Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 114

Θέμα: Ανασταση Typhoon 125

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    ετσι οπως τ ειδα δε ρυθμιζεται εχει μονο μια θεση. θα τ δουμε αυριο αυτο μ τ λαδι παιζει πολυ. τ μπουζι ειναι καινουριο κ εχει δυνατο σπινθιρα. οι θυριδες εισαγωγης φαινονται ναι. θα αναβασω φωτο αυριο ν τ δειτε αλλα ολα φαινονται ν ειναι σωστα.

  2. #92
    Με μιζα ή με μανιβελα προσπαθεις να βαλεις μπρωστα;

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Οριστε και οι φωτο με το πιστονι στο ΚΝΣ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131013_155218.jpg 
Προβολές:	400 
Μέγεθος:	80,6 KB 
ID:	301305
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131013_155224.jpg 
Προβολές:	400 
Μέγεθος:	75,4 KB 
ID:	301307
    Προσπαθουμε με μιζα γιατι η μανιβελα εχει ενα θεμα που ανακαλυψαμε μετα. Εχει ενα δοντι σπασμενο στο γραναζι και κολλαει.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 20131013_155927.jpg‎  

  4. #94
    Καταρχας χρειαζεσε κανε 2mm πιο χοντρη φλατζα (βασης κυλινδρου) αλλα δεν ειναι αυτος ο κυριος λογος που τελικα δεν περνει.

    Η μανιβελα πολλες φορες δινει πιο καλη "εκκινση" απο την μηζα εφοσον καταφερεις και "του βρεις την συμπιεση". Ειδικα στην πρωτη εκκινηση που εχει λαδια και λοιπα υποληματα απο το δεσημο.

    Τσεκαρε:
    Το μπουζι να ειναι καινουργιο (οχι σαν καινουργιο, καινουργιο)
    Το καρμπ να εχει βενζινη (με λαδι, απο εξωτερικη πηγη)
    Η ριντιερα να μην εχει σπασμενα ή στραβωμενα ριντ
    Το ματι της ηλεκτρονικης να μην εχει γρεζια και σκουπηδια

    Απο εκει και περα ειναι θεμα συμπιεσης-υποπιεσης.

    Τον κυλινδρο τον βλεπω καπως λειο. Θα επρεπε να εχει γραμμες απο το honning.Για βγαλε καμια καλυτερη φωτο.
    Το πιστονι ειναι καινουργιο; Τα ελατηρια (προφανος καινουργια) μπηκα σωστα;
    Αν τα δεσεις ολα (και μπουζι) και πας να γυρισεις τον στροφαλο με τα χερια απο την μερια του βολαν γυρναει; Δεν θα επρεπε να γυρναει.

    Υπαρχουν καποιες δοκiμες που θα μπορουσες να κανεις, αλλα δισταζω να στις πω μεσο ιντερνετ...
    (αιθερας και leak down test)


    υ.γ. προσπαθησες να του κλησεις την εισαγωγη του καρμπ με την παλαμη;
    Τελευταία τροποποίηση από sonic22; 13/10/2013 στις 17:33.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    εγω θα επεμενα στο θεμα καρμπυρατερ οπως ειπε ο σονικ. και ειδικα θα εδινα μεγαλυτερη προσοχη στο ζιγκλερ του ρελαντι. ειναι τοσο ψιλη η τρουπα του κι ευκολα πιανει μακα.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Τελος καλο ολα καλα !!! το προτζεκτ τελικα τελειωσε μεσα στο χρονο που ειχαμε ορισει αρχικα ! Η μ@λ@κι@ ηταν πολυ απλη γι αυτο δε μας πηγε το μυαλο αρχικα... Ειχαμε βαλει τα ελατηρια αναποδα :a31: Πιο προσεκτικα την επομενη φορα.. Το μηχανακι πηρε μπροστα με εξωτερικη πηγη βενζινης αλλα τελικα το ρουμπινετο δουλευει καλα μετα απο ελεγχο. Μαλλον δουλευει και η αντλια λαδιου αλλα δε τη τσεκαραμε ακομα γιατι καναμε τη μιξη κατευθειαν στο τεποζιτο. Φωτο και βιντεο το βραδυ. Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια και ειδικα εσενα sonic σου χρωσταω κατι μπυρες !!!!!!!!!!!

  7. #97

    Αντε γιατι μεχρι και εγω που δεν ειναι δικο μου αγχώθηκα...


    Οπωτε μπορεσεις πριν βαλεις το μαυρο πλαστικο καλημα μπρωστα απο τον κινητηρα, βρες τα 2 κιτρινα καλωδια και μετρα την εναλλασομενη ταση (volt) που φερνει απο τα πεινια. Στο ρελαντι αλλα και οταν δωσεις γκαζι αν γινεται.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    πολυ χαιρομαι οταν διαβαζω για προτζεκτ που τελειωνουν.

    βαλε και καμια φωτο τελειωμενο!

    καλες βολτες!
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    τωρα ειμαστε στη φαση π προσπαθουμε ν ρυθμίσουμε τ καρμπυρατερ. ελπιζω αυριο ν προλαβω κ ν γινει κ αυτο οποτε μολις δουλεψει σωστα θα σ πω κ τις μετρησεις π χρειαζεσαι κ φυσικα φωτο κ βιντεο τελειωμενο . σας ευχαριστω ολους γ τ βοηθεια κ παλι!!!

  10. #100
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2012
    Μηνύματα
    57
    μπραβο ρε παλικαρι ωραια δουλεια. αγχωθηκα λιγο αλλα ολα καλα!!!!!!!!!!!!!! τσακο βαλε φωτο (οχι με σε να πανω ομως) μπορει να μην σου παει το φουξι.
    ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΛΥΚΟΥΣ, ΘΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙΣ ΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΕΤΟΥΣ, ΘΑ ΣΕ ΜΑΘΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΑΣ

  11. #101
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    τα πλαστικα σου εκαναν ορτοκαλι γιατι: α) δεν εχεις αραιωσει το χρωμα β) εχεις χαμηλη πιεση στο πιστολι. γ κατι αλλο που δεν γνωριζω.

    ασε το απαθα στο αμαξι... χαλι...

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    τα πλαστικα σου εκαναν ορτοκαλι γιατι: α) δεν εχεις αραιωσει το χρωμα β) εχεις χαμηλη πιεση στο πιστολι. γ κατι αλλο που δεν γνωριζω.

    ασε το απαθα στο αμαξι... χαλι...
    αυτο εγινε μονο στα μαυρα ομως πλαστικα ομως τα υπολοιπα βγηκαν καθρεφτης... Τεσπα δε με χαλασε γιατι ειναι και ματ οποτε δε φαινεται ιδιαιτερα... Ισως ηθελε καλυτερο στρωσιμο η επιφανεια...
    Το καρμπυρατερ μαλλον τα χει παιξει... Δεν εξηγειται αλλιως... Με τη βενονα ρυθμισμενη τερμα κατω και τον αερα κλειστο και παλι δουλευει σαν πριονι Η βιδα του ρελαντι απλα δε κανει τιποτα!! Οριστε και το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=TtBl-...ature=youtu.be .

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stef88x
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    249
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sonic22 Προβολή μηνύματος

    Αντε γιατι μεχρι και εγω που δεν ειναι δικο μου αγχώθηκα...


    Οπωτε μπορεσεις πριν βαλεις το μαυρο πλαστικο καλημα μπρωστα απο τον κινητηρα, βρες τα 2 κιτρινα καλωδια και μετρα την εναλλασομενη ταση (volt) που φερνει απο τα πεινια. Στο ρελαντι αλλα και οταν δωσεις γκαζι αν γινεται.
    Η AC ταση στα κιτρινα καλωδια ειναι 9,5V. τωρα αν ρυθμιστει καλα δε ξερω ποσο θα ειναι... Αν χρειαζεσαι κατι αλλο πες μου γιατι ετσι κι αλλιως θα το ξανανοιξω να βαλω ενα δανικο καρμπ μηπως δουλεψει και μετα σειτα εχει το τσοκ. Το τσοκ πως επιβεβαιωνω οτι την εχει ακουσει??? Ξερει κανεις? Χρωσταω και φωτο τελειωμενο

  14. #104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stef88x Προβολή μηνύματος
    Το τσοκ πως επιβεβαιωνω οτι την εχει ακουσει???
    Νομιζω πως το βγαζεις και του δινεις κατευθειαν ρευμα και βλεπεις αν κουνιετε το πυραβλακι αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος...
    Προσωπικα το εχω αποσυνδεδεμενο και δεν το εχει χρειαστει.

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    σαν να τραβαει αερα κανει
    η ac δεν μπορει να ειναι μονο 9.5

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF