Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 116 από 116

Θέμα: Γιατί ρε μάστορα..??

  1. #106
    Μάστορας αλλάζω-τα-πάντα-μεχρι-να-φτιαχτεί. Εχει γεμίσει η Ελλάδα απο δαύτους
    The R is for Respect.

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Δυστυχώς έτσι είναι, οι επιλογές είναι δύο, ή κάνεις moyenne, ταΐζεις δηλ. τη χασούρα σου (κρατάς τον ίδιο μέχρι να το φτιάξει) ή το παίρνεις απόφαση και αλλάζεις μάστορα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #108
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Το έφτιαξε χωρίς να δώσω κάτι, και μου είπε για την αστοχία του την οποία δε το περίμενε. Όμορφα και ωραία.

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Χιλιες φορες ενας μαστορας που θα παραδεχτει το λαθος του (που ολοι θα κανουν καποτε) παρα κανας ξερολας. Τελος καλο λοιπον.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Μάστορας αλλάζω-τα-πάντα-μεχρι-να-φτιαχτεί. Εχει γεμίσει η Ελλάδα απο δαύτους
    Για να μην ακυρωνουμε τους παντες και τα παντα, υπαρχουν οντως βλαβες που τα συμπτωματα μπορει να προερχονται απο πολλες πηγες και η σωστη οδος να ειναι οντως να παρεις με τη σειρα τις πιθανες αιτιες, ξεκινωντας απο το απλοτερο/φθηνοτερο προς το περιπλοκο/ακριβο. Δεν ειναι δηλαδη απαραιτητα λαθος προσεγγιση. Ειναι κατι που το κανουν ακομα και οι γιατροι στο κατω κατω που εχουν να κανουν με ανθρωπους και οχι μηχανηματα.

    Φυσικα μπορει να γινει εφαρμογη αυτης της προσεγγισης και σε περιπτωσεις που δεν ειναι απαραιτητο αν ο μαστορας δεν το εχει και τοσο.

  5. #110
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2016
    Μηνύματα
    39
    Τέτοιους προβληματισμούς έχω κι εγώ... Θέλω να αλλάζω πιστόνι σε δίχρονο εντουράκι, μιας και οι ώρες του ζυγώνουν. Δεν φαίνεται κάτι πολύπλόκο, το μόνο που θέλει κάποια προσοχή είναι να μετρήσεις τον κύλινδρο (nikasil) σωστά ώστε να πάρεις το σωστό νούμερο πιστόνι για να έχεις σωστές ανοχές.

    Και ρωτάω: Πες ότι το λύνω. Εγώ εσωτερικό μικρόμετρο δεν έχω, να το πάω στο ρεκτιφιέ με τον κύλινδρο στο χέρι; Θα το μετρήσει σωστά (για το δεκαεύρο που θα πάρει δεν νομίζω να ασχοληθεί ιδιαίτερα)

    Να το δώσω σε μάστρορα; Θα κάνει σωστή δουλειά ή θα πάρει τα ανταλλακτικά και θα του πουν “μάστορα, πιστόνι C δεν έχω, έχω Β όμως” και να μην γίνει σωστό.

    Να πάω και να πω στο μάστορα ότι θα είμαι μπροστά όταν τα μετράει και τα περνάει θα μου πει “δες ένα μυστήριο”

    Να πάω και να του πω “θέλω να το προσέξεις” και να το πιάσει ο βοηθός να πατάει τα ελατήρια με το κατσαβίδι να μπούνε μέσα...

    Να το πάω σε επιστήμονα που ειδικεύεται και θέλει 50ευρω για να σου πεί καλημέρα; Θα ανέβει το κασέ.



    Καταλαβαίνετε τώρα σε τι διαδικασία μπαίνουμε για κάτι σχετικά απλό... Που να πας κανένα πολύπλοκο με ηλεκτρονικά, εξειδικευμένα διαγνωστικά κτλ κτλ...

  6. #111
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Το έφτιαξε χωρίς να δώσω κάτι, και μου είπε για την αστοχία του την οποία δε το περίμενε. Όμορφα και ωραία.
    Μπράβο του!

    Για να μην ακυρωνουμε τους παντες και τα παντα, υπαρχουν οντως βλαβες που τα συμπτωματα μπορει να προερχονται απο πολλες πηγες και η σωστη οδος να ειναι οντως να παρεις με τη σειρα τις πιθανες αιτιες, ξεκινωντας απο το απλοτερο/φθηνοτερο προς το περιπλοκο/ακριβο
    Και στην πορεία τι κάνεις? Βάζεις τον πελάτη να πληρώσει ανορθωτή/πηνία/ηλεκτρονική κάνοντας το σταυρό σου να είναι κάποιο απ' αυτά? Δεν πάει έτσι!

    Αν δεν ξέρεις ή δεν είσαι σίγουρος τι φταίει πας ψαχτά! Σύμφωνοι! Παίρνεις τον ανορθωτή που έχεις στοκ στο μαγαζί σου και τον δοκιμάζεις, αν δεν φταίει πας παρακάτω. Δεν έχεις ανορθωτή? Τον αγοράζεις και αν δεν φταίει αυτός τον στοκάρεις. Δε θέλεις να τη στοκάρεις? Λες στον πελάτη οτι για να βρεθεί η βλάβη πρέπει να δοκιμαστούν διάφορα πράγματα που δεν υπάρχουν σε στοκ και καλύτερα να απευθυνθεί σε κάποιο εξουσιοδοτημένο που έχει το ανάλογο στοκ. Δε θέλεις να διώξεις τον πελάτη? Του λες πάλι οτι πρέπει να δοκιμαστούν διάφορα πράγματα που δεν υπάρχουν σε στοκ και το αποτέλεσμα δε θα είναι φθηνό γι' αυτόν διότι η εργασία απαιτεί χρονο και χρήμα απ' την μεριά σου.

    Σε καμία όμως περίπτωση δε του λες οτι είναι η ηλεκτρονική και μετά οτι είναι τα πηνία αλλά έφταιγε και η ηλεκτρονική γιατί μέτρησες τα ρευματα από δω εκει και δεν ήταν σωστά και π@@ μπλε. Και αν στραβώσει αυτός μία, στραβώνεις εσύ δέκα, αλλά εντωμεταξύ έχεις πληρωθεί την εργασία από έναν πελάτη που δε θα ξαναπατούσε ποτέ στο μαγαζί σου, εκτός και μόνο αν κατά τύχη σου έκατσε το τζοκερ και έφταιγε η ηλεκτρονική. Και επιπλέον είναι πολύ πιθανό να του τα ξαναπάρεις για την ίδια βλάβη, ειδικά αν το μηχανάκι δεν κινείται!

    Καλός μάστορας είναι αυτός που μεταξύ άλλων, ξέρει να εντοπίζει και τις αιτίες των βλαβών!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 05/12/2018 στις 17:44.
    Sent from me using a computer.

  7. #112
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.279
    Nα μου θυμίσετε να σας πω καποτε τι εστι Ελληνες μαστορες,για κατι τυπους εξουσιοδοτημενους(ονοματα δε λεμε μη σβηστει το ποστ) με αξιοπιστία που παει ολος ο ντουνιάς με τα εν λογο μοτοσακα εκει με κλειστα ματια πληρωνει οτι τους πει και πινουν νερο στο ονομα του,να ναι καλα η ημιμάθεια και η ασχετοσύνη τους...στην Ελλαδα μάστορας ειναι μονο της κατσικας ο κωλος οπως ελεγε ενας παλιος μαστορας που με ειχε βοηθό....ηξερε τι ελεγε..
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σε καμία όμως περίπτωση δε του λες οτι είναι η ηλεκτρονική και μετά οτι είναι τα πηνία αλλά έφταιγε και η ηλεκτρονική γιατί μέτρησες τα ρευματα από δω εκει και δεν ήταν σωστά και π@@ μπλε. Και αν στραβώσει αυτός μία, στραβώνεις εσύ δέκα, αλλά εντωμεταξύ έχεις πληρωθεί την εργασία από έναν πελάτη που δε θα ξαναπατήσει ποτέ στο μαγαζί σου, εκτός και μόνο αν κατά τύχη σου έκατσε το τζοκερ και έφταιγε η ηλεκτρονική. Και επιπλέων είναι πολύ πιθανό να του τα ξαναπάρεις για την ίδια βλάβη, ειδικά αν το μηχανάκι δεν κινείται!
    Λες ρε συ Σουπια να εννοουσα αυτο δηλαδη στο προηγουμενο σχολιο;

  9. #114
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Λες ρε συ Σουπια να εννοουσα αυτο δηλαδη στο προηγουμενο σχολιο;
    Σίγουρα όχι. Αλλά πόσοι στην Ελλάδα στοκάρουν τα "λάθη" τους?

    Αυτός που κάνει καυσανάλυση πχ τρυπάει τους λαιμούς των εξατμίσεων και μετά σου βάζει βίδα. Και αυτό εδώ στην ελλάδα το θεωρούμε νορμάλ και ότι έτσι γίνεται! Από μια άποψη καλά κάνουν και εμείς καλά κάνουμε και δεν έχουμε πρόβλημα, αφού δε θέλουμε να πληρώσουμε την καυσανανάλυση χρυσή. Κανονικά όμως πρέπει να υπάρχουν στόκ λαιμοί, τουλάχιστον απ' τα πιο διαδεδομένα μοντέλα και όχι να τρυπάς καινούριες εξατμισεις για να συνδέσεις ένα ηλεκτρονικό μαραφέτι.
    Sent from me using a computer.

  10. #115
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από honda_cub Προβολή μηνύματος
    Τέτοιους προβληματισμούς έχω κι εγώ... Θέλω να αλλάζω πιστόνι σε δίχρονο εντουράκι, μιας και οι ώρες του ζυγώνουν. Δεν φαίνεται κάτι πολύπλόκο, το μόνο που θέλει κάποια προσοχή είναι να μετρήσεις τον κύλινδρο (nikasil) σωστά ώστε να πάρεις το σωστό νούμερο πιστόνι για να έχεις σωστές ανοχές.

    Και ρωτάω: Πες ότι το λύνω. Εγώ εσωτερικό μικρόμετρο δεν έχω, να το πάω στο ρεκτιφιέ με τον κύλινδρο στο χέρι; Θα το μετρήσει σωστά (για το δεκαεύρο που θα πάρει δεν νομίζω να ασχοληθεί ιδιαίτερα)

    Να το δώσω σε μάστρορα; Θα κάνει σωστή δουλειά ή θα πάρει τα ανταλλακτικά και θα του πουν “μάστορα, πιστόνι C δεν έχω, έχω Β όμως” και να μην γίνει σωστό.

    Να πάω και να πω στο μάστορα ότι θα είμαι μπροστά όταν τα μετράει και τα περνάει θα μου πει “δες ένα μυστήριο”

    Να πάω και να του πω “θέλω να το προσέξεις” και να το πιάσει ο βοηθός να πατάει τα ελατήρια με το κατσαβίδι να μπούνε μέσα...

    Να το πάω σε επιστήμονα που ειδικεύεται και θέλει 50ευρω για να σου πεί καλημέρα; Θα ανέβει το κασέ.



    Καταλαβαίνετε τώρα σε τι διαδικασία μπαίνουμε για κάτι σχετικά απλό... Που να πας κανένα πολύπλοκο με ηλεκτρονικά, εξειδικευμένα διαγνωστικά κτλ κτλ...
    Αν θέλεις άνοιξε ένα θρεντ. Η εργασία αυτή δεν είναι τόσο απλή αν θέλεις να γίνει σωστά. Αν δε θέλεις να πληρώσεις πολλά μη περιμένεις και εγγυήσεις οτι θα γίνει σωστά!
    Έτσι όπως το θέτεις, το μόνο πρόβλημα είναι να θέλεις να πληρώσεις αυτά που αναλογούν στην εργασία για να γίνει σωστά και να ξέρεις οτι θα έχεις εγγυημένο αποτέλεσμα! Γιατί αυτό είναι το δύσκολο!
    Sent from me using a computer.

  11. #116
    ο "σωστός" ο μάστορας,ο "μάγκας" και όλα θα τα αλλάξει βήμα-βήμα ώσπου να "πέσει" πάνω στην αιτία του συμπτώματος, και θα φορτώσει στον πελάτη όλα τα "γμστκα".αμ πως...

    υπάρχουν και τίμιοι,φαντάζομαι, αλλά νομίζω σπανίζουν.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Γιατί ρε αδέρφια;
    από McGyver στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 10/04/2006, 10:32
  2. ΟΧι Ρε Μαστορα
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 22:41
  3. Γιατί ρε γ@μ$&$&&&.....1;;;;
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2004, 20:56
  4. Γιατι ρε γαμωτο......
    από gcrook στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2004, 00:19
  5. Γιατί ρε παιδιά???
    από Wizard13 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 15:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF