Σελίδα 36 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 26313233343536373839404146 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 526 έως 540 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #526
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    οχι, δεν ειχα ιδεα...
    θα το τσεκαρω...
    merci...


    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Ha...ime-3-K125.htm
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Un...ainsport-3.htm
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Toyo/Proxes-CF2.htm
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Du...luResponse.htm
    http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Pe...port-PT741.htm


    μονο για τα petlas δεν υπαρχουν reviews και tests...

    αλλά επειδη μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο, θα περιμενω να απαντησει και ο Μικές και θα παρω μαλλον με αμπεμπαμπλομ....

  2. #527
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ρε συ Μικε...
    βρισκω τα uniroyal rainsport 3 ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ απο τα petlas pt741..οχι καμια τρελη διαφορα...ενα 10ρικο ειναι...but still...αξιζει να παω σ'αυτα καθ'οτι εχουν Α στο βρεγμενο ενω τα petlas C...??
    στην "οικονομια καυσιμου" ειναι και τα 2 στο C...

    και κοιτα τωρα μπλεξιμο για "10ρικακια"...τιμες απο 5-6 λαστιχαδες, συνδυασμενες οι φτηνοτερες, διασταση 205/55/16

    uniroyal rainsport 3--> 220€
    petlas pt741--> 230€
    hankook ventus prime 3--> 240€
    toyo cf2--> 250€



    το σχολιο σου please...
    εγω αυτο που δε μπορεσα ποτε να κατανοησω, ειναι πως διαολο το uniroyal με τετοια χαραξη πελματος που εχει. πηρε Α στη βροχη.. βεβαια θα μου πεις μια ζωη η uniroyal φημιζονταν για τις επιδοσεις στης στη βροχη...
    περαν τουτου, σε διασταση 185/65-15 και 185/60-14 που τα εχω μονταρει μου φανηκαν αρκετα ευκαμπτα και μαλακα.. σα σαμπρελες με πελμα ενα πραμα..
    γενικα σα λαστιχο δε μου γεμισε το ματι.. τωρα στο δρομο τι κανει δεν το ξερω δυστυχως οπως και δε ξερω αν στο 55αρι προφιλ ειναι τοσο ευκαμπτα οσο τα αλλα..
    απο αυτα που αναφερεις τα toyo ειναι τα καλυτερα για μενα, petlas τα φορας ηδη και εχεις γνωμη, hankook δεν τα εχω δουλεψει ποτε και δε ξερω...

    επισης γιατι κατι αναφερθηκε περι προμηθειας του λαστιχα απο τις εταιρειες να πω οτι το κερδος του λαστιχα ειναι ιδιο ανεξαρτητα απο τη μαρκα θα σου βαλει..
    θα ορισει ενα ποσο που θεωρει βιωσιμο κερδος γι αυτο και θα το βαλει +στη τιμη που αγοραζει.. οι διαφορες ειναι στο τι τιμες του εχουν δωσει οι εταιρειες αναλογα τη καταναλωση που κανει.
    αν δλδ απο την ΕΜΑ (continetal uniroyal barum) ψωνιζει καργα πραμα ενω απο την πανελαστικη (petlas) στη χαση και στη φεξη λογικο ειναι να εχει καλυτερες εκπτωσεις απο τη πρωτη και αρα καλυτερες τελικες τιμες

    τελος για δες ρε συ μια, yokohama bluearth ΑΕ50 ποσο τα βρισκεις?

  3. #528
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα χειροτερα λαστιχα που εχω βαλει ποτε ηταν continental (14αρια)
    τα πηρα σαν επωνυμα και ακριβα.....
    ζητησα michelin μου προταθηκαν falken
    μετα απο 1,5 χρονο με τα falken δεν το εχω μετανιωσει
    Falken ze914 επελεξα και εγω,τα εχω κα'να διμηνο,oλα καλα εχουν πιο σπορτιφ χαρακτήρα,πολυ καλα στα νερα αλλα σε ανηφορα με βροχη με προβληματισαν.

  4. #529
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εγω αυτο που δε μπορεσα ποτε να κατανοησω, ειναι πως διαολο το uniroyal με τετοια χαραξη πελματος που εχει. πηρε Α στη βροχη.. βεβαια θα μου πεις μια ζωη η uniroyal φημιζονταν για τις επιδοσεις στης στη βροχη...
    περαν τουτου, σε διασταση 185/65-15 και 185/60-14 που τα εχω μονταρει μου φανηκαν αρκετα ευκαμπτα και μαλακα.. σα σαμπρελες με πελμα ενα πραμα..
    γενικα σα λαστιχο δε μου γεμισε το ματι.. τωρα στο δρομο τι κανει δεν το ξερω δυστυχως οπως και δε ξερω αν στο 55αρι προφιλ ειναι τοσο ευκαμπτα οσο τα αλλα..
    απο αυτα που αναφερεις τα toyo ειναι τα καλυτερα για μενα, petlas τα φορας ηδη και εχεις γνωμη, hankook δεν τα εχω δουλεψει ποτε και δε ξερω...

    επισης γιατι κατι αναφερθηκε περι προμηθειας του λαστιχα απο τις εταιρειες να πω οτι το κερδος του λαστιχα ειναι ιδιο ανεξαρτητα απο τη μαρκα θα σου βαλει..
    θα ορισει ενα ποσο που θεωρει βιωσιμο κερδος γι αυτο και θα το βαλει +στη τιμη που αγοραζει.. οι διαφορες ειναι στο τι τιμες του εχουν δωσει οι εταιρειες αναλογα τη καταναλωση που κανει.
    αν δλδ απο την ΕΜΑ (continetal uniroyal barum) ψωνιζει καργα πραμα ενω απο την πανελαστικη (petlas) στη χαση και στη φεξη λογικο ειναι να εχει καλυτερες εκπτωσεις απο τη πρωτη και αρα καλυτερες τελικες τιμες

    τελος για δες ρε συ μια, yokohama bluearth ΑΕ50 ποσο τα βρισκεις?


    με πεθανες με τα uniroyal...με την εννοια οτι τα ειχα αρκετα ψηλα και καποιοι λαστιχαδες τα εκθειαζαν και τα εδιναν και 270€...δλδ ενα 50ρικο πανω απο την τιμη του τελευταιου site που βρηκα...αλλα μαλλον δεν θα τα προτιμησω...αλλωστε ειπαμε, οτι δεν ειναι το θεμα το 10ρικο...αλλα κατα ποσο θα εχουν ενα σωστο δουλεμα σε ολες τις συνθηκες και θα εχουν και καποια αντοχη στον χρονο...
    τωρα στο site αυτο τα yokohama που λες τα εχει 270€ (67,5 το ενα)...βεβαια καμια σχεση οι τιμες εδω πανω με το skroutz π.χ....

    τελος μου κανει εντυπωση πως τα petlas εδω στην Θεσ/νικη τα δουλευουν ελαχιστοι και αυτοι που τα δουλευουν τα κοστολογουν σαν κανονικη μαρκα και οχι budget...
    εδω, budget μαρκα μου προτειναν (σχεδον) ολοι τα kormoran...

    πλεον, μαλλον (), ειμαι αναμεσα σε petlas (που τα ξερω) και hankook (που βλεπω καλες κριτικες σε reviews και tests σε αντιθεση με τα toyo που δεν ειναι ψηλα)...

  5. #530
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    κοιτα.. εγω απλα ανεφερα πως μου φανηκε εμενα προσωπικα το συγκεκριμενο μοντελο της uniroyal χωρις ξαναλεω να ξερω τι κανει στο δρομο..

    τα κορμοραν απο την αλλη συμφωνα με γνωμες οδηγων που τα εχουν φορεσει ειναι οτι χειροτερο υπαρχει στην αγορα σε ελαστικο αυτοκινητου..

  6. #531
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    κοιτα.. εγω απλα ανεφερα πως μου φανηκε εμενα προσωπικα το συγκεκριμενο μοντελο της uniroyal χωρις ξαναλεω να ξερω τι κανει στο δρομο..

    τα κορμοραν απο την αλλη συμφωνα με γνωμες οδηγων που τα εχουν φορεσει ειναι οτι χειροτερο υπαρχει στην αγορα σε ελαστικο αυτοκινητου..

    ναι ρε συ...εννοειται οτι δεν παω σε κορμοραν...σε ενα απο τα 3 θα παιξω (βγαζω και τα dunlop απο το παιχνιδι)...
    petlas vs toyo vs hankook...

    οσο για το πως σου φανηκαν εσενα τα uniroyal, την ζυγισα την γνωμη σου και βλεποντας τα reviews λιγο καλυτερα παρατηρησα οτι εχουν πολυ γρηγορη φθορα (λογικο εφ'οσον ειναι μαλακο και πολυ καλο στην βροχη)...οποτε συνδυαστικα με αυτο που μου ειπες, τα εβγαλα απο το παιχνιδι...
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 22/02/2018 στις 08:58.

  7. #532
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Μια γρήγορη ερώτηση κι από εμένα...
    Θέλω να βάλω λάστιχα στο τουτού της μαμάς...
    ΟΚ, μια οδηγός 75 ετών είναι με ένα πολύ δυνατό αυτοκίνητο των.... 82 ίππων , άρα όπως καταλαβαίνετε οι "οδηγικές απαιτήσεις" από αυτά είναι κάτω (πολύ...) του μετρίου...
    Διάσταση 175/65R14 και ψάχνω απλά για μια οικονομική στην αγορά, γλυκιά στην κύλιση, και συνολικά αξιόπιστη λύση...
    Γνωστός-γείτονας λαστιχάς μου πρότεινε κάτι Petlas (που εγώ πρώτη φορά τα ακούω) με τιμή λίγο κάτω από 200,00 για φορεμένη τετράδα περλαμβανομένου ζυγοστάθμιση, βαλβίδες κλπ. Συγκριτικά, οι γνωστές-επώνυμες μάρκες παίζουν 40-50-60 ευρώ πιο πάνω. Όχι κάτι το τρομερό, αλλά άμα μπορώ να τα γλυτώσω δεν θα με χαλάσει...
    Έχει κανείς καμμιά άποψη για αυτά ?

  8. #533
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Εγώ θα έβαζα μισλέν energy (saver)* και ας μη γουστάρει ο Μικές





    *Αυτά έχω στο clio, μια χαρά είναι.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  9. #534
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Να κάνω και εγώ ένα update μιας και το κάνατε up...
    Μπήκαν τα hankook ventus prime 3, k125 στα 230€ φουλ κομπλέ (τοποθέτηση, ζυγοστάθμιση)...
    So far so good...
    Τίμιο φαίνεται ...θα δείξει εν καιρώ...

  10. #535
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    falken........

  11. #536
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Γνωστός-γείτονας λαστιχάς μου πρότεινε κάτι Petlas (που εγώ πρώτη φορά τα ακούω) με τιμή λίγο κάτω από 200,00 για φορεμένη τετράδα περλαμβανομένου ζυγοστάθμιση, βαλβίδες κλπ. Συγκριτικά, οι γνωστές-επώνυμες μάρκες παίζουν 40-50-60 ευρώ πιο πάνω. Όχι κάτι το τρομερό, αλλά άμα μπορώ να τα γλυτώσω δεν θα με χαλάσει...
    Έχει κανείς καμμιά άποψη για αυτά ?
    Τα Petlas είναι αρκετά γνωστά λάστιχα, τουρκικής κατασκευής και προελεύσεως (όπως και τα Lassa, που επίσης "φοριούνται" πολύ). Λίγοι -έως μετρημένοι στα δάχτυλα- ξέρουν ότι η εταιρεία αυτή ξεκίνησε με κρατική βοήθεια και σκοπό την παραγωγή ελαστικών για αεροσκάφη και στρατιωτικά οχήματα, μετά από την τουρκική εισβολή στην Κύπρο. Εδώ και κάποια χρόνια έχει ιδιωτικοποιηθεί, μετά από πολλά οικονομικά προβλήματα και αφού άλλαξε χέρια κάποιες φορές, συνεχίζουν όμως να είναι κύριος προμηθευτής των τουρκικών ενόπλων δυνάμεων. Όπως είπα, τα Petlas ως budget λάστιχα φοριούνται πολύ και προωθούνται πολύ από τους λαστιχάδες. Προσωπικά εγώ έχω αλλεργία σε τουρκικά προϊόντα και δεν θα έβαζα τούρκικο λάστιχο κι ιδιαίτερα με τέτοια...προϊστορία. Παραθέτω και print screen από την επίσημη σελίδα της εταιρείας για τα όσα ανέφερα παραπάνω...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture01.JPG 
Προβολές:	127 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	395044

  12. #537
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Δεν ήξερα ότι είναι Τούρκικα...Χαλάστηκα τώρα, πάνω που το είχα αποφασίσει...

  13. #538
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Φήμες λένε ότι κατασκευάζονται από αιχμάλωτους Έλληνες φαντάρους, σε υπόγεια εργοστάσια.
    Life begins at 45°.

  14. #539
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της teo_g7
    Εγγραφή
    21/04/2011
    Μηνύματα
    1.017
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Φήμες λένε ότι κατασκευάζονται από αιχμάλωτους Έλληνες φαντάρους, σε υπόγεια εργοστάσια.
    Κάτω από την Αγία Σοφία???
    Τι μας κρύβουν? Διαδώστε!!1!

  15. #540
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    τουρκια δε θετε λογο παρελθοντος και παροντος
    γερμανικα δε θετε λογο του οτι μας πηδαει η μερκελ
    εγγλεζικα δε θετε γιατι τι διαολο τα λαστιχα που φτιαχνουν οι π@@σταρες θα βαλετε στο αμαξι σας?
    γαλλικα δε θετε γιατι οι γαλλοι ειναι "αντμινς" και κανουν τσαμπουκαδες στη συρια
    αμερικανικα δε θετε γιατι πηδανε ολο το κοσμο και ο τραμπ ειναι μαλακας
    γιαπωνεζικα δε θετε γιατι σιγα μωρε αυτοι μονο απο καρατε και πιλαφι ξερουν
    τσεχικα δε θετε γιατι αυτοι μονο μπυρες και γκομεναρες εχουν
    σουηδικα δε θετε γιατι σιγα μην αντεξουν στο μεσογειακο κλιμα τα λαστιχα που φτιαχνονται στο ψοφοκρυο
    κορεατικα δε θετε γιατι ελα μωρε φτιαχνουν λαστιχα και οι κορεατες τωρα?

    τωρα το οτι ολα αυτα ειναι αξιοπρεπεστατα προϊοντα ποσως μας ενδιαφερει, το θεμα ειναι καθαρα πολιτικο/οικονομικο/πατριωτικο, γιατι οταν εμεις παραγαμε διανοιες και πολιτισμο οι αλλοι κρεμοντουσαν απο τα δεντρα..

    δε θα ξεχασω ποτε παντως το γελιο που προσπαθησα να πνιξω οταν καποτε σε (στρατιωτικο) πελατη με φιατ που δεν ηθελε με τιποτα να βαλει τα goodyear gt3 που που ειχε παραγγειλει επειδη ειχαν κατασκευαστει στη τουρκια γιατι "ειχε αλεργια σε οτιδηποτε εχει φτιαχτει απο χερια τουρκου" , του εδειξα το αυτοκολητακι στο αμαξι του "made in turkey by tofas"

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 11:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 16:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 15:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 15:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 14:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF