Σελίδα 8 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 120 από 443

Θέμα: Adventure riding.

  1. #106
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Ας τοποθετηθώ και εγώ λοιπόν με ολοκληρωμένη άποψη αυτή τη φορά.

    Πρώτα από όλα πρέπει να προσδιορίσουμε τι είναι adventure riding. Στο δικό μου μυαλό, ορίζεται ως εξής : Καβαλάς τη μοτοσυκλέτα σου και βρίσκεσαι σε μέρη που ο γνωστός μας δυτικός πολιτισμός δεν έχει εισβάλει. Σε μέρη που πιθανόν κάνεις πολλά χιλιόμετρα να συναντήσεις άνθρωπο, σε μέρη που το να επισκευάσεις ακόμα και τρύπιο ελαστικό είναι μεγάλο θέμα, σε μέρη που η οδική μάλλον δεν έρχεται ποτέ. Άρα adv riding δε θεωρώ μια βόλτα στα Βαλκάνια, μια βόλτα στην Ευρώπη γενικότερα, μια βόλτα σε μέρος στο οποίο το πολύ σε 1 μέρα θα έχει έρθει η οδική να σε μαζέψει.
    Adv Riding είναι η διάσχιση της Αφρικής, το να φτάσεις Μογγολία, να ταξιδέψεις στα Ουράλια, το Καύκασο και πάει λέγοντας.

    Αφού λοιπόν προσδιόρισα τι εστί για μένα adv riding, προχωράω στην επιλογή μοτοσυκλέτας. Θα ήθελα να διαθέτει τα παρακάτω βασικά χαρακτηριστικά :

    α) Μονοκίλυνδρο
    β) Ψεκαστό
    γ) Διαστήματα αλλαγής λαδιών 5000χλμ και πάνω
    δ) Ρύθμιση βαλβίδων αν είναι δυνατόν πάνω από 20000χλμ
    ε) 400 κυβικά και πάνω

    Γιατί όλα αυτά; Νομίζω ότι τα 2 τελευταία είναι σίγουρα προφανή. Επίσης το α για να έχουμε μικρότερο βάρος μοτοσυκλέτας, αλλά και κατανάλωση. Το γιατί ψεκαστό έχει νομίζω ήδη απαντηθεί. Δε θα ήθελα να ήμουνα με τίποτα στο Abano Pass με carb να ψυχομαχεί το μηχανάκι. Ο ψεκασμός υπερτερεί σαφώς, ενώ ανάλογα τη μοτοσυκλέτα που θα επιλέξει κάποιος μπορεί να έχει μια τρόμπα βενζίνης spare ή ένα controller αν γνωρίζει ότι είναι ζημιάρικες. Το ε πάλι, το θεωρώ προφανές. Με 250 κυβικά προσωπικά δε θα πήγαινα πουθενά. Νομίζω ότι η μοτοσυκλέτα θα πρέπει να έχει 40 άλογα. Τα άλογα μερικές φορές σε ξελασπώνουν πολύ πιο εύκολα, σε σχέση με το να έχεις ένα μηχανάκι ελαφρύτερο κατά 10 κιλά.

    Ποια μοντέλα ικανοποιούν τώρα αυτά τα κριτήρια μου; Κάμποσα, αλλά προσωπικά θα επέλεγα μεταξύ των εξής 2.


    1. Husqvarna Terra

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Husqvarna_Terra__523fb44342e96.jpg 
Προβολές:	355 
Μέγεθος:	37,7 KB 
ID:	302098



    2. BMW XChallenge

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	885118040_BKMfS-L.jpg 
Προβολές:	356 
Μέγεθος:	85,7 KB 
ID:	302099


    Από ότι καταλαβαίνεται τα 2 αυτά μηχανάκια έχουν κάτι κοινό. Ναι, ο Rotax! Άσπαστος, ρύθμιση βαλβίδων κάθε 40000χλμ, χαμηλή κατανάλωση. Είχα F650GS και έκανα μαζί του 75000, γι'αυτό και επιλέγω αυτό το κινητήρα. Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι πολλοί επιλέγουν το συγκεκριμένο.


    p.s Στο garage μου έχω ένα 400EXC, όμως με τόσο συχνή συντήρηση που χρειάζεται δε νομίζω ότι είναι ικανό για ένα τέτοιο ταξίδι. Αν κάποιος γνωρίζει πως να κάνει ένα 400EXC να χρειάζεται service ανά 5000χλμ τότε είμαι όλος αυτιά.


  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    εγω θα συμφωνησω με τον κτηνο,XT 600,λιτο και απεριττο..ο.τι καλυτερο για adventure riding οπως το εχω εγω στο μυαλο μου,με πολλες δυσκολιες,χωμα,πτωσεις κτλ..

  3. #108
    + 1 από μένα στο mike

    Συμφωνώ επίσης στην επιλογή rotax λόγο μεγάλων διαστημάτων service , διαφωνώ μόνο στο συμπέρασμα ( ή μύθο αν θέλετε ) άσπαστος .
    Μια χαρά σπάει και αυτός όπως και όλοι οι κινητήρες υπό προυποθέσεις .

    400 , 450 , 525 , 530 exc κλπ μπορούν να γίνουν κατάλληλα μόνο αν μπορείς να τους αλλάζεις λάδια κάθε 3 και λίγο , βαλβολίνες επίσης , να ανοίγεις καπάκια να τσεκάρεις βαλβίδες , να ρυθμίζεις βαλβίδες μέσα σε ένα περιβάλλον ερήμου ας πούμε .... και όλα αυτά με το ωρόμετρο στο χέρι .

    Ουσιαστικά αδύνατον .

  4. #109
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από faraway Προβολή μηνύματος
    400 , 450 , 525 , 530 exc κλπ μπορούν να γίνουν κατάλληλα μόνο αν μπορείς να τους αλλάζεις λάδια κάθε 3 και λίγο , βαλβολίνες επίσης , να ανοίγεις καπάκια να τσεκάρεις βαλβίδες , να ρυθμίζεις βαλβίδες μέσα σε ένα περιβάλλον ερήμου ας πούμε .... και όλα αυτά με το ωρόμετρο στο χέρι .

    Ουσιαστικά αδύνατον .
    Να λάβεις υπ όψιν όμως ότι η συντήρηση που απαιτούν τα "καθαρά", είναι για συνθήκες λειτουργίας "Adventure" στα βουνά και τα λαγκάδια.
    Από την άλλη δεν μπορούμε να περιμένουμε από καθημερινά μηχανάκια να κάνουν 6000 χιλ σερνάμενα στο χώμα με μιά αλλαγή λαδιού ε?.

  5. #110
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Sent from me using a computer.

  6. #111
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Καλό το Terra αλλά σχετικά βαρύ και μόνο 19cm διαδρομή αναρτήσεων. Πάντως η αλήθεια ειναι ότι ακόμη και τώρα τα καινουρια τα δίνουν τζάμπα.

  7. #112
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.841
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Καλό το Terra αλλά σχετικά βαρύ και μόνο 19cm διαδρομή αναρτήσεων. Πάντως η αλήθεια ειναι ότι ακόμη και τώρα τα καινουρια τα δίνουν τζάμπα.
    To 19 cm, εφόσον δεν πάμε για άλματα είναι σίγουρα αρκετό, αν συνεπακόλουθα έχει και χαμηλό ύψος σέλας θα βοηθάει πολύ στα θαψίματα σε λάσπες αμμο.Το 190 κιλά... πρέπει να ανταγωνίζεται τα r/gs της περασμένης δεκ..τριακονταετίας.

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/06/2010
    Μηνύματα
    191
    Για τέτοια ταξίδια και τέτοιες διαδρομές, τα απλά μηχανάκια, με τα λιγότερα δυνατά ηλεκτρονικά, θα είναι πάντα τα πιο κατάλληλα για να μπορείς να ολοκληρώσεις το ταξίδι χωρίς...ελικόπτερο.
    Αλλά, η οδήγηση δεν μπορεί και πρέπει να έχει καμία σχέση με την οδήγηση που θα κάναμε σε ένα gs1200absesp και δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Με άλλα λόγια σε τέτοια ταξίδια νομίζω ότι επιλέγεις απλές λύσεις, αντοχής, άμεσα, εύκολα, πατεντιάρικα επισκευάσιμες, που αντέχουν φόρτωμα και κοπάνημα και με τις οποίες δεν κινείσαι ποτέ στο όριό τους. Μιλάμε για άλλο είδους ταξιδιού με τη μία και άλλο με την άλλη.

    Νομίζω κάτι σε bmw650dakar ή klr650 (με μόντες εννοείται και όχι στη στάνταρ μορφή) ίσως να τα έβγαζαν πέρα αξιοπρεπώς ή και μέτρια. Αλλά θα τα έβγαζαν πέρα.

    Ενδιαφερότατο ποστ

  9. #114
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alres Προβολή μηνύματος
    Για τέτοια ταξίδια και τέτοιες διαδρομές, τα απλά μηχανάκια, με τα λιγότερα δυνατά ηλεκτρονικά
    +49


    Αυτό το μοτερ ειτε στο xr650, είτε στο domie (με τις οποιες επεμβασεις σε τεποζιτο και αναρτήσεις)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2013-Honda-XR650L-Engine1.jpg 
Προβολές:	313 
Μέγεθος:	38,2 KB 
ID:	302134

  10. #115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stavrouliasp Προβολή μηνύματος
    Καλό το Terra αλλά σχετικά βαρύ και μόνο 19cm διαδρομή αναρτήσεων. Πάντως η αλήθεια ειναι ότι ακόμη και τώρα τα καινουρια τα δίνουν τζάμπα.
    Με αφορμή αυτό το θρεντάκι έχω διαβάσει πολλά τις τελευταίες μέρες. (τώρα ξεκοκκαλίζω το BAM Road)
    Ο Colebatch λοιπόν συζητούσε -νομίζω στο θρεντάκι των μετατροπών που έχει κάνει στο Xchallenge- το ίδιο θέμα ακριβώς. Και κατέληξε στο ότι οι διαφορές στο βάρος είναι κυρίως λόγω του πιο ενισχυμένου σιδερένιου πλαισίου/υποπλαισίου/ψαλιδιού σε σχέση με τα Xchallenge. Με τα οποία η διαφορά είναι σοβαρή, αλλά αν υπολογίσει το βάρος από το πρόσθετο ρεζερβουάρ, το "κανονικό" πίσω αμορτισέρ, το σιδερένιο υποπλαίσιο κλπ, η διαφορά σε πραγματικό βάρος ήταν περίπου 10-12 κιλά. Αυτό που λείπει από το terra είναι η προστασία που παρέχει ένα fairing σαν αυτό των ΚΤΜ690Rally αλλά πραγματικά, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο πέρα από ένα σετάκι βάσεις για σαμάρια. Αυτό που δεν μου άρεσε από τις φωτό, είναι οι πολύ εκτεθειμένοι αισθητήρες του ABS εμπρός και πίσω. Και δεν είδα να έρχεται Ελλάδα το μοντέλο χωρίς ABS που έχει και 18" πισινό.

  11. #116
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    To 19 cm, εφόσον δεν πάμε για άλματα είναι σίγουρα αρκετό, αν συνεπακόλουθα έχει και χαμηλό ύψος σέλας θα βοηθάει πολύ στα θαψίματα σε λάσπες αμμο.Το 190 κιλά... πρέπει να ανταγωνίζεται τα r/gs της περασμένης δεκ..τριακονταετίας.
    Τα R/GS της δεκαείας του 80 ηταν πιο γερά και πιο ελαφριά και εγω προσωπικά τα θεωρώ σαν τα πιο κατάλληλα γι αυτη τη δουλειά, για τον απλό λόγο οτι δεν θα μείνει πουθενά, και ειναι υπερβολικα απλό σε συντήρηση η τυχόν βλάβη.
    Βεβαια είναι όλα λιωμένα σήμερα, οπότε το δύσκολο είναι να βρείς ενα καλό.
    Το R80GS του 1980 ηταν 186 κιλά με γεμάτο το τεπόζιτο των 19,5 λίτρων ενώ το αντίστοιχο Dakar ηταν 205 κιλά με γεματο τεπόζιτο 32 λίτρων.
    Οσο για το 'πρόβλημα' των καρμπ σε μεγάλα υψόμετρα, είναι πολύ εύκολο να τα ανοίξεις και να αλλάξεις 2 ζιγκλέρ, γίνεται σε 10 λεπτα.
    Αν μείνεις απο τρόμπα/TPS με ψεκαστό και δεν έχεις μαζί σου, απλά την έκατσες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #117
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    γιαυτό είπα άρη για το r80gs νωρίτερα ...

  13. #118
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nobody Προβολή μηνύματος
    γιαυτό είπα άρη για το r80gs νωρίτερα ...
    Ετσι είπες απο μέσα σου, αλλά εγραψες f80gs που στους περισσότερους θα φανεί σαν F800GS χωρίς το ενα 0.

    Μπορεί να φαίνεται κουφό στους περισσότερους γιατί ειναι πλέον πανω απο 30 ετων, αλλά μια τετοια μοτοσυκλέτα φορτώνεται πολύ χωρίς να αλλάζει η συμπεριφορά της, δεν ειναι τόσο βαριά οσο δείχνει οπτικά, και δεν μένει πουθενα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #119
    Ετσι όπως το πάτε, περιμένω να ακουστεί και BSA Scrambler ως ιδανική λύση.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #120
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ετσι όπως το πάτε, περιμένω να ακουστεί και BSA Scrambler ως ιδανική λύση.
    Eίσαι κακεντρεχής.
    Εγω απλά είπα την γνώμη μου. Δεν βλέπω χρησιμότητα στα ψεκαστα και πολύπλοκα συστηματα οταν καποιος βρίσκεται στη μεση της ερημου και βαζει βενζίνη απο ντενεκε.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 8 από 30 ΠρώτοΠρώτο ... 34567891011121318 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/04/2015, 02:44
  2. Adventure Riding tips
    από MikeG στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2013, 13:36
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 27/03/2013, 23:35
  4. Adventure Riding.....Τότε και Τώρα....
    από SVX στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2009, 13:34
  5. TRAIL RIDE, θα ερθει τελικα κανεις για παρέα?
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 17:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF