Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: honda ax-1 250cc vs kawasaki kle 250

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της bill3377
    Εγγραφή
    08/10/2013
    Μηνύματα
    10

    honda ax-1 250cc vs kawasaki kle 250

    Για σας και από εμένα. Μετά από χρόνια (είμαι 36) αποφάσισα να πάρω κι εγώ δίπλωμα Α2 και να αγοράσω κάτι με συμπλέκτη. Από πιτσιρικάς οδηγούσα παπάκια αλλά με συμπλέκτη δεν είχα επαφή. Τώρα λόγω δουλειάς θα είμαι στην Αθήνα για 2-3 χρόνια και σκέφτομαι να πάρω κάτι οικονομικό στην αγορά και τα καύσιμα που να είναι και μέσα στα επιτρεπτά του Α2 διπλώματος (35KW). Ψάχνοντας για On-Off βρήκα χαμηλή τιμή στα μοντέλα AX-1 και KLE 250. Χωρίς να έχω εμπειρία όπως προείπα, τι θα μου προτείνατε για πρώτη μηχανή; Η χρήση θα είναι μέσα στην Αθήνα και πιθανόν κανένα ταξιδάκι το καλοκαίρι. Αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι το ΑΧ-1 είναι μονοκύλινδρο ενώ το KLE δικύλινδρο. Είναι σημαντική διαφορά αυτή; Από βλάβες πως πάνε τα παραπάνω; Σίγουρα είναι κάπως παλιά αλλά με τα οικονομικά μου μόνο μέχρι εκεί μπορώ.

    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

    Υ.Γ. Έχω δεί σε καλή τιμή και το Eliminator 250 το οποίο δεν είναι On-Off αλλά ίσως να μπορούσε να είναι μια επιλογή.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    να κοιταξεις για ΑΧ-1 με οσο γινεται μικροτερες αναγκες σε περιφερειακα
    για το eliminator δεν υπαρχει καλη τιμη γιατι ειναι εντελως απαξιωμενο για διαφορους λογους

  3. #3
    ΑΧ-1 χωρις δευτερη σκεψη , πιο ολοκληρωμενο και πιο μαιτζεβελο..

  4. #4

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    KLE 400-XT 250.

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της bill3377
    Εγγραφή
    08/10/2013
    Μηνύματα
    10
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Φίλε nobody δεν με ενθουσιάζουν τα enduro. Gregogti το έχω δει στο site αυτό αλλά πριν ξεκινήσω να βλέπω από κοντά, ήθελα να έχω μια γνώμη. Δεν βιάζομε αλώστε. Θα το ψάξω με υπομονή. Κάποιος που να μου πει κάποια πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα του ενός και του άλλου;

  7. #7
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Tα ΑΧ-1 κοντέυουν και ξεπερνάνε την 20ετία πια. Τα προσεγμένα και τα ανασκευασμένα τα πουλάνε πανάκριβα ή δεν τα πουλάνε καθόλου, ενώ προς πώληση έχω δει μόνο χρέπια σε ακριβές τιμές (επειδη το όνομα πουλάει). Το KLE 250 είναι "πιο" μηχανή. Δικύλινδρο δυνατός κινητήρας και ωραίο στήσιμο για 250αρι. Δύσκολα όμως θα βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση με λίγα λεφτά.

    Τώρα δεν ξέρω τι εννοείς και χαμηλή τιμή. Πόσο είναι για εσένα πχ η χαμηλή τιμή για αυτά τα μοντέλα;

    Υ.Γ Τα eliminator έχουν κάποια θεματάκια, αλλά είναι αγαπημένο μηχανάκι για πρότζεκτ από τα μέλη εδώ μέσα. Θα έχεις βοήθεια αν θελήσεις να το στήσεις σωστά.

    Υ.Γ 2 Αν θέλεις κάποιο απροβληματιστο για καθημερινή χρήση ξέχνα όλα τα παραπάνω και αγόρασε κάποιο ybr 250 ή cbf 250 με κάποια παραπάνω λεφτά (που έτσι κι αλλιώς θα τα έδινες και στα παλιότερα μοντέλα για να τα κάνεις μηχανάκι ξανά).

  8. #8
    Νέο μέλος Το avatar του/της bill3377
    Εγγραφή
    08/10/2013
    Μηνύματα
    10
    Η χαμηλή τιμή που έχω δει σε αυτά τα μοντέλα είναι 500 - 800 Ε.
    Όταν λες ότι τα eliminator έχουν κάποια θεματάκια τι εννοείς;
    Έχω τσεκάρει και το cbf αλλά θέλω κάτι να είναι και Off.

  9. #9
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Αν μιλάμε για 500 ευρώ ξέχνα τα θεματάκια του ελιμινεητορ (ευπαθή ηλεκτρικά κυρίως).
    Όποιο μοντέλο και να πάρεις θα έχει θεματάκια σε αυτά τα λεφτά στα 250 κυβικά.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    το eliminator απο ηλεκτρικα ηταν βραχος.........
    τα προβληματα του ηταν καρμπυρατερ συστημα ψυξης και φλατζες κεφαλης
    250αρι με 500-800 ευρω θα ειναι ρημαδι και γρηγορα θα ζητησει αλλα τοσα

  11. #11
    Μιας και είναι παλιά μηχανάκια και τα δύο αυτό που κοιτάζεις είναι την γενική κατάσταση , να μην σε βάλουν κατευθείαν στο συνεργείο για ακριβές επισκευές και η επάρκεια σε ανταλλακτικά ... στη συγκεκριμένη περίπτωση το AX-1 είναι πιο δύσκολο σε ανταλλακτικά από ότι το kle και πάντα αγοράζεις μηχανάκι 20+ ετών με ότι και να συνεπάγεται αυτό ...

  12. #12
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    το eliminator απο ηλεκτρικα ηταν βραχος.........
    τα προβληματα του ηταν καρμπυρατερ συστημα ψυξης και φλατζες κεφαλης
    250αρι με 500-800 ευρω θα ειναι ρημαδι και γρηγορα θα ζητησει αλλα τοσα
    Κανα δυο φίλοι με el250 τα παλιά τα χρόνια είχαν πρόβλημα ο ένας με την μίζα και ο άλλος με τον ανορθωτή. Συνεχόμενα. Να έτυχε; Μπορεί, δεν παίρνω κι όρκο, αλλά για ηλεκτρικά μου έλεγαν. Τελοσπάντων, αυτά που γράφεις μου ακούγονται χειρότερα προβλήματα από ηλεκτρικά!

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της bill3377
    Εγγραφή
    08/10/2013
    Μηνύματα
    10
    Ξέρω ότι ένα όχημα 20ετίας σίγουρα μπορεί να βγάλει προβλήματα κάθε στιγμή. Εννοείται ότι όπου και αν καταλήξω, πριν την αγορά, τη μηχανή θα δει και συνεργείο. Οι τιμές που έγραψα είναι ενδεικτικές και οι χαμηλότερες που έχω βρει. Σίγουρα αν βρω ένα ΑΧ για παράδειγμα με όλα τα σέρβις, καινούρια λάστιχα, αλλαγμένα αλυσίδα - γρανάζι, καλή εξωτερική κατάσταση με 1000Ε και μου δώσει το ΟΚ και ο μάστορας, θα προτιμήσω αυτό από ένα άλλο με 600Ε που θα θέλει προσθήκες. Προς το παρόν αυτό που θέλω είναι να δω τις διαφορές αυτών των δύο μηχανών (και ίσως και του Eliminator) και να αποφασίσω προς ποιο να δώσω μεγαλύτερη βαρύτητα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ειχα eliminator για 5 χρονια το οποιο πηρα απο φιλο που το ειχε αλλα 10
    δεν μας εκαψε ουτε λαμπα αλλα απο καρμπυρατερ............ποτε δεν δουλεψε σωστα

  15. #15
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Είστε σίγουροι ότι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά για AX-1; Είναι σχεδόν ίδιο με το ΝΧ250 που εισαγόταν κανονικά...

    Πάντως φίλε bill, μας μπερδεύεις. Απορρίπτεις CBF και YBR επειδή δεν πάνε χώμα, αλλά κοιτάζεις και το Eliminator;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Bros 400 VS Kawasaki KLE 500 (Βοήθεια!)
    από stathis92 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2013, 22:59
  2. Honda CRE 230 easy trail vs Kawasaki KLX 250
    από antsoar στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2012, 15:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF