Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 101

Θέμα: Επισκευή αμορτισέρ ohlins.

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Εγώ, όπου έχω δει WP αμορτισέρ πίσω, όλο χαλασμένα στον χρόνο είναι. Περιλαμβάνει ΚΑΙ περίπτωση σε δικό μου. Και περίπτωση ανθρώπου με ίδια μοτοσυκλέτα με την δική μου, που του έχει χαλάσει 3 φορές, και έχει πέσει κιόλλας από αυτό. Η δική μου εμπειρία, στατιστικό δείγμα, και με μάστορες που έχω μιλήσει, είναι ότι η εταιρία αυτή ΚΑΚΩΣ έχει καλό όνομα. Αυτό σαν παρένθεση για την WP.

    Για την Hyperpro δεν ξέρω να σου πω, αλλά διαισθητικά και από όσα διαβάζω, σοβαρή εταιρία μου φαίνεται.

    Στα 60 ευρώ εργασία, τι θα κάνει; Απλά θα αλλάξει λάδια και ελατήρια; Ή και τσιμούχες-ξύστρες;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #77
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σύντροχοι. Επανέρχομαι στο θέμα για να μην ανοίξω καινούριο. Μιας και τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για το μπροστινό σύστημα αναρτήσεων πήρα στον motoPantelis να παραγγείλει ελατήρια για να πάω να τα βάλουμε. Με λύπη πληροφορήθηκα μόλις τώρα ότι η ohlins όπως και η whitepower δεν βγάζει πλέον για το SV ελατήρια. Η μόνη αξιόπιστη εταιρία που μου πρότεινε είναι η hyperpro (μου είπε ότι είναι οτι καλύτερο μετά από ohlins και whitepower).
    Έχω 2 ερωτήσεις.
    Τι γνωρίζουμε γι αυτή τη μάρκα? Είναι όντως καλή?
    Η τιμή των ελατηρίων ειναι 130 και το σύνολο των ανταλλακτικών είναι 190 + 60 η δουλειά του 250 τελική τιμή. Με βάση οτι τα ελατήρια δεν είναι ohlins η τιμή είναι καλή(των ελατηρίων τα υπόλοιπα τα έγραψα απλά πληροφοριακά)?

    Edit: Μάλλον καταργήθηκαν κ αυτά μόλις με ξαναπήρε τηλ.
    Μου είπε να περιμένουμε κάνα μήνα κ αλλιώς να κάνω συντήρηση απλά. Αν κάποιος κάτοχος γνωρίζει κτ παρακαλώ να βοηθήσει.
    Μια χαρά είναι τα Hyperpro, θα είναι προοδευτικά όμως να το ξέρεις.
    Αν θέλεις Ohlins γιατί δεν τα παίρνεις απο άλλο κατάστημα?

    πχ
    https://www.bikeside.de/Pair-OeHLINS...ng-rate-9-N-mm
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #78
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εγώ, όπου έχω δει WP αμορτισέρ πίσω, όλο χαλασμένα στον χρόνο είναι. Περιλαμβάνει ΚΑΙ περίπτωση σε δικό μου. Και περίπτωση ανθρώπου με ίδια μοτοσυκλέτα με την δική μου, που του έχει χαλάσει 3 φορές, και έχει πέσει κιόλλας από αυτό. Η δική μου εμπειρία, στατιστικό δείγμα, και με μάστορες που έχω μιλήσει, είναι ότι η εταιρία αυτή ΚΑΚΩΣ έχει καλό όνομα. Αυτό σαν παρένθεση για την WP.

    Για την Hyperpro δεν ξέρω να σου πω, αλλά διαισθητικά και από όσα διαβάζω, σοβαρή εταιρία μου φαίνεται.

    Στα 60 ευρώ εργασία, τι θα κάνει; Απλά θα αλλάξει λάδια και ελατήρια; Ή και τσιμούχες-ξύστρες;
    Δεν ξέρω τι λες εσυ αλλά εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το WP Racing στο R6, κι επίσης κι άλλοι με WP δεν είχαν τα προβλήματα που είχες εσυ.
    Για την ακρίβεια δεν ξέρω κανέναν που να είχε πρόβλημα με WP ενώ ξέρω πολλούς που έχουν WP αμορτισερ.
    Μια χαρά top ποιότητα έχουν τα προιόντα τους.

    Αν το πας για service σε κάποιον που δεν έχει τις γνώσεις η τα μέσα να του κάνει σωστό service δεν φταίει το αμορτισερ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά είναι τα Hyperpro, θα είναι προοδευτικά όμως να το ξέρεις.
    Αν θέλεις Ohlins γιατί δεν τα παίρνεις απο άλλο κατάστημα?

    πχ
    https://www.bikeside.de/Pair-OeHLINS...ng-rate-9-N-mm
    Πω καλά με χάλασε τόσο πολύ αυτός που δεν το σκέφτηκα καν. Σ ευχαριστώ πολύ σε λίγο που θα φύγω απο τη δουλειά θα πάω να του το πώ απο κοντά να τα δει κι αυτός κ αν είναι θα τα παραγγείλω απο το λινκ που μου έστειλες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εγώ, όπου έχω δει WP αμορτισέρ πίσω, όλο χαλασμένα στον χρόνο είναι. Περιλαμβάνει ΚΑΙ περίπτωση σε δικό μου. Και περίπτωση ανθρώπου με ίδια μοτοσυκλέτα με την δική μου, που του έχει χαλάσει 3 φορές, και έχει πέσει κιόλλας από αυτό. Η δική μου εμπειρία, στατιστικό δείγμα, και με μάστορες που έχω μιλήσει, είναι ότι η εταιρία αυτή ΚΑΚΩΣ έχει καλό όνομα. Αυτό σαν παρένθεση για την WP.

    Για την Hyperpro δεν ξέρω να σου πω, αλλά διαισθητικά και από όσα διαβάζω, σοβαρή εταιρία μου φαίνεται.

    Στα 60 ευρώ εργασία, τι θα κάνει; Απλά θα αλλάξει λάδια και ελατήρια; Ή και τσιμούχες-ξύστρες;
    Θα αλλαχτούν όλα μπροστά. Βασικά αυτός είναι κ ο λόγος που μπήκα και στο τριπακι. Έχουν χαλάσει οι τσιμούχες και χάνει λάδι. Και επειδή έχω 80000χλμ είπα να αλλάξω κ ελατήρια να πάρει κ η μηχανή λίγο τα πάνω της.
    Πάτα το 0

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Θα αλλαχτούν όλα μπροστά. Βασικά αυτός είναι κ ο λόγος που μπήκα και στο τριπακι. Έχουν χαλάσει οι τσιμούχες και χάνει λάδι. Και επειδή έχω 80000χλμ είπα να αλλάξω κ ελατήρια να πάρει κ η μηχανή λίγο τα πάνω της.
    E τότε μια χαρά είναι η τιμή που σου είπε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #81
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Αρκετοί φίλοι από το tdm forum Που μίλησα μαζί τους μου έχουν πει πολύ καλά λόγια για τα ελατήρια Hyperpro.Κάποιοι με γνώσεις υποστηρίζουν αυτά αντί των αντίστοιχων ohlins,κάποιοι μάλιστα τα θεωρούν και καλύτερα ( για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα πάντα). Δεν θα σταθώ στην σύγκριση αλλά για να υπάρχουν τέτοιες απόψεις από άτομα που τα έχουν βάλει και έχουν γνώσεις (είδα μετατροπές που έκαναν μόνοι τους) σίγουρα είναι μια από τις ''καλές'' μάρκες.
    porca miseria.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Υπάρχουν και τα Wilbers!
    Πάντως, αν τα ΟΕΜ ελατήρια σου δίνουν σωστό sag, δεν υπάρχει λόγος να τα αλλάξεις. Με το σέρβις εμπρός θα είσαι μια χαρά ( το Κ5 έχει ρυθμίσεις εμπρός?) Με τα λεφτά που γλυτώνεις, κάνε και το πίσω σέρβις!

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Επανερχομαι τωρα ξανα στο θεμα αφου εχω κανει μια γενικη ερευνα περι ελατηριων. Βασικα οπου εψαξα-ρωτησα για τα ohlins δεν τα εχει κανεις. Στο sv portal ομως ειδα οτι οι περισσοτεροι που αλλαξαν εβαλαν hagon ή racetech. Εχουμε καποια πληροφορια γι αυτες τις μαρκες?(Ρωτησα και υπαρχουν ελατηρια περι τα 100 ευρω γι αυτα)
    Επισης απο οτι ειδα οσοι δεν αλλαξαν επαιξαν πολυ με τα λαδια στις μπουκαλες και τι ρυθμιση των στοκ. Ειδα οτι στοκ το μηχανακι εχει 0.98kg/mm ενω για τα κιλα μου (70 κιλα σκαρτα) προτεινετε κατω 0.90. Αυτο σημαινει λογικα οτι ειναι πιο σκληρα κ τα επεκταση σε δικαβαλο φορτομενο ταξιδι θα ειναι κομπλε τα στοκ?
    Για να μην μακρυγορω μηπως μια απλη συντηρηση ειναι αρκετη ή με αλλαγη η διαφορα θα ειναι χαοτικη?

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Τα ελατήρια έχουν μια συγκεκριμένη δουλειά.
    Οταν καβαλάς να ισορροπούν το μηχανάκι σε ένα συγκεκριμένο ύψος.
    Αν το κάνουν καλώς, εάν όχι τα αλλάζουμε με άλλα που το καταφέρνουν.
    Λεπτομέρειες μετρήσεων κλπ υπάρχουν στα τεχνικά.
    Τι μάρκα είναι το ελατήριο δεν νομίζω να παίζει και μεγάλο ρόλο πλήν της μακροζωίας του εφόσον μιλάμε για όμοια πράγματα.
    Για δικάβαλο φορτωμένος υπάρχει η προφόρτιση του ελατηρίου να παίξεις.

  10. #85
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    H Ηagon είναι αρκετά γνωστή εταιρία ,εγγλέζικα.Δεν έχω δοκιμάσει ο ίδιος προιόν τους αλλά Hagon-Wilbers που αναφέρθηκαν είναι 2 εταιρίες που οι κάτοχοι γέρικων αλόγων (tdm 850 ) τα προτιμούσαν για πολλά χρόνια σαν πίσω ανάρτηση,κακό λόγο δεν άκουσα από κανέναν .Είναι και τα δύο υποψήφια και για το δικό μου.
    porca miseria.

  11. #86
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    καλο και κακο ελατηριο ρε παιδια????

    τζιζαζζζζ


    τωρα για τα ελατηρια οπως ειπώθηκε πριν ιντερνετ οι επιλογες ειναι παρα πολλες....

    και οσο αφορα την wp, φυσικα και ειναι παρα πολυ καλη εταιρεια...τωρα τι ακριβως σημαινει το χαλασμενο και οτι χαλανε στο χρονο δε το καταλαβαινω αλλα τεσπα...τα χιλιαδες κτμ που κυκλοφορανε τοσα χρονια προφανως το εχουν γυρισει ολοι πισω σε ζακς που ειναι καλα

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Λοιπον μολις γυρισα απο τον μαστορα (παιζει να του τα χω κανει τσουρεκια αλλα λεφτα θα παρει) και αποφασισαμε το εξης. Θα το παω απο βδομαδα να το τακαρει και να βγαλει τις αναρτησεις. Θα τις μετρησει ποσο και αν επεσαν και αν χρηζουν αλλαγης. Σε περιπτωση αλλαγης τωρα οι επιλογες ειναι 3.
    -Hagon στα 100 ευρω και αναμονη 3-5 μερες
    -Ohlins (βρηκα τλκ στο ebay) στα 175 ευρω και αναμονη 15-35 μερες
    -RaceTech στα 130 ευρω και αυριο θα εχουμε απαντηση για τον χρονο αναμονης.
    Ποιες λετε να προτιμησω αν τλκ πρεπει να αλλαξω?

  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον μολις γυρισα απο τον μαστορα (παιζει να του τα χω κανει τσουρεκια αλλα λεφτα θα παρει) και αποφασισαμε το εξης. Θα το παω απο βδομαδα να το τακαρει και να βγαλει τις αναρτησεις. Θα τις μετρησει ποσο και αν επεσαν και αν χρηζουν αλλαγης. Σε περιπτωση αλλαγης τωρα οι επιλογες ειναι 3.
    -Hagon στα 100 ευρω και αναμονη 3-5 μερες
    -Ohlins (βρηκα τλκ στο ebay) στα 175 ευρω και αναμονη 15-35 μερες
    -RaceTech στα 130 ευρω και αυριο θα εχουμε απαντηση για τον χρονο αναμονης.
    Ποιες λετε να προτιμησω αν τλκ πρεπει να αλλαξω?
    Εγώ στη θέση σου θα έβαζα τα hagon. Και πιο φθηνά είναι και πιο γρήγορα θα έρθουν.
    Σιγά τώρα τι διαφορά έχουν τα ohlins και κάνουν σχεδόν τα δίπλα λεφτά;
    Αν έχουν ακριβώς την ίδια σταθερά Κ και είναι και τα δυο γραμμικά δεν βλεπω να έχουν καμία άλλη διαφορά εκτός από το ένα ζευγάρι θα γράφει ohlins.

    Ας βάλω και το ψυχολογικό κομμάτι.
    Αν για οποιονδήποτε λόγο δεν σου κάθονται τα αλλά ονόματα και νομίζεις ότι δεν θα κάνουν την δουλειά για την οποία φτιάχτηκαν βάλε τα ohlins. Το ψυχολογικό πιστεύω είναι μεγάλο κομμάτι...
    Τελευταία τροποποίηση από giorgos.boun; 21/03/2019 στις 19:55.

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Δεν ειναι τοσο ψυχολογικο θεμα αλλα πρακτικο. Επειδη κ οι καιροι ειναι δυσκολοι κ η μηχανη ειναι το μονο μεσο μετακινησης που εχω (το 50αρι παπακι που εχω ειναι μονο για την πολη) δν θα ηθελα να ριξω χρηματα σε κτ το οποιο ισως δεν κανει τη δουλεια που πρεπει. Και επειδη δεν γνωριζα ουτε την υπαρξη των αλων εταιριων γι αυτο ρωταω εδω να με βοηθησετε μιας κ υπαρχουν ατομα με πολυ περισσοτερες γνωσεις απο μενα.

  15. #90
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Μα δεν παιρνεις αμορτισέρ, που εκει να το καταλάβω, να σκευτεις ή να πάρεις γνώμες αν δεν γνωρίζεις πια εταιρία να εμπιστευτείς.
    Ένα μεταλλικό έλασμα είναι, ελικοειδής μορφής που αν έχει τα χαρακτηριστικά που ζητάς τότε παιρνεις το πιο φθηνό. Γνωμη μου.
    Ούτε εκτεθειμένο θα είναι στον καιρό να πω ότι μήπως η μια βαφή είναι καλύτερη από την άλλη. Για την λεπτομέρεια...

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επισκευή αμορτισέρ στη Θεσσαλονίκη
    από lamoun στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2008, 08:54
  2. Επισκευη αμορτισερ σε vstrom650
    από vestromas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2008, 11:52
  3. Επισκευή αμορτισέρ
    από nightstalker στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 13:04
  4. Αλλαγη Η Επισκευη Αμορτισερ
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2005, 00:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF