Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 101 από 101

Θέμα: Επισκευή αμορτισέρ ohlins.

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Συμφώνω στο θέμα ελατηρίου (εφόσον και τα δύο είναι για το δικό σου βάρος), μην αμελήσεις να κάνεις ένα σερβις στο αμορτισέρ όμως....



    (ΊΙΙΙΙΙσσσωωωωςςςςςςςς καταλήξω και εγώ με ένα SV τελικά οπότε θα έχω και μπούσουλα από σένα)

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Συμφώνω στο θέμα ελατηρίου (εφόσον και τα δύο είναι για το δικό σου βάρος), μην αμελήσεις να κάνεις ένα σερβις στο αμορτισέρ όμως....



    (ΊΙΙΙΙΙσσσωωωωςςςςςςςς καταλήξω και εγώ με ένα SV τελικά οπότε θα έχω και μπούσουλα από σένα)
    Ναι τουλάχιστον θα ξέρεις τι τράβηξα. Νομίζω ότι στα πιο φθηνά θα καταλήξω αν τα άλλα είναι για αλλαγή.
    Όταν λες σέρβις εννοείς στο πίσω έτσι?
    Πάτα το 0

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ναι, για το πισω λεω!

    Πάντως, άμα υπάρχουν τα λεφτά δεν τραβάς τίποτα. Τα σκας και βάζεις αμορτισέρ αφτερμάρκετ, βάζεις και μπροστινά από GSXR με ακτινικές δαγκάνες (εννοείται τα κάνεις σέρβις και βάζεις και κατάλληλα ελατήρια) και τελειώνεις...
    Όταν πας οικονομικά ( και λογικό είναι) και προσπαθείς να "πάρεις" τα περισσότερα με τα λιγότερα λεφτα, τότε δυσκολεύουν τα πράγματα!
    Πάντως, υπάρχουν άνθρωπος που ορκίζεται οτι μεταμορφώνει το ΟΕΜ πίσω αμορτισέρ με σέρβις και μετατροπές στα υδραυλικά. Αντίστοιχα, ένα σετ σωστά ελατήρια μπροστά και ένα σέρβις στο μπροστινό (έχω διαβάσει ότι βάζοντας "βαρύτερο" λάδι γίνεται δουλεια) ίσως καταστούν την αλλαγή σε USD πηρούνια υπερβολική, τουλάχιστον για τον μέσο χρήστη.
    Δεν ξέρω αν τα φρένα είναι της προκοπής (είχα οδηγήσει παλιά SV 1000 και δεν θυμάμαι)...

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Τα λεφτα παντα ειναι ενα θεμα. Οσα και να δωσεις παντα μπορεις να κανεις κτ ακομα. Το πισω ειναι αλλαγμενο με whiteppwer και απο οτι ειπε ο μηχανικος ακομα βασταει. Θα μπει στο προγραμμα αλλα σε ετερο χρονο γτ θα πεσει παντοφλα.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Συγνωμη που δεν ανοιγω καινουριο θεμα αλλα εδω ειναι ολη η ιστορια. Σμρ περασα απο το μαστορα και μου εκανε την καρδια περιβολι.
    Στα ευχαριστα ειναι οτι τα μπροστινα μου ελατηρια ειναι hyperpro και δεν χρειζουν αλλαγης.

    Στα δυσαρεστα τωρα. Ο προηγουμενος μαστορας που εφτιαξε το μπροστινο ητανε το λιγοτερο βλαμενος. Για να βγαλει τις τσιμουχες πληγωσε τις μπουκαλες (την μια αρκετα, την αλλη ελαχιστα). Προφανως δεν τιθεται λογος για αλλαγη γτ το κοστος ειναι απαγορευτικο. Θα τα συμμαζεψει οσο περισσοτερο μπορει και θα κανω ενα ταμα μπα κ πιασει.

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Όταν λες πλήγωσε τι εννοείς? Ζημιά λειτουργική ή ζημιά εξωτερικά τψν καλαμιών?

  7. #97
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Να δεις, που έκανε το κλασσικό το νεοελληνικομαστορικό, αλλαγή τσιμούχας με το βγάλσιμο της παλιάς, να έχει γίνει όχι με λύσιμο όπως πρέπει, αλλά με φάγωμα της παλιάς με τρυπάνι-ντρέμελ κομμάτι-κομμάτι, στην θέση της. Ε και έχει φύγει σε κάποια φάση το ντρέμελ και πάει η επίστρωση στο καλάμι....
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #98
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Το ίδιο έμαθα και εγώ χτες.Ο προηγούμενος είχε πληγώσει το καλάμι στην αλλαγή μάλλον,ήμουν και μερακλωμένος είχα καινούργιες ξύστες-τσιμούχες γνήσιες αλλά ακουσαμε τα όμορφα.
    Μεταχειρισμένα σου λέει μετά,μόνο Ζοντες ρε
    porca miseria.

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Όταν λες πλήγωσε τι εννοείς? Ζημιά λειτουργική ή ζημιά εξωτερικά τψν καλαμιών?
    Λειτουργική από ότι είπε δεν είναι αλλά μου γ@μησε τα αισθήματα. Είπε οτι εκεί που πάει η τσιμούχα δεν θα περάσει λάδι έξω κατά 90%, αλλά όσο να ναι δεν είναι σαν καινούριο. Μου χάλασε τη διάθεση και ξέχασα να βγάλω φώτο να το ανεβάσω να δείτε κ εσείς.
    Πάτα το 0

  10. #100
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Λειτουργική από ότι είπε δεν είναι αλλά μου γ@μησε τα αισθήματα. Είπε οτι εκεί που πάει η τσιμούχα δεν θα περάσει λάδι έξω κατά 90%, αλλά όσο να ναι δεν είναι σαν καινούριο. Μου χάλασε τη διάθεση και ξέχασα να βγάλω φώτο να το ανεβάσω να δείτε κ εσείς.
    Τουλάχιστον να μήν είναι λειτουργικό το πρόβλημα αν και θα φαινόταν πιστεύω.
    Αυτό με το ψυχολογικό το έχω και εγώ και σε καταλαβαίνω.

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Χθες επιτέλους την παρέλαβα από το μάστορα ο οποίος τλκ είναι αρκετά αισιόδοξος με το αποτέλεσμα που πέτυχε για τη ζωή του μπροστινού μου. Ο τελικός απολογισμός για το θέμα μου είναι 170 ευρώ (120 πλήρες σέρβις μπροστινού + 50 ευρώ τακάκια που επειδή είχε τρέξει λάδι πάνω τους ήταν αναγκαία η αλλαγή). Κάπως έτσι το θέμα των ελατηρίων λύθηκε και ευτυχώς δεν αγόρασα ελατήρια πριν ανοιχτεί γτ τλκ φοράει hyperpro.

    YΓ: Θα τη βγάλω φώτο να χαρείτε μαζί μου.
    Πάτα το 0

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Παρόμοια θέματα

  1. Επισκευή αμορτισέρ στη Θεσσαλονίκη
    από lamoun στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2008, 08:54
  2. Επισκευη αμορτισερ σε vstrom650
    από vestromas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2008, 11:52
  3. Επισκευή αμορτισέρ
    από nightstalker στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 13:04
  4. Αλλαγη Η Επισκευη Αμορτισερ
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2005, 00:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF