 χρονια (πανω κατω) τα τραμπαρω μπρος πισω κ στην 4 ετια η 40Κ πανε για αλλαγη.
    Ride(s) the wind of change...

  3. #903
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Βλέπω στα λάστιχα του αυτοκινήτου μου διαφορά μετά το δεύτερο καλοκαίρι, μερικές φορές και νωρίτερα σε πολύ γλιστερά σημεία του δρόμου. Συνήθως αλλάζω τα λάστιχα στο αμάξι στα τρία χρόνια, αλλά έχει τύχει να τα αλλάξω και στα 4. Σχεδόν αφάγωτο μεν το πέλμα, αλλά είχαν ξεραθεί σε σημείο να μην έχουν την πρόσφυση που θα ήθελα σε βρεγμένο ολισθηρό δρόμο.
    Αν συμβαίνει όπως τα περιγράφεις, έχουμε διαφορά στην βόρεια Ελλάδα, να σου δείξω λάστιχα 5ετιας μαύρα με παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο

  4. #904
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Απαντάω με καθυστέρηση, διότι μόλις το είδα...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Σημαντική βελτίωση μεν αλλά το κοστος της ειναι πεταμένα λεφτά;
    Είναι λίγο δύσκολο να πάρεις απόφαση για τόσο συχνή αλλαγή. Π.χ. σε πολύ ολισθηρό οδόστρωμα, βλέπω διαφορά στον 1,5 χρόνο. Δύσκολα όμως θα έδινα 260€ για λάστιχα κάθε 1,5 χρόνο. Υπολογίζεις το κόστος, σκέφτεσαι και ότι ο μέσος οδηγός στην Ελλάδα αλλάζει λάστιχα στο αμάξι στα 4 χρόνια και λες "ΟΚ, κάθε 3 χρόνια είναι νορμάλ, άλλωστε δεν έχει πέσει πολύ η απόδοσή τους". Αν ήταν δωρεάν, θα άλλαζα κάθε χρόνο και θα είχα και δεύτερο σετ για το χειμώνα. Οπότε ναι, το να αλλάζω λάστιχα στο αμάξι κάθε 3 χρόνια το θεωρώ καλή επένδυση και μάλιστα το πιο αργά το θεωρώ άσκοπο ρίσκο. Αλλά το να αλλάζω στον 1-1,5 χρόνο, για τα δικά μου δεδομένα είναι σπατάλη.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Υπαρχουν συγκριτικα με καινουρια ελαστικα κ φθαρμενα στο ενδιαμεσο κ στο οριο για να δειξουν πως αν ειναι καλη κατασκευη/εξελιξη φρεναρουν εξισου καλα κ ας εχουν τα χλμ τους.
    Η Michelin το εχει κανει αυτο με την συγκριση στα 8mm κ 1.6mm.
    Eγω στα 20Κ η 2 χρονια (πανω κατω) τα τραμπαρω μπρος πισω κ στην 4 ετια η 40Κ πανε για αλλαγη.
    Δοκιμάζουν απλώς φαγωμένο πέλμα ή και πολυκαιρισμένα ελαστικά; Για πέλμα που είναι εντός των ορίων φθοράς, ο χρόνος είναι πιο σημαντική παράμετρος μείωσης της απόδοσης.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Αν συμβαίνει όπως τα περιγράφεις, έχουμε διαφορά στην βόρεια Ελλάδα, να σου δείξω λάστιχα 5ετιας μαύρα με παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο
    Οπτικά δεν φαίνεται κάτι στα 3 χρόνια. Θέλουν τουλάχιστον 6ετία τα λάστιχα για να αρχίσουν να ροζιάζουν επειδή έχουν ξεραθεί, αλλά είναι επικίνδυνα πολύ πριν από αυτό το σημείο. Αν προσπαθήσεις να γίνεις πολύ παρατηρητικός στο συγκεκριμένο θέμα, πρακτικά το καταλαβαίνεις ακόμα και σε μικρές ταχύτητες σε φρενάρισμα ή στροφή σε πολύ ολισθηρά σημεία του δρόμου (φαγωμένη άσφαλτος, νερό, κυματιστό οδόστρωμα).


    Και ένα ενδιαφέρον συγκριτικό χειμερινών ελαστικών με καλοκαιρινά. Δείχνει ότι είναι πολύ πιο σημαντικά τα χειμερινά λάστιχα στο χιόνι, σε σχέση με την τετρακίνηση με καλοκαιρινά.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #905
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    246
    Καλησπέρα.

    Και εγώ θέλω να αλλάξω πια τα λάστιχα στο Fiat Panda της συζύγου τα οποία έχουν πια τετραετία (Matador). Σκέφτομαι για TOYO που τα βρήκα προσφορά στα 220€ η τετράδα (διάσταση 175/70-13). Η χρήση τους είναι κυρίως αστικά και περιαστικά (περιφερειακός και μέχρι Περαία για όσους ξέρουν από Θεσσαλονίκη). Έχει κάποιος εμπειρία από την συγκεκριμένη μάρκα να μας πει;

  6. #906
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Δεν ξέρω πιο μοντέλο έχεις βρει αλλά το μπραντ είναι πάνω ράφι, μη τα φοβάσαι

    https://www.tyrereviews.com/Tyre-Siz...0-13-Tyres.htm

  7. #907
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Και εγώ θέλω να αλλάξω πια τα λάστιχα στο Fiat Panda της συζύγου τα οποία έχουν πια τετραετία (Matador). Σκέφτομαι για TOYO που τα βρήκα προσφορά στα 220€ η τετράδα (διάσταση 175/70-13). Η χρήση τους είναι κυρίως αστικά και περιαστικά (περιφερειακός και μέχρι Περαία για όσους ξέρουν από Θεσσαλονίκη). Έχει κάποιος εμπειρία από την συγκεκριμένη μάρκα να μας πει;
    Φιλος που εβαλε ΤΟΥΟ, αλλο μοντελο μαλλον το nano 3, αλλη διασταση, αλλο αυτοκινητο, το μετανοιωσε ενα χρονο μετα γιατι γλυστρανε πλεον.

    Σε ιδιο αμαξι, ιδια διασταση φοραω απο περσι Uniroyal Rainexpert 3 και ειναι ΑΨΟΓΑ!

    Καλα τα reviews απο το εξωτερικο αλλα εκει η ασφαλτος βρεγμενη κρατα οπως εδω η καλη στεγνη

  8. #908
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Και από μοντέλο σε μοντέλο ιδιας μάρκας υπάρχουν διαφορές, όπως και από διάσταση σε διάσταση στο ίδιο μοντέλο!

  9. #909
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Επειδή δουλέυω και εγω τα toyo αρκετα χρόνια να πώ οτι γλιστράνε σε σχέση πχ με continental.
    Αυτό φαίνεται και απο τα reviews. Δεν είναι σαπούνι αλλά δεν είναι αντίστοιχα με τα ακριβά.
    Ειναι επώνυμα, σε τιμή έχουν μείνει χαμηλά και είναι σαφώς καλύτερα απο petlas και άλλα οικονομικά.
    Οπότε είναι μονόδρομος στη κατηγορία χαμηλής τιμής και αξιόλογα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  10. #910
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Εγώ έβαλα τα TOYO proxes comfort, στα 240€ περασμένα, πριν κάνα μήνα.
    Υποτίθεται ότι βάσει την εταιρεία για βρεγμένο ανήκει στην κατηγορία A. (FWIW).

    Δεν τα δοκίμασα σε βρεγμένο και δεν έχω άποψη ακόμα γιατί περπάτησαν ελάχιστα.

  11. #911
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    2 τετράδες Toyo Proxes CF2 , πολύ καλό λάστιχο σε 195/45/16

    Τα Proxes Comfort πρώτη φορά τα ακούω

    https://www.toyotires.gr/tire/line/proxes

  12. #912
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Tα comfort είναι η έκδοση των ComFort2 για γενική χρήση.

  13. #913
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Νίκος Παππάς Προβολή μηνύματος
    Καλα τα reviews απο το εξωτερικο αλλα εκει η ασφαλτος βρεγμενη κρατα οπως εδω η καλη στεγνη
    Μεγάλη αλήθεια αυτό. Γι' αυτό πρέπει να αλλάζουμε λάστιχα νωρίτερα, αν συνυπολογίσουμε τη φθορά από την έντονη και παρατεταμένη ηλιοφάνεια.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #914
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Νωρίτερα από τι;

  15. #915
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Garfield Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Και εγώ θέλω να αλλάξω πια τα λάστιχα στο Fiat Panda της συζύγου τα οποία έχουν πια τετραετία (Matador). Σκέφτομαι για TOYO που τα βρήκα προσφορά στα 220€ η τετράδα (διάσταση 175/70-13). Η χρήση τους είναι κυρίως αστικά και περιαστικά (περιφερειακός και μέχρι Περαία για όσους ξέρουν από Θεσσαλονίκη). Έχει κάποιος εμπειρία από την συγκεκριμένη μάρκα να μας πει;
    Σε Fiat Panda 2004 έβαλα κ εγώ τα Toyo (εγώ τα βρήκα στα 200 βέβαια). Επειδή έψαξα αρκετά σε αυτά τα χρήματα δεν βρίσκεις κτ αντίστοιχο άλλης μάρκας εκτός αν πας σε κινεζοκατασταση. Τα έχω βέβαια λίγο καιρό (~1 μήνα) οπότε δεν έχω εμπειρία στο τι θα γίνει μετά. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι είναι πολύ αθόρυβα.
    Πάτα το 0

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 11:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 16:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 15:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 15:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 14:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF