Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Kle 500 sm. καλα οχι και sm

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.465

    Kle 500 sm. καλα οχι και sm

    (πρεπει να μαζεψω τπτ απο τον δρομο καμια παλιατζουρα να ασχοληθω γιατι ολο με τρωνε διαφορες σκεψεις.)

    η σκεψη αυτου του μηνα....
    το μηχανακι : kle 500.
    το προβλημα : (ουσιαστικα κανενα απλος εγκεφαλικο δικο μου) 21' στον μπροστινο τροχο ειναι πολλες...
    η ιδεα : ζαντα 17'-19'
    σκεψεις : 19' απο pegaso (λεω απο pegaso γιατι.. εχουν τις ιδιες τρυπες για ακτινες 36.... και στο πισω λαστιχο κλε και πηγασος εχουν τις ιδιες διαστασεις) γενικα προσπαθουμε να κανουμε την δουλεια μας οικονομικά. (δεν ειναι θεμα εμφανησης οποτε να συζηταω για excel ασε που ειναι και ακριβουτσικες)
    η λυση : (εδω θελω βοηθεια.)για πετε.........
    η λογικη μου λεει περνω ενα κεντρο κλε και βαζω πανω τις ακτινες και στεφανι του πηγασου.(σημιωση δεν θελω να χαλασω την ζαντα μου ωστε να μπορω ανα πασα στιγμη να επαναφερω την εργοστασιακη κατασταση)
    το κοστος : οσοι γνωριζουν ας μιλησουν τωρα. ( κεντρο κλε,ζαντα φουλλ απο πηγασο , ακτινολογηση,πλεξιμο ? αυτα ειναι??? )
    οι εχτρα αλαγες : δεν θελω να επεμβω σε αναρτησεις κτλπ κτλπ για να μπορω να επαναφερω την κατασταση. γιαυτο και λεω 19' και οχι 17' (δεν ξερω αν λεω κατι σωστα ακουω....)
    βαρατε ελευθερα.!!!

  2. #2
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Αν χρησιμοποιούσες ολόκληρο τον τροχό του Πήγασου; Ρουλεμάν, αποστάτες άξονα (αν χρειάζονται) και αποστάτης δαγκάνας.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.465
    τωρα που το σκέφτομαι θα εχω και λάθος χλμ στο κοντερ??

  4. #4
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.490
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    τωρα που το σκέφτομαι θα εχω και λάθος χλμ στο κοντερ??
    Αν το κοντερ διαβαζει απτον μπροστινο τροχο μεσω ατερμονα θα εχεις λαθος ενδειξεις.Μια λυση ειναι η προσθηκη ποδηλατικου κοντερ που θα το ρυθμισεις για τον 19αρη.
    Αν επιλεξεις στεφανι απο Πηγασο μπορει να χρειαστεις και καινουργιες ακτινες ωστε να ταιριαξουν στο κεντρο του Kle.
    Πιστευω οτι ολη αυτη η διαδικασια δεν θα σου βγει φτηνα.Γιατι δεν κοιτας μηπως βρεις ετοιμες μοταρντ ζαντες απο KLR650?Το πηρουνι ειναι ιδιο με του KLE και πολυ πιθανον και το ψαλιδι.

  5. #5
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Καλημερα!!!

    Για ριξε και μια ματια εδω.
    http://www.car.gr/parts/view/2908764/

    Πρεπει να τις πουλαει καιρο και μπορει να τις παρεις σε καλη τιμη. Με αυτο το τροπο κρατας και τις δικες σου στην αποθηκη για οταν θελεις να ξαναλλαξεις.

    Το δικο μου το XT to πηρα sm και μεσα στη πολη το νιωθω πολυ σταθερο, το ιδιο και στις μεγαλες ταχυτητες. Αν δεν βγαινεις χωμα εγω το προτεινω!! Ακομα και χωματοδρομο πηγαινεις αλλα προσεκτικα και με το που ξαναβγεις ασφαλτο πολυ προσεκτικα γιατι γλυστραει ακομα περισσοτερο μεχρι να φυγει η σκονη.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    μπορει να ειναι και ηλιθια η ερωτηση μου , αλλα βαζοντας 19αρι τροχο μπροστα λογικα θα εχει σαν συνεπεια να χαμηλωσει κιολας ... μηπως θα πρεπει να χαμηλωσει και πισω αντιστοιχα για να μη χαλασεις τη γεωμετρια του ?

    Προσωπικα ειμαι κατα του 19αρη ... δε πιστευω θα κερδισεις και πολλα παραπανω , αντιθετα αμα δωσεις το ΚLΕ και παρεις versys εχεις ενα KLE αναβαθμισμενο παντου , καλα ζυγισμενο και με 17αρη .. Σκεψου το

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.465
    λογικα θα συμφωνήσουν οσοι ειχαν/εχουν οτι σου δινει την αισθηση οτι το μηχανακι δεν παταει καλα μπροστα. ενωω ανοίγοντας γκαζι και στριβωντας αναγκαζομαι να ριξω ολο το βαρος μου στο μπροστινο για να νιωσω οτι παταει καλητερα η μπροστα ροδα. πραγμα που δεν το εχω νιωσει με αλλα μηχανακια πχ suzuki freewind. οποτε πιστεύω πως θα βελτιωθει. και αυτος ειναι και ο βασικος λογος που θελω να δοκιμασω απλα μια ζαντα να δω τι γινετε.
    οσο για το να αγορασω μια αλλη μηχανη πραγματικα ειναι τοσο ευκολα τα οικονομικα σας??.. μακαρι να ειναι. δυστηχως εγω δεν μπορω . απλος προσπαθω να βελτιωσω οτι εχω.

  8. #8
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.490
    Απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι το προβλημα ειναι στο αμορτισερ και οχι μπροστα.Αν το αμορτισερ ειναι ταλαιπωρημενο το βαρος του αναβατη ελαφραινει το μπροστινο που γινεται ασαφες στο δρομο.Ειχα KLE με αφτερμαρκετ αμορτισερ και το μπροστινο δεν ειχε τετοια συμπεριφορα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.465
    να στοχευσω στο πισω αμορτισερ λες?... χμμμμ οκ θα το εξετασω!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    το πισω αμορτισερ ρυθμιζετε η προφορτιση του ελατηριου .σφιχτο τερμα οσο παει .
    KLE 400-XT 250.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Απο τα γραφομενα σου καταλαβαινω οτι το προβλημα ειναι στο αμορτισερ και οχι μπροστα.Αν το αμορτισερ ειναι ταλαιπωρημενο το βαρος του αναβατη ελαφραινει το μπροστινο που γινεται ασαφες στο δρομο.Ειχα KLE με αφτερμαρκετ αμορτισερ και το μπροστινο δεν ειχε τετοια συμπεριφορα.
    Και εγω δεν ειχα προβλημα με τη προφορτιση πισω τερμα .

  12. #12
    To Kle γενικά μπροστά είναι σουμιές. Ενα σετ ελατήρια και κράτα τον 21" να ανεβαίνεις πεζοδρόμια, σκάλες, κλπ...
    Run, rabbit run


  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    μπορεις μπροστα να αλαξεις τα λαδακια μονος σου πανευκολα να του βαλεις 15W και να φτιαξεις 2 προσθηκες 3ποντων και να τα βαλεις στα ελατηρια .θα δεις αλλο μπροστινο............
    KLE 400-XT 250.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.465
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gregogti Προβολή μηνύματος
    μπορεις μπροστα να αλαξεις τα λαδακια μονος σου πανευκολα να του βαλεις 15W και να φτιαξεις 2 προσθηκες 3ποντων και να τα βαλεις στα ελατηρια .θα δεις αλλο μπροστινο............
    προσθηκες? (δλδ ειναι λιγο κλασμενα οποτε τα ανεβαζουμε λιγο? )

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gregogti
    Εγγραφή
    22/06/2011
    Μηνύματα
    393
    ναι καπως ετσι
    KLE 400-XT 250.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Kle 500 ψηλωνει ρε παιδια? και πως?
    από Ynus Emre στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2019, 20:41
  2. Λαστιχα για Kle 500 και οχι μονο...
    από Normaden στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/09/2008, 13:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF