Σελίδα 20 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 101516171819202122232425 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 286 έως 300 από 443

Θέμα: Adventure riding.

  1. #286
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    .... 525 Exc







    Εξαιρετικο μηχανακι αλλα για ταξιδι στην Αφρικη;;; Φοβαμαι μονο στην ιδεα! Βεβαια ειναι σιγουρα πιο αξιοπιστο απο το TE610!
    MADE IN JAPAN 日本製

  2. #287
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος

    το καθενα απο αυτα θα δεχτει μια σειρα αλλαγων από oversize kit (πχ drz) και βελτίωση αναρτήσεων (πχ drz και Dominator) , εξτρά ψυγεία λαδιού και ενισχύσεις σε υποπλαίσιο και διάφορα άλλα που ακόμα τα δουλεύουμε
    Τι?Το Dominator χρειαζεται βελτιωση στις αναρτησεις?
    Πριν λιγο καιρο ειχα φαει τρελό κολλημα με το παρακατω που ετοιμάζεται για ταξιδι στην Αφρικη.Μοτερ FMX με 1700χλμ(το μαμά ελιωσε απ'τα πολλα χιλιόμετρα),μπροστινο XR650R,αμορτισερ XR600,ντεποζιτο XL600LM,οργανα FMX,μασκα/φτερο XT600 κλπ.
    :a07:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1288110151.jpg 
Προβολές:	362 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	326886
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2052807337.jpg 
Προβολές:	362 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	326887
    RIDE MORE TALK LESS

  3. #288
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Xμμ.. Εντελως μαμα μηχανακι!!!

    Πολυ καλο παντως! Και ομορφο! Τι ωραια που ταιριαζουν ολα αυτα τα 80ies πραγματα μεταξυ τους!! Καλοταξιδο να ειναι!!!

    Αυτο ποσο ευκολο λες να ειναι, να μπει το πηρουνι του xrR στο Ντομι;;;
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #289
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος

    Αυτο ποσο ευκολο λες να ειναι, να μπει το πηρουνι του xrR στο Ντομι;;;
    Α εσύ θες ξύλο τελικά!
    Sent from me using a computer.

  5. #290
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Τι?Το Dominator χρειαζεται βελτιωση στις αναρτησεις?
    Πριν λιγο καιρο ειχα φαει τρελό κολλημα με το παρακατω που ετοιμάζεται για ταξιδι στην Αφρικη.Μοτερ FMX με 1700χλμ(το μαμά ελιωσε απ'τα πολλα χιλιόμετρα),μπροστινο XR650R,αμορτισερ XR600,ντεποζιτο XL600LM,οργανα FMX,μασκα/φτερο XT600 κλπ.
    :a07:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1288110151.jpg 
Προβολές:	362 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	326886
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2052807337.jpg 
Προβολές:	362 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	326887


    Γ@μει και δερνει το μηχανημα.. :a07:Ποσο να κοστιζει ολη η μοντα αραγε;;

  6. #291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Γ@μει και δερνει το μηχανημα.. :a07:
    Ποσο να κοστιζει ολη η μοντα αραγε;;
    Το κόστος μιας τέτοιας μόντας είναι πιστεύω διαχειρίσιμο.
    Σημασία έχει πως ταίριαξαν/κούμπωσαν όλα τέλεια πάνω του.
    Πανέμορφο και άθραυστο για να οργώσει την Αφρική.

  7. #292
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    Επειδή δεν έχω διαβάσει το ταξιδιωτικό σου στα τεύχη του μοτό , μήπως είναι ποσταρισμένο κάπου σε κάποιο φόρουμ για να διαβάσω ;;

    το λέω επειδή στήνεται ένα ταξίδι για του χρόνου για Αφρική (4 πελάτες και φίλοι μου όχι εγώ) και τα μηχανάκια πλέον βάσει της τσέπης - σωματότυπου- εμπειρίας του καθενός έχουν αποφασιστεί και ήδη (ψιλο)ετοιμάζονται
    θα με βοηθούσε πραγματικά να έχω όσο το δυνατόν πιο πλήρη εικόνα από τέτοια ταξίδια (όσον αφορά την προετοιμασία των μηχανών και ουχί του σχεδιαστικού κομματιού της διαδρομής)

    μιλάμε για διάσχυση της ηπείρου ή για "σύντομο" ταξίδι πχ μια γύρα στο Μαρόκο?

  8. #293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    μιλάμε για διάσχυση της ηπείρου ή για "σύντομο" ταξίδι πχ μια γύρα στο Μαρόκο?
    μιλάμε από πάνω μέχρι το cape town Γιάννη ... τώρα λεπτομέρειες ακριβώς των χωρών και των κομματιών δεν ξέρω ακόμα (δεν συμμετέχω εγώ δυστυχώς)

  9. #294
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    μιλάμε από πάνω μέχρι το cape town Γιάννη ... τώρα λεπτομέρειες ακριβώς των χωρών και των κομματιών δεν ξέρω ακόμα (δεν συμμετέχω εγώ δυστυχώς)
    Όλα είναι σχετικά, και εξαρτώνται απο το τί είδους οδήγηση θα κάνουν. Γιατί για παράδειγμα μπορείς να διατρέξεις όλη την αφρική απο βορρά εως νότο σχεδόν εξολοκλήρου απο άσφαλτο (ανατολική κάθοδος) αμα θες. Σε μια τέτοια περίπτωση δεν χρειάζεται καμία ειδική μέριμνα πέρα από ότι θα έκανε ο οποιοσδήποτε για να προετοιμάσει τη μηχανή του για ένα ταξίδι στην Ευρώπη. Και μετά είναι το άλλο άκρο, να θέλουν να εξερευνήσουν και να δουν την αγριάδα της Αφρικής και να απομακρυνθούν απο την transafrican highway, όσο περισσότερο γίνεται. Μιλάμε για "ξύλο" δλδ.

    Για καταστάσεις που προσεγγίζουν περισσότερο τη 2η περίπτωση, το βλέπω ως εξής: (με βάση την προσωπική μου εμπειρία και σε καμία περίπτωση αυτά δεν αποτελούν ευαγγέλιο, ούτε είμαι γκουρού, είναι απλά ο δικός μου τρόπος) :

    1. Προσαρμογή στις ανάγκες του αναβάτη. Προσωπικό θέμα. Πχ Θέλω πιο άνετη σέλα, θέλω ανεμοθώρακα σώνει και καλά, θέλω παροχή ρεύματος για να φορτίζω συσκευές κλπ.

    2. Αντιμετώπιση των εγγενών αδυναμιών και γνωστών προβλημάτων του εκάστοτε μοντέλου. Πχ ξέρουμε ότι καίει ανορθωτή. Κουβαλάς ένα καβάτζα (σιγά το χώρο που πιάνει στα μπαγκάζια) και μαθαίνεις να τον αλλάζεις μόνος σου, ή πχ το κτμ 690 που κόβει τις βίδες του υποπλαισίου, κουβαλάς ένα ζευγάρι αν δεν τις έχεις αλλάξει με ενισχυμένες. Τέτοια πράγματα και τα οποία τις περισσότερες φορές δεν έχουν να κάνουν με σκληρή χρήση, αλλά ξέρουμε ότι έχουν πιθανότητες να συμβούν αργά ή γρήγορα.

    3. Ολικό φρεσκάρισμα. Ξεκινάς με νέα αναλώσιμα παντού και δεν αναφέρομαι κλασσικά σε λάστιχα ή τακάκια. Αναλόγως πόσων χιλιομέτρων έχει ήδη στην πλάτη του το μηχανάκι ΚΑΙ αναλόγως των πληροφοριών που έχεις για ευκολία/δυσκολία προμήθειας στα μέρη που πας: μπαταρία, δίσκοι συμπλέκτη, τσιμουχάκια, ντίζες, ρουλεμάν στα κέντρα τροχών κλπ.
    Αν δεν τα αλλάξεις, βάση νόμου μέρφυ θα τα κάψεις/σπάσεις εκεί που τα χρειάζεσαι περισσότερο. Αν ένα μηχανάκι εχει 30-40 χιλιάδες χιλιόμετρα μου φαίνεται αδιανόητο να ξεκινήσεις για ταξίδι γκράντε σε αφρικές/ασίες κλπ και να μη είναι όλα αυτά καινούρια. Εκτός και αν μιλάμε για δρομολόγιο 100% ασφάλτινο. Αλλά τότε δεν μιλάμε για adventure travel, σωστα?

    4. Προσθήκες/ τροποποιήσεις. Για μένα οι αναρτήσεις είναι το βασικότερο. Ειδικά εφόσον μιλάμε για τίγκα φορτώματα και οδήγηση επι μακρόν σε κακοτράχαλους δρόμους. Εκτίμηση συνολικού βάρους (μπαγκάζια+αναβάτης+φουλ ντεπόζιτα κλπ) και τοποθέτηση ανάλογου ελατηρίου + κατάλληλες αποσβέσεις. Ένα σωστό αμορτισέρ μπορεί να είναι αρκετό για να μην χρειαστούν ενισχυσεις σε υποπλαίσια γιατι το ελατήριο θα είναι ικανό να αποροφήσει όλη την ενέργεια των καταπονήσεων, πριν αυτη χτυπήσει τα υπόλοιπα δομικά στοιχεία της μηχανής. Στο Φ800 είχα υπολογίσει συνολικό βάρος πάνω απο 400 κιλά και κοντά στα όρια του κατασκευαστή, αναλόγως προμηθειών σε νερά και έξτρα βενζίνες. Παρήγγειλα hyperpro απο το εξωτερικό ειδικά σεταρισμένο για αυτό το ταξίδι. Το υποπλαίσιο του 800 δεν κατάλαβε χριστό (και έφαγε τρελό κοπάνημα).

    Τα υπόλοιπα, όπως πχ ψυγεία λαδιού κλπ, καλοδεχούμενα ειδικά σε μοτέρ που έχουν μικρά διαστήματα αλλαγής λαδιού. Αλλά δεν τα θεωρώ απαραίτητα. Αναλόγως παντα των ορέξεων και διαθέσεων των αναβατών για τακτικό έλεγχο και συχνές αλλαγές καθ'οδόν.

    Αυτά τα λίγα... άμα σκεφτώ και κάτι άλλο θα επανέλθω.

  10. #295
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    ωραιότατο περιεκτικότατο και ο τύπος έχει πολύ ωραία φιλοσοφία στα οχήματά του

    http://www.wearewestamerica.com/guides/

  11. #296
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	75647.jpg 
Προβολές:	168 
Μέγεθος:	70,5 KB 
ID:	332500

    Για πάμε..


    HONDA’S soon-to-be-launched Africa Twin might be its biggest adventure bike news at the moment but the firm has just released pictures of another new machine at the other end of the adventure spectrum, in the form of the CRF250 Rally.

    At the moment, it’s officially a concept bike, set to be a star at this weekend’s Osaka motorcycle show in Japan, but given that it’s effectively just a re-bodied version of the existing CRF250L road-going enduro, it’s not a big leap to imagine a production version of the new model.

    The styling is a fairly direct copy of the firm’s latest CRF450 Rally works racer, as used in the Dakar, but mechanically it’s nowhere near as exotic. For those serious about long-distance off-road riding, a production version of this might make a lot of sense. Watch this space.

    http://www.visordown.com/motorcycle-...led/26411.html
    Τελευταία τροποποίηση από MikeG; 17/03/2015 στις 20:41.

  12. #297
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    +990 MikeG

    Τρέμε ΚΤΜ.

    http://bikeit.gr/new-models/honda/62...250-rally.html

    Αναμένουμε χαρακτηριστικά (ΚΑΙ ΤΙΜΗ) και βλέπουμε αν είναι αυτό που περιμένουμε από την ΚΤΜ αλλά δεν μας κάνει το χατήρι. Αν εξαιρέσεις τον ανεμοθώρακα είναι πολύ όμορφο.

  13. #298
    και η τιμη μια ομορφια θα ειναι κι αυτη...
    καλη φαση

  14. #299
    Μα, 250...

  15. #300
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μα, 250...
    Πες τα!!
    MADE IN JAPAN 日本製

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2015, 02:44
  2. Adventure Riding tips
    από MikeG στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2013, 13:36
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2013, 23:35
  4. Adventure Riding.....Τότε και Τώρα....
    από SVX στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2009, 13:34
  5. TRAIL RIDE, θα ερθει τελικα κανεις για παρέα?
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF