Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 101

Θέμα: Επισκευή αμορτισέρ ohlins.

  1. #61
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ρε πλακα μΕ καΜνεις τωρα..??

    Ο Παντελος, το μονο που κανει ειναι να κυκλοφοραει με ενα λαδωμενο στουπι στην κωλοτσεπη και να το αφηνει επιδεικτικα πανω στο τραπεζι του τσιπουραδικου διπλα στο μπαρ "Κενυα"..
    (πλησιον του Αγ. Βησσαριωνος - μεγαλη η χαρη του..)

    Σοβαρα τωρα, μια χαρα ειναι ειναι ο Παντελης και δεν υπονοουσα τπτ πριν για την τεχνικη καταρτιση του οποιου μαστορα στα ειπε αυτα..
    Οι ενστασεις/φοβιες που μπορει να εχει ο καθενας τις περισσοτερες φορες στηριζονται σε "αποτελεσματα" και όχι σε "διαδικασίες"..
    (γι αυτο και μιλησα για τους καιρους των "κλειστων" αμορτισερ..)
    Τα βρήκα τα αμελέτητα, τα θες στο χέρι ή να στα τυλίξω;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #62
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    ΔΕν τα ριχνεις στο σαγανακι μαζι με τους χοχλιους..??
    (αντε και πηγε 2 η ωρα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ρε πλακα μΕ καΜνεις τωρα..??

    Ο Παντελος, το μονο που κανει ειναι να κυκλοφοραει με ενα λαδωμενο στουπι στην κωλοτσεπη και να το αφηνει επιδεικτικα πανω στο τραπεζι του τσιπουραδικου διπλα στο μπαρ "Κενυα"..
    (πλησιον του Αγ. Βησσαριωνος - μεγαλη η χαρη του..)

    Σοβαρα τωρα, μια χαρα ειναι ειναι ο Παντελης και δεν υπονοουσα τπτ πριν για την τεχνικη καταρτιση του οποιου μαστορα στα ειπε αυτα..
    Οι ενστασεις/φοβιες που μπορει να εχει ο καθενας τις περισσοτερες φορες στηριζονται σε "αποτελεσματα" και όχι σε "διαδικασίες"..
    (γι αυτο και μιλησα για τους καιρους των "κλειστων" αμορτισερ..)
    Και που τα ξέρεις εσύ αυτά τα κακόφημα μαγαζια αδερφε? Χτες μετά τον Παντελή στον Ντόκο πήγα κ εγώ.
    Άρα ξέρεις για ποιόν μιλάω. Πάνω σ αυτο που μου είπε για την ανάρτηση τη φάση?
    Συζητήσαμε για τα μπροστά που θα αλλαχτούν μέσα στον Δεκέμβρη και μου είπε οτι μετά την αλλαγή θα το ρυθμίσουμε πάνω μου. Θα το τσεκάρει τότε τι και πως?

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Ομορφα..λοιπον καθε 30000χλμ πολυ χονδρικα θελουν σερβις γιατι το λαδι οπως και τα λαδια της μοτο σου θελει αλλαγή και το αζωτο..αλλιως πεφτει η απόδοση του..ελατήριο αλλάζουμε μονο αν δε σε καλύπτει λογο κιλών το τωρινό..ειναι πολυ σκληρο η πολυ μαλακο με αποτέλεσμα να μην μπορεις να πιασεις ιδανικό εύρος sag..ο τασουλης κανει γαμω τις δουλειες..εχω κανει σερβις και μπρος και πισω σε αυτον χωρις κανενα προβλημα...απο κει και περα εσυ ξερεις εσυ αποφασίζεις..
    Άρα η λογική λέει οτι θα πρέπει να γίνει συντήρηση. Αυτό που μου είπε για τις φλάτζες είναι λίγο τραβιγμένο μήπως?

  5. #65
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Κατα πασα πιθανοτητα, το αμορτισερ σου δεν χρειαζεται λυσιμο λογω "δυσλειτουργιας"..

    Η ηλικια του και τα χλμ του ομως θα δικαιολογουσαν ενα service (θα μπορουσε να ειναι απο ενα απλο ευχελαιο/ξεματιασμα μεχρι de profundis αλλαγες των παντων..)

    Προφανως, μετα το στησιμο των μπροστινων θα δει(τε) κατα ποσο ανταποκρινεται επαρκως και το πισω..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Άρα περιμένω το δώρο Χριστουγέννων (ναι μερικοί το παίρνουν χωρίς να το γυρίσουν πίσω μετά) και θα κρίνει ανάλογα ο άνθρωπος με το που στρώσει το μπροστά. Άσχετο αλλά 250 στη χειρότερη ανάλογα πόσο κάνουν τα ελατήρια για μπροστά είναι καλά? ohlins θα μπούνε μπροστά.

  7. #67
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Αμα εχεις SV k5 με Ohlins μπροστα και WP πισω, μη περνας κοντα απο παγκους με μπανανες στη λαϊκη γιατι μπορει να εχει απροβλεπτες αντιδρασεις..

    Υ.Γ.
    Τα 250 τι ακριβως περιλαμβανουν..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Αμα εχεις SV k5 με Ohlins μπροστα και WP πισω, μη περνας κοντα απο παγκους με μπανανες στη λαϊκη γιατι μπορει να εχει απροβλεπτες αντιδρασεις..

    Υ.Γ.
    Τα 250 τι ακριβως περιλαμβανουν..??
    Είναι μλκια? Να βάλω κτ άλλο? στα 250 ειναι ελατήρια, λαδια, ξυστρες, κτ άλλο που είπε θα βάλει για να καθαρισει πριν το λάδι, τσιμούχες, εργασία.

  9. #69
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τα βρήκα τα αμελέτητα, τα θες στο χέρι ή να στα τυλίξω;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    ΔΕν τα ριχνεις στο σαγανακι μαζι με τους χοχλιους..??
    (αντε και πηγε 2 η ωρα..)
    Αμελέτητα με χοχλιους σαγανάκι...κοίτα κάτι άσχετους ρε πστμ...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Άρα περιμένω το δώρο Χριστουγέννων (ναι μερικοί το παίρνουν χωρίς να το γυρίσουν πίσω μετά) και θα κρίνει ανάλογα ο άνθρωπος με το που στρώσει το μπροστά. Άσχετο αλλά 250 στη χειρότερη ανάλογα πόσο κάνουν τα ελατήρια για μπροστά είναι καλά? ohlins θα μπούνε μπροστά.
    Να μην κρίνει ο άνθρωπος.
    Κάνεις σέρβις μπροστά-πίσω και αν κρίνεις ότι χρειάζονται ελατήρια μπροστά, σου βάζει ο μάστορας μετά.
    Τι θα καταλάβετε αν το αμορτισέρ είναι σώβρακο?

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    στα 250 ειναι ελατήρια, λαδια, ξυστρες, κτ άλλο που είπε θα βάλει για να καθαρισει πριν το λάδι, τσιμούχες, εργασία.
    Ευρώπη γίναμαι

    Εγω θα το ελεγα αλμυρούτσικη τιμή αλλα οχι παραλογη

    Λογικα ohlins ελατήρια εχουν 120-150 πανω κατω και τα λαδια κανα 10αρι και οι τσιμουχες που ιδεα δεν εχω να κανουν κανα 30-40αρι και κανα 60αρι ο μαστορας για τον κοπο του

  12. #72
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    130 έχουν τα ελατήρια και τα λάδια από 20 μέχρι 70+, ανάλογα το λάδι. Για Ohlins μιλάω πάντα.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Να μην κρίνει ο άνθρωπος.
    Κάνεις σέρβις μπροστά-πίσω και αν κρίνεις ότι χρειάζονται ελατήρια μπροστά, σου βάζει ο μάστορας μετά.
    Τι θα καταλάβετε αν το αμορτισέρ είναι σώβρακο?
    Τα μπροστά θα τα αλλάξω έτσι κι αλλιώς γτ έχω απο το καλοκαίρι που έσκασαν οι τσιμούχες και το είχα αποφασίσει να συμμορφωθεί τελείως το μπροστινό κομμάτι. Το πίσω φαίνεται να αντέχει ακόμα αλλά το θέλει το σέρβις του λογικά.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Ευρώπη γίναμαι

    Εγω θα το ελεγα αλμυρούτσικη τιμή αλλα οχι παραλογη

    Λογικα ohlins ελατήρια εχουν 120-150 πανω κατω και τα λαδια κανα 10αρι και οι τσιμουχες που ιδεα δεν εχω να κανουν κανα 30-40αρι και κανα 60αρι ο μαστορας για τον κοπο του
    Κάπου εκεί μου τις έβγαλε τις τιμές. 50 για τη δουλειά μου είπε και 140 max τα ελατήρια. 34 τσιμούχες, 10 το λάδι, 5 το καθαριστικό και 10 οι ξύστρες.

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από borgiriadis1 Προβολή μηνύματος
    Το πίσω φαίνεται να αντέχει ακόμα αλλά το θέλει το σέρβις του λογικά.
    Εγω που εκανα σερβις στο πισω στην καλιρόης, ενα ohlins; πήγε €120 χωρις αλλαγη ελατηρίου μιας και ηταν "αχρησιμοποίητο" και προπαντώς στα κιλά μου.
    Το ελατήριο παει ακομα ενα 100αρι στο περιπου.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Καλησπέρα σύντροχοι. Επανέρχομαι στο θέμα για να μην ανοίξω καινούριο. Μιας και τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου για το μπροστινό σύστημα αναρτήσεων πήρα στον motoPantelis να παραγγείλει ελατήρια για να πάω να τα βάλουμε. Με λύπη πληροφορήθηκα μόλις τώρα ότι η ohlins όπως και η whitepower δεν βγάζει πλέον για το SV ελατήρια. Η μόνη αξιόπιστη εταιρία που μου πρότεινε είναι η hyperpro (μου είπε ότι είναι οτι καλύτερο μετά από ohlins και whitepower).
    Έχω 2 ερωτήσεις.
    Τι γνωρίζουμε γι αυτή τη μάρκα? Είναι όντως καλή?
    Η τιμή των ελατηρίων ειναι 130 και το σύνολο των ανταλλακτικών είναι 190 + 60 η δουλειά του 250 τελική τιμή. Με βάση οτι τα ελατήρια δεν είναι ohlins η τιμή είναι καλή(των ελατηρίων τα υπόλοιπα τα έγραψα απλά πληροφοριακά)?

    Edit: Μάλλον καταργήθηκαν κ αυτά μόλις με ξαναπήρε τηλ.
    Μου είπε να περιμένουμε κάνα μήνα κ αλλιώς να κάνω συντήρηση απλά. Αν κάποιος κάτοχος γνωρίζει κτ παρακαλώ να βοηθήσει.
    Τελευταία τροποποίηση από borgiriadis1; 15/03/2019 στις 12:45.
    Πάτα το 0

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επισκευή αμορτισέρ στη Θεσσαλονίκη
    από lamoun στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2008, 08:54
  2. Επισκευη αμορτισερ σε vstrom650
    από vestromas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2008, 11:52
  3. Επισκευή αμορτισέρ
    από nightstalker στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2008, 13:04
  4. Αλλαγη Η Επισκευη Αμορτισερ
    από div400 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2005, 00:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF