Σελίδα 4 από 30 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 443

Θέμα: Adventure riding.

  1. #46
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Έτσι... τα σωστά εργαλεία να φαίνονται...


    Εγώ βέβαια θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Το 400αρι μου με μακρυτερο γραναζωμα, τεποζιτο ραλυ και μια ενισχυση στο υποπλαισιο για φορτωμα...
    Με μόνο προβληματισμό την συντήρηση (βαλβίδες κυρίως) αλλά πες αυτά μαθαίνεις να τα κάνεις μόνος.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  2. #47
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Βασίλη, οι βαλβίδες στον rfs κινητήρα των παλιών χωματινων ktm δεν είναι τπτ... το έχω κανει ήδη μια φορά και θα το ξανακανω...

    Το 610 έχει καπελωτα; μπα ε;

  3. #48
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Μουμπλε, μουμπλε...

    Σκέφτομαι αυτό για τις βαλβιδες...

    Μήπως και αυτός είναι ένας παράγοντας ο οποίος αν έλειπε θα είχαμε πιο ήσυχο το κεφάλι μας ;


    Μήπως και σε αυτό το τομέα μοτοσυκλετισμου, η λύση είναι στα διχρονα;

  4. #49
    Για μογγολια κανεις ?

  5. #50
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Για μογγολια κανεις ?
    Μπα, εχουμε κανονισει για Λουτρακι
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  6. #51
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Για μογγολια κανεις ?
    Not yet.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από QSpec Προβολή μηνύματος


    Με μόνο προβληματισμό την συντήρηση (βαλβίδες κυρίως) αλλά πες αυτά μαθαίνεις να τα κάνεις μόνος.
    Και βαλβίδες θα μάθεις να ρυθμίζεις, και αλυσίδα να επισκευάζεις, και ρουλεμάν λαιμού, τροχών. Και τις ακτίνες πρέπει να μάθεις πως να τις ελέγχεις και πόσο να τις σφίγγεις και δίσκους συμπλέκτη να ξέρεις να αλλάζεις, και τι ενέργειες πρέπει να κάνεις αν "βουτήξει" το μηχανάκι στο νερό και άλλα πολλά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bmw.jpg 
Προβολές:	377 
Μέγεθος:	52,4 KB 
ID:	301923






    Βάλτε το μηχανάκι που έχετε (είχατε) στο μυαλό σας, στην θέση αυτού του bmw της φωτό.
    Sent from me using a computer.

  7. #52
    Fun times! :) Το avatar του/της QSpec
    Εγγραφή
    11/07/2006
    Μηνύματα
    1.064
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Βασίλη, οι βαλβίδες στον rfs κινητήρα των παλιών χωματινων ktm δεν είναι τπτ... το έχω κανει ήδη μια φορά και θα το ξανακανω...

    Το 610 έχει καπελωτα; μπα ε;
    Δεν έχω ιδέα! Μόνο ο μάστορας το έχει κοιτάξει εκεί μέσα εγώ φροντίζω να πειράζω τα περιφερειακά. Το οποίο μου θυμίζει να αλλάξω λασπωτήρα!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Μουμπλε, μουμπλε...

    Σκέφτομαι αυτό για τις βαλβιδες...

    Μήπως και αυτός είναι ένας παράγοντας ο οποίος αν έλειπε θα είχαμε πιο ήσυχο το κεφάλι μας ;


    Μήπως και σε αυτό το τομέα μοτοσυκλετισμου, η λύση είναι στα διχρονα;
    Δεν δεν ξέρω αν θα είχα πιο ήσυχο το κεφάλι μου. Έχω κολήσει WR200 γιατί χάλασε η τρόμπα λαδιού στις διακοπές και ήμουν 17, πολύ καυλωμένος για να νοιαστώ. Αν τώρα κάνεις την μίξη εσύ, κάθε τόσο να υπολογίζεις, και κάθε πότε θα βρίσκεις βενζίνη, και πόσα λάδια θα κουβαλάς. Δεν ξέρω, πιο βαβούρα μου φαίνεται. Θυμάμαι τους Γάλλους που κατέβηκαν την Αφρική με 2 990, κάνανε στον δρόμο βαλβίδες, ένα απόγευμα δουλειά.
    Bigger Bikers Bounce Better
    Fun times!

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    @kordix
    -klr 650 το παλιό το δυνατό με το μεγάλο ντεπόζιτο και το φαίρινγκ

  9. #54
    Συγχωρήστε την παρέμβαση του -άκρως ακατάλληλου να εκφέρει άποψη- επαρχιακών δρόμων στριτά, αλλά σκεφτόμουν διάφορα διαβάζοντάς σας.

    Λέτε για adventure αλλά θέλετε ένα τέλειο μηχανάκι που να ταιριάζει σε αυτές τις συνθήκες χωρίς να βγάλει προβλήματα ή αδυναμίες. Αν τα κάνει όλα τέλεια δεν θα είναι εύκολο; δεν θα είναι βαρετό; που είναι το adventure;
    Τι θέλω να πω. Όπως δεν πας την Αφρική από πάνω ως κάτω μόνο άσφαλτο αλλά διαλέγεις τον "δύσκολο" τρόπο που θα σε παιδέψει αλλά θα τον γουστάρεις, μήπως το ίδιο συναίσθημα χαρίζει και το κατάλληλο μέσο; Μέρος του adventure δεν είναι και η από κοινού επιτυχία αναβάτη και μηχανής να περάσουν τις δυσκολίες;
    Εν τέλει, που σταματάει ο (καλώς εννοούμενος) "μαζοχισμός" και που αρχίζει η περιπέτεια; Στο πόση δυσκολία έχουμε αφήσει ακάλυπτη δεν θα είναι και η ευχαρίστηση;

    Κάποιες σκόρπιες σκέψεις από κάποιον που θα'θελε να κάνει και ένα κομμάτι μόνο από τα ταξίδια σας.
    Αποστόλη επειδή είσαι ο δημιουργός, άπαξ και θελήσεις, πες να σβηστούν οι αμπελοφιλοσοφίες μου.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Συγχωρήστε την παρέμβαση του -άκρως ακατάλληλου να εκφέρει άποψη- επαρχιακών δρόμων στριτά, αλλά σκεφτόμουν διάφορα διαβάζοντάς σας.

    Λέτε για adventure αλλά θέλετε ένα τέλειο μηχανάκι που να ταιριάζει σε αυτές τις συνθήκες χωρίς να βγάλει προβλήματα ή αδυναμίες. Αν τα κάνει όλα τέλεια δεν θα είναι εύκολο; δεν θα είναι βαρετό; που είναι το adventure;
    :
    To adventure στην προκειμένη περίπτωση των μονοκυλίνδρων θα είναι τα χιλιόμετρα στις εθνικές.

  11. #56
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Ωραια συζητηση,θα επανελθω οταν εχω χρονο.Αφιερωμενο σ'ολους τους επιδοξους advεντσουραδες
    http://www.youtube.com/watch?v=eqlFCG_KR8I

  12. #57
    Άντε να γράψω και γω τη παρλαπίπα μου να δέσει το γλυκό .

    Θεωρώ λοιπόν , ότι το κατάλληλο adventure bike δεν το ορίζει το μηχανάκι αυτό καθεαυτό , αλλά ο αναβάτης του .

    Παράδειγμα 1o για να γίνω κατανοητός .

    Ο γνωστός Ηλίας , κάνει αυτό που κάνει με ένα xr250 . Στo οποίο xr250 έχει απόλυτη τεχνογνωσία ώστε να επισκευάσει "οτιδήποτε" χρειαστεί . Θα μπορούσε ας πούμε να κάνει το ίδιο και με ένα 690 enduro , αλλά θα χρειαζόταν αρκετά (μικρά ) ανταλλακτικά μαζί του , ένα διαγνωστικό , ίσως περισσότερα εργαλεία και φυσικά και την τεχνογνωσία να τα κάνει όλα αυτά .

    Ας πάρουμε τώρα έναν άλλο αναβάτη . Έναν που εργαζόταν χρόνια στο εργοστάσιο της bmw στη Γερμανία . Έναν που έχει απόλυτη τεχνογνωσία στο πως θα φτιάξει ή αλλάξει και το παραμικρό σκατολοίδη στη μέση του πουθενά .
    Αυτός λοιπόν θα μπορούσε να κάνει το ίδιο με τον Ηλία , με ένα βαλιτσάκι να χωράει ότι χρειάζεται από ανταλλακτικά , με ένα gs1200 adv .



    Παράδειγμα 2ο με τη βοήθεια οπτικών μέσων .

    Η ίδια η διάπλαση του αναβάτη πολλές φορές καθορίζει και το μηχανάκι .

    Φανταστείτε αυτό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2014-BMW-R1200GS-Adventure-action-03-635x423.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	83,0 KB 
ID:	301925

    να προσπαθεί να το ξεκολλήσει από την άμμο αυτός
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	What-Michael-Clarke-Duncan-Taught-Me-About-Branding-Business-Relationships2.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	33,5 KB 
ID:	301926


    και μετά φανταστείτε την ίδια εικόνα με αυτόν !!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	can-stock-photo_csp2809915.jpg 
Προβολές:	353 
Μέγεθος:	15,2 KB 
ID:	301927



    Πέραν του χαβαλέ , θεωρώ πως το κατάλληλο adv bike ,
    εξαρτάται από τον αναβάτη του ,
    από την τεχνογνωσία του πάνω στη μοτοσυκλέτα του ,
    από το σωματότυπο του ,
    και από την ίδια την ικανότητα του , ως οδηγός .

  13. #58
    Θα έλεγα ποδήλατο, αλλά θα πέσει κράξιμο. Εμένα δλδ η δική μου τεχνογνωσία εκεί φτάνει. προσωπικά, δεν με πολυενδιαφέρει τι θα ήτανε το μηχανάκι. Ένας παράγοντας σοβαρός είναι το βάρος. Πριν δυο μέρες οδηγούσα ένα custom intruder, που ήρθε απο Ουκρανία... Άνετα πήγαινα και Μογγολία και όπου γουστάρεις με αυτό το ρημάδι... Δυο ρόδες να έχει το γαμηδι... Γιατί πιστεύω οτι και το αρχαίο, σε στυλ r/25 θα σου δώσει συγκίνηση και το 20 ετιας όπως η αφρικα αλλά και τα χ σουπερ νουπερ καινούρια...Γιατι οσο θα δουλεύει το 1190, πχ στην Μογγολία, θα πηγαίνεις αεροπορια με ''ασφάλεια'' και θα ο xr250 που θα τον περάσεις, ίσως στιγμιαία 8α ζουλεψει... Αρα κρατάμε μέχρι στιγμής απο το θρεντ οτι το μηχανάκι το adv δεν ορίζεται απο specs αλλά απο την ψυχή και την εκάστοτε κ..α του αναβάτη... Κατά τα άλλα να γραφτώ στα πρακτικά με ένα 690 παρακαλώ ... μerci
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131020_235852.jpg 
Προβολές:	345 
Μέγεθος:	75,3 KB 
ID:	301929
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  14. #59
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Συγχωρήστε την παρέμβαση του -άκρως ακατάλληλου να εκφέρει άποψη- επαρχιακών δρόμων στριτά, αλλά σκεφτόμουν διάφορα διαβάζοντάς σας.

    Λέτε για adventure αλλά θέλετε ένα τέλειο μηχανάκι που να ταιριάζει σε αυτές τις συνθήκες χωρίς να βγάλει προβλήματα ή αδυναμίες. Αν τα κάνει όλα τέλεια δεν θα είναι εύκολο; δεν θα είναι βαρετό; που είναι το adventure;
    Τι θέλω να πω. Όπως δεν πας την Αφρική από πάνω ως κάτω μόνο άσφαλτο αλλά διαλέγεις τον "δύσκολο" τρόπο που θα σε παιδέψει αλλά θα τον γουστάρεις, μήπως το ίδιο συναίσθημα χαρίζει και το κατάλληλο μέσο; Μέρος του adventure δεν είναι και η από κοινού επιτυχία αναβάτη και μηχανής να περάσουν τις δυσκολίες;
    Εν τέλει, που σταματάει ο (καλώς εννοούμενος) "μαζοχισμός" και που αρχίζει η περιπέτεια; Στο πόση δυσκολία έχουμε αφήσει ακάλυπτη δεν θα είναι και η ευχαρίστηση;

    Κάποιες σκόρπιες σκέψεις από κάποιον που θα'θελε να κάνει και ένα κομμάτι μόνο από τα ταξίδια σας.
    Αποστόλη επειδή είσαι ο δημιουργός, άπαξ και θελήσεις, πες να σβηστούν οι αμπελοφιλοσοφίες μου.

    Αν και δημιουργός δεν έχω κανένα δικαίωμα ούτε να αιτηθώ την διαγραφή του ποστ, ούτε να σου ζητήσω να μην γράφεις τις απόψεις και τις απορίες σου. Έτσι κι αλλιώς στο αρχικό ποστ το αναφέρω ξεκάθαρα. Σκέψεις και προβληματισμοί. Λάθη και διορθώσεις. Εμπειρίες και συμπεράσματα.

    Το θέμα λοιπόν είναι όχι να ταλαιπωρηθούμε αλλά να γνωρίσουμε τον κόσμο. Να γυρίσουμε όσα περισσότερα μέρη μπορούμε. Οι δυσκολίες και οι περιορισμοί υπάρχουν απ' την στιγμή που το βράδυ δεν θα διανυκτερεύσουμε σε σπίτι μας και η οδική δεν θα μας βρει ποτέ. Οι καταστάσεις επιβάλουν ετοιμότητα σε οτιδήποτε, από μια αρρώστια μέχρι μια μικρή ή μεγάλη βλάβη.
    Συνεπώς το βάρος αυτών που κουβαλάς είναι ήδη αυξημένο καθ' ότι πρέπει να έχεις από σκηνή μέχρι εργαλεία και ανταλλακτικά. Γνώσεις για να επιδιορθώσεις ότι χαλάσει και υπομονή και θέληση να υπομείνεις απρόβλεπτες καταστάσεις.

    Κάποιες διαδρομές απαιτούν ελαφρύ μηχανάκι. Τα μηχανάκια που καλούνται να αντεπεξέλθουν σε οτιδήποτε χρειαστούν αυτά και ο αναβάτης τους, για μερικούς μήνες το λιγότερο, δεν είναι ελαφριά. Το λιγότερο 170-180 κιλά (με ιδανικότερο το <160) στεγνά χωρίς βενζίνη, και πάνω από 200 κιλά με 25+λίτρα βενζίνη και φουλ μπαγκάζια για 2-3 μήνες σε απαιτητικές διαδρομές. Εκτος και αν θέλεις το μηχανάκι σου, να σου ορίζει που θα πας. Και είναι πολλοί ακόμα οι λόγοι που βαριά μηχανάκια είναι άκρως ακαταάλληλα και δεν έχουν να κάνουν με τον σωματότυπο ή την ικανότητα στην οδήγηση.

    Βλάβες θα υπάρξουν σίγουρα, δεν χρειάζεται να προκαλείς την τύχη σου για να ζήσεις την περιπέτεια. Για όσους ο χρόνος (και το χρήμα) είναι περιορισμένος, το να μείνουν 2 εβδομάδες στην άκρη του δρόμου μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό, μπορεί να αποβεί μοιραίο στην έκβαση του ταξιδιού.

    Κάποια εγχειρήματα είναι εκ των πραγμάτων δύσκολα. Δεν υπάρχει δλδ εύκολος τρόπος για να επιτευχθούν.
    Sent from me using a computer.

  15. #60
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Gallos Προβολή μηνύματος
    Αρα κρατάμε μέχρι στιγμής απο το θρεντ οτι το μηχανάκι το adv δεν ορίζεται απο specs αλλά απο την ψυχή και την εκάστοτε κ..α του αναβάτη... Κατά τα άλλα να γραφτώ στα πρακτικά με ένα 690 παρακαλώ ... μerci
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131020_235852.jpg 
Προβολές:	345 
Μέγεθος:	75,3 KB 
ID:	301929
    Για να φτάσεις σε κάποια μέρη

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8266625124_152a2c52da_o.jpg 
Προβολές:	334 
Μέγεθος:	64,7 KB 
ID:	301935

    Πρέπει να περάσεις από κάποια άλλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1050696_1 copy.jpg 
Προβολές:	334 
Μέγεθος:	104,8 KB 
ID:	301936

    Θέλω να σε δω να οδηγείς αυτό το ρημάδι εκεί πάνω.

    Εκτός και αντιλαμβάνεσαι το adv riding κάπως έτσι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	free.jpg 
Προβολές:	332 
Μέγεθος:	8,9 KB 
ID:	301934
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 4 από 30 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2015, 02:44
  2. Adventure Riding tips
    από MikeG στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2013, 13:36
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2013, 23:35
  4. Adventure Riding.....Τότε και Τώρα....
    από SVX στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2009, 13:34
  5. TRAIL RIDE, θα ερθει τελικα κανεις για παρέα?
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF