Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 101

Θέμα: Επισκευή αμορτισέρ ohlins.

  1. #46
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ριχτου πανω ενα Sachs ρε Αρη..
    (πιο φτηνα θα βγει απο service Ohlins..)
    Ποιός είναι πάλι αυτός ο Σάκης?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #47
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ποιός είναι πάλι αυτός ο Σάκης?
    Ο φίλος του babis ilektrologos.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #48
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.173
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ριχτου πανω ενα Sachs ρε Αρη..

    Σιγά ρε μην του ρίξει και κάνα HERCULES.................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Μιας και υπάρχει το θέμα θέλω να κάνω μια ερώτηση. Επειδή είμαι καιρό τώρα που θέλω να φτιάξω τα αμορτισέρ (τα χρήματα μου λείπουν αλλά μου είπε η δικιά μου θα τα φέρει ο Άγιος Βασίλης) πήγα χθες ξανά σε μάστορα (στη Λάρισα μένω) και μου είπε το εξής περίεργο που δεν μου το είχε πει κανένας άλλος. Όσον αφορά την πίσω ανάρτηση καλό λέει είναι να μην την πειράξω αφού δεν έχει πρόβλημα διότι υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά. Στην Αθήνα στον τασουλη είπε θα την στείλει αλλά υπάρχει περίπτωση μετά να σκάσει καμιά φλάτζα και να τρέχει λάδι και κτ τέτοια μου είπε. Και επίσης οτι αν θέλω και έχει χλμ πάνω να αλλάξω ένα ελατήριο και κομπλέ.
    Η ερώτησή μου βέβαια δεν είναι το αν ο τασούλης είναι καλός μάστορας ή όχι. ΑΛΛΑ τι ακριβώς σημαίνει συντήρηση πίσω ανάρτησης και πως κρίνεις εάν χρειάζεται ή όχι? Και τι πάει να πει οτι μπορεί να σκάσει φλάτζα (μου είπε οτι θα έχει εγγύηση βέβαια και αν πάθει κτ το στέλνει πίσω και το φτιάχνουν)και αν ισχύει πως αλλιώς κάνουν συντήρηση?

  5. #50
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Μερικοι "μαστορες" φοβουνται το Αζωτο..
    (όχι αδικα αλλα σιγουρα αναιτια..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Μιας και υπάρχει το θέμα θέλω να κάνω μια ερώτηση. Επειδή είμαι καιρό τώρα που θέλω να φτιάξω τα αμορτισέρ (τα χρήματα μου λείπουν αλλά μου είπε η δικιά μου θα τα φέρει ο Άγιος Βασίλης) πήγα χθες ξανά σε μάστορα (στη Λάρισα μένω) και μου είπε το εξής περίεργο που δεν μου το είχε πει κανένας άλλος. Όσον αφορά την πίσω ανάρτηση καλό λέει είναι να μην την πειράξω αφού δεν έχει πρόβλημα διότι υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά. Στην Αθήνα στον τασουλη είπε θα την στείλει αλλά υπάρχει περίπτωση μετά να σκάσει καμιά φλάτζα και να τρέχει λάδι και κτ τέτοια μου είπε. Και επίσης οτι αν θέλω και έχει χλμ πάνω να αλλάξω ένα ελατήριο και κομπλέ.
    Η ερώτησή μου βέβαια δεν είναι το αν ο τασούλης είναι καλός μάστορας ή όχι. ΑΛΛΑ τι ακριβώς σημαίνει συντήρηση πίσω ανάρτησης και πως κρίνεις εάν χρειάζεται ή όχι? Και τι πάει να πει οτι μπορεί να σκάσει φλάτζα (μου είπε οτι θα έχει εγγύηση βέβαια και αν πάθει κτ το στέλνει πίσω και το φτιάχνουν)και αν ισχύει πως αλλιώς κάνουν συντήρηση?
    Εκεί που πηγαίνω εγώ σημαίνει λάδια τσιμούχα έλεγχος άξονα, στεγάνωσης, και εάν έχει κανένα άλλο πρόβλημα βλέπουμε.
    Τώρα τι φοβούνται στο άζωτο τα μαστόρια δεν καταλαβαίνω αν και στην προκείμενη θα την έψαχνα παραπάνω γιατί για να έχει επιφυλάξεις ο μάστορας κάπου θα πατάει.
    Πάντως αν χάσει το άζωτο το αμορτισέρ δεν δουλεύει και μπορεί να χάσεις και την τσιμούχα χωρίς πίεση.

  7. #52
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τώρα τι φοβούνται στο άζωτο τα μαστόρια δεν καταλαβαίνω αν και στην προκείμενη θα την έψαχνα παραπάνω γιατί για να έχει επιφυλάξεις ο μάστορας κάπου θα πατάει.
    Μηπως παταει στον καιρο που τα αμορτισερ ηταν "κλειστα" και πριν τα λυσουν ανοίγαν τρυπα στο δοχειο για να φυγει το αζωτο και μετα βαζαν με πιεση (της αποκλειστικης τους επιλογης και διαθεσης..) απο την ιδια τρυπα παλι αζωτο και την κλειναν με ηλεκτροκοληση..??
    (λεω εγω τωρα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εκεί που πηγαίνω εγώ σημαίνει λάδια τσιμούχα έλεγχος άξονα, στεγάνωσης, και εάν έχει κανένα άλλο πρόβλημα βλέπουμε.
    Τώρα τι φοβούνται στο άζωτο τα μαστόρια δεν καταλαβαίνω αν και στην προκείμενη θα την έψαχνα παραπάνω γιατί για να έχει επιφυλάξεις ο μάστορας κάπου θα πατάει.
    Πάντως αν χάσει το άζωτο το αμορτισέρ δεν δουλεύει και μπορεί να χάσεις και την τσιμούχα χωρίς πίεση.
    Να την ψάξω στεφ απλά δεν ξέρω τι να ψάξω. Αν δεν χρειάζεται συντήρηση πως το κρίνουμε? Μήπως δλδ ο άνθρωπος το τσέκαρε και γι αυτό δεν θέλει να μπει σε φασαρία?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Μηπως παταει στον καιρο που τα αμορτισερ ηταν "κλειστα" και πριν τα λυσουν ανοίγαν τρυπα στο δοχειο για να φυγει το αζωτο και μετα βαζαν με πιεση (της αποκλειστικης τους επιλογης και διαθεσης..) απο την ιδια τρυπα παλι αζωτο και την κλειναν με ηλεκτροκοληση..??
    (λεω εγω τωρα..)
    Ξέρω δεν σε ενδιαφέρει καν αλλά ο μάστορας είναι απο τους καλύτερους στη Λάρισα.

  9. #54
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Να την ψάξω στεφ απλά δεν ξέρω τι να ψάξω. Αν δεν χρειάζεται συντήρηση πως το κρίνουμε? Μήπως δλδ ο άνθρωπος το τσέκαρε και γι αυτό δεν θέλει να μπει σε φασαρία?



    Ξέρω δεν σε ενδιαφέρει καν αλλά ο μάστορας είναι απο τους καλύτερους στη Λάρισα.
    Το αμορτισερ σου ειναι πληρως ρυθμιζομενο με αζωτο?αν ναι ποσα χλμ εχει χωρις σερβις?
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #55
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Ξέρω δεν σε ενδιαφέρει καν αλλά ο μάστορας είναι απο τους καλύτερους στη Λάρισα.
    ΜΙλας μηπως για τον Φωτη τον ψηλο με το Ducati..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    ΜΙλας μηπως για τον Φωτη τον ψηλο με το Ducati..??
    Όχι για το Φώτη. Για τον Παντελή που δούλευε παλιά στον Ραπ. στο Συκούριο

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Το αμορτισερ σου ειναι πληρως ρυθμιζομενο με αζωτο?αν ναι ποσα χλμ εχει χωρις σερβις?
    Πόσα χλμ δεν ξέρω γτ όταν το αγόρασα είχε 72000. Τώρα έχει 84000. Αλλα το πίσω είναι white power οπότε πρέπει να έχει αλλαχτεί.( Δεν ξέρω αν έβγαινε έτσι το SV Κ5 αλλα δεν νομίζω.)

  13. #58
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    Ομορφα..λοιπον καθε 30000χλμ πολυ χονδρικα θελουν σερβις γιατι το λαδι οπως και τα λαδια της μοτο σου θελει αλλαγή και το αζωτο..αλλιως πεφτει η απόδοση του..ελατήριο αλλάζουμε μονο αν δε σε καλύπτει λογο κιλών το τωρινό..ειναι πολυ σκληρο η πολυ μαλακο με αποτέλεσμα να μην μπορεις να πιασεις ιδανικό εύρος sag..ο τασουλης κανει γαμω τις δουλειες..εχω κανει σερβις και μπρος και πισω σε αυτον χωρις κανενα προβλημα...απο κει και περα εσυ ξερεις εσυ αποφασίζεις..
    Throttle that mysterious friend of ours

  14. #59
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Στην Αθήνα στον τασουλη είπε θα την στείλει αλλά υπάρχει περίπτωση μετά να σκάσει καμιά φλάτζα και να τρέχει λάδι και κτ τέτοια μου είπε. Και επίσης οτι αν θέλω και έχει χλμ πάνω να αλλάξω ένα ελατήριο και κομπλέ.
    Ο Τασούλης δεν αναλαμβάνει μη επισκευαζόμενα αμορτισέρ. Αν είναι επισκευαζόμενο, δεν υπάρχει κανένας φόβος, καθώς διαθέτει τον απαραίτητο εξοπλισμό και επισκευάζει δεκάδες αμορτισέρ καθημερινά.
    Life begins at 45°.

  15. #60
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Όχι για το Φώτη. Για τον Παντελή που δούλευε παλιά στον Ραπ. στο Συκούριο
    Ρε πλακα μΕ καΜνεις τωρα..??

    Ο Παντελος, το μονο που κανει ειναι να κυκλοφοραει με ενα λαδωμενο στουπι στην κωλοτσεπη και να το αφηνει επιδεικτικα πανω στο τραπεζι του τσιπουραδικου διπλα στο μπαρ "Κενυα"..
    (πλησιον του Αγ. Βησσαριωνος - μεγαλη η χαρη του..)

    Σοβαρα τωρα, μια χαρα ειναι ειναι ο Παντελης και δεν υπονοουσα τπτ πριν για την τεχνικη καταρτιση του οποιου μαστορα στα ειπε αυτα..
    Οι ενστασεις/φοβιες που μπορει να εχει ο καθενας τις περισσοτερες φορες στηριζονται σε "αποτελεσματα" και όχι σε "διαδικασίες"..
    (γι αυτο και μιλησα για τους καιρους των "κλειστων" αμορτισερ..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επισκευή αμορτισέρ στη Θεσσαλονίκη
    από lamoun στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2008, 07:54
  2. Επισκευη αμορτισερ σε vstrom650
    από vestromas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2008, 10:52
  3. Επισκευή αμορτισέρ
    από nightstalker στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 12:04
  4. Αλλαγη Η Επισκευη Αμορτισερ
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2005, 23:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF