Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 39

Θέμα: Yamaha TDR125R Belgarda

  1. #1

    Yamaha TDR125R Belgarda

    To 1994 αγόρασα το TDR καινούργιο προς 820.000 δρχ από Μιχαηλίδη, Λ. Αμφιθέας στο Π. Φάληρο. Το 1995 την πούλησα σε ένα συμφοιτητή μου με 22.000 χιλιόμετρα στο κοντέρ και αγρατζούνιστη, δεν είχε πέσει ούτε από το σταντ. Από τότε το μηχανάκι μπήκε σε ένα γκαράζ έχοντας γράψει 50 μόλις επιπλέον χιλιόμετρα και έμεινε εκεί.

    Αποφάσισα λοιπόν να το πάρω ξανά στα χέρια μου και να το κάνω απολύτως λειτουργικό, μετά την 18ετή ακινησία του.

    Εντωμεταξύ βρήκα κι ένα ίδιο μηχανάκι πρώτο χέρι από Σπάρτη το οποίο ο μεσήλικος κύριος που το είχε αποφάσισε να το δώσει (για χάρη ενός κινέζικου παπιού, oh mon dieux!!!) με 18.000 στο κοντέρ του!

    Οπότε, αυτή τη στιγμή έχω ένα απολύτως λειτουργικό TDR με 30 αλογάκια που δεν σε αφήνουν ασυγκίνητο, αντιθέτως σε κουρδίζουν έντονα ενώ ταυτόχρονα παραμένεις σε ταχύτητες ... γήινες, ενώ η αδρεναλίνη ρέει άφθονη! Αλλάχθηκαν ήδη τσιμούχες μπροστινού, ρουλεμάν λαιμού, ρουλεμάν τροχών μπρος πίσω, αλυσιδογράναζα, μπαταρία και λάστιχα.

    Νιώθω ότι ο χρόνος γυρνάει 20 χρόνια πίσω κάθε φορά που ανεβαίνω στη σέλα του!

    Φωτογραφίες σύντομα!

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Τέλεια φίλε! Κράτησε το για πάντα τέλειο μηχανάκι και επίσης καθαρόαιμη διχροναρα που δεν παθαίνει τίποτα, εάν και πιστεύω ότι με τα ανταλλακτικά δεν θα έχεις θέμα τα πάντα βρίσκονται πλέον

    Το δεύτερο πόσο το αγόραζες?
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    ειναι εκεινο το κοκκινο-κιτρινο-λευκο η αλλιως<chesterfield?>

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    ειναι εκεινο το κοκκινο-κιτρινο-λευκο η αλλιως<chesterfield?>
    Αυτό που λες είχε ζάντες με ακτίνες και on-off λάστιχα.

    Αυτό που είχα και απέκτησα πάλι είναι το άσπρο κόκκινο μωβ με το αυτοκόλλητο LIGHTBURNER.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0657.jpg 
Προβολές:	733 
Μέγεθος:	94,4 KB 
ID:	301955

    Από ανταλλακτικά ευτυχώς υπάρχουν αρκετά ακόμα, χρησιμοποιούνται κοινά με άλλα μοντέλα (ΧΤ, Fazer, DT κλπ).

    Το δεύτερο στοίχισε 650 ευρωπαϊκά και θα φτάσει κοντά στο χιλιαρικάκι για μία αξιοπρεπή κατάσταση.

    Θα ενημερώσω προσεχώς...

  6. #6
    Μετά την αντιμετώπιση απρόσμενων δυσκολιών, όπως:

    -> το ρεζερβουάρ είχε σαπίσει εσωτερικά, είχε θρυμματιστεί το υλικό και έπρεπε να βρεθεί καινούργιο,
    -> το slide του καρμπυρατέρ είχε κολλήσει, παρότι μπήκε για μέρες σε μπανιέρα με ειδικό "φάρμακο", δεν ξεκόλλησε ποτέ. Έπρεπε να βρεθεί καρμπυρατέρ καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Η Yamaha το έδινε €400 καινούργιο, τελικά βρέθηκε το ίδιο από την Dellorto σε πολύ καλύτερη τιμή,
    -> η λαστιχένια εισαγωγή αέρα στο καρμπυρατέρ από το φίλτρο αέρα είχε σκιστεί. Ο κωδικός είχε καταργηθεί από τη Yamaha αλλά ευτυχώς ταιριάζει ακριβώς αυτή από DT 125 και λύθυκε και αυτό το πρόβλημα.

    Κατά τα άλλα αλλάχθηκαν εξ' ανάγκης αλλά και προληπτικά τα ρουλεμάν των τροχών, τα ρουλεμάν του λαιμού, το φίλτρο αέρα, τα αλυσιδογράναζα, τα υγρά φρένων, η μπαταρία, τα λάστιχα, οι ντίζες, ίσως και κάποια άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.

    Η χαρά της οδήγησης των δύο TDR 125 μετά από τόση προσπάθεια και τόσα χρόνια δεν περιγράφεται με λόγια.

    Ακολουθούν ορισμένες φωτογραφίες.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140315_110707.jpg 
Προβολές:	574 
Μέγεθος:	101,5 KB 
ID:	311999
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140315_110731.jpg 
Προβολές:	569 
Μέγεθος:	90,6 KB 
ID:	312000
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140315_110808.jpg 
Προβολές:	570 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	312001

  7. #7
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140315_110827.jpg 
Προβολές:	570 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	312004
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140315_110935.jpg 
Προβολές:	567 
Μέγεθος:	99,9 KB 
ID:	312006
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20140315_122447.jpg 
Προβολές:	567 
Μέγεθος:	102,1 KB 
ID:	312007

    Στο γκαράζ περιμένοντας φίλους για Κυριακάτικες βόλτες!

  8. #8
    Σωραίος

  9. #9
    Ω ρε παλικάρι τι είπες τώρα! Κούκλες, να τις χαρείς και τις δυο!

  10. #10
    Αυτεξούσιο μέλος Το avatar του/της Αμφίσημος
    Εγγραφή
    21/06/2010
    Μηνύματα
    269
    Nα το χαίρεσαι διπλά φίλε, κλασσικό πλέον. Δεν είναι άραγε κατα κάποιο τρόπο το TDR πρόγονος του TDM?

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    ωραιος


    και το κατεραμ

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    ωραια τα μηχανακια αλλα

    To caterham ολα τα λευτα... Π¨οσο τυχερος καποιος να εχει τετοιο εργαλειο στην ελλαδα. Με πινακιδες το χεις ή ειναι καποιο kit car?
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  13. #13
    Το TDR ήταν το πρώτο μπέρδεμα μεταξύ on-off και street, με το ψηλό τιμόνι του, τους street τροχούς του, τις δισκοφρενάρες του. Αν σήμερα έχω μάθει πέντε πράγματα από στρίψιμο μοτοσυκλέτας είναι γιατί στα 18 μου με το TDR 125 δεν είχα το γκάζι που χρειαζόμουν για να ακολουθώ την υπόλοιπη παρέα και "αναγκαζόμουν" να κρατάω το γκάζι όσο πιο πολύ ανοικτό μπορούσα, να φρενάρω τελευταία στιγμή τα 130 κιλά του TDR με το 320mm δισκόφρενο και να διατηρώ τη φόρα μου στις στροφές... Να 'ναι καλά το TDR, με κάνω να χαζογελάω στα 40 μου χωρίς κόπο.

    Με 22 ευρώ τέλη κυκλοφορίας και 43 ευρώ ασφάλεια το 6μηνο, νομίζω δεν έχω λόγο να το πουλήσω.

    Το ένα από τα δύο θα το πουλήσω σε κάνα δύο μήνες. Μέχρι τότε βόλτες με φίλους με τα δύο μαζί !

    ΥΓ. Το Caterham δεν είναι Caterham αλλά Westfield και έχει ελληνικές πινακίδες. Ντροπή τέτοιες κουβέντες σε φόρουμ μοτοσυκλέτας!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    δεν ειναι ντροπη! αγαπαμε ολα τα μηχανοκινητα!
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από West Προβολή μηνύματος

    ΥΓ. Το Caterham δεν είναι Caterham αλλά Westfield και έχει ελληνικές πινακίδες. Ντροπή τέτοιες κουβέντες σε φόρουμ μοτοσυκλέτας!!!
    ειναι κι αυτο της αδρεναλινης

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha Dt 200 manual wanted plz...
    από SwAToNeR στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2022, 15:23
  2. Yamaha vs Honda
    από DIT στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2004, 16:52
  3. Περοφεριακ Yamaha (μεταχειρισμενα ή μαιμουδενια)
    από pk στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 14:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF