Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 126

Θέμα: άρθρο στο CycleWorld:KNOW HOW-TO COUNTERSTEER CORRECTLY

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Δεν γίνεται.
    http://www.youtube.com/watch?v=HOGQ-HePrT8
    Αυτό που μπορείς να πηγαίνεις χωρίς χέρια στρίβοντας το μηχανάκι με τη μέση είναι άλλο πράγμα.
    Εξηγείς λίγο αυτό το άλλο πράγμα αν μπορείς?

    EDIT Ένα σχόλιο από το youtube που μάλλον εξηγεί γιατί συμβαίνει αυτό...
    Bodysteering is less effective at higher speeds due to wheel rotational mass resistance, but it's still there, and can still be done.

  2. #17
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    η τακτική αυτή είναι βοηθητική και προέρχεται από τους χωμάτινους...για να σηκώσεις όμως δυνατά και αποτελεσματικά πρέπει αρχικά να έχεις βάλει δύναμη στο εσωτερικό μαρσπιέ...
    Γι αυτό είσαι σίγουρος? Είναι σαν να λες ότι αν πηγαίνεις ευθεία με τη μηχανή και βγάλεις τα χέρια από το τιμόνι, τότε πιέζοντας το αριστερό μαρσπιέ η μηχανή θα πάει δεξιά?

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Δεν γίνεται.
    http://www.youtube.com/watch?v=HOGQ-HePrT8
    Αυτό που μπορείς να πηγαίνεις χωρίς χέρια στρίβοντας το μηχανάκι με τη μέση είναι άλλο πράγμα.
    Και όμως γίνεται και θα εξηγήσω. Το ότι ο keith code ισχυρίζεται ότι έβγαλε από την εξίσωση το τιμόνι βάζοντας ένα δεύτερο σταθερό είναι λάθος. Αυτό θα το είχε κάνει μόνο αν έκανε συγκόλληση στον λαιμό της μηχανής. Και τότε όντως δεν θα έστριβε ενώ τώρα το τιμόνι συνεχίζει να κινείται ελεύθερα. Ο τρόπος που προκαλείς countersteering με το σώμα προκαλέι την ίδια κίνηση στο τιμόνι που θα έκανες και με τα χέρια σου, απλώς λιγότερο άμεσα.

    http://www.youtube.com/watch?v=u27yqJN8Tfw

    http://www.youtube.com/watch?v=HuRlxpC9l-g

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από staffaki Προβολή μηνύματος
    Για όλα τα παραπάνω είσαι πολύ σίγουρος? Θέλω να πω η θεωρία αυτή είναι κάπου γραμμένη ή μήπως είναι αυτά που νιώθεις εσύ πάνω στην μοτο?

    Ειδικά για την τρίτη τελεία διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις...

    ΝΟΜΙΖΩ πως το "όσο πιο γρήγορα/με περισσότερη δύναμη" αφορά τον χρόνο που θα είναι λιγότερος για να πάρεις την επιθυμητή κλίση και όχι πως η κλίση που χρειάζεται να πάρεις θα είναι μικρότερη...

    Επίσης για το εξωτερικό/εσωτερικό μαρσπιε και την πίεση αυτών, νομίζω πως πιο εύκολα θα γλιστρήσεις στην έξοδο εάν πιέζεις το εσωτερικό μιας και η δύναμη που ασκείς είναι κάθετη προς την μοτο αλλά όχι και προς το οδόστρωμα...στο περίπου αυτά τα τελευταία, ελπίζω να καταλαβαινόμαστε!
    είναι γραμμένη στη βίβλο του στρίβειν:the twist of the wrist II Keith Code...:όποιος γνωρίζει αγγλικά καλά θα κάνει να το διαβάσει
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antonisss Προβολή μηνύματος
    Γι αυτό είσαι σίγουρος? Είναι σαν να λες ότι αν πηγαίνεις ευθεία με τη μηχανή και βγάλεις τα χέρια από το τιμόνι, τότε πιέζοντας το αριστερό μαρσπιέ η μηχανή θα πάει δεξιά?
    όχι...διάβασε προσεκτικότερα ότι γράφω στο σεντόνι..
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    είναι γραμμένη στη βίβλο του στρίβειν:the twist of the wrist II Keith Code...:όποιος γνωρίζει αγγλικά καλά θα κάνει να το διαβάσει
    Κατά πρώτον το βιβλίο του Code μπορεί να θεωρείται βίβλος από πολλούς αλλά υπάρχουν και κάποια παραδείγματα που μάλλον σκίζουν την βίβλο στα δύο..px Martin Choy

    Κατά δεύτερον για να μην λέω και ψέματα δεν έχω διαβάσει τα βιβλία αλλά εχω δεί τα dvd πολλάκις...παρολαυτα νομίζω πως η ταχύτητα του countersteering δεν επηρεάζει τις μοίρες της κλίσης...

  7. #22
    Γράψε Κόλλιας Το avatar του/της Antonisss
    Εγγραφή
    03/07/2010
    Μηνύματα
    1.079
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    όχι...διάβασε προσεκτικότερα ότι γράφω στο σεντόνι..
    Λες ότι στην έξοδο, μεταξύ άλλων, για να σηκώσουμε τη μηχανή πατάμε στο εσωτερικό μαρσπιέ. Γνωρίζω(χωρίς απαραίτητα να είναι σωστό) ότι η πίεση στο εσωτερικό μαρσπιέ ενώ η μηχανή έχει ακόμα κλίση(γιατί στην έξοδο της στροφής έχουμε ακόμα κλίση) τείνει να "σπρώχνει" τον πίσω τροχό να ανοίξει την τροχιά (υπερστροφή ή σπάσιμο πρόσφυσης), οπότε ουσιαστικά δε σηκώνεις τη μηχανή έτσι.

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από staffaki Προβολή μηνύματος
    Κατά πρώτον το βιβλίο του Code μπορεί να θεωρείται βίβλος από πολλούς αλλά υπάρχουν και κάποια παραδείγματα που μάλλον σκίζουν την βίβλο στα δύο..px Martin Choy
    ξηγήσου
    Κατά δεύτερον για να μην λέω και ψέματα δεν έχω διαβάσει τα βιβλία αλλά εχω δεί τα dvd πολλάκις...παρολαυτα νομίζω πως η ταχύτητα του countersteering δεν επηρεάζει τις μοίρες της κλίσης...
    το twist of the wrist II είναι το πιο αποκαλυπτικό κι επεξηγηματικό από τα τρία βιβλία του..άποψή μου πάντα αφού έχω διαβάσει και τα τρία κι έχω δεί και τα dvd
    ...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #24
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antonisss Προβολή μηνύματος
    Λες ότι στην έξοδο, μεταξύ άλλων, για να σηκώσουμε τη μηχανή πατάμε στο εσωτερικό μαρσπιέ. Γνωρίζω(χωρίς απαραίτητα να είναι σωστό) ότι η πίεση στο εσωτερικό μαρσπιέ ενώ η μηχανή έχει ακόμα κλίση(γιατί στην έξοδο της στροφής έχουμε ακόμα κλίση) τείνει να "σπρώχνει" τον πίσω τροχό να ανοίξει την τροχιά (υπερστροφή ή σπάσιμο πρόσφυσης), οπότε ουσιαστικά δε σηκώνεις τη μηχανή έτσι.
    *τη σηκώνεις όμως αν βάλεις δύναμη στο μαρσπιέ για να εφαρμόσεις counter steering και στην έξοδο.think about it

    δες ποστ #9
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 31/10/2013 στις 05:31.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Και όμως γίνεται και θα εξηγήσω. Το ότι ο keith code ισχυρίζεται ότι έβγαλε από την εξίσωση το τιμόνι βάζοντας ένα δεύτερο σταθερό είναι λάθος. Αυτό θα το είχε κάνει μόνο αν έκανε συγκόλληση στον λαιμό της μηχανής. Και τότε όντως δεν θα έστριβε ενώ τώρα το τιμόνι συνεχίζει να κινείται ελεύθερα. Ο τρόπος που προκαλείς countersteering με το σώμα προκαλέι την ίδια κίνηση στο τιμόνι που θα έκανες και με τα χέρια σου, απλώς λιγότερο άμεσα.

    http://www.youtube.com/watch?v=u27yqJN8Tfw

    http://www.youtube.com/watch?v=HuRlxpC9l-g
    Σωστά, αλλά αυτό δεν το κάνεις με το μαρσπιέ, αλλά με τη μέση.
    Αυτό σημαίνει πως εκμεταλλεύεσαι πως με τη μοτοσυκλέτα αποτελείς ένα κλειστό σύστημα, οπότε προκαλείς την αντίδραση που θα έχει η μοτοσυκλέτα στη δική σου δράση.
    Στρίβεις δηλαδή εσύ με τη μέση από τη μία πλευρά και η μοτοσυκλέτα στρίβει από την άλλη για να εξισορροπηθούν οι δυνάμεις στο κλειστό σύστημα.
    Αυτό, δεν μπορείς να το κάνεις πιέζοντας ένα μαρσπιέ.

    Όσοι νομίζουν πως το κάνουν με το μαρσπιέ, στην πραγματικότητα το κάνουν με τη μέση. Αυτό είναι που δείχνει ο Keith Code.

    Το ότι το μηχανάκι στρίβει με τη μέση, είναι κάτι που όλοι το ξέρουμε, όλοι το έχουμε κάνει.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Σωστά, αλλά αυτό δεν το κάνεις με το μαρσπιέ, αλλά με τη μέση.
    Αυτό σημαίνει πως εκμεταλλεύεσαι πως με τη μοτοσυκλέτα αποτελείς ένα κλειστό σύστημα, οπότε προκαλείς την αντίδραση που θα έχει η μοτοσυκλέτα στη δική σου δράση.
    Στρίβεις δηλαδή εσύ με τη μέση από τη μία πλευρά και η μοτοσυκλέτα στρίβει από την άλλη για να εξισορροπηθούν οι δυνάμεις στο κλειστό σύστημα.
    Αυτό, δεν μπορείς να το κάνεις πιέζοντας ένα μαρσπιέ.

    Όσοι νομίζουν πως το κάνουν με το μαρσπιέ, στην πραγματικότητα το κάνουν με τη μέση. Αυτό είναι που δείχνει ο Keith Code.

    Το ότι το μηχανάκι στρίβει με τη μέση, είναι κάτι που όλοι το ξέρουμε, όλοι το έχουμε κάνει.
    Σε κανένα ποστ μου δεν είπα ότι το κάνεις με τα μαρσπιέ. Είπα ότι countersteering γίνεται και χωρίς να κρατάς το τιμόνι. Το ίδιο φαινόμενο ακριβώς είναι.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από staffaki Προβολή μηνύματος
    Κατά πρώτον το βιβλίο του Code μπορεί να θεωρείται βίβλος από πολλούς αλλά υπάρχουν και κάποια παραδείγματα που μάλλον σκίζουν την βίβλο στα δύο..px Martin Choy

    Κατά δεύτερον για να μην λέω και ψέματα δεν έχω διαβάσει τα βιβλία αλλά εχω δεί τα dvd πολλάκις...παρολαυτα νομίζω πως η ταχύτητα του countersteering δεν επηρεάζει τις μοίρες της κλίσης...
    Ας μη λέμε υπερβολές... άκου το σκίζει ο Martin Choy.
    Εγώ που τα έχω διαβάσει πολλές φορές μιας και τα είχα χρόνια, κάθε φορά που βλέπω τον Lorenzo να οδηγεί νομίζω πως ξαναδιαβάζω το βιβλίο με ένα ρομπότ να φέρνει το τέλειο παράδειγμα.
    Και εδώ που τα λέμε, αν είχα την επιλογή του σε ποιον από τους δύο θα ήθελα να μοιάζω οδηγικά, θα διάλεγα τον 2ο χωρίς συζήτηση.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #28
    ο αμελής Το avatar του/της muppet
    Εγγραφή
    23/01/2013
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που μπορείς να πηγαίνεις χωρίς χέρια στρίβοντας το μηχανάκι με τη μέση είναι άλλο πράγμα.
    Τι είναι;

    Αν πιάσω ένα ποδήλατο από τη σέλα με το δεξί μου χέρι και, τσουλώντας το, πάω να το πλαγιάσω αριστερά, δεν θα "κυματίσει" το τιμόνι; Ανεπαίσθητη κίνηση προς τα δεξιά (λόγω αδράνειας; μακάρι να 'ξερα!), και βουτιά στα αριστερά...

    Κατ' αντιστοιχία λειτουργεί και το slow speed counter steering. Με αμελητέα ταχύτητα, πας να πέσεις αριστερά. Που στρίβεις το τιμόνι για να μην πέσεις; Αριστερά.

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    ...
    \

    Δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ το topic αλλά θυμάμαι οτι είχε γίνει αυτή η κουβέντα, περι Choy και CSS, και εδώ και σε άλλα φόρα...

  15. #30
    το σημείο που διαφωνώ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Όσοι νομίζουν πως το κάνουν με το μαρσπιέ, στην πραγματικότητα το κάνουν με τη μέση. Αυτό είναι που δείχνει ο Keith Code.
    βάζοντας δύναμη στα πόδια μεταφέρουμε βάρος από τη σέλα σε χαμηλότερο σημείο δλδ στο μαρσπιέ.στα βίντεο του Joy οι αναβάτες βάζουν δύναμη στους προσαγωγούς/τεπόζιτο.αν χωρίς χέρια πατήσεις στο εξωτερικό μαρσπιέ η μοτοσυκλέτα θα πάει προς το εξωτερικό της στροφής.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. How to make the Olympic Games even more interesting in 2008
    από GST στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2006, 00:58
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF