Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 40

Θέμα: tiger 800 μιζα

  1. #1
    what goes around.....
    Εγγραφή
    21/03/2009
    Μηνύματα
    69

    tiger 800 μιζα

    Λοιπον εχω τον τιγρη καινουργιο απο το 2011 νοεμβριο.τον τελευταιο καιρο οταν ηταν κρυο επαιρνε μπροστα καπως αλλ οταν ζεσταινοταν δεν επαιρνε Δυσκολα γυρναγε.λεω παω να το δω.παω στον πεθερο μ που ναι μηχανικος(Αυτοκιν.)το βαζει σε ενα μχνμα η μπαταρια σωστη ταση επαιρνε στις αναλογες στροφες οπως λεει το μανουαλ μετα βαζει ενα αλλο μχνμα για να δει διαρροες τπτ.βγαζει την μπαταρια πεσμενη.την φορτιζει βαζω μπρος (κρυο)κανονικα.παω βαζω μπαταρια yuasa φευγω απο το μαστορα παλι τα ιδια.παω παλι στον πεθερο μου.μου λεει αφου ξαναελεγχει τα κυκλωματα μιζα.το μοτο εχει δυο μηνες εγγυηση ακομα θεωριτικα γιατι το σερβις των 10000 δεν τα εχω κανει στην αντιπροσωπεια μιας και ειναι μακρια πολυ αφου ειμαι γιαννενα.τωρα εχω 18000.τεσπα βγαζουμε με τα πολλα τη μιζα.την ανοιγουμε κ τα καρβουνακια ειναι στο συρμα και ο συλλεκτης ταλαιπωρημενος θα λεγα.

    Που θα βρω καρβουνακια?
    Αν παρω τηλ οπου την αγορασα θα μου το καλυψει?
    Γιατι τετοιο θεμα τοσο συντομα?
    Γιατι μη γ@μησω γιατι

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    τα καρβουνακια ειναι αναλωσιμα και φθηνα
    αφου εχεις τη μιζα ανοιχτη τα αλλαζεις την ξαναβαζεις πανω και τελος
    προς τι ο πανικος;

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Υπάρχει γνωστό θέμα με τη μίζα στα 800. Το έπαθα κι εγώ.

    Όταν ζεσταθεί, γυρίζει αργά σαν να είναι πεθαμένη η μπαταρία αλλά φταίει η μίζα.

    Δεν μπορώ να ξέρω αν πρόκειται για το ίδιο πρόβλημα αλλά δες τί μπορείς να κάνεις στην εγγύηση.
    I will take the mountains!

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakisam Προβολή μηνύματος
    Λοιπον εχω τον τιγρη καινουργιο απο το 2011 νοεμβριο.τον τελευταιο καιρο οταν ηταν κρυο επαιρνε μπροστα καπως αλλ οταν ζεσταινοταν δεν επαιρνε Δυσκολα γυρναγε.λεω παω να το δω.παω στον πεθερο μ που ναι μηχανικος(Αυτοκιν.)το βαζει σε ενα μχνμα η μπαταρια σωστη ταση επαιρνε στις αναλογες στροφες οπως λεει το μανουαλ μετα βαζει ενα αλλο μχνμα για να δει διαρροες τπτ.βγαζει την μπαταρια πεσμενη.την φορτιζει βαζω μπρος (κρυο)κανονικα.παω βαζω μπαταρια yuasa φευγω απο το μαστορα παλι τα ιδια.παω παλι στον πεθερο μου.μου λεει αφου ξαναελεγχει τα κυκλωματα μιζα.το μοτο εχει δυο μηνες εγγυηση ακομα θεωριτικα γιατι το σερβις των 10000 δεν τα εχω κανει στην αντιπροσωπεια μιας και ειναι μακρια πολυ αφου ειμαι γιαννενα.τωρα εχω 18000.τεσπα βγαζουμε με τα πολλα τη μιζα.την ανοιγουμε κ τα καρβουνακια ειναι στο συρμα και ο συλλεκτης ταλαιπωρημενος θα λεγα.

    Που θα βρω καρβουνακια?
    Αν παρω τηλ οπου την αγορασα θα μου το καλυψει?
    Γιατι τετοιο θεμα τοσο συντομα?
    Γιατι μη γ@μησω γιατι
    καλά έκανες και την άνοιξες τη μίζα για να βρεις τη βλάβη ....αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι μετά δεν πήγες κατευθείαν σε εξουσιοδοτημένο να στην φτιάξει τη μηχανή αφού είσαι στην εγγύηση ακόμα ... παίζει αμα κάνεις καμια μαλακια και το βρούν να σου πούνε μετα οτι δε σε καλύπτουν και να τρεχεις τζαμπα ...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    δυσκολο να παιξει εγγυηση σε ανοιγμενη μιζα

  6. #6
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καινουργια μηχανακια Εντος εγγυησεως τα
    βαζετε "χερι".
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Για περνα μια βολτα απο το ποδηλαταδικο διπλα στο βενζιναδικο ΕΚΟ στην Δομπολη.Αναμεσα σε πλατεια Ομηρου και εφορια.Ρωτα τον μαστορα ισως σε βοηθησει.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι καινουργια μηχανακια Εντος εγγυησεως τα
    βαζετε "χερι".
    Γιατι ειναι πολλα τα χλμ μεχρι την κοντινοτερη αντιπροσωπεια και ειναι μεγαλη η μανουρα να πηγαινοερχεσε για τετοια
    προβληματα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mreza
    Εγγραφή
    07/07/2013
    Μηνύματα
    139
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sakisam Προβολή μηνύματος
    ...αφου ειμαι γιαννενα...
    κάνε αυτό που σου λέει ο pan DVS...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pan DVS Προβολή μηνύματος
    Για περνα μια βολτα απο το ποδηλαταδικο διπλα στο βενζιναδικο ΕΚΟ στην Δομπολη.Αναμεσα σε πλατεια Ομηρου και εφορια.Ρωτα τον μαστορα ισως σε βοηθησει.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akispoulis
    Εγγραφή
    04/12/2002
    Μηνύματα
    211
    φηλε μου! ειχα tiger 800. και ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΑ...!παταγα μιζα εβηνα ολλα! το παω εδω στον (δηθεν)τοπηκο diler, με το δηθεν εξουσιοδοτημενο service.....την αλαζουν βαζοντας μαληστα μιζα σε μαυρο χρωμα!μετα απο 150 χλμ...το μιχανακι τα ιδια... .. τουτο ξαναπαω τσακονομε ... -μου τηλ το εφτιαξαν - μετα απο 350 χλμ. τα ιδια.... καθε τοσο το μιχανακι εμενε στον δρομο, ειχα πραγματικα ξεφτηληστει... !στελνω mail στην triumph.. απαντηση tpt. τους στελνω μνμ στο facebook. μου απαντησαν μετα απο λιγες μερες .. να το παω λεει αθηνα να ο δουν... ΡΕ ΦΗΛΕ ΠΗΡΑ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΗ ΕΧΕΙ SERVICE ΕΔΩ........... ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΕΠAIΡΝΑ DUCATI... εκτος του οτι οποτε το πηγαινα για φτιαξημο. το επερνα με 500 + χλχ παραπανω....(το δοκημαζαν λεει..)μηχανικος ασχετος.... diler... αστα να πανε.. το πουλησα κοψοχρονια.....!

  11. #11
    what goes around.....
    Εγγραφή
    21/03/2009
    Μηνύματα
    69
    Θα παω στο ποδηλαταδικο εχω τσεκαρει πολλες φορες οτι ειναι ''αγγλοι''παντως τα καρβουνακια εχουν γινει πουδρα κ μαλλον το μηχανακι τα κανει αυτα απο τις θερμοκρασιες π ανεβαζει και λιωνουν κ οι πετρες...δεν ξερω
    και ο αντιπροσωπος θα μ στειλει μιζα η θα πρεπει να παει φορτωτικη κ μαλακιες.
    Δεν ξερω πολλα θεματα αυτο το μηχανακι δεν ξερω.....και θελω κ μια φλαντζα αριστερη γιατι εβγαλα το καπακι και κοπηκε.και μου τρυπησε και το παπι.
    Τα καρβουνακια παντως ειναι ετσι τοποθετημενα που μονο με πατεντα αλλαζουν.αλλιως πανε σαν ανταλακτικο μαζι με τη βαση κ αστο ποσο εχει.
    Και η μιζα ειναι και denso japan
    το μηχανακι εχει θεματα και η triumph της οποιας ειμαι φανατικος μεν εχει αρχισει και με ξενερωνει.κ πηρα κ μπαταρια τζαμπα.......
    γ@μηθηκε η φαση
    Τελευταία τροποποίηση από sakisam; 26/10/2013 στις 23:21.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    μια σκέψη χωρίς να γνωρίζω κατι συγκεκριμένο...δεν είναι δυνατόν να χαλάνε μιζες ανα 150κμ εκτος και αν υπάρχει πρόβλημα στο κομπλερ και η μίζα μενει σε συμπλεξη πάντα με τον στρόφαλο οπότε γυρνάει τρελές στροφές και κέγεται στο μπαμ....λέω εγώ.Εξάλου δεν νομίζω να φοράει μίζα συγκεκριμένα για το 800,το πιο πιθανό είναι να φοράνε ίδια μίζα πολλα μοτο (κι εκτος triumpth)που δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από banditgr Προβολή μηνύματος
    μια σκέψη χωρίς να γνωρίζω κατι συγκεκριμένο...δεν είναι δυνατόν να χαλάνε μιζες ανα 150κμ εκτος και αν υπάρχει πρόβλημα στο κομπλερ και η μίζα μενει σε συμπλεξη πάντα με τον στρόφαλο οπότε γυρνάει τρελές στροφές και κέγεται στο μπαμ....λέω εγώ.Εξάλου δεν νομίζω να φοράει μίζα συγκεκριμένα για το 800,το πιο πιθανό είναι να φοράνε ίδια μίζα πολλα μοτο (κι εκτος triumpth)που δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
    Συμφωνώ κι εγώ σ' αυτό. Δες τι μάρκα και τύπος είναι η μίζα.

  14. #14
    what goes around.....
    Εγγραφή
    21/03/2009
    Μηνύματα
    69
    Η μιζα παιδια ειναι η den so η ιδια ακριβως που φοραει και το street triple το οποιο ειχα με 30000 χλμ κ δεν ειχε κανει κιχ.τι να πω δεν ξερω.φοβαμαι πως η θεση της μιζας και η πολυ υψηλες θερμοκρασιες του εν λογω μοτερ την ταλαιπωρουν κατα την εκκινηση οταν ειναι ζεστο.καρβουνακια που παιζουν να παρω.θελω φλαντζα καρβουνακια και μιας κ το ανοιξα θα κοιταξω τις βαλβιδες θα του βαλω κ μπουζι να τελειωνω.

    Α κ ξεχαδα να πω οτι τα καρβουνακια ειναι 4 τα δυο ειναι στο θετικο και τα αλλα δυο στη γειωση.αυτα του + ειναι εντελως για πεταμα. Του -ηταν παλι αλλα οχι τοσο.αρα τα περι κομπλερ τα αποκλειω.

    Καρβουνακια ξερετε καποιον να παραγγειλω

  15. #15
    Σε ηλεκτρολογία αυτοκινήτων, κάποια θα ταιριάζουν.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger 800 vs BMW F800GS
    από golis στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 209
    Τελευταίο μήνυμα: 10/10/2011, 17:01
  2. Tiger 800/800xc
    από SUBMARINE στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2010, 15:10
  3. triumph tiger 800
    από jp7rgv στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2010, 22:21

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF