Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: honda ax-1 250cc vs kawasaki kle 250

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της bill3377
    Εγγραφή
    08/10/2013
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά για AX-1; Είναι σχεδόν ίδιο με το ΝΧ250 που εισαγόταν κανονικά...

    Πάντως φίλε bill, μας μπερδεύεις. Απορρίπτεις CBF και YBR επειδή δεν πάνε χώμα, αλλά κοιτάζεις και το Eliminator;
    Χαχα!! Έχεις δίκιο. Απλά από πιτσιρικάς ήθελα πάντα ένα custom και μου έχει μείνει απωθημένο.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    αυτα που εβαλα τυπικα δεν ειναι εντουρο αλλα ψευδο-εντουρο,οπως για παραδειγμα το αχ-1.

    με το διπλωμα σου,μεχρι ποσα κυβικα μπορεις νανεβεις?ρωταω μπας και σου προτεινω κι αλλς λυσεις στα 400 ας πουμε κυβικα(βλεπε τρανσαλπ 400...)

  3. #18
    Νέο μέλος Το avatar του/της bill3377
    Εγγραφή
    08/10/2013
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nobody Προβολή μηνύματος
    αυτα που εβαλα τυπικα δεν ειναι εντουρο αλλα ψευδο-εντουρο,οπως για παραδειγμα το αχ-1.

    με το διπλωμα σου,μεχρι ποσα κυβικα μπορεις νανεβεις?ρωταω μπας και σου προτεινω κι αλλς λυσεις στα 400 ας πουμε κυβικα(βλεπε τρανσαλπ 400...)
    Είναι ανάλογα με την ιπποδύναμη που έχει μια μηχανή. Το Α2 είναι μέχρι 35 KW. Περίπου 48 ίππους

  4. #19

  5. #20
    Νέο μέλος Το avatar του/της bill3377
    Εγγραφή
    08/10/2013
    Μηνύματα
    10
    Το Transapl δεν το είχα σκεφτεί. Καλή επιλογή. Ευχαριστώ. Απλά δεν θέλω να μου δείξετε αγγελίες. Ρώτησα ανάμεσα στα 2 αρχικά μοντέλα, πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Το Transalp πιστεύω υπερτερεί των άλλων δύο αλλά θα ήθελα να ακούσω τα καλά και τα κακά των ΑΧ και KLE.

    Υ.Γ. Το Transalp τι κατανάλωση έχει;

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Το ΑΧ-1 ειναι πιο ελαφρυ,ευελικτο και πιο χαμηλο αλλα ισως πιο παλιο.Το ΚLE ειναι πιο μοτοσυκλετα,χωρις να σε δυσκολευει στην πολη,θα σε παει πιο ανετα παραεξω,τελικη εχει 160+,το μονο μειονεκτημα που εχει ειναι η γλυστερη σελα,διορθωνεται ευκολα σε εναν ταπετσερη με 30-40ε.Και τα δυο ειναι οικονομικα σε βενζινες,εκει περνει ενα βαθμο παραπανω το ΑΧ.Εγω θα σου ελεγα το KLE μιας και το ειχα σαν πρωτη μοτοσυκλετα μετα τα παπια.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    4-5 λιτ/100 κμ

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nobody Προβολή μηνύματος
    4-5 λιτ/100 κμ
    Εχω την εντυπωση οτι λες λιγα για 400 ν

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της bill3377
    Εγγραφή
    08/10/2013
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Το ΑΧ-1 ειναι πιο ελαφρυ,ευελικτο και πιο χαμηλο αλλα ισως πιο παλιο.Το ΚLE ειναι πιο μοτοσυκλετα,χωρις να σε δυσκολευει στην πολη,θα σε παει πιο ανετα παραεξω,τελικη εχει 160+,το μονο μειονεκτημα που εχει ειναι η γλυστερη σελα,διορθωνεται ευκολα σε εναν ταπετσερη με 30-40ε.Και τα δυο ειναι οικονομικα σε βενζινες,εκει περνει ενα βαθμο παραπανω το ΑΧ.Εγω θα σου ελεγα το KLE μιας και το ειχα σαν πρωτη μοτοσυκλετα μετα τα παπια.
    Ευχαριστώ φίλε μου. Η διαφορά μονοκύλινδρου με δικύλινδρου πόσο σοβαρή είναι; Την καταλαβαίνει ο αναβάτης;

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    τα νουμερα που παρεθεσα αναφερονται σε μικτο κυκλο

    εκτος για παραδειγμα δινει 5,2 λιτ/100κμ

    παρεπιμπτοντως,δεν τα λεω εγω αυτα

  11. #26
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Καλά τα λέει ο φίλος για ατην κατανάλωση στο 400αρι το τρανσαλπ. Γύρω στα 4.8 - 5,3 λίτρα σε μικτό κύκλο παίζει. Το είχα σχεδόν δυο χρόνια. Σε όλα καλύτερο και από το kle και από το Ax-1 εκτός από την κίνηση στην πόλη και στο χώμα, επειδή είναι πιο βαρύ. Αυτά με ταχύτητες μέχρι 120 χλμ/ώρα, να ξηγιόμαστε. Αν πλακωθείς τελικές (γύρω στα 150-155 αν θυμάμαι καλά) τότε ρουφάει βενζίνη με το μπουρί και θα σου κάψει και λάδια (παθογένεια του συγκεκριμένου κινητήρα σε παρατεταμένες ψηλές ταχύτητες)

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της bruno
    Εγγραφή
    25/08/2013
    Μηνύματα
    507
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bill3377 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ φίλε μου. Η διαφορά μονοκύλινδρου με δικύλινδρου πόσο σοβαρή είναι; Την καταλαβαίνει ο αναβάτης;
    Ναι στο ηχο Το kle δινει την δυναμη του αρκετα ψηλα,ειναι πιο sreetαδικο μοτερ

  13. #28
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Νιομίζω ότι μιας και μιλάμε για μηχανάκια 20αετίας καλό θα ήταν να προτιμήσεις όποιο βρεις σε καλύτερη κατάσταση και καλύτερη τιμή...δεν νομίζω ότι θα βρεις πολλά και θα έχεις δίλλημα...αν πάλι είσαι τυχερός διάλεξε όποιο σου αρέσει περισσότερο....
    Το ΑΧ-1 είναι μονοκύλινδρο άρα ποιο ροπάτο χαμηλά, με λιγότερα άλογα νομίζω και χαμηλότερη τελική. Το κλε είναι μάλλον λιγότερο οφ. Το Χόντα μου άρεσε πάντα λίγο περισσότερο.
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    οποιο βρεις σε καλυτερη κατασταση χτυπα το αφοβα απλα να ειναι kawasaki καλυτερα .....χαχαχα
    KLE 400-XT 250.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gsman
    Εγγραφή
    25/01/2010
    Μηνύματα
    273
    Φιλε για το AX-1 ξερω να σου πω που τοχε κολλητος για πολλα χρονια και το εχω καβαλησει ουκ ολιγες φορες και μακρινά.

    Θυμαμαι οτι ειχε πολυ ζωηρο και δυνατο μοτερ-φωτα, τραβουσε καλα δικαβαλο, ταξιδευε πολυ ανετα χωρις να ζοριζετε(για τα 250 κυβικα του), πατουσε ωραια στο δρομο, πολυ καλα φρενα και πολυ πολυ οικονομικό. Πολυ προσεγμενο-ποιοτικο, αλλα με χαλουσε η μπροστα αναρτηση που ηταν πολυ μαλακη, οπως και η πισω και οτι δεν με βολευε πολυ η θεση οδηγησης.

    Επιανε 140+ σε ευθεια αμα το ανοιγες αλλα μετα η ουρα του πηγαινε πανω κατω, μαλλον λογω αναρτησεων..ωραιες εποχες με το ΑΧ.

    Ο φιλος που ηταν πιο κοντος δεν ειχε παραπονο. Επισης παιδευόταν με αυτο το μηχανακι μια εποχη με τα ηλεκτρικα---κατι γινοτανε δε θυμαμαι, δεν επαιρνε μπροστα, ανορθωτης ηταν νομιζω...

    μου αρεσει πιο πολυ απο kle. Νομιζω σε θεμα καταναλωσης πρεπει να ειναι πολυ πιο οικονομικο το ΑΧ παντως--κοιταξε το αυτο.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 VS Kawasaki KLE 500 (Βοήθεια!)
    από stathis92 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2013, 22:59
  2. Honda CRE 230 easy trail vs Kawasaki KLX 250
    από antsoar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2012, 15:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF