Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 103

Θέμα: MT-09 -Japan's Dark Side

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    το κομμάτι που έπρεπε να κόψεις σαν ανταλλακτικο ειναι ακριβο? γιατι ανάποδα μάλλονσε περιοριζει οπως λες στις ρυθμίσεις και ειναι και λίγο άσχημο. Φωτο δεν μας έβαλες βεβαια απλα το υποθέτω.
    Οχι δεν ειναι καθολου ακριβο, αλλα δε θα ειχε καμια διαφορα στην προσβασιμοτητα των ρυθμισεων. Η αναρτηση μπαινει κανονικα (δηλαδη η πανω βιδα επανω και η κατω κατω), απλα περιστρεφεται κατα 180 μοιρες και το ρεζερβουαρ κοιταει προς το πατωμα αντι για προς το καθισμα. Η προφορτιση βρισκεται στο ιδιο σημειο και με τους δυο τροπους, οι αλλες δυο ρυθμισεις απλα ειναι απο την δεξια μερια με το ρεζερβουαρ προς τα κατω και απο την αριστερη με το ρεζερβουαρ προς τα πανω. To αμορτισερ δηλαδη ειναι ετσι πανω στη μηχανη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2058d1390444029-zx10-rear-shock-photo.jpg 
Προβολές:	410 
Μέγεθος:	75,9 KB 
ID:	392732

    Μονο μειονεκτημα του τροπου που επελεξα ειναι πως το ρεζερβουαρ του αμορτισερ ειναι πιο κοντα στο μοτερ οποτε θεωρητικα μπορει να ανεβασει θερμοκρασια. Δεν υπηρξε κανενα παραπονο απο κανεναν κατοχο που το εβαλε ετσι παντως. Απο αποψη εμφανισης δε φαινεται καθολου ουτως ή αλλως το ρεζερβουαρ. Πρεπει να το ψαξεις για να το δεις. Φωτογραφια δεν εβγαλα δυστυχως.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 01/02/2018 στις 21:38.

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.049
    "Η τοποθετηση εγινε αναποδα (με το ρεζερβουαρ του αμορτισερ να κοιταει προς τα κατω δηλαδη) "

    αυτό με μπερδεψε νόμιζα ανάποδα τελείως. λέω και γω τι διαολο έκανε ο θεός...
    Καλοκαιρι στην ελλάδα θα ανεβάσει θερμοκρασια σίγουρα εκει μέσα αλλα δεν εγινε και τπτ.

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    "Η τοποθετηση εγινε αναποδα (με το ρεζερβουαρ του αμορτισερ να κοιταει προς τα κατω δηλαδη) "

    αυτό με μπερδεψε νόμιζα ανάποδα τελείως. λέω και γω τι διαολο έκανε ο θεός...
    Καλοκαιρι στην ελλάδα θα ανεβάσει θερμοκρασια σίγουρα εκει μέσα αλλα δεν εγινε και τπτ.
    Η αληθεια ειναι πως κι εγω ειχα μπερδευτει οπως κι εσυ αρχικα οταν διαβασα "upside down install" στο φορουμ.

  4. #79
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2016
    Μηνύματα
    3
    Θα σου πρότεια να πας το αμορτισέρ για σέρβις (αλλαγή λαδάκι και έλεγχο στη φούσκα-αέριο) γιατί ακόμη κι αν δεν έχει χιλιόμετρα, έχει χρονάκια στην καμπούρα του, που δεν ξέρεις αν του έχουν κάνει σέρβις.
    Επίσης ενα βήμα πιο πέρα, είναι να στο κάνουν revalving, γιατί οι απόσβεση στα αμορτισέρ των kawasaki δεν είναι και σούπερ ντούπερ. Αυτό αν θες το κάνεις.
    Πιθανόν να έχεις ενα θεματάκι το οποίο είναι άξιο προσοχής και φτιάχνεται εύκολα, αλλά θα βρώ φωτό πρώτα για να σου δείξω τί εννοώ.
    Το σίγουρο πάντως είναι πως, είναι ενα πολύ καλό update στο μηχανάκι με μικρό κόστος.
    Να το χαρείς λοιπόν!

    Υ.Γ. Αν το έβαζες με το δοχείο προς τα πάνω, δεν θα είχες εύκολη πρόσβαση στις αποσβέσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από jim1900dz; 02/02/2018 στις 07:53.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Μπραβο για τη μοντα

    Με μπερδεψαν ομως τα παρακατω (εκτος αν χανω κατι εγω)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το συγκεκριμενο αμορτισερ ειναι κατα 8mm μακρυτερο απο του MT09...
    Το ελατηριο του αμορτισερ του ΖΧ ειναι πιο μαλακο απο αυτο του Yamaha.
    Συμφωνα με τα παραπανω, δε θα πρεπε να συμβαινουν τα παρακατω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Με τη μαμα αναρτηση οταν ανοιγες αποτομα το γκαζι πρωτα βυθιζοταν το πισω μερος και με διαφορα καποιων κλασματων ξεκινουσε μετα και η επιταχυνση της μηχανης.
    Βελτιωση ειδα και στη σουζα αφου το πισω μερος δε θυθιζεται τοσο
    Εκτος κι αν το χεις ρυθμισει στο πολυ σκληρο, αλλά σ αυτη την περιπτωση δεν θα

    Οι ανωμαλιες του εδαφους περνανε πλεον απαρατηρητες, το αμορτισερ τις καταπινει

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.736
    Όταν λέω για το ελατήριο του zx αναφέρομαι μόνο στο σπιράλ, τη σούστα δηλαδή, όχι το σύνολο του αμορτισέρ.
    Φαντάζομαι η συμπεριφορά του αμορτισέρ δεν καθορίζεται μόνο από τη σούστα. Ειδικά στην αίσθηση της μηχανής κατά την επιτάχυνση ή τις λακκούβες νομίζω βασικό ρόλο παίζει η συμπίεση (χαμηλής και υψηλής ταχύτητας αντίστοιχα). Ακόμα δηλαδή κι αν είναι λίγο πιο μαλακό και βυθίζεται στο σύνολο πιο πολύ στην ίδια ρύθμιση (μεγαλύτερο sag δηλαδή) η αίσθηση που παίρνεις έχει να κάνει πιο πολύ με τη "στιβαρότητα" ως σύνολο, παρά με τη βύθιση αυτή καθαυτή. Ίσως να μην είμαι ακριβής στην περιγραφή και σε μπερδεύω αλλά πίστεψε με η διαφορά είναι νύχτα με τη μέρα.

    Το οδήγησε και φίλος που είχε ανέβει μια φορά όλο κι όλο πριν την αλλαγή και έπαθε κι αυτός πλάκα.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 02/02/2018 στις 08:51.

  7. #82
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Όταν λέω για το ελατήριο του zx αναφέρομαι μόνο στο σπιράλ, τη σούστα δηλαδή, όχι το σύνολο του αμορτισέρ.
    Φαντάζομαι η συμπεριφορά του αμορτισέρ δεν καθορίζεται μόνο από τη σούστα. Ειδικά στην αίσθηση της μηχανής κατά την επιτάχυνση ή τις λακκούβες νομίζω βασικό ρόλο παίζει η συμπίεση (χαμηλής και υψηλής ταχύτητας αντίστοιχα). Ακόμα δηλαδή κι αν είναι λίγο πιο μαλακό και βυθίζεται στο σύνολο πιο πολύ στην ίδια ρύθμιση (μεγαλύτερο sag δηλαδή) η αίσθηση που παίρνεις έχει να κάνει πιο πολύ με τη "στιβαρότητα" ως σύνολο, παρά με τη βύθιση αυτή καθαυτή. Ίσως να μην είμαι ακριβής στην περιγραφή και σε μπερδεύω αλλά πίστεψε με η διαφορά είναι νύχτα με τη μέρα.

    Το οδήγησε και φίλος που είχε ανέβει μια φορά όλο κι όλο πριν την αλλαγή και έπαθε κι αυτός πλάκα.
    Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως 8μμ μακρυτερο αμορτισερ ισοδυναμει με περιπου 3(?) εκατοστα ψηλοτερο κωλο.
    Σε βαθυ πλαγιασμα τι γινεται με τα προφιλ των ελαστικων? Μηπως τερματιζει το μπροστινο πριν το πισω?

  8. #83
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως 8μμ μακρυτερο αμορτισερ ισοδυναμει με περιπου 3(?) εκατοστα ψηλοτερο κωλο.
    Σε βαθυ πλαγιασμα τι γινεται με τα προφιλ των ελαστικων? Μηπως τερματιζει το μπροστινο πριν το πισω?
    Οντως ο κωλος ανεβαινει περιπου 2,5-2,7 εκατοστα. Οπως εγραψα δοκιμαστηκε ηδη σε σχετικα γρηγορους ρυθμους και δεν ειδα καποια ανησυχητικη διαφορα στο φαγωμα του μπροστινου ελαστικου. Το πισω μου ελαστικο δεν εχει καθολου απατητο ενω το μπροστα εχει καποια χιλιοστα. Απο το fz09.org παντως διαβασα πως και ατομα που μπαινουν πιστα πιο σοβαρα θεωρουν θετικη αλλαγη το ψηλωμα του πισω μερους. Καποιος χρηστης μαλιστα συμβουλευτηκε σχετικα και τον Dave Moss (γκουρου των αναρτησεων), ο οποιος πιστευει πως το μηχανακι εχει να κερδισει απο το ψηλωμα πισω. Τωρα θα μου πεις second hand πληροφοριες, αλλα κι εδω τα ιδια γραφουμε...

    Θα εχω παντως το νου μου να παρακολουθω το μπροστινο, ευχαριστω για την παρατηρηση.

  9. #84
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Οντως ο κωλος ανεβαινει περιπου 2,5-2,7 εκατοστα. Οπως εγραψα δοκιμαστηκε ηδη σε σχετικα γρηγορους ρυθμους και δεν ειδα καποια ανησυχητικη διαφορα στο φαγωμα του μπροστινου ελαστικου. Το πισω μου ελαστικο δεν εχει καθολου απατητο ενω το μπροστα εχει καποια χιλιοστα. Απο το fz09.org παντως διαβασα πως και ατομα που μπαινουν πιστα πιο σοβαρα θεωρουν θετικη αλλαγη το ψηλωμα του πισω μερους. Καποιος χρηστης μαλιστα συμβουλευτηκε σχετικα και τον Dave Moss (γκουρου των αναρτησεων), ο οποιος πιστευει πως το μηχανακι εχει να κερδισει απο το ψηλωμα πισω. Τωρα θα μου πεις second hand πληροφοριες, αλλα κι εδω τα ιδια γραφουμε...

    Θα εχω παντως το νου μου να παρακολουθω το μπροστινο, ευχαριστω για την παρατηρηση.
    ....επισης υποθετω οτι δεν τρεχει και τιποτα να ειναι το σαγκ λιγο πιο πολυ πισω.
    Εχεις συγκρινει το μηκος διαδρομης των δυο αμορτισερ?

  10. #85
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    ....επισης υποθετω οτι δεν τρεχει και τιποτα να ειναι το σαγκ λιγο πιο πολυ πισω.
    Εχεις συγκρινει το μηκος διαδρομης των δυο αμορτισερ?
    Οχι, δεν εκανα καποια συγκριση. Σιγουρα αλλαζουν καποια πραγματα στη γεωμετρια της μηχανης βαζοντας ενα ξενο εξαρτημα, αλλα κανοντας τη σουμα πιστευω πως τα θετικα ειναι με διαφορα περισσοτερα απο τα αρνητικα.

    Προφανως και δεν ειναι η ιδανικη λυση, θα ειχα φανταζομαι καλυτερα αποτελεσματα πχ με ενα ohlins σχεδιασμενο για τη μηχανη μου, το οποιο βεβαια θα στοιχιζε και τα τριπλα+ λεφτα. Για να το πω λιγο πιο απλα, αν σου εδινα για test ride ενα μαμα ΜΤ09 και το δικο μου δεν υπαρχει περιπτωση να μην προτιμουσες το δευτερο. Σιγουρα υπαρχουν καλυτερα στημενα μηχανακια αλλα για μια λυση <200€ πιστευω πως ειναι πολυ καλο value for money.

    Μιλαω παντα για τις πρωτες εντυπωσεις που μου σχηματιστηκαν, αν στην πορεια προκυψει κατι αλλο θα ενημερωσω το νημα.

  11. #86
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Ωραία πατέντα, φαίνεται οτι λειτουργεί καλύτερα!
    Να εχεις λίγο το νού σου μη τυχόν απο το ψήλωμα πίσω σου κάνει τιποτα κουνήματα στα πολλά.

    Για μεταχειρισμένο Ohlins η κάτι άλλο έψαξες? Το λέω γιατί έδωσες 200 Ευρω, κι εγω θυμαμαι οτι πήρα 250 με ελαχιστη χρήση το Ohlins που εχω στο Hornet μου.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #87
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ωραία πατέντα, φαίνεται οτι λειτουργεί καλύτερα!
    Να εχεις λίγο το νού σου μη τυχόν απο το ψήλωμα πίσω σου κάνει τιποτα κουνήματα στα πολλά.

    Για μεταχειρισμένο Ohlins η κάτι άλλο έψαξες? Το λέω γιατί έδωσες 200 Ευρω, κι εγω θυμαμαι οτι πήρα 250 με ελαχιστη χρήση το Ohlins που εχω στο Hornet μου.
    Κοίταξα ναι, αλλά επειδή είναι ακόμα καινούρια μηχανάκια δεν υπάρχει προσφορά σε μεταχειρισμένα. Όλο κι όλο το τελευταίο τρίμηνο που κοιτάω υπήρχε μια αγγελία στην Αθήνα στα 400€ (για μοντέλο των 550€).

  13. #88
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2016
    Μηνύματα
    3
    Τη βίδα που δείχνει το βέλος να προσέξεις.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_0583.jpg 
Προβολές:	335 
Μέγεθος:	40,9 KB 
ID:	392755
    Σε βύθιση του αμορτισέρ, σε σαμαράκι δλδ στο δρόμο,
    μπορεί το δοχείο αερίου να ακουμπήσει.
    Έχε το νού σου για σημαδάκι στο δοχείο απο τη βίδα.
    Αν μάλιστα είσαι και διπλός στο μηχανάκι στους απίστευτα
    μαμάτους δρόμους χωρίς λακούβες που έχουμε...
    Στου zx6r το αμορτισέρ, το δοχείο "κοιτάζει" προς
    την άλλη πλευρά και εκεί που είναι η βίδα είναι
    το πιο στενό σημείο του, οπότε και δεν ακουμπάει.
    Μικρό το κακό όμως.
    Λύνεται με βίδα χαμηλού προφίλ.

  14. #89
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jim1900dz Προβολή μηνύματος
    Τη βίδα που δείχνει το βέλος να προσέξεις...
    Ωραιος ο Δημητρης! Θα'χω το νου μου.

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.736
    Μετα απο καποια χιλιομετρα και δοκιμη και σε αυτοκινητοδρομο μπορω να πω πως οντως το ψηλωμα στο πισω μερος εχει επιδραση στη σταθεροτητα της μηχανης στα πολλα χιλιομετρα. Οχι κατι δραματικο, αλλα υπαρχει μια αλλαγη της συμπεριφορας της μηχανης. Αναμενομενο φυσικα, απλα το αναφερω κι αυτο σαν προσωπικη μαρτυρια και ως συμπληρωματικο του αρχικου σχολιου μου.

    Για γυμνη μηχανη σαν τη δικια μου νομιζω πως δεν ειναι καν αξιο αναφορας, κανενας δεν προκειται να ταξιδευει με πανω απο 150 για πολυ ωρα ωστε να τον επηρεασει. Για tracer και αναβατες που αρεσκονται στο να ταξιδευουν με πολλα χιλιομετρα ισως ειναι παραμετρος που πρεπει να ληφθει υποψιν.

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. The dark side of moto.gr
    από Ταξιδευτής στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 09:14
  2. High siding
    από flavor στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2006, 21:00
  3. Ducati 749 dArK
    από life_dab στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 11:16
  4. Mts 1000
    από GST στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 09:36
  5. Απαγορευτικό απόπλου. 28/01/2004 09:43:55
    από Julius στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2004, 09:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF