Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 116

Θέμα: Γιατί ρε μάστορα..??

  1. #31
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ετσι για να μην ξεχνιωμαστε.......
    Μολις ανακαλυψα οτι ο μαστορας μου εβαλε Yuasa..........
    Συνημμένο 305852
    Βασικα σε μενα παει η μουτζα που πραγματικα προσπαθω να εμπιστευτω ανθρωπους αλλα ματαια.
    Στο μαγαζί του μάστορα είναι τραβηγμένη η φωτο..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #32
    από προσωπική μου ανάρτηση σε άλλο φόρουμ....

    "Τέτοια μ@στόρια να τα χαίρονται.......

    .
    ..
    ...αυτοί που τα πληρώνουν...

    και φυσικά σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να θίξω αυτούς που εμπιστεύονται το δίτροχό τους στον συγκεκριμένο πασίγνωστο μάστορα του κέντρου Αθηνών, αλλά ας γνωρίζουν τουλάχιστον.

    Σε επίσκεψη που έκανα στο συνεργείο του για να εκτιμήσει τη μηχανή μου (Vstrom) για λογαριασμό ενδιαφερόμενου αγοραστή συνέβησαν τα παρακάτω...

    Ο μάστορας εξερχόμενος του συνεργείου και με "αέρα" πλησιάζει, βλέπει, δεν μιλάει.
    μάστορας: είναι κάτι βαμένο στη μηχανή?
    εγώ: όχι.
    ακολουθεί προσεκτικότερη παρατήρηση μπροστά και δεύτερη ερώτηση-διαπιστωση με σιγουριά: το μπροστά φτερό είναι βαμμένο.
    απάντηση: όχι δεν είναι, είναι απείραχτο, μόνο το πρόσθετο λασπωτηράκι έχει βαφτεί στο χρώμα της μηχανής. (pyramid λασπωτηράκι)
    μάστορας: όχι πρέπει να 'ναι βαμμένο.
    εγώ: όχι δεν είναι, γιατί το λες, τι βλέπεις...?
    μάστορας: λείπει το αυτοκόλητο ABS.
    εγώ: και πολύ καλά κάνει και λείπει, αφού δεν έχει ABS.
    μάστορας: δεν έχει? (με απορία) δεν είναι του '09 μοντέλο? α ναι, δεν έχει, βλέπω...
    εγώ: όχι δεν έχει ABS και δεν είναι βαμμένο.
    μάστορας: οκ, καλώς.

    σιγή. γύρωγύρωόλοι, καβάλα τη μηχανή, και φεύγει για τυπικό έλεγχο σε πορεία.
    γύρος του τετραγώνου (αν κρίνω από τον χρόνο που έκανε-1 λεπτό δηλαδή) και επιστροφή.

    κατεύθυνση μέσα στο μαγαζί, χωρίς καμία άλλη νύξη-ερώτηση-παρατήρηση, και ακολουθεί σύντομη συζήτηση ιδιαιτέρως με τον υποψήφιο αγοραστή, χώνομαι κι εγώ μπροστά τους και μου το πετάει κατάμουτρα, "καλό είναι, δεν έχει κάτι, αλλά το δίνεις ακριβά".
    (ώπα ρε μεγάλε, εσύ τι είσαι? σύμβουλος αγοράς του μοτοτρίτι, ή υπεύθυνος να εξετάσεις μηχανικά το όποιο μπουρδέλο σου φέραμε...?)


    Συμπεράσματα:
    1) αν έχετε αφαιρέσει αυτοκόλλητα, ή αν δεν τα έχετε εκεί που θα έπρεπε να είναι κατά την κρίση του μάστορα και όχι του κατασκευαστή, είναι σίγουρο ότι έχετε βάψει πλαστικά. Σίγουρα πράγματα.
    2) Η μηχανή έχει ABS αν το γράφει. Αν δεν το γράφει, δεν έχει ABS. Επίσης σίγουρα πράγματα. Περιτές λεπτομέρειες όπως ύπαρξη ή μη, μιας στεφάνης με οπές για τον αισθητήρα του ABS, η λυχνία στο κοντέρ, ή μονάδα κάτω απ' τη σέλα, είναι είπαμε, περιτές να τις προσέξει κανείς, ειδικά αν είναι μαστοράντζα περί-της-ωπής.
    3) Κατά τον έλεγχο της μηχανής όλα φαίνονται με το μάτι, και με ένα γύρο το τετράγωνο. Ρουλεμάν τροχών, τιμονιού, μυστηριώδεις καλωδιώσεις κάτω από τη σέλα και άλλα μυστήρια ενδεχομένως πράγματα που μπορεί να κρύβονται από την πρώτη ματιά είναι περιτά να προσέξει κανείς και ειδικά αν είσαι μάστορας εξουσιοδοτημένος, φημισμένος με πελάτες τα μισά vstrom-Δίας της Αττικής. Άλλωστε ο μάστορας θα την αγοράσει τη μηχανή? όχι!! ο μ@λάκας ο πελάτης που κοιτάει με γουρλωμένα μάτια σαν τα υδροκέφαλα του Ρόζγουελ που κατέβηκαν από τον Άρη...

    PS: Συγχαρητήρια στη Σουζουκι που του έδωσε την ταμπέλα του εξουσιοδοτημένου, και τη στέρησε από άλλους. Συγχαρητήρια στους ένστολους που πάνε εκεί για σέρβις, και τον έχουν κάνει μάγκα... Συγχαρητήρια σε όλους τους "συνειδητοποιημένους" πελάτες που τον εμπιστεύονται τυφλα...

    Συγνώμη, αν κάποιον ενόχλησαν τα παραπάνω, στα δικά μου μάτια ήταν απαράδεκτος ο συγκεκριμένος μ@στορας και καλό θα ήταν να τα γνωρίζουν αυτά τυχόν ενδιαφερόμενοι πελάτες....

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    από προσωπική μου ανάρτηση σε άλλο φόρουμ....

    "Τέτοια μ@στόρια να τα χαίρονται.......
    Συγνώμη, αν κάποιον ενόχλησαν τα παραπάνω, στα δικά μου μάτια ήταν απαράδεκτος ο συγκεκριμένος μ@στορας και καλό θα ήταν να τα γνωρίζουν αυτά τυχόν ενδιαφερόμενοι πελάτες....

  4. #34
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Απο το μαγαζι του καφεκοπτη.......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #35
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Απο το μαγαζι του καφεκοπτη.......
    Και το "choose your optimate" τι σχέδιο είναι ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #36
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Και το "choose your optimate" τι σχέδιο είναι ..??
    Η συσκευασια του νεοαποκτηθεντα φορτιστη μου.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #37
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Η συσκευασια του νεοαποκτηθεντα φορτιστη μου.
    Το φοβόμουν...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #38
    Το 2004 αγόρασα το vstrom από την αντιπροσωπεία της Suzuki στη Μιχαλακοπούλου. Έδιναν δώρο συναγερμό (που να τον έβαζαν στο κ... τους). Το συναγερμό τον τοποθέτησε το πασίγνωστο εξουσιοδοτημένο εκεί κοντά. Το οποίο δεν είχε καμία δουλειά και εμπειρία να τοποθετεί συναγερμούς. Ο συναγερμός αυτός είχε μια φίσα που συνδεόταν στο κύκλωμα της αντλίας βενζίνης για να τη κλειδωνει όταν ήταν οπλισμένος. Έλα όμως που το vstrom δεν είχε τέτοια φίσα. Οπότε τι κάνει ο άσχετος; Κόβει τη πλεξούδα της ολοκαίνουργιας μοτοσυκλέτας μου, κάνει τα ηλεκτρικά της μπουρδέλο και μου το δίνει. Για χρόνια δεν είχα κανένα πρόβλημα. Κάποια στιγμή όμως η ανοιγμενη πλεξούδα πήρε υγρασία οι ενώσεις της πλάκας που είχε κάνει οξυδωθηκαν και ξεκίνησε μια ταλαιπωρία που ακόμα δεν έχω ξεμπέρδεψει. Ευτυχώς η Suzuki άλλαξε το μηχανικό που βάζει τους συναγερμούς με έναν επαγγελματία Ηλεκτρολόγο Αυτοκινήτων (και μότο) ο οποίος μου μετέφερε και τις παραπάνω γαργαλιστικες λεπτομέρειες.
    Είναι σίγουρο οτι τα επόμενα 5 χρόνια θα αλλάξω πλεξούδα. Αν πότε πάρω κουτα μηχανάκι δε πρόκειται να με δουν ούτε για το service των 1000 χλμ.
    Να βάλουν την εγγύηση εκεί που ξέρουν. Άλλος χέρι στο μηχανάκι αυτό ή το επόμενο δε βάζει.

  9. #39
    Ολοι οι μαστορες ειναι για τα μπαζα. Δυστυχως, παμε πλεον με τις πιθανοτητες και μονο.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  10. #40
    Μη γενικεύουμε. Δεν είναι όλοι για τα μπάζα. Όμως τα περισσότερα εξουσιοδοτημένα, δε γνωρίζω πως παίρνουν την εξουσιοδοτηση, αλλά δεν την αξίζουν.

  11. #41
    Δεν το συζητάμε ,

    manual ανά χείρας παιδιά και ότι μπορείτε μόνοι σας .

  12. #42
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    Δεν το συζητάμε ,
    manual ανά χείρας παιδιά και ότι μπορείτε μόνοι σας .
    Δηλ. το δικαίωμα στην τεμπελιά πάει περίπατο ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    δωστε πονοοοοο

  14. #44
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    από προσωπική μου ανάρτηση σε άλλο φόρουμ....

    "Τέτοια μ@στόρια να τα χαίρονται.......
    φημισμένος με πελάτες τα μισά vstrom-Δίας της Αττικής. Άλλωστε ο μάστορας θα την αγοράσει τη μηχανή? όχι!! ο μ@λάκας ο πελάτης που κοιτάει με γουρλωμένα μάτια σαν τα υδροκέφαλα του Ρόζγουελ που κατέβηκαν από τον Άρη...

    PS: Συγχαρητήρια στη Σουζουκι που του έδωσε την ταμπέλα του εξουσιοδοτημένου, και τη στέρησε από άλλους. Συγχαρητήρια στους ένστολους που πάνε εκεί για σέρβις, και τον έχουν κάνει μάγκα... Συγχαρητήρια σε όλους τους "συνειδητοποιημένους" πελάτες που τον εμπιστεύονται τυφλα...

    Συγνώμη, αν κάποιον ενόχλησαν τα παραπάνω, στα δικά μου μάτια ήταν απαράδεκτος ο συγκεκριμένος μ@στορας και καλό θα ήταν να τα γνωρίζουν αυτά τυχόν ενδιαφερόμενοι πελάτες....
    για τα μηχανακια των ενστολων
    δεν τα πανε αυτοι οι οδηγοι που τα εχουν χρεωμενα
    αλλα τους λενε που να τα πανε
    καποτε πηγαιναμε σεσυνεργειο της επιλογης μας,παιρναμε προ τιμολογιο αντ/κων εργασιας κλπ
    παιρναμε εγκριση καναμε το σερβις και ο μαστορας πληρωνοταν
    τα τελευταια χρονια ειναι αλλιως,παρολα αυτα δεν εχω αφησει το εκαστοτε μηχανακι με κλειστα ματια στον οποιο διαπιστευμενο-συμβεβλημενο μαστορα
    σπαω λιγο αρ@@δια αλλα εγω ανεβαινω πανω-γιατι ειναι αυτο ετσι?θα το αλλαξουμε εκεινο?γιατι το κανειαυτο?κλπ
    απο την αλλη οτι ειναι στην ΔΙ.ΑΣ δεν σημαινει οτι ξερουν ολοι απο μηχανακια
    οσο για τον αυτου καθε αυτου τον μαστορα που ξεχωριζει αν ενα μηχανακι εχει abs απ το αυτοκολλητο ε τον μπουλο ο καραγκιοζης
    και να μην ξαναπατησει κανενας σας

  15. #45
    Κάποτε πριν από τριάντα χρόνια είχα αγοράσει ένα παπάκι εξάβολτο μεταχείρω, από αυτά που τα φόρτωναν με μπουλντόζα στην Ιαπωνία και τα ξεφόρτωναν εδώ με την δαγκάνα των σκραπ.
    Όταν μετά από πολύ καιρό σκέφτηκα να του ρυθμίσω βαλβίδες και πήγα στο μαστόρι της γειτονιάς είδα το ανέκδοτο μπροστά στα μάτια μου: ξεβίδωσε τα καπάκια των βαλβίδων και κατέβαζε τη μανιβέλα μέχρι αυτή να βρει αντίσταση... τότε και μόνο τότε λάσκαρε ή έσφιγγε τους ρεγουλατόρους των βαλβίδων.
    Ποιός μπορεί να με πείσει πως από το 1980 κάτι και μέχρι σήμερα έχει αλλάξει κάτι στην τεχνογνωσία των μηχανικών μας;

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί ρε αδέρφια;
    από McGyver στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 10:32
  2. ΟΧι Ρε Μαστορα
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 22:41
  3. Γιατί ρε γ@μ$&$&&&.....1;;;;
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2004, 20:56
  4. Γιατι ρε γαμωτο......
    από gcrook στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2004, 00:19
  5. Γιατί ρε παιδιά???
    από Wizard13 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 15:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF