Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: To o-ring or not to o-ring

  1. #1

    To o-ring or not to o-ring

    Μιλωντας για enduro-mx...
    Μια μετρια αλυσιδα o-ring εχει κοστος 65ευρο, ενω η απλη heavy duty (non o-ring) 25ευρο. Δλδ στην τιμη της μιας εχεις παρει 2,5 απο τις απλες.
    Η o-ring θελει λιγοτερη αλλα πιο απαιτητικη συντηρηση (οχι βενζινες ή οτι αλλο θα χαλασει τα τσιμουχακια) και αρα πιο ακριβα υλικα συντηρησης.
    Η αμμος ή η λασπη που δεν θα ξεπληθει μπορει να προκαλεσουν προωρη φθορα και στις δυο αλυσιδες.

    Τελικα ποιος τυπος αλυσιδας ειναι πιο οικονομικος;
    Τελευταία τροποποίηση από sonic22; 05/10/2013 στις 22:31.

  2. #2
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Αν πηγαίνεις χώμα (που αφού μιλάς για εντουρο μάλλον πηγαίνεις) πάρε την απλή. Μπορείς να την καθαρίσεις και με πιεστικό νερού εξ ολοκλήρου και στην τιμή της ο-ρινγκ θα πάρεις 3 που θα σου πάνε πολύ παραπάνω από την ο-ρινγκ.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.310
    Αν το μηχανάκι είναι δυνατό, και κάνεις εντούρο δηλαδή καμιά 100στη χιλιόμετρα τη βόλτα βάλε ο ρινγκ.

    Η απλή στεγνώνει τελείως και γρήγορα από λιπαντικό και θέλει συχνά τεντωμα. Σε ΥΖ 250 μου εσπασε δυο φορές τέτοια αλυσίδα. Μετά του εβαλα μια ενισχυμένη ορινγκ και ησύχασα.

    Στο 300 που εχω τώρα, εβαλα μια ενισχυμένη ο ρινγκ επώνυμη και ακριβή αλλά την εχω πάνω περίπου ενάμιση χρόνο και δεν εχει καταλάβει τίποτα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως δεν εχει φθρά ούτε το πίσω αλουμινένιο γρανάζι. Χρησιμοποιώ για λίπανση το κόκκινο chainlube της motorex που είναι ειδικό σπρέυ για χωμάτινες μηχανές και πράγματι κάνει καλή δουλειά.

  4. #4
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Μια από τα ίδια σε 400 exc...

    Επώνυμη ακριβή αλυσίδα και γραναζι stealth, φθορα ελαχιστη και τεντωμα ποτέ...

    Αλλά συντήρηση τακτική και λαδωμα με ειδικό γρασσο off road...

  5. #5
    Παμε πιο αναλυτικα...

    Κοστος καλης o-ring αλυσιδας (πανω απο 100αρικο?) και κοστος υλικων συντηρησης; Προσδοκιμο ζωης αλυσιδας;

    Καπου διαβαζα οτι παλια ειχαν 2-3 (απλες) αλυσιδες τις οποιες περνανγαν απο μπουγαδα (πετρελαιο-βενζινη), μουσκευαν σε μπανιο λαδιου και μετα τις κρεμαγαν να στραγγιξουν. Οταν η μηχανη γυρναγε απο βολτα εβγαινε η λερωμενη αλυσιδα (εμπαινε στο προγραμμα καθαρισμου), επλεναν την μηχανη και μετα περναγαν στην μηχανη μια απο τις αλλες καθαρες-στραγγισμενες.






    υ.γ.Απο την τελευταια o-ring αλυσιδα απογοητευτικα να πω την αληθεια, γιατι λογο χρησης σε περιβαλον με πολυ λασπη αντεξε λιγοτερο απο 40 ωρες (20 βολτες) παροτι της εριχνα (ακομα και στα μισα της βολτας) ενα σπρει αλυσιδας για mx της motul. Αλλα με τοση λασπη...
    Τελευταία τροποποίηση από sonic22; 06/10/2013 στις 00:40.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Σε ΥΖ 250 μου εσπασε δυο φορές τέτοια αλυσίδα.
    Αν μπορεις δωσε περισσοτερα στοιχεια για αυτο...
    Ηταν η ωρα της να σπασει (ξεχηλωμενη) ή εγινε εντελος ξαφνικα;

    Επιδει μου εχει συμβει παλιοτερα ατυχημα με αλυσιδα (βγηκε απο το πισο γραναζι πανω σε μπαντιλικι) και μου εσπασε τα καρτερ ανατριχιαζω στην σκεψη...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    Παμε πιο αναλυτικα...

    Κοστος καλης o-ring αλυσιδας (πανω απο 100αρικο?) και κοστος υλικων συντηρησης; Προσδοκιμο ζωης αλυσιδας;

    Καπου διαβαζα οτι παλια ειχαν 2-3 (απλες) αλυσιδες τις οποιες περνανγαν απο μπουγαδα (πετρελαιο-βενζινη), μουσκευαν σε μπανιο λαδιου και μετα τις κρεμαγαν να στραγγιξουν. Οταν η μηχανη γυρναγε απο βολτα εβγαινε η λερωμενη αλυσιδα (εμπαινε στο προγραμμα καθαρισμου), επλεναν την μηχανη και μετα περναγαν στην μηχανη μια απο τις αλλες καθαρες-στραγγισμενες.
    Είσαι σίγουρος ότι θα κάθεσαι να κάνεις αυτή τη διαδικασία μετά από τη βόλτα σου;
    Μπελάς δεν είναι;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    υ.γ.Απο την τελευταια o-ring αλυσιδα απογοητευτικα να πω την αληθεια, γιατι λογο χρησης σε περιβαλον με πολυ λασπη αντεξε λιγοτερο απο 40 ωρες (20 βολτες) παροτι της εριχνα (ακομα και στα μισα της βολτας) ενα σπρει αλυσιδας για mx της motul. Αλλα με τοση λασπη...
    Χμμμ...υπάρχει το ενδεχόμενο να έκανες τα πράγματα χειρότερα ρίχνοντας στα μισά της βόλτας(άρα σε λερωμένη αλυσίδα) σπρέι.
    Το σπρέι πρέπει να μπει αφού έχουμε καθαρίσει την αλυσίδα με πετρέλαιο και την έχουμε ζεστάνει(προσωπικά χρησιμοποιώ πιστολάκι μαλλιών ) ώστε να εισχωρήσει μεταξύ πλακιδίων και ορινγκ.

    Αν βάλεις το σπρέι σε βρώμικη,τότε κολλάνε πάνω του βρωμιές και χώματα και λειτουργούν ως σμυριδαλοιφή για τα ορινγκ.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος
    υ.γ.Απο την τελευταια o-ring αλυσιδα απογοητευτικα να πω την αληθεια, γιατι λογο χρησης σε περιβαλον με πολυ λασπη αντεξε λιγοτερο απο 40 ωρες (20 βολτες) παροτι της εριχνα (ακομα και στα μισα της βολτας) ενα σπρει αλυσιδας για mx της motul. Αλλα με τοση λασπη...
    Όταν λές αντεξε; Τι έπαθε δηλαδη; Ξεχείλωσε; Εγω με DID Ο-ring έκλεισα 3η σεζόν και είμαι προς αντικατάσταση. Σε στεγνό περιβάλλον βέβαια.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Είσαι σίγουρος ότι θα κάθεσαι να κάνεις αυτή τη διαδικασία μετά από τη βόλτα σου;
    Μπελάς δεν είναι;
    Το να ξεκουμπωσω την ασφαλεια με μια πενσα και να "πεταξω" την αλυσιδα σε εναν κουβα, πριν ξεκινησω να πλυνω, μου φαινετε για λιγοτερη ταλαιπωρια απο το να προσεχω μην βαρεσω την αλυσιδα με την πιεση οταν πλενω την μηχανη, να πρεπει μετα να την καθαρισω με ειδικα απορυπαντικα και πινελακι, να την στεγνωσω και να την λαδωσω. Και αυτα μετα απο καθε βολτα που πονανε μεχρι και τα αυτια μου.

    Σαν δευτερη σκεψη, θα στεναχωριθω πολυ λιγοτερο αν ξεχασω να καθαρισω-λαδωσω μια αλυσιδα των 25ευρο παρα μια των 100.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    καθαρίσει την αλυσίδα με πετρέλαιο και την έχουμε ζεστάνει(προσωπικά χρησιμοποιώ πιστολάκι μαλλιών ) ώστε να εισχωρήσει μεταξύ πλακιδίων και ορινγκ.
    nope nope nope...
    sorry αλλα αυτο που λες ειναι ο οδηγος του τι να μην κανεις σε μια αλυσιδα ο-ring.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KaTaNaS Προβολή μηνύματος
    Όταν λές αντεξε; Τι έπαθε δηλαδη; Ξεχείλωσε; Εγω με DID Ο-ring έκλεισα 3η σεζόν και είμαι προς αντικατάσταση. Σε στεγνό περιβάλλον βέβαια.
    Επαθε τα παντα. Σκουριασε, εκανε κομπους και φυσικα ξεχειλωσε (κροταλιζε).
    Πριν λιγο καιρο που την εβγαλα και την εκοψα σε μερικα σημεια για να δω τι τρεχει, οι πυροι ειχαν μαυρισε εσωτερικα και δεν υπήρχε ουτε ίχνος γρασου. Και χρειαστικε να μείνει πανω στην μηχανη παραπανω απο οτι θα ηθελα γιατι επρεπε να αποσβεσει καποιο κοστος (και να βρω λεφτα να παρω αλλη).
    Νομιζω did ηταν και η δικια μου.

    Σε 3 σεζον εχεις αλαξει γραναζια με την ιδια αλυσιδα;



    υ.γ. Ναι και σε εμενα οταν δεν εμπενα σε... βαλτους... η αλυσιδα αντεχε 2 σεζον σχετικα ανετα μονο με λιγο σπρει... εκτος και αν πηγενα σε αμμους.
    Τελευταία τροποποίηση από sonic22; 07/10/2013 στις 10:42.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Χρησιμοποιώ για λίπανση το κόκκινο chainlube της motorex που είναι ειδικό σπρέυ για χωμάτινες μηχανές και πράγματι κάνει καλή δουλειά.
    ειδικά το συγκεκριμένο, αν και είναι για χωμάτινα, το χρησιμοποιούσα από εποχή vstrom (που χώμα πήγαινα πολύ σπάνια). Δηλώνω πολύ ευχαριστημένος, αν και πετάει ελαφρώς, κάνει πολύ καλή δουλειά στην συντήρηση και καλή κατάσταση της αλυσίδας... συχνό ψέκασμα και είναι ό,τι πρέπει...

  11. #11
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    ή θα πας στο ακριβό πακέτο μαζί με γρανάζια ομως! ή περνεις μια απλή και την βαζεις πανω και οσο κατσει/τεντωθει στα υπαρχοντα γρανάζια.
    Ban 'em all

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Μόλις μπεις σε άμμο θα καταλάβεις τυο "μάταιον" της αναζήτησής σου ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μόλις μπεις σε άμμο θα καταλάβεις τυο "μάταιον" της αναζήτησής σου ...
    Το ακριβος αναποδο... Εκει ειναι που η χρηση της φθηνοτερης αλυσιδας σωζει πορτοφολια...



    υ.γ. εχει και λιγοτερες αντιστασεις κινησεις και αρα λιγο περισσοτερο γκαζι για τον οδηγο...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Νομίζω ότι με κόστος 25€ μπορείς να δοκιμάσεις, αν και βλέπω δύσκολο να γενικεύσουμε όταν ας πούμε η cz μόνο βγάζει 15 διαφορετικές 520.

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Τα γραναζια μπρε τζαμπα τα αλλάζετε..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. To Bagster Or Not To Bagster?????
    από TROOPER στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2008, 11:33
  2. To O-Ring or NOT to O-Ring ?
    από Nikoskazer2000 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 02/05/2008, 02:16
  3. To be or not to be ?
    από Anarane στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2006, 15:43
  4. To σκισεις or not to σκισεις στο στρωσημο?
    από DrIoannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2005, 20:58
  5. aprilia pegasos. to buy or not to buy?
    από mormegil στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 11:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF