Σελίδα 55 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 5455051525354555657585960 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 811 έως 825 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #811
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    conti premium contact 6

  2. #812
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Μπήκαν τα Goodyear χτες, μαζί με τις καινούριες ζάντες. Κόστος αγοράς/τοποθέτησης, κάτι λιγότερο από 250€, μαζί με βαλβίδες και ζυγοστάθμιση. Σημειώστε ότι η Goodyear δίνει έξτρα εγγύηση για 12 μήνες ή 20.000χλμ, η οποία καλύπτει "τυχαίες ζημιές ελαστικών που δεν επιδιορθώνονται, όπως ζημιές μετά από κλατάρισμα, κτύπημα σε πεζοδρόμιο ή λακκούβες, κοψίματα κλπ.", το οποίο ουσιαστικά σημαίνει ότι θα σου αντικαταστήσουν ΕΝΑ ελαστικό δωρεάν, αν συμβεί κάτι από τα προαναφερθέντα. Δεν είναι κακό.

    Άποψη δεν έχω ακόμα, καθώς έκανα ακριβώς 1.300 μέτρα με τα νέα ελαστικά.
    Life begins at 45°.

  3. #813
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Αν κάποιος πιστεύει ότι έχει άποψη την καταθέτει.
    Χρειάζομαι για το τουτού λάστιχα... 205/55/16 φοράει και έχει 120 αλογάκια.
    Κάνω λίγα χιλιόμετρα ετησίως (γύρω στα 7-8Κ τον χρόνο) οπότε το πόσα χιλιόμετρα θα βγάλουν μου είναι αδιάφορο - ακριβώς επειδή κάνω λίγα τον χρόνο πάντα πετάω τα λάστιχα επειδή γέρασαν και "ξύλιασαν" και όχι επειδή φαγώθηκαν...
    Θέλω ένα λαστιχάκι να ζεσταίνεται γρήγορα, να "πατάει" καλά, και κυρίως να είναι απορροφητικό-μαλακό στους κωλόδρομους που έχουμε...Γέρασα και θέλω μαλακά πράγματα
    Χιονισμένες βουνοκορφές, πάγοι, αλάτια κλπ δεν με απασχολούν - Αθήνα μένω και κυκλοφορώ σε κανονικές συνήθως συνθήκες...
    Ακούω....
    Ελα διαβασε κ αποφασισε...για εσενα το κανανε.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μπήκαν τα Goodyear χτες, μαζί με τις καινούριες ζάντες. Κόστος αγοράς/τοποθέτησης, κάτι λιγότερο από 250€, μαζί με βαλβίδες και ζυγοστάθμιση. Σημειώστε ότι η Goodyear δίνει έξτρα εγγύηση για 12 μήνες ή 20.000χλμ, η οποία καλύπτει "τυχαίες ζημιές ελαστικών που δεν επιδιορθώνονται, όπως ζημιές μετά από κλατάρισμα, κτύπημα σε πεζοδρόμιο ή λακκούβες, κοψίματα κλπ.", το οποίο ουσιαστικά σημαίνει ότι θα σου αντικαταστήσουν ΕΝΑ ελαστικό δωρεάν, αν συμβεί κάτι από τα προαναφερθέντα. Δεν είναι κακό.

    Άποψη δεν έχω ακόμα, καθώς έκανα ακριβώς 1.300 μέτρα με τα νέα ελαστικά.
    Μεγειες!!!
    Απο κ κλειεται να μην καταλαβες διαφορα σε 1300μετρα...
    Ride(s) the wind of change...

  4. #814
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σημειώστε ότι η Goodyear δίνει έξτρα εγγύηση για 12 μήνες ή 20.000χλμ, η οποία καλύπτει "τυχαίες ζημιές ελαστικών που δεν επιδιορθώνονται, όπως ζημιές μετά από κλατάρισμα, κτύπημα σε πεζοδρόμιο ή λακκούβες, κοψίματα κλπ.", το οποίο ουσιαστικά σημαίνει ότι θα σου αντικαταστήσουν ΕΝΑ ελαστικό δωρεάν, αν συμβεί κάτι από τα προαναφερθέντα. Δεν είναι κακό.
    Καθόλου κακό, το έχω χρησιμοποιήσει στη θυγατρική Dunlop (κάπου το έγραψα και παραπάνω), μου το άλλαξαν άμεσα και δωρεάν, χωρίς καμία ερώτηση ή ένσταση από μέρους τους πριν 2-3 χρόνια.

    Επίσης έπαιζε πριν λίγες μέρες και μια προσφορά της Goodyear που έδιναν μια προπληρωμένη κάρτα €80 με αγορά καινούριων ελαστικών, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.

  5. #815
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Επίσης έπαιζε πριν λίγες μέρες και μια προσφορά της Goodyear που έδιναν μια προπληρωμένη κάρτα €80 με αγορά καινούριων ελαστικών, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες.
    Από 16'' και πάνω.
    Life begins at 45°.

  6. #816
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Αν κάποιος πιστεύει ότι έχει άποψη την καταθέτει.
    Χρειάζομαι για το τουτού λάστιχα... 205/55/16 φοράει και έχει 120 αλογάκια.
    Κάνω λίγα χιλιόμετρα ετησίως (γύρω στα 7-8Κ τον χρόνο) οπότε το πόσα χιλιόμετρα θα βγάλουν μου είναι αδιάφορο - ακριβώς επειδή κάνω λίγα τον χρόνο πάντα πετάω τα λάστιχα επειδή γέρασαν και "ξύλιασαν" και όχι επειδή φαγώθηκαν...
    Θέλω ένα λαστιχάκι να ζεσταίνεται γρήγορα, να "πατάει" καλά, και κυρίως να είναι απορροφητικό-μαλακό στους κωλόδρομους που έχουμε...Γέρασα και θέλω μαλακά πράγματα
    Χιονισμένες βουνοκορφές, πάγοι, αλάτια κλπ δεν με απασχολούν - Αθήνα μένω και κυκλοφορώ σε κανονικές συνήθως συνθήκες...
    Ακούω....
    Continental Sport Contact 2

  7. #817
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
    Διάβασα προσεκτικά και όλο αυτό το τεράστιο και αναλυτικό τεστ που μου προτείνατε
    https://www.tyrereviews.co.uk/Articl...-Tyre-Test.htm
    και περιόρισα τις επιλογές μεταξύ των conti premium contact 6 και Goodyear efficient grip 2
    Δεν έχω καταλήξει οριστικά αλλά μάλλον τείνω προς το Goodyear κυρίως λόγω της ανετότερης και ησυχότερης λειτουργίας του όπως τουλάχιστον προκύπτει στο τεστ...
    Thanks a lot (αθάνατο Moto.gr.... )

  8. #818
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Το Jazz είναι τέρας αξιοπιστίας και γενικά εξαιρετικό τα-κάνω-όλα όχημα. Δεν είναι φτιαγμένο για στρίψιμο αλλά δε νομίζω ότι είναι και βάρκα. Το βασικό σου πρόβλημα υποθέτω ότι θα είναι το κέντρο βάρους που λογικά είναι σχετικά ψηλά και ίσως αναρτήσεις
    Είναι όλα αυτά που λες, ναι.

    Αλλά είναι και λίγο βάρκα, τουλάχιστον για τη δική μου οδήγηση. Ωστόσο δε θεωρώ ότι ευθύνεται το κέντρο βάρους του γι'αυτό. Ναι, είναι λίγο πιο ψηλό αυτοκίνητο από τον μέσο όρο, αλλά σημείωσε ότι το ντεπόζιτό του βρίσκεται κάτω από τα μπροστινά καθίσματα. Νομίζω αυτό που φταίει είναι ότι είναι ιδιαίτερα ελαφρύ, και έχει εξίσου ελαφρύ τιμόνι.

    Πάντως έχει γίνει πολύ πιο σταθερό σε ταχύτητες 120+. Στην καθημερινή χρήση δεν παρατήρησα κάποια διαφορά προς το χειρότερο. Σίγουρα πατάει καλύτερα, έχει βαρύνει ελαφρώς το τιμόνι (πολύ θετικό), αλλά είναι το ίδιο σπιρτόζικο όπως πριν (γι'αυτό που είναι). Δεν ξέρω τι κάνει στην κατανάλωση, δεν ξέρω τι κάνει στο βρεγμένο ή σε φρενάρισμα πανικού ακόμα, αλλά προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αλλαγή μου από 14'' σε 15'' + τα νέα λάστιχα.

    Τα αμορτισέρ είχαν αλλαχθεί αρχές της χρονιάς (με Sachs), αλλά διατηρήθηκαν τα μαμά ελατήρια. Θα δω τι θα κάνω και με αυτό όταν το μελετήσω περισσότερο.
    Life begins at 45°.

  9. #819
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Εγώ όταν ψάχνω λάστιχα για το Yamapa : αναλύσεις,youtube,δοκιμαστικά σε περιοδικά/sites/forums
    Όταν αλλάζω τα λάστιχα στο φορντ: Mήτσο,βάλε 4 καινούργια λάστιχα να τελειώνουμε ,θα περάσω το μεσημέρι να το πάρω
    porca miseria.

  10. #820
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Όταν αλλάζω τα λάστιχα στο φορντ: Mήτσο,βάλε 4 καινούργια λάστιχα να τελειώνουμε ,θα περάσω το μεσημέρι να το πάρω
    Γενικά, ισχύει. Αν δεν είσαι κουλός, πας και με τις ζάντες. Τετράτροχο είναι, θα μπει, εκτός αν είσαι με το χρονόμετρο στο χέρι.

    Βέβαια το ίδιο ισχύει και στα μηχανάκια, απλά σε σημαντικά μικρότερο βαθμό.
    Life begins at 45°.

  11. #821
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THEOD Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
    Διάβασα προσεκτικά και όλο αυτό το τεράστιο και αναλυτικό τεστ που μου προτείνατε
    https://www.tyrereviews.co.uk/Articl...-Tyre-Test.htm
    και περιόρισα τις επιλογές μεταξύ των conti premium contact 6 και Goodyear efficient grip 2
    Δεν έχω καταλήξει οριστικά αλλά μάλλον τείνω προς το Goodyear κυρίως λόγω της ανετότερης και ησυχότερης λειτουργίας του όπως τουλάχιστον προκύπτει στο τεστ...
    Thanks a lot (αθάνατο Moto.gr.... )
    Εγώ κοίταγε τις βαθμολογίες που έχουν υποχρεωτικά τα λάστιχα πριν 3 χρόνια όταν και κατέληξα στα Good Year efficient.
    Απλά απροβλημάτιστα και πολύ καλά σε όλους τους τομείς (και σε διάρκεια η απόδοση τους είναι σταθερή)

  12. #822
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    Μετά από πολλά χρόνια κυρίως με Bridgestone B360 και τώρα με Continental ContiEcoContact EP, σκέφτομαι για πρώτη φορά να τοποθετήσω στο τέλος του μήνα στο αμάξι λάστιχα Falken Sincera SN110. Διαβάζω καλές κριτικές, ειδικά για φρενάρισμα στο βρεγμένο. Είναι μάλλον ο αντικαταστάτης των SN832.

    Κάπου διάβασα για κατασκευή στην Τουρκία, που δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάζει την αξιοπιστία τους.

    Όπως και στη μοτοσυκλέτα, η χιλιομετρική φθορά του πέλματος δεν με απασχολεί. Κάνω μπόλικα χιλιόμετρα, αλλά το πέλμα δεν τρώγεται με το στυλ οδήγησής μου. Θέλω όμως να είναι ανθεκτικά σε λακκούβες που έχουμε πολλές στους δρόμους μας. Στο αμάξι καταλαβαίνω τη μείωση της απόδοσης των ελαστικών στο φρενάρισμα και στις κλειστές στροφές, ακόμα και στον 1,5 χρόνο. Τώρα κοντεύω 3 χρόνια με αυτά τα λάστιχα και έχω την αίσθηση ότι τον τελευταίο χρόνο λειτουργούν χειρότερα σε σχέση με τα Bridgestone σε αντίστοιχη ηλικία και χρήση.

    Η γνώμη σας;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 15/08/2021 στις 11:15.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #823
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τα 832 ειναι απιθανα λαστιχα και οχι made in turkey
    τα 110 ειναι ο αντικαταστατης τους δεν ξερω που φτιαχνονται και δεν βλεπω γιατι να ειναι χειροτερα
    αυτα θα βαλω σε 3 μηνες............

  14. #824
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Μετά από πολλά χρόνια με Bridgestone B360 και B250 (καθώς και άλλα), σκέφτομαι για πρώτη φορά να τοποθετήσω στο τέλος του μήνα στο αμάξι λάστιχα Falken Sincera SN110. Διαβάζω καλές κριτικές, ειδικά για φρενάρισμα στο βρεγμένο. Είναι μάλλον ο αντικαταστάτης των SN832.

    Κάπου διάβασα για κατασκευή στην Τουρκία, που δεν ξέρω κατά πόσο θα επηρεάζει την αξιοπιστία τους.

    Όπως και στη μοτοσυκλέτα, η χιλιομετρική φθορά του πέλματος δεν με απασχολεί. Κάνω μπόλικα χιλιόμετρα, αλλά το πέλμα δεν τρώγεται με το στυλ οδήγησής μου. Θέλω όμως να είναι ανθεκτικά σε λακκούβες που έχουμε μπόλικες στους δρόμους μας. Ειδικά στο αμάξι, καταλαβαίνω τη μείωση της απόδοσης των ελαστικών στο φρενάρισμα και στις κλειστές στροφές, ακόμα και στον 1,5 χρόνο. Τώρα κοντεύω 3 χρόνια με αυτά τα λάστιχα.

    Η γνώμη σας;
    αν θες καλυτερη συμπεριφορα σε λακουβες ψηλωσε το προφιλ,αυτο εκανα εγω και ησυχασα,ασε που δεν κλεβει πια στο GPS.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #825
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.481
    panavour, δε θέλω να αλλάξω τις προτεινόμενες από τον κατασκευαστή διαστάσεις.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    τα 832 ειναι απιθανα λαστιχα και οχι made in turkey
    τα 110 ειναι ο αντικαταστατης τους δεν ξερω που φτιαχνονται και δεν βλεπω γιατι να ειναι χειροτερα
    αυτα θα βαλω σε 3 μηνες............
    Σχετικά με χώρα κατασκευής, διάβασα πρώτα εδώ. Κατόπιν το είδα σε φωτογραφία.

    Και τα SN832 στην Τουρκία βλέπω ότι κατασκευάζονται. Δεν ξέρω βέβαια αν πρόκειται για όλες τις παρτίδες και για ποια χώρα πώλησης προορίζονται από τη συγκεκριμένη χώρα παραγωγής. Φοράς εσύ τώρα SN832 που αναγράφουν άλλη χώρα κατασκευής;

    Γενικά πάντως διαβάζω καλά σχόλια και για τους δύο τύπους ελαστικών, ιδιαίτερα για τα Falken Sincera SN110 Ecorun. Δεν παύει όμως να με προβληματίζει η χώρα κατασκευής. Είναι άραγε κρίσιμος παράγοντας;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 14/08/2021 στις 21:04.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 11:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 16:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 15:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 15:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 14:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF