Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 116

Θέμα: Γιατί ρε μάστορα..??

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Σαφώς, αλλά στα σύγχρονα μηχανάκια χρειάζεται κ το διαγνωστικό για να μπορεί να τα υποστηρίξει.

  2. #77
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Σαφώς, αλλά στα σύγχρονα μηχανάκια χρειάζεται κ το διαγνωστικό για να μπορεί να τα υποστηρίξει.
    Έχεις καμιά ιδέα πόσο κοστίζει το διαγνωστικό; και δεν αγοράζεις μόνο αυτό αλλά και πλΕρώνεις και την ετήσια αναβάθμιση (η όποτε υπάρχει διαθέσιμη) ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ και ούτε αυτή κοστίζει και λίγα.....

    Γιαυτό όταν λέμε εξουσιοδοτημένο, ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ το διαθέτει στην γκάμα των εργαλείων του όπως επίσης και τα ειδικά εργαλεία που απαιτούνται για ορισμένα μοντέλα (εφόσον κυκλοφορούν στην χώρα) που και αυτά κοστίζουν ανάλογα.

    'οταν λοιπόν βλέπετε "εξουσιοδοτημένο" και δεν έχει το διαγνωστικό της Μάρκας που εκπροσωπεί, την κάνουμε με ελαφρά.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Επιπλέον να διαθέτει διαγνωστικό!
    και να ξερει να το χειριζεται

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    με πατέντες μπορει ο καθένας να κανει διαγνωση γιατι πλέον όλα τα μηχανάκια είναι OBD2. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια κατάλληλη διαγνωστική φισα που να κουμπώνει στην φίσα διάγνωσης απο το μηχανάκι, ένα θηλυκό καλώδιο obd2, να ξέρει το πρωτόκολλο επικοινωνίας (για να ξερει τι συνδεσμολογία θα κάνει μεταξύ διαγνωστικής φίσας και θηλυκής φίσας OBD2) και ένα κλώνο OBD2 διάγνωσης (πχ ELM327-5 ευρω απο το ebay) με το αντίστοιχο software (που είναι free)

  5. #80
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    με πατέντες μπορει ο καθένας να κανει διαγνωση γιατι πλέον όλα τα μηχανάκια είναι OBD2. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια κατάλληλη διαγνωστική φισα που να κουμπώνει στην φίσα διάγνωσης απο το μηχανάκι, ένα θηλυκό καλώδιο obd2, να ξέρει το πρωτόκολλο επικοινωνίας (για να ξερει τι συνδεσμολογία θα κάνει μεταξύ διαγνωστικής φίσας και θηλυκής φίσας OBD2) και ένα κλώνο OBD2 διάγνωσης (πχ ELM327-5 ευρω απο το ebay) με το αντίστοιχο software (που είναι free)
    Κατι τετοια γράφονται και μετα μπαίνει ο Dalton και σε τελειώνει. .......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    με πατέντες μπορει ο καθένας να κανει διαγνωση γιατι πλέον όλα τα μηχανάκια είναι OBD2. Το μόνο που χρειάζεται είναι μια κατάλληλη διαγνωστική φισα που να κουμπώνει στην φίσα διάγνωσης απο το μηχανάκι, ένα θηλυκό καλώδιο obd2, να ξέρει το πρωτόκολλο επικοινωνίας (για να ξερει τι συνδεσμολογία θα κάνει μεταξύ διαγνωστικής φίσας και θηλυκής φίσας OBD2) και ένα κλώνο OBD2 διάγνωσης (πχ ELM327-5 ευρω απο το ebay) με το αντίστοιχο software (που είναι free)
    Έχω πάρει διαγνωστικό από ebay για το αμάξι, οι περισσότεροι πλέον συνδέονται με το κινητό (με bluetooth), και το έχω να σβήνω τα λαμπάκια.

    Αλλά είναι το ίδιο με το επαγγελματικό διαγνωστικό μιας αντιπροσωπείας;

  7. #82
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Έχω πάρει διαγνωστικό από ebay για το αμάξι, οι περισσότεροι πλέον συνδέονται με το κινητό (με bluetooth), και το έχω να σβήνω τα λαμπάκια.

    Αλλά είναι το ίδιο με το επαγγελματικό διαγνωστικό μιας αντιπροσωπείας;
    Group VAG και εσυ;

    Εγω τα αφηνω αναμμένα. ........Χριστούγεννα έρχονται και με βαζουν στο κλίμα. .....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Χαχα, περίπου (μπάγιερις μοτόρεν βέρκε). Εμένα αναβοσβήνει το τσεκ engine ένεκα ευαισθησίας στη μπιτζίνα, αλλά μερικές φορές μένει περισσότερο από ότι συνήθως.

    Έβαλα κ αντάπτορα μεταξύ λ και πολλαπλής αλλά πάλι χωρίς ιδιαίτερο αποτέλςσμα

  9. #84
    Για να μην λέμε μόνο για την VAG...

    Hyundai.

    Πάω για σέρβις στις 5-11. "Θα ξαναέρθετε για να αλλάξουμε λάδια γιατί δεν έχει στείλει η αντιπροσωπεία".
    Σήμερα. "Θα ξαναέρθετε για να αλλάξουμε βαλβολίνες γιατί δεν έχει στείλει η αντιπροσωπεία". Πότε; "Δεν ξέρουμε".

    Ναι ΟΚ, δεν χαλάει.
    Αλλά σέρβις σε τρεις επισκέψεις, πρώτη φορά γενικότερα. Και πες ότι δεν έχεις τι να κάνεις, οπότε δεν σε νοιάζει ιδιαίτερα η δουλειά. Το τραβήξου συνεργείο τρεις φορές (στην περίπτωσή μου από 70 χιλιόμετρα τη φορά πήγαινε-έλα) είναι εντελώς μαλακία. Και η δικαιολογία του "δεν μας έχουν στείλει λάδι" είναι επιεικώς κωμική και ξεφτιλίζει και την αντιπροσωπεία και το συνεργείο (που πιθανώς να μην φταίει, αλλά βάζεις το χέρι στη φωτιά για κανέναν; )

    Γιατί ρε μάστορες;

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Είναι γεγονός πως οι Ελληνικές Αντιπροσωπείες χολένουν στην εξυπηρέτηση πελατών. Μόνη εξαίρεση ίσως η toyota.

    Anyway.

  11. #86
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Είναι γεγονός πως οι Ελληνικές Αντιπροσωπείες χολένουν στην εξυπηρέτηση πελατών. Μόνη εξαίρεση ίσως η toyota.

    Anyway.
    Μπα!
    Εχω φαει φολα και απο εκεί.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #87
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.174
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Μπα!
    Εχω φαει φολα και απο εκεί.


    Mα με τις φόλες που 'χεις φάει, από καφετζού θα καταντήσεις ψοφόσκυλο...........................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  13. #88
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Mα με τις φόλες που 'χεις φάει, από καφετζού θα καταντήσεις ψοφόσκυλο...........................
    ΘΑ;

    ευγενειες Βαγγελακη σημερα;

  14. #89
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Mα με τις φόλες που 'χεις φάει, από καφετζού θα καταντήσεις ψοφόσκυλο...........................
    Ρε μιλαμε ειμαι γκαντεμοσαυρος.......και που να βρεθούμε να σου πω για αλλά που δεν γράφονται. ......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    το ΕLM 327 διαβάζει όλα τα πρωτοκολλα OBD2, για όλα τα αμάξια (και μηχανάκια όπως είπα , αμα φτιαχτει το κατάλληλο καλώδιο).

    τα περισσότερα εργοστασιακά διαγνωστικά έχουν πολύ περισσότερες εφαρμογές απο το elm327, όπως οτι γράφουν πρόγραμμα (write ecu) στον εγκέφαλο και έχουν πρόσβαση σε όλα τα controlers όπως πχ για το ABS ή τους αερόσακους, ενω το ELM327 έχει πρόσβαση μόνο στο controler του μοτερ, άντε και στο σασμαν.

    Η αλήθεια βέβαια είναι οτι στις αντιπροσωπίες οι περισσότεροι δεν ξέρουν να τα δουλεύουν και τα χρησιμοποιούν απλά σαν να έχουνε ένα φτηνό κινέζικο διαγνωστικό των 5 ευρω.

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί ρε αδέρφια;
    από McGyver στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 09:32
  2. ΟΧι Ρε Μαστορα
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 21:41
  3. Γιατί ρε γ@μ$&$&&&.....1;;;;
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2004, 19:56
  4. Γιατι ρε γαμωτο......
    από gcrook στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 23:19
  5. Γιατί ρε παιδιά???
    από Wizard13 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 14:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF